Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Biawar ME-1500 - Grzałka nie grzeje.

23 Mar 2014 17:37 5304 12
  • Poziom 8  
    Witam serdecznie. Przestała mi działać grzałka w bojlerze. Dioda sygnalizująca grzanie cały czas się świeci. Sprawdzałem grzałkę jak i termik i nie znalazłem usterki. Ponadto zauważyłem, że jak zapalę w piecu to woda będzie się podgrzewać. Wygląda na to jakby startowała od większej temperatury. Grzałka to Biawar me-1500.
  • Poziom 42  
    lisia góra team napisał:
    Ponadto zauważyłem, że jak zapalę w piecu to woda będzie się podgrzewać. Wygląda na to jakby startowała od większej temperatury.
    Co ty wypisujesz? Jak palisz w piecu( C.O.?),to jeśli masz podłączony bojler woda będzie się grzała.
    lisia góra team napisał:
    Przestała mi działać grzałka w bojlerze.
    lisia góra team napisał:
    Sprawdzałem grzałkę jak i termik i nie znalazłem usterki.
    Musiałeś niedokładnie sprawdzić.
  • Poziom 8  
    stanislaw1954 napisał:
    lisia góra team napisał:
    Ponadto zauważyłem, że jak zapalę w piecu to woda będzie się podgrzewać. Wygląda na to jakby startowała od większej temperatury.
    Co ty wypisujesz? Jak palisz w piecu( C.O.?),to jeśli masz podłączony bojler woda będzie się grzała.
    lisia góra team napisał:
    Przestała mi działać grzałka w bojlerze.
    lisia góra team napisał:
    Sprawdzałem grzałkę jak i termik i nie znalazłem usterki.
    Musiałeś niedokładnie sprawdzić.

Z tym grzaniem to miałem na myśli, że w czasie gdy w piecu już sie nie pali to grzałka nadal podtrzymuje temperaturę wody do czasu jak wyłączy ją timer. Od 13-15 kiedy jest tańszy prąd grzałka nie podgrzewa wody. Pomiary raczej są dobre ponieważ grzałka jak i termik miały niewielką rezystancję.
  • Poziom 42  
    lisia góra team napisał:
    Pomiary raczej są dobre ponieważ grzałka jak i termik miały niewielką rezystancję.
    Jeśli potrafisz zmierzyć rezystancję, to powinieneś także poradzić sobie ze sprawdzeniem obecności napięcia, na poszczególnych elementach obwodu grzejnego w tym bojlerze. A jak cię to przerasta to poszukaj "fachowca".
  • Poziom 13  
    Witam popieram kolegę Stanisława pęknięcie grzałki powoduje utratę własności grzejnych nie powodując utraty rezystancji.
  • Poziom 8  
    Manipulant5 napisał:
    Witam popieram kolegę Stanisława pęknięcie grzałki powoduje utratę własności grzejnych nie powodując utraty rezystancji.

Rezystancja grzałki ma ok 44ohm. To chyba za dużo jak na grzałkę?
  • Poziom 22  
    Mam podobny moduł, ME 2000, z grzałką 2kW. Miałem takie same objawy, dioda się świeciła, a grzałka nie grzała. W tym module jest układ elektroniczny, który steruje pracą grzałki. Jako że nie potrafiłem go naprawić, wymontowałem ten układ i podłączyłem grzałkę "na krótko" i steruję ją programatorem czasowym. Ale na wiosnę, jak przestanę palić w piecu CO, zakupię nową grzałkę, bo to trochę niebezpieczne rozwiązanie. Grzałka pracuje bez termostatu.
    Zmierzyłem opór mojej grzałki, ma 28Ω.
  • Poziom 42  
    Michelson napisał:
    Zmierzyłem opór mojej grzałki, ma 28Ω.

Nie wiem czy i jak mierzyłeś, ale to dla grzałki 2 kW powinno być: 230*230/2000=26,45 oma
    Ten "wspaniały" termostat jak nie ma przekaźnika to ma triak/optotriak i pewnie on padł.
    Poza tym kazdy podgrzewacz pojemościowy powinien mieć dodatkowy termostat bezpieczeństwa 85-90 oC włączony w szereg z zasilaniem grzałki. Może on jest uszkodzony. Trzeba sprawdzić.
  • Poziom 8  
    Znalazłem w układzie przepaloną diodę, tylko mam problem z identyfikacją. Niewiedzieć czemu dioda(chyba zenera) w jedną stronę przewodzi a w drugą nie. Dziwne, bo wygląda jak spalona. Ma na katodzie czarną obwódkę(to ta na prawo od mostka):
    Biawar ME-1500 - Grzałka nie grzeje.
    Również ciekawi mnie jaki element odpowiedzialny jest za pomiar temperatury. Termoelement? Mając chwile czasu podłączyłem grzałkę bez elektroniki i z pomiaru wynika, że grzałka zjada 6,24A czyli tyle ile powinna.
  • Poziom 22  
    jack63 napisał:

Nie wiem czy i jak mierzyłeś, ale to dla grzałki 2 kW powinno być: 230*230/2000=26,45 oma
    Ten "wspaniały" termostat jak nie ma przekaźnika to ma triak/optotriak i pewnie on padł.
    Poza tym kazdy podgrzewacz pojemościowy powinien mieć dodatkowy termostat bezpieczeństwa 85-90 oC włączony w szereg z zasilaniem grzałki. Może on jest uszkodzony. Trzeba sprawdzić.

Tak, jak pisałem grzałka jest sprawna i ma 28Ω. Ale ja już nie mam problemu, ponieważ (trochę pochopnie) wrzuciłem cały ten układ. Z tego co pamiętam był tam przekaźnik.
    Do autora tematu. Podobno często ulega usterce właśnie ta dioda zenera. Gdzieś ten temat był już poruszany.
  • Poziom 8  
    Cytat:
    Do autora tematu. Podobno często ulega usterce właśnie ta dioda zenera. Gdzieś ten temat był już poruszany.

Temat diody był już poruszany ale niestety dotyczył tej większej 1W 12V.

Wymieniłem diody i dalej nie grzeje. Jakieś pomysły?
  • Poziom 6  
    Czy ktoś zna parametry tej mniejszej zenerki?