Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Renault Thalia - Wysokie spalanie oraz podswietlony check engine

essir 27 Mar 2014 08:56 9501 40
    tof85
    Level 10  
    To jest słuszna uwaga, ze jeśli to auto ma obd II, to można się pobawić w odczyty z ELM327.

Pytanie z innej beczki, nawiązując do tematu: PODSTAWY Montażu I STROJENIA INSTALACJI LPG NA Przykładzie STEROWNIKA STAG (dla osób zaczynających przygodę ze strojeniem swojej instalacji LPG ze sterownikiem STAG).

Znajduje się tam pewna informacja odnośnie wtrysków Hana i ich czasów na wolnych obrotach.
    "Ważne jest też to, by na wolnych obrotach czasy Gazu na LPG były o 1ms (dla wtrysków Hana-podobnych) do 2ms (dla Valteko-podobnych) dłuższe od czasów Benzyny na LPG (mnożnik > 1)."

U mnie po kalibracji na wolnych różnica mnożnika była 1,3 do 1,4. Z czego to wynika? Z rezystancji Valtekow [około 3Ω i Hanek [1,9Ω] ? I dlaczego ta różnica ma być 1 ?
    tof85
    Level 10  
    Zmieniłem ciśnienie z 1,29 na 1,06 bar i po kalibracji na wolnych obrotach jest inna różnica m/s miedzy czasami wtrysku benzyny, a czasem wtryskiem gazu.

Przy ciśnieniu 1,29 bar różnica była 0,9 m/s. A teraz przy 1,06 jest 1,3 m/s.

Renault Thalia - Wysokie spalanie oraz podswietlony check engine
    tzok
    Moderator of Cars
    Thalia to jest taki wynalazek, że produkowana była w 2001 roku ale wszystko pochodzi ze starego Clio... niby ma złącze OBD-2 ale nic z tym nie chce "gadać".

tof85 wrote:
    Przy ciśnieniu 1,29 bar różnica była 0,9 m/s. A teraz przy 1,06 jest 1,3 m/s.
    Niższe ciśnienie, wyższy mnożnik - raczej oczywiste. Tyle że należy patrzeć raczej nie na różnicę bezwzględną a na stosunek tych (lpg/benzyna) czasów.
    tof85
    Level 10  
    psooya:
    I dlatego się zastanawiam, co autor tego turtoriala miał na myśli, pisząc ze Hanki maja mieć 1 m/s dłuższe od benzyny na wolnych. Czy to źle dla ich żywotności, że czasy się wydłużyły? Mając na uwadze to, że one mają niską rezystancję i są szybsze niż Valdki.

Pytam też, bo czasem zdarzy się ze jak schodzę biegami np. z mocnej 3 na 2 i wyhamowując silnikiem, to czasem wtrysk któryś strzeli głośniej i słyszę pyk, wcześniej tego nie miałem tzn. nie słyszałem.

tzok:
    Wszystkie manele są z Clio 2, ph.1... nawet książki sam naprawiam nie ma dla thali tylko jest dla Clio2 i wszystko się zgadza, ten sam silnik 1,4 też jest zastosowany w Kangoo poj. 1,4.

Jeśli z OBD-2 nic z tym nie chce "gadać", to zrobię analizę spalin i jak coś będę mieć to wkleję paragony ;-)
    tzok
    Moderator of Cars
    tof85 wrote:
    Jeśli z OBD-2 nic z tym nie chce "gadać"
    Tzn. oczywiście z DDT2000, Clipem i lepszymi testerami uniwersalnymi jest komunikacja, ale nie z "Generic OBD2/EOBD".

tof85 wrote:
    I dlatego się zastanawiam, co autor tego turtoriala miał na myśli, pisząc ze Hanki maja mieć 1 m/s dłuższe od benzyny na wolnych.
    To zależy od czasu wtrysku benzyny na wolnych obrotach, po prostu te wtryski mają dużą bezwładność i nie da się zejść poniżej pewnej granicy z czasami otwarcia.

tof85 wrote:
    czasem zdarzy się ze jak schodzę biegami np. z mocnej 3 na 2 i wyhamowując silnikiem, to czasem wtrysk któryś strzeli głośniej i słyszę pyk
    To bardzo niedobrze, insttalacja IV generacji nie powinna strzelać. To niepokojący objaw.
    psooya
    Level 38  
    Jak kolega tzok napisał, dobiera się to indywidualnie, przy 3ms czasy wtrysku PB, hana już sobie radzi bez problemów a że i tak ustawiam mnożnik w okolicy 1.2 - 1.4 -->1 to nie ma problemu, dopiero gdy czasy wtrysku są dużo niższe np 2ms i mniej wtedy mnożnik trzeba podnieść sporo, może pojawić się zapętlanie i same problemy więc i sterownik ma na to lekarstwo w postaci podwajania czasów wtrysku PB o ile tylko da się to zastosować (pół sekwencje, full grupy).
    To nie wtrysk ci strzela....
    tof85
    Level 10  
    Co do tej różnicy m/s w tej instrukcji jest jeszcze takie info:

"Przy wolniejszych wtryskiwaczach typu Valtek na jałowym gazowe powinny być dłuższe od benzynowych o około 2ms,
    pamiętając że Valteki czasów poniżej 3.5ms raczej nie wykonają stabilnie, gdzie Hana spokojnie obrobi 2ms i mniej po za niebieską, która stabilność traci poniżej 2.3-2.4ms w zależności od ciśnienia gazu. "

To jest takie klikniecie... ciche... ale wydobywa się z kierunku kolektora.

Pojeżdżę trochę i zastanowię się, może to jest tak ze to wcześniej klikało, a ja na to nie zwracałem tak uwagi.

A to ze kalibrowałem z wciśnięta opcja, podgrzewanie wtrysków, nie ma znaczenia ?
    essir
    Level 9  
    działa, jestem zadowolony, spalanie w trasie 7,5-8 l/100km, w mieście 10 l/100km w lecie, 11 l/100km gdy jest zimno.