Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Candy CIO 314 AGVZ - Lodówka mrozi, ale nie chłodzi

22 Mar 2014 21:54 3303 4
  • Poziom 9  
    Nagle, po otworzeniu drzwiczek zauważyłem, że moja lodówka Candy CIO 314 AGVZ (10-letnia - http://www.candy.pl/produkt-archiwalne/1239-cio_314_agvz ) jest ciepła w środku. Właśnie pracował agregat i było czuć, jak z wentylatora "turbocold" dmucha ciepłe powietrze do wnętrza chłodziarki. Lodówka i zamrażalnik zostały opróżnione, a całość rozmrożona. Po rozmrożeniu oraz umyciu lodówkę ponownie włączyłem. Pracuje niby normalnie - co jakiś czas włącza się, "pochodzi" i wyłącza. Na tylnej ściance wewnątrz chłodziarki widoczne są kropelki wody - tak było od nowości. Pokrętło termostatu ustawione jest na "3".
    Termometr w zamrażalniku pokazuje temperaturę -24st. Natomiast w chłodziarce jest +14st. Nawet na zamkniętej półce oznaczonej "0..+3st" jest te +14st. Teraz podczas pracy agregatu już nie czuć, że z wentylatora "turbocold" dmucha ciepłym powietrzem, ale i tak jest za ciepło w chłodziarce. Tylna ścianka chodziarki podczas pracy agregatu jest chłodna, a nawet zimna poniżej wentylatora "turbocold" (obszar zimna sięga gdzieś do ok 1/4 wysokości chłodziarki, a nawet obserwuję, że połowa z tego 1/4 wysokości pokrywa się szronem). Reszta wewnętrznej ścianki chłodziarki nie jest nawet chłodna.
    Proszę o pomoc. Co może być przyczyną i jak to naprawić?
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Włącz na pracę stałą, połącz przewody sterownika wyjście 6 i 4. Sprawdzisz wydajność układu, jeśli komora chłodziarki osiągnie żądany efekt to problemem jest sterownik. Jeżeli efektu chłodzenia nie będzie to oznaczało by ubytek czynnika chłodzącego.
  • Poziom 9  
    W tej lodówce sterownikiem jest mechaniczny termostat, więc zwierając jego styki wymusiłem ciągłą pracę. Po 2h ciągłej pracy temperatura w części chłodzącej spadła o 2 stopnie (do +12), a w tym czasie w zamrażalniku spadła do -27st. Kolejna godzina nic już nie zmieniła. W tym czasie sprawdzałem, czy pracuje wentylator w chłodziarce - pracował. Ścianka pokryła się szronem może o 5 cm szerszym paskiem niż poprzednio - nie miało to jednak wpływu na ustalenie właściwej temperatury w chłodziarce. Wyłączyłem zupełnie lodówkę i nadal zastanawiam się, czy może to być coś prostego/opłacalnego do naprawy, czy też czynnik chłodniczy ucieka i dlatego chodziarka już nie działa?
  • Poziom 15  
    Wygląda to na niedrożny układ. Jedynym sposobem jest otwarcie układu i czyszczenie azotem. Po czyszczeniu załadować gazem układ ale to wiąże się z kosztami.
  • Poziom 9  
    Przyczyną była nieszczelność i ucieczka chłodziwa. Ze względu na nieopłacalność naprawy byłem zmuszony kupić nową lodówkę - niestety tak porządnie zrobionej, jak ta Candy już nie znalazłem. Teraz z premedytacją produkują sprzęt niskiej jakości mając klientów za naiwnych, których można oszukiwać...
    Temat do zamknięcia.