Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

OS-351 Oscyloskop. Uszkodzony wzmacniacz końcowy X

22 Mar 2014 20:28 1677 18
  • Użytkownik obserwowany
    Witam.
    Dostałem oscyloskop OS-351, niestety ma uszkodzony wzmacniacz końcowy X.
    Zacząłem od pomiarów napięć, których wyniki podaję poniżej. W nawiasie podana jest wartość katalogowa.

Tu można pobrać schemat.
    Mierzone względem masy;

Baza T225: -2,5 (-5,1)
    Baza T226: -8 (-6,1)
    Baza T227: 56,6 (22,3)
    Baza T228: 15,4 (28,1)
    Emiter T229: 116 (53,5)
    Emiter T230: 39 (62,5)
    Kolektory T231 i T232: 119 (120)
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Zacznij od sprawdzenia tranzystorów złącza B-E i B-C i E-C.
    Sprawdź też wartości rezystorów podłączonych do tych tranzystorów.
  • Użytkownik obserwowany
    Po prostu wlutowywać tranzystorki i sprawdzać, tak?
    Tylko jest jeden szczegół: tam napięcia są podane kiedy plamka jest na środku ekranu, a ja nie mam jak jej ustawić na środek, bo jest przylepiona do prawej trony lampy.
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Dlatego przylepiona, bo układ nie działa prawidłowo, potencjometr powinien zmieniac napięcie między elektrodami od ok. -U/2 poprzez 0 w środku do ok.+U/2.
    Jak znajdziesz usterkę będziesz mógł przesuwać plamkę.
    Zacznij od potencjometru zadającego to napięcie.
    Zobacz, czy można nim zmienic napięcie na wyjściu i potem sprawdzaj po kolei, czy zmienia się na kolejnych stopniach wzmacniacza, (tranzystorach)
  • Użytkownik obserwowany
    Pomierzyłem tranzystorki NPN (BF519) w torze X. O dziwo prawie wszystkie walnięte! Ocalał tylko T229. PNP nie mierzyłem.

Przykładałem plusa miernika do bazy i było przejście do kolektora i do emitera (czyli ok, wyświetla się wartość ok. 750)

ALE jak przyłożyłem minusa do emitera i plusa do kolektora to też było przejście (wyświetlała się inna wartość na mierniku od 400 do 1100), w odwrotną stronę nie przewodzą.

Gorzej, że chyba też walnięty jest T217 w generatorze podstawy...Też NPN i też BF519.

Dodano o 19:57. Nadszedł niespodziewany zwrot akcji.

Otóż wylutowałem z płytki tranzystorki T231, T232, T230, T228, T226 oraz T224. Sprawdziłem je próbnikiem tranzystorów prod. Jabel i o dziwo wszystkie okazały się sprawne, ale jest mały niuans: gdy wsadzam do próbnika BFP519 (tak, BFP a nie BF) to pokazuje, że jest to tranzystor NPN i że jest OK. Jak wsadzam BC547 NPN to też pokazuje, że NPN i że OK. ALE jak BFP519 wsadzę odwrotnie do testera (C do E, E do C, B do B) to pokazuje PNP a jak odwrotnie wsadzę BC547 to migają naprzemiennie diody PNP i NPN oraz świeci się dioda OK. Sprawdzane na kilku BFP z oscyloskopu i na kilku BC nowych. Czy to może sugerować jakieś uszkodzenie/zmianę w strukturze BFP?
    Trochę dużo w tym słów ale mam nadzieję, że wiadomo o co chodzi.
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    W tych tranzystorach nie ma diody miedzy C i E, dlatego miedzy C i E nie powinien płynąć prąd ani w jedną (czyli od C do E do 30V) ani w drugą stronę (od E do C do 5V).
    Test diody B E i B C powinien wskazywać napięcie ok 0,55 - 0, 75V w zależności od prąd jaki płynie przez to złącze. Standardowo mierniki puszczają ok 1mA i mierzą spadek napięcia na złączu.

BFP519, to produkt polski max. Uce 50V Ic 50mA do 100Mhz, wzmocnienie beta (H21) od 25 dla klasy II do 300 dla klasy V, mam takie tranzystorki, jakbyś był niedaleko Krakowa,
    to mogę podrzucić
  • Użytkownik obserwowany
    Dzięki! Teraz wszystko jasne :black:
    Masz może pomysł co dalej robić? Nadal wylutowywać tranzystorki i je mierzyć?

Niestety nie mam możliwości być koło Krakowa, nie ten rejon Polski.
    Ale jeżeli wchodzi w grę wysyłka np. listem to byłbym rad :)

Jest sens wymieniać kondensatory w zasilaczu?
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    scalakmen napisał:
    Jest sens wymieniać kondensatory w zasilaczu?

Należy zacząć naprawę od zasilacza, pomiaru napięć i regulacji, kondensatory należy wymieniać tylko uszkodzone.
  • Poziom 28  
    Jak masz schemat to podrzuć, dużo łatwiej będzie Ci pomóc.

Bo takie działanie po omacku.

Kondensatory raczej bardzo nie traciły na pojemności, więc to zostaw na koniec.

Jeszcze pytanie, czy wzmacniacz toru Y działa prawidłowo ?.
    Jeśli tak, to możesz sprawdzać przez analogię....
    Ustawisz przełącznik na XY i wtedy powinieneś potencjometrami przesuwać plamkę
    góra dół i prawo lewo i porównać napięcia w obu torach

Od potencjometru poprzez kolejne stopnie wzmacniacza....
  • Użytkownik obserwowany
    Schemat to ten plik 69_schematy_a.djvu

Nie jest cały, ale wzmacniacz X jest.

Plamkę mogę podnosić w górę i opuszczać w dół za pomocą potencjometru POSITION w kanale B.

Cytat:
    Ustawisz przełącznik na XY i wtedy powinieneś potencjometrami przesuwać plamkę
    góra dół i prawo lewo i porównać napięcia w obu torach

Od potencjometru poprzez kolejne stopnie wzmacniacza....

Nie wiem czy da radę, bo padnięty jest wzmacniacz końcowy X.
    Poza tym nie widzę tak oznaczonego przełącznika :|
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    scalakmen napisał:
    Nie wiem czy da radę, bo padnięty jest wzmacniacz końcowy X.

Jesteś pewien, że uszkodzenie jest w tym bloku.
    Tranzystory te co mierzyłeś są sprawne, czy uszkodzone, bo nie napisałeś.
    Jak sprawne to sprawdź, przełącznik podstawy czasu i pozostałe, zwróć uwagę czy nie ma zimnych lutów.
    Jak to będzie wszystko dobrze to, zasilacz i jak sprawny to po kolei, podstawa i wzmacniacz końcowy.
    Mierz tranzystory miernikiem na ,,dioda" w płycie, a przy dziwnych wskazaniach wy lutuj mierz, nie zapominaj o oporach.
    To jest rozbudowane urządzenie i należy po kolei sprawdzać bloki , moduły.
    Oscyloskop ma parę lat i przełączniki zawsze są najbardziej podejrzane, zimne luty, pęknięte ścieżki itp. i w pierwszej kolejności należy je wykluczyć.
  • Użytkownik obserwowany
    Pomierzyłem wszystkie tranzystory wzmacniacza X wylutowując je. Zaniepokoił mnie T225 bo miał przerwę.

Dodano po 2 [minuty]:

Zimnych lutów nie ma, potencjometry działają.
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    scalakmen napisał:
    Pomierzyłem wszystkie tranzystory wzmacniacza X wylutowując je.

I co okazało się że są sprawne ?
    scalakmen napisał:
    Zaniepokoił mnie T225 bo miał przerwę.

Wymieniłeś go i coś się zmieniło, czy te same objawy?
  • Użytkownik obserwowany
    Wszystkie były sprawne.

Jeszcze go nie podmieniłem, gdyż nie mam na co. Jak tylko kupię drugi taki tranzystorek to od razu wstawię. Może pomoże :)

Kupować tranzystorki BFP519 czy jakieś zamienniki?
  • Poziom 22  
    scalakmen napisał:
    Kupować tranzystorki BFP519 czy jakieś zamienniki?

A można go jeszcze gdzieś kupić?
    Daj coś o zbliżonych parametrach na próbę, może być i używany, sprawny.
  • Użytkownik obserwowany
    Kupić można tylko będę musiał poczekać na przesyłkę. Chodzą po złotówkę-dwa.
  • Pomocny post
    Moderator Projektowanie
    Czekając na przesyłkę możesz zamiast BFP519 wstawić tam np. BC546. Na próbę, aby praca posuwała się naprzód, później zmienisz na BFP519 lub odpowiednik. Chociaż bardzo prawdopodobne, że BC546 będzie tu odpowiedni (nie wiem gdzie i "co tam robi"), bo BFP519 to kiepski tranzystor, BC546 ma wszystkie parametry lepsze, a "F" w nazwie to ma ze starych czasów gdy 150MHz to było dużo.
  • Użytkownik obserwowany
    W moim wspaniałym sklepie elektronicznym nie mają nawet BC546 :|
    Porównując karty BFP519 i BC546 to ten drugi wypada trochę lepiej. Czy jak wymieniam T225 na BC to analogiczny do niego tranzystor też trzeba wymienić?
  • Użytkownik obserwowany
    Mam wrażenie że go naprawiłem. Wstawiłem BC546 jako T225 i T226 i...działa. Położenie plamki normalnie reguluje się w prawo - lewo, nawet jak podłączyłem do wejścia prostokąt do kalibracji sondy, to przebieg pokazuje się na ekranie. Tylko jeszcze nie mam sondy więc połączyłem kabelkiem. Niektóre napięcia trochę odbiegają od katalogowych. Jestem wdzięczny za okazaną pomoc. Tematu jeszcze nie zamykam, bo zapewne będzie coś do uzupełnienia.

-----------------------------------------------
    Pisownię poprawił zdesperowany czytelnik ! Uprasza się o pisanie po polsku !

Dla pamięci:
    SONDA (był też taki program w TV, młodsi znajdą archiwalne w Sieci), SONDY.
    (Sądy to budynki gdzie bywają: sędziowie, oskarżeni, obrońcy, oskarżyciele...)