Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HP Pavilion dv9821ea - Zewnętrzna karta graficzna, zamiast niedziałającej integr

23 Mar 2014 16:47 2100 23
  • Poziom 9  
    Witam. Posiadam laptopa HP Pavilion dv9821ea, w którym trzeba wygrzać uklad grafiki, jestem w stanie to zrobic ale wiem ze po takiej operacji i tak za dlugo nie wytrzyma. Pytanie: Czy dam rady w akis sposob podlaczyc zewnetrzna karte graficzna, tak zeby laptop dzialal normalnie? Moze byc na usb, czy na cokolwiek innego. Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    niemawolnychnickow napisał:
    Witam. Posiadam laptopa HP Pavilion dv9821ea, w którym trzeba wygrzać uklad grafiki, jestem w stanie to zrobic ale wiem ze po takiej operacji i tak za dlugo nie wytrzyma.

Wymień układ na nowy i po problemie.
  • Poziom 9  
    Niestety ale nie moge znalezc nigdzie takiego, sa uszkodzone plyty glowne na allegro, ale podejrzewam ze w wiekszosci z nich ten uklad juz tak czy siak nie dziala, ktos by moze podrzucil linka, czegos co jest warte kupna?

@edit

Jesli przelutuje uklad na nowo, jaka to bedzie mialo zywotnosc?
  • Spec od komputerów
    Niestety ale nie mogę znaleźć nigdzie takiego

Jaki układ jest na płycie?
    Jeśli przelutuję układ na nowo, jaka to będzie miało żywotność?

W ogóle nie zadziała, godzinę, tydzień, miesiąc, pól roku.
    Tego nawet wróżka Helena Ci nie powie.
  • Poziom 9  
    Chodzi mi bardziej, o to czy jesli pzrelutuje i bedzie dzialac to potrzyma chociaz te pol roku, zeby nie bylo ze sprzedam a tu zonk :)
  • Poziom 27  
    Nie będziesz montował tego układu, więc nie musisz go wygrzewać. A co do przelutu, to może pochodzi 5min, może 2 tygodnie, a może wcale nie wstać. Na pół roku marne szanse. Poza tym przelut nie jest potrzebny, wystarczy podgrzać rdzeń.
  • Poziom 9  
    A jesli przygrzeje rdzen? Mam szanse na to, ze wytrzyma dluzej niz przelutowywanie calego ukladu?

@Nanab - widze ze jestes z Bydgoszczy, ja do Bydgoszczy mam 20 minut drogi.. do tego widze ze specjalizujesz sie w BGA, moze masz fachowy sprzet zeby to zrobic? Oczywiscie za darmo nikt nie pracuje :)
  • Poziom 9  
    Uklad graficzny nVidia mcp87m-a2
  • Spec od komputerów
    mcp87m-a2

Sprawdź jeszcze raz oznaczenie.
  • Poziom 33  
    Takie działanie nie jest zalecane jeśli nie posiadasz właściwego sprzętu, o ile hotem jesteś w stanie podgrzać rdzeń to jeśli zrobisz to bez wstępnego podgrzania płyty możesz już uszkodzić.

Jakieś trzy miesiące temu trafił mi się ASUS F5N odkupiony za grosze do rozbiórki na części. Objaw standardowy. Brak obrazu, dioda power, po czasie załączający się wentylator. Jako że komputer i tak spisany był na straty, a koszt samego układu (nie był to taki sam. Zdaje się w tym komputerze siedzi MCP67...) kiedy sprawdzałem cenę przewyższał wartość używanego, sprawnego komputera postanowiłem poznęcać się nad nim hotem właśnie. Po zabiegu płyta wygięła się gdyż w miejscu otaczającym układ nagrzała się znacznie, a w pozostałej części pozostała zimna. Po ostygnięciu wróciła do pierwotnych rozmiarów. Komputer odzyskał sprawność i nawet w tym momencie stukam w jego klawiaturę. Co notabene nie przestaje mnie zadziwiać.

Podkreślam jednak. Zrobiłem to w tak barbarzyński sposób tylko i wyłącznie dlatego że spisany był na straty. Nigdy nie podjąłbym się takiej "naprawy" w przypadku komputera rokującego jeszcze na przyszłość.

Wygrzewanie czegokolwiek nawet w celach diagnostycznych nie może się odbywać bez preheatera. Trzeba o tym pamiętać.
  • Poziom 9  
    Wygląda tak: HP Pavilion dv9821ea - Zewnętrzna karta graficzna, zamiast niedziałającej integr

u gory jest napisane "23n8c0822a2"

natomiast na dole "mcp87m-a2" (wytluszczony druk)

Nic wiecej tam nie mam, made in taiwan i to tyle ;) dzieki za pomoc tak w ogole.

@Edit
    Wlasnie wygrzalem moj uklad, komputer nie jest do konca spisany na straty ale eksperymentuje, poniewaz jestem poczatkujacym technikiem-informatykiem wiec wygrzalem.. wlacza sie, dziala sprawnie wlasciwie nie ma zadnych wad, ale mimo wszystko nie licze na to ze wytrzyma dluzej niz te kilka tygodni, wiec chcialbym ten uklad wymienic, w razie co kupie nowa plyte glowna z calym ukladem ;)
  • Poziom 33  
    Tam jest 67. To dokładnie teki sam układ jak opisywałem wyżej.
  • Poziom 9  
    No tak, tyle ze ten pavilion jest wart te 5 baniek, a uklad/plyta glowna ok. 100zl z tego co sie orientuje wiec sprobowac mozna :)

@Edit
    u mnie w lapku jets 87 a nie 67 ;)
  • Poziom 33  
    Na zdjęciu które wstawiłeś jest 67. Któryś z nas będzie musiał udać się chyba do okulisty...
  • Poziom 9  
    Pod spodem napisalem ze on tak tylko wygląda, oznaczenie jest inne, myslalem ze to pomoze.
  • Poziom 27  
    A jesli przygrzeje rdzen? Mam szanse na to, ze wytrzyma dluzej niz przelutowywanie calego ukladu?

Czas działania będzie zbliżony-czyt. od 5min do paru tygodni, może miesięcy. Nigdy nie wiadomo kiedy znowu zdechnie.
    @Nanab - widze ze jestes z Bydgoszczy, ja do Bydgoszczy mam 20 minut drogi.. do tego widze ze specjalizujesz sie w BGA, moze masz fachowy sprzet zeby to zrobic? Oczywiscie za darmo nikt nie pracuje

Niestety własnego sprzętu do bga na tę chwile nie posiadam, dopiero kompletuję. A sprzęt na którym pracuję na codzień nie jest mój i nie moge z niego korzystać na własny użytek. Ale jeśli chcesz wymienić ten układ, to mogę Ci na pw polecić serwis gdzie oddaję płyty jak mam bga do wymiany.
    Jednak kiedy zobaczysz czenę układu pewnie zrezygnujesz :) Układ jak znajdziesz dostawcę wyjdzie 300-350zł, do tego wymiana 100-150zł
    elessar87 napisał:
    Wygrzewanie czegokolwiek nawet w celach diagnostycznych nie może się odbywać bez preheatera. Trzeba o tym pamiętać.

Kolega myli wygrzewanie z podgrzaniem, z resztą ani to ani to nie uszkodzi płyty. A jeśli chodzi o podgrzewanie rdzenia, to nie trzeba podgrzewacza. Przy tych 100-150 stopniach na rdzeniu płyta się nie złamie, a układ nie odstrzeli w powietrze.To temperatura niewiele wyższa niż taka którą układ może osiągnąć w trakcie normalnej pracy.
  • Poziom 9  
    Witam, laptop o dziwo działa... i to bardzo dobrze, z tym ze gdy temp. osiaga te 80 stopni to sie wylacza i nei daje wlaczyc przez jakis czas przynajmniej. Troche chce z niego jeszcze wyciagnac, wiec powiedzcie mi jak w tym modelu wyglada ogranicznik obrotow wentylatora? Dam rade zmienic to software'owo czy musze znowu rozbierac calego kompa? Chce go dac po prostu na pelna petare, nie rpzeszkadza mi halas ani szum... Byle by sie nie grzal, do tego powiedzcie mi, jestem w stanie jakos wymienic wentylator na inny? Ew. dac mu wiekszego kopa?

Nie mowcie tylko o speedfanie bo to jest moj 8 laptop i na zadnym ten program mi nie dzialal ;/

Pozdrawiam, dzieki za odpowiedzi powyzej.
  • Poziom 33  
    nanab napisał:
    elessar87 napisał:

Kolega myli wygrzewanie z podgrzaniem, z resztą ani to ani to nie uszkodzi płyty. A jeśli chodzi o podgrzewanie rdzenia, to nie trzeba podgrzewacza. Przy tych 100-150 stopniach na rdzeniu płyta się nie złamie, a układ nie odstrzeli w powietrze.To temperatura niewiele wyższa niż taka którą układ może osiągnąć w trakcie normalnej pracy.

Miałem na myśli fakt że w trakcie ogrzewania rdzenia temperatura oddziałuje także na okoliczne elementy, w tym na płytę główną która może się pod wpływem tejże temperatury odkształcić. W wyniku tego może dojść przecież do pęknięcia, prawda?

z tym ze gdy temp. osiaga te 80 stopni to sie wylacza i nei daje wlaczyc przez jakis czas przynajmniej.

Czy układ chłodzenia był konserwowany? Heatpipe'a działa jak należy?
  • Poziom 9  
    Jesli chodzi o uklad chlodzenia, wyczyscilem sprezonym powietrzem i nalozylem od nowa paste. Do tego zamienilem thermopad nad ukladem graficznym rowneiz na paste, dzieki czemu troche zjechal z temperatury bo thermopad pod ukladme byl baaardzo gruby. Do tego komp sie az tak w sumie nie grzeje na GPU mam raptem 70 stopni, HDD 40, CPU 50... To chyba jednak nie wina grzania sie bo uwierzcie mi, na tego laptopa to strasznie malo... przed zmiana thermopada na paste komp potrafil dochodzic do 100-105 stopni, wode mozna bylo gotowac.

GPU wlasnie zjechal do 65 stopni, do tego jak juz zresetuje tego kompa to wyskakuje mi cos takiego:

Spoiler:
    Problem signature:
    Problem Event Name: BlueScreen
    OS Version: 6.1.7600.2.0.0.256.1
    Locale ID: 1045

Additional information about the problem:
    BCCode: 124
    BCP1: 00000000
    BCP2: 859C1024
    BCP3: 00000000
    BCP4: 00000000
    OS Version: 6_1_7600
    Service Pack: 0_0
    Product: 256_1

Files that help describe the problem:
    C:\Windows\Minidump\032514-15787-01.dmp
    C:\Users\Kamilz\AppData\Local\Temp\WER-28126-0.sysdata.xml

Read our privacy statement online:
    http://go.microsoft.com/fwlink/?linkid=104288&clcid=0x0409

If the online privacy statement is not available, please read our privacy statement offline:
    C:\Windows\system32\en-US\erofflps.txt

Moze to wina systemu?
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    elessar87 napisał:
    Miałem na myśli fakt że w trakcie ogrzewania rdzenia temperatura oddziałuje także na okoliczne elementy, w tym na płytę główną która może się pod wpływem tejże temperatury odkształcić. W wyniku tego może dojść przecież do pęknięcia, prawda?

Temperatura jest za niska żeby odkształcić płytę w takim stopniu, żeby należało się tym przejmować.
    Dam rade zmienic to software'owo czy musze znowu rozbierac calego kompa?

eśl się nie mylę w nowszej wersji biosu wentylator działa cały czas. Spróbuj zmienić bios.

Co do bsod to sprawdź najpierw pamięć i dysk.
  • Poziom 9  
    w biosie nie mam regulacji wentylatorow a jesli chodzi o wersje, to nei bardzo moge znalezc jakas w necie ;)

Dysk i pamiec zaraz sprawdze.
    Dzieki za pomoc Panowie :)

@elessar87 - Wygrzewalem narazie w swojej karierze informatycznej z 5 moze 7 ukladow, nigdy w zyciu nie wygiela mi sie a juz bron Bog pekla plyta glowna, a grzalem je naprawde mocno ;)

Dodano po 3 [godziny] 30 [minuty]:

Ehh... ram w porzadku, dysk w porzadku (0 bad sectorow 0.o), do tego pracuje na nim juz od ok. 4h i ani razu sie nie zresetowal... cholerine dziwne prawda?

jakies pomysly jeszcze?
  • Poziom 9  
    Podbijam temat, a zarazem informuje ze komp dzisiaj chodzi od rana i nic mu niej est...temperature trzyma normalnie, podejrzewam ze jakbym wlaczyl cos bardziej wymagajacego niz przegladarka to moglby sie zagrzac... no ale pracuje.. pracuje caly czas.

Pytaine: Czy to ze turion x2 uzywany w tym laptopie jest 64 w jakis sposob moze konflikowac z systemem? Bo w sumei dziwne te bluescreeny... Z kolei przeinstalowac go nei moge bo jak wkladam plyte to wrecz od razu sie resetuje...
  • Spec od komputerów
    MCP jest do wymiany i koniec kropka.