Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piec gitarowy Cabo 50 - Jaki tranzystor zamiast KD503?

22 Mar 2014 22:07 1779 14
  • Poziom 16  
    Posiadam piec gitarowy Kabo 50 .Uszkodzona jest końcówka mocy Tesla KD503.
    Czy zamiast KD 503 mogę zastosować KD 607 lub KD 502 (takie posiadam)? Nie znam się na tym za bardzo, dlatego proszę o pomoc.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 16  
    Nie jest to moja dziedzina,ale przelutować tranzystor dam radę.
    2N3772 w bazie zamienników występuje jako zamiennik dla kd 503 i 502.To dlaczego 2N3773?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 16  
    Co do reszty wzmacniacza to usterki zostały już zdiagnozowane i usunięte,dlatego o nich nie piszę.A końcówka mocy uszkodzona jest na pewno.Ponieważ, jak na razie nie nabyłem wielkich umiejętności w naprawie takiego sprzętu,to piszę to w dziale -początkujący.Dlatego chciłabym wiedzieć, dlaczego 2N3773 ,a nie 2N3772 lub kd 502.

Pozdrawiam...
  • Poziom 13  
    sylwo1962 napisał:
    Co do reszty wzmacniacza to usterki zostały już zdiagnozowane i usunięte,dlatego o nich nie piszę.A końcówka mocy uszkodzona jest na pewno.Ponieważ, jak na razie nie nabyłem wielkich umiejętności w naprawie takiego sprzętu,to piszę to w dziale -początkujący.Dlatego chciłabym wiedzieć, dlaczego 2N3773 ,a nie 2N3772 lub kd 502.

Pozdrawiam...

Przecież kolega Piotrek Majstersztyk już udzielił odpowiedzi na to pytanie - dwa ostatnie tranzystory mają niższe napięcie przebicia złącza kolektor-emiter niż KD503 (2N3773).
  • Poziom 16  
    Udało ni się jednak naprawić ten piec.Założyłem jednak kd502 bo akurat takie miałem.Wzmacniacz działa.Ale ponieważ nie jestem zbyt doświadczony,, to zadam takie może prozaiczne pytanie-Czy,gdy zastosowałem kd 502 to piec będzie miał mniejszą moc?Czy będą się bardziej grzały?Jaki wpływ na działanie sprzętu będzie miał mniejszy prąd przebicia kd502?
    Za pomoc z góry dziękuję.
  • Poziom 13  
    Na moc to nie wpływa, bo pod względem maksymalnego prądu i mocy te tranzystory się nie różnią, ale ryzykujesz spalenie wzmacniacza. To, że wzmacniacz działa wynika zapewne z tego, że te tranzystory posiadają pewien margines bezpieczeństwa.
  • Poziom 31  
    sylwo1962 napisał:
    Czy,gdy zastosowałem kd 502 to piec będzie miał mniejszą moc?

Moc nie ulegnie zmianie.
    sylwo1962 napisał:
    Czy będą się bardziej grzały?

Temperatura nie ulegnie zmianie
    sylwo1962 napisał:
    Jaki wpływ na działanie sprzętu będzie miał mniejszy prąd przebicia kd502?

Różnica jest w napięciu przebicia, a nie w prądzie.
    Zmierz i podaj napięcie zasilania tego wzmacniacza to ocenimy ewentualne zagrożenia.
    Czeskie KD502 to solidne tranzystory.
  • Poziom 16  
    Napięcie to 40V.
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Nie powinno być problemu. Rzeczywiste napięcie przebicia jest zazwyczaj sporo wyższe niż gwarantowana wartość katalogowa.
  • Poziom 16  
    Dzięki.Mam jeszcze jedno pytanie.Mam 1 szt kd503.Czy mogę założyć zamiast jednego 502?Czy to coś da?
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    Zdecydowanie NIE. Tranzystory w stopniu końcowym powinny być z jednej wytwórni tego samego typu (lub komplementarne) i ważne parowane. Dlaczego? poszukaj wiadomości w ramach samokształcenia.
  • Poziom 16  
    Dzięki za pomoc.Zamykam temat.