Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hyundai i30 16 16v - usterka wahacza tył - szukam klucza do tulei

zydanet83 22 Mar 2014 21:42 4746 7
  • #1 22 Mar 2014 21:42
    zydanet83
    Poziom 14  

Mam problem ze znalezieniem klucza do tulei metalowo gumowych do i30.
    Niestety na rynku nie jest taki możliwy do nabycia a zestawy to koszt 5000zł
    Znalazłem zestaw do ściągania łożysk piasty.
    Czy taki klucz będzie się nadawał do ściągnięta i wprasowania tulei metalowo- gumowej?
    Budowa jest taka sama.
    Śruba, kielich i tłoczek to koszt około 200zł.
    Prosiłbym o wypowiedź ludzi znających ten temat.

tu jest przykładowa aukcja :
    http://allegro.pl/sciagacz-lozysk-piasty-przedniej-tulei-farys-i4055735161.html

0 7
  • #2 22 Mar 2014 23:18
    MARIUSZ R
    Poziom 28  

Jeżeli znasz rozmiar tulei i w tym zestawie znajduje się taki wymiar to ściągniesz bez problemu. Jeden warunek, wymiar tulei musi być minimalnie większy tak żeby kielich ściągacza się nie zakleszczył.

0
  • #3 22 Mar 2014 23:58
    zydanet83
    Poziom 14  

spoko wiem .. zasada 1mm hehhe

0
  • #5 23 Mar 2014 09:09
    zydanet83
    Poziom 14  

Wiesz tu chodzi o to aby nie demontować całego wahacza . Kombinuje zakup właśnie takiego zestawu , chyba że wykonam samemu ..

Zastanawiam się nad wykonaniem cylindrów do wyciskania tulei metalowo - gumowej ( ale na to bym musiał czekać ), wytaczarki nie posiadam ...
    Chyba że użył bym do wyciskania owej tulei nasadek do klucza nasadowego - popularnej grzechotki ... Koszt znacznie mniejszy jak wspomnianego zestawu a nasadki się zawsze przydadzą ( oczywiście dobrej firmy )... Jako iglice można użyć prętu gwintowanego na klucz max 19 ...

nie wiem czy dobrze myślę jak co to mnie poprawcie.

podnoszę auto na lewarku , z kanału ściągam sprężynę zawieszenia tylnego , odkręcam śrubę opuszczam delikatnie wahacz i mam dostęp do tulei .
    Dopasowuję odpowiednie nasadki klucza nasadowego które pełniły by funkcję tłoczka wyciskającego tuleje i odkręcam przy pomocy dużej grzechotki ....

Tylko się zastanawiam czy grzechotka da radę czy jednak myśleć nad jakimś kluczem udarowym ... Na necie znalazłem filmy ale wszędzie używają klucza udarowego do wyciskania takiej tulei ..

-1
  • #6 23 Mar 2014 11:33
    MARIUSZ R
    Poziom 28  

Może ten rysunek pomoże. Konstrukcja wbrew pozorom nie jest skomplikowana.
    Hyundai i30 16 16v - usterka wahacza tył - szukam klucza do tulei

1
  • #7 23 Mar 2014 17:15
    zydanet83
    Poziom 14  

Ok wszystko ok ale ciężko znaleść wymiary kluczy do ściągania tych tulei .... Może mi ktoś pomoże w dopasowaniu gotowego klucza do i30
    Wymiary kielicha powinny być ok 60mm- otwór od 5,1 - 5,5 a wielkość pierścienia około 4,3 - 4,9 ...
    Z tego co już wyszukałem to chyba pasuje z punta II ( ustaliłem to po wymiarach tulei belki ) Ale jeśli ktoś posiada owaki ściągacz to był bym wdzięczny z opisem czy sie nie mylę .

0
  • #8 26 Mar 2014 19:37
    zydanet83
    Poziom 14  

Problem ściągacza został rozwiązany po przez zlecenie przetoczenia kilku kompletów tulei potrzebnych do ściągnięcia tulei gumowo metalowych ...
    Jeszcze jedno W przypadku zawieszenia i30 tył ... Stukanie zawieszenia to nie zawsze wina jednej tulei. Przegląd każdej z osobna i kontrola na stacji diagnostycznej nie wykazała nic ... A jednak wymiana już 2 spowodowała iż stuki nie są tak słyszalne ... Obecnie już w sobotę wezmę się za cały komplet ....

0