Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rezystancja izolacji - skuteczność badania

23 Mar 2014 12:42 3240 14
  • Poziom 7  
    Dzień dobry,
    Mam na imię Adam. Pierwszy mój post i prośba o odpowiedź dotyczy skuteczności badania rezystancji izolacji. W nowo wybudowanym ale jeszcze nie odebranym budynku chciałbym sprawdzić czy w trakcie prac wykończeniowych nie została przypadkiem uszkodzona izolacja któregoś z obwodów elektrycznych. Sprowadziłem elektryka pomiarowca który na początku stwierdził iż jest to badanie skuteczne. Kiedy poprosiłem go o raport z badania stwierdził że jednak badanie rezystancji izolacji nie jest w 100% skuteczne i czy nie ma jakiegoś uszkodzenia pokaże czas i pojawiająca się wilgoć w trakcie użytkowania już zamieszkanego budynku... i teraz mam dylemat jak jest faktycznie? Czy wszystkie te metody są tylko po części skuteczne czy też może wiedza/sprzęt którym dysponuje elektryk są za małe? Sam stwierdził na koniec że dokładnymi metodami rezystancji izolacji dysponują jedynie tzw. wozy pomiarowe które jednak wykorzystywane są w przypadku przedsiębiorstw a nie domków jednorodzinnych.

Sam zastanawiam się jak można było zmierzyć stan izolacji np. obwodu oświetleniowego w przypadku gdy pomiędzy oprawą oświetleniową a rozdzielnicą jest jeszcze włącznik, który przecież w tym miejscu przerywa ciągłość izolacji.

Błagam, tylko nie krzyczcie na mnie jestem kompletnym amatorem co pewnie widać na pierwszy rzut oka. Proszę o wyjaśnienia jak to faktycznie jest?
    Bardzo dziękuję. Adam L.
  • IGE-XAO
  • Pomocny post
    Moderator
    adam_li napisał:

Sam zastanawiam się jak można było zmierzyć stan izolacji np. obwodu oświetleniowego w przypadku gdy pomiędzy oprawą oświetleniową a rozdzielnicą jest jeszcze włącznik, który przecież w tym miejscu przerywa ciągłość izolacji.

Daruj, ale nauk nie pobiera się czytając post na forum, tylko w szkole. To co piszesz świadczy o tym, że należałoby zacząć od początku, a na to nie ma miejsca.
    Natomiast kwestię badań i pomiarów m.in. rezystancji izolacji, reguluje norma PN-HD 60364-6:2008 Instalacje elektryczne niskiego napięcia - Część 6: Sprawdzanie. Tam jest wszystko wytłumaczone i opisane, a skoro Twój elektryk tego nie wie, to zmień elektryka.
  • IGE-XAO
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    adam_li napisał:

Tak, tylko pomiar rezystancji izolacji obwodu oświetleniowego powinien być przeprowadzany przy łącznikach oświetlenia w stanie załącz oraz wyjętych źródłach światła ( co jest dość trudne w realu ). Przeprowadza się pomiar uproszczony całej instalacji i jeżeli wyjdą wartości zbliżone do minimum wyznaczonym przez normę, wówczas przeprowadza się badania każdego obwodu oddzielnie.
    I jest to metoda skuteczna badania rezystancji izolacji pomiędzy poszczególnymi żyłami w przewodzie. I jak zaznaczył kolega wyżej wszystko jest opisane w normie. I do tej normy należy się dostosować. Pomiar ma za zadanie stwierdzić minimalne wymagania zgodnie z zaleceniami w normie.
  • Poziom 7  
    Witam,

Dziękuję za odpowiedź. Już czytam - chociaż nie wiem czy dla mnie taka lektura... Jak poznać że pomiarowiec jest kompetentny? Czy jednak badanie rezystancji izolacji przez Pomiarowca przez duże P jest skuteczne w 100%?
    Dziękuję.
  • Specjalista automatyka domowa
    adam_li napisał:

Co stoi na przeszkodzie by wyłącznik podczas pomiaru był załączony, a oprawa odpięta?
  • Poziom 7  
    [quote="xury"]
    adam_li napisał:
    Co stoi na przeszkodzie by wyłącznik podczas pomiaru był załączony, a oprawa odpięta?

Ale załączenie wyłącznika nie zmienia faktu że w nim samym na paru mm kabla nie ma izolacji? czy się mylę? pozdrawiam
  • Poziom 7  
    Możecie mi powiedzieć w takim razie dlaczego elektryk pomiarowiec z papierami i wieloletnim doświadczeniem tłumaczy się w ten sposób? Kurcze w dziurze w której mieszkam jest chyba tylko dwóch pomiarowców i opinie mają podobne.
    Nie chcę przekręcić ale chyba na tym forum któryś z administratorów też pisał o tym że badanie rezystancji nic nie wykryje zanim budynek nie będzie użytkowany. Mogę się mylić. Proszę o prostą odpowiedź jak wymusić od pomiarowca aby zachował się kompetentnie? wszystko na papierze?
    Pozdrawiam

Dodano po 2 [minuty]:

xury napisał:
    I tu się mylisz. Jest izolacja i to najskuteczniejsza.

Czyli puszka (powietrze) jest izolacją? To jeżeli kabel idzie w peszlu (a idzie) to też jest to najskuteczniejsza izolacja? Nie wkurzaj się ale daleko mi do waszej wiedzy a mój pomiarowiec nie jest wylewny w słowach...
  • Poziom 21  
    Witam.
    Może pomiarowiec nie chciał wystawiać protokółu i dlatego zaczął kręcić.
    A te przyrządy na wozach, o których mówił to są ale do wykrywania miejsca zwarcia
    w kablach i faktycznie są drogie ale to inna bajka.
    Pozdrawiam.
  • Moderator
    .Jack napisał:
    adam_li napisał:

Tak, tylko pomiar rezystancji izolacji obwodu oświetleniowego powinien być przeprowadzany przy łącznikach oświetlenia w stanie załącz oraz wyjętych źródłach światła ( co jest dość trudne w realu ). Przeprowadza się pomiar uproszczony całej instalacji i jeżeli wyjdą wartości zbliżone do minimum wyznaczonym przez normę, wówczas przeprowadza się badania każdego obwodu oddzielnie.
    I jest to metoda skuteczna badania rezystancji izolacji pomiędzy poszczególnymi żyłami w przewodzie. I jak zaznaczył kolega wyżej wszystko jest opisane w normie. I do tej normy należy się dostosować. Pomiar ma za zadanie stwierdzić minimalne wymagania zgodnie z zaleceniami w normie.

Nie ma znaczenia stan wyłącznika, nie ma znaczenia obecność lub nie źródeł światła. Pomiar przeprowadza się pomiędzy zwartymi przewodami czynnymi a przewodem ochronnym!
    Dopiero złe wyniki tego pomiaru zmuszają nas do szukania przyczyny i dzielenia instalacji na poszczególne obwody aby tę przyczynę zlokalizować.

Natomiast pomiar rezystancji izolacji pomiędzy żyłami czynnymi wykonuje się w trakcie budowy instalacji. Przy instalacji eksploatowanej nie ma on większego sensu.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    adam_li napisał:
    Możecie mi powiedzieć w takim razie dlaczego elektryk pomiarowiec z papierami i wieloletnim doświadczeniem tłumaczy się w ten sposób?

Jako laikowi to należy najpierw uświadomić w jakim celu przeprowadza się pomiar rezystancji izolacji przewodów w trakcie badania stanu technicznego instalacji elektrycznej.
    Izolacja elektryczna to ochrona podstawowa przed porażeniem prądem elektrycznym czy powstaniem pożaru.
    Izolacja występuje zarówno pomiędzy otoczeniem ( istotna ze względu na porażenie prądem elektrycznym ), jak też pomiędzy elementami samej instalacji elektrycznej ( powstanie zwarcia, wpływ prądów upływu ).
    I teraz badając induktorem sprawdzamy głównie stan izolacji pomiędzy częściami czynnymi ( żyły przewodu ) jak też mogącym występować uszkodzeniem izolacji żyły, powłoki przewodu i zwarcia do uziemionej części dostępnej czy obcej.
    Równie dobrze, może powstać opisane uszkodzenie na skutek prac budowlanych bez połączenia z tymi częściami, co miernik nie wyłapie. Dopiero upływ może powstać w czasie kładzenia świeżego, mokrego tynku. I pewnie to mieli na myśli pytani elektrycy pomiarowi, co jest jak sądzę uczciwym podejściem do zagadnienia.
    Badanie stanu izolacji przewodów przeprowadza się przed pierwszym podłączeniem instalacji do zasilania, a przed tynkowaniem powinno przeprowadzić się oględziny w celu wyłapania ewentualnych uszkodzeń przewodów. Innej metody nie ma.
    Kiedyś zalecano pomiar pomiędzy każdą z żył przewodu, na dzień dzisiejszy procedury uproszczone są dopuszczalne przez normy, także nie ma co się denerwować kolego retrofood. My mamy spełnić minimum w przeprowadzaniu pomiarów a jak ktoś coś doda od siebie więcej w badaniu stanu technicznego instalacji elektrycznej, to tylko chwała mu za to.
  • Pomocny post
    Moderator Energetycy
    Dlatego pomiary rezystancji izolacji, to nie tylko samo badanie pojedynczych przewodów/kabli, ale również
    - pomiary Riso w stosunku do ziemi instalacji x - przewodowej
    - pomiary Riso poszczególnych przewodów względem ziemi
    - pomiary Riso pomiędzy poszczególnymi przewodami
  • Poziom 7  
    Dzięki, wiem znacznie więcej... ale podsumowując jednak mój pomiarowiec mógł mieć rację. Pozdrawiam
  • Poziom 24  
    adam_li napisał:
    Dzięki, wiem znacznie więcej... ale podsumowując jednak mój pomiarowiec mógł mieć rację. Pozdrawiam

Mógł mieć rację na podstawie czego?
    Cytat:
    Sprowadziłem elektryka pomiarowca który na początku stwierdził iż jest to badanie skuteczne. Kiedy poprosiłem go o raport z badania stwierdził że jednak badanie rezystancji izolacji nie jest w 100% skuteczne i czy nie ma jakiegoś uszkodzenia pokaże czas i pojawiająca się wilgoć w trakcie użytkowania już zamieszkanego budynku

Jakie badanie? Jak on to zbadał? Na oko? Na jakiej podstawie on twierdzi, że pomiar Riso nie jest skuteczny? Bzdury tylko nie wiem czy twoje czy jego.
    Na stronie bezel.com masz opisaną teorię do pomiarów Riso, poczytaj.