Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz na Viper - pulsujące napięcie, przerywa

gieroj 23 Mar 2014 18:04 3021 8
 • #1 23 Mar 2014 18:04
  gieroj
  Poziom 12  

  Witam,

  Jak w temacie potrzebuje pomocy przy naprawie zasilacza (ok 14,5 V) opartego na układzie Viper. Zasilacz jest bardzo prosty, załączam zdjęcie poglądowe. Oparty na Viper 22a, kontrola napięcia (jeśli dobrze to nazywam/rozumiem) odbywa się przez PC817 i TL431. Naprawiałem i miałem do czynienia z podobnymi zasilaczami więc myślę że to bardzo standardowe rozwiązanie.

  Problem polega na tym, ze napięcie skacze. Na mierniku mogę wyłapać tylko niewielki spadek 13,8-14,5 V, ale zasilacz jest użyty do ok 100 LED'ów i one migają (ok kilka razy na sekundę). Jak się dobrze wsłuchać można wyłapać ciche tykanie również w rytmie kilku na sekundę.

  Pomierzyłem oporniki, kondensatory, diody miernikiem i wyglądają ok. Podmieniłem Vipera oraz PC817 i TL431 i nic się nie zmieniło, chociaż nie mam 100% pewności ze podmieniony viper jest sprawny, jednak nie zmieniło się nic wiec zakładam ze nie tutaj leży problem.

  W czym może być problem? Proszę o pomoc. Z góry dziękuje za sugerowanie kupna nowego - to ostateczność.

  Zasilacz na Viper - pulsujące napięcie, przerywa

  0 8
 • Mitronik
 • Mitronik
 • #3 23 Mar 2014 22:48
  gieroj
  Poziom 12  

  Kondensatory i oporniki sprawdziłem na mierniku - są ok. Kondensatory (elektrolity) na wyjściu nawet zamieniłem na nowe, też nic nie dało. Zimne luty też sprawdziłem, z resztą przy okazji sprawdzania elementów pasywnych i podmianki vipera itd praktycznie wszystko przelutowałem.

  0
 • #5 24 Mar 2014 15:48
  Olek II
  Moderator

  Jakiej mocy jest zasilacz. Przy tylu diodach nie jest przeciążony?

  0
 • #6 02 Kwi 2014 23:16
  gieroj
  Poziom 12  

  Z mocą powinno być ok. Odciąłem część diód i zostawiłem tylko 1/3 i nadal to samo.

  Wymieniłem wszystkie elektrolity na nowe i nic się nie zmieniło. Nadal wszystko miga i słychać ciche tykanie.

  Szukałem odpowiedzi po elektrodzie i spotkałem informacje żeby sprawdzić też diody prostownicze. Wstawione były HER107, zamieniłem na FR107 bo akurat takie miałem i zdecydowanie się polepszyło. Diody migają chwilę i zaczynają się palić ciągle. Po kilkukrotnym włączeniu palą się już ciągle od razu. Ale gdy wyłączę na kilkanaście minut i włączę ponownie znów migają kilka sekund po czym zaczynają świecić ciągle. Czasami świecą ciągle już przy pierwszym włączeniu.

  Dodam, że gdy świecą ciągle nie słychać już tykania.

  Cuda normalnie cuda... może jeszcze jakieś sugestie? Może te diody na jakieś inne wymienić? Jakie?

  0
 • #7 03 Kwi 2014 01:24
  Loker
  Poziom 38  

  Oscyloskop - sprawdź, co się dzieje na pinie 1 Viper'a (VDD).

  0
 • #8 03 Kwi 2014 17:09
  gieroj
  Poziom 12  

  Niestety nie mam tak zaawansowanej aparatury.

  Ale co ciekawe zacząłem znów wymieniać diody i tym razem po zamianie jednej z nich z HER108 na FR107 układ działa. Nic nie przerywa. Testuje już po raz kolejny i wszystko gra. Dam sobie rękę uciąć że już w tej konfiguracji diody były wlutowane i nie działało poprawnie. Układ ma 3 diody, 2 po stronie wysokiego napięcia i 1 po stronie niskiego napięcia. Teraz podmieniłem tą po stronie niskiego napięcia.

  Często spotykałem się z zasilaczami na układzie Viper i wyglądają naprawdę na proste. Ten przypadek zupełnie mnie skołował.

  1
 • #9 10 Lis 2015 15:58
  atol
  Poziom 2  

  Wielkie dzięki za ten wątek!

  Opisane przez kolegę rozwiązanie sprawdziło się również w moim przypadku, tj. z wideofonem Commax model APV-4CME/2. Przestał prawidłowo działać, dioda LED pulsowała i nie można było podglądu zrobić z kamery. Okazało się, że winny jest zasilacz i pulsujące napięcie (na podpiętym zewnętrznym zasilaczu było OK). Nie pomogło przelutowanie by pozbyć się ew. zimnych lutów, nie pomogła wymiana kondensatorów. Dopiero wymiana diody (w moim przypadku UF5404) po stronie niskiego napięcia pomogła.

  Jeszcze raz dzięki za opisanie swojego problemu i rozwiązania. Uratowało mnie to, bo taki wideofon jak mam już nie kupię, w bloku pozostali mieszkańcy nie wymienią dla mnie swoich na nowe, a nie chciałem zasilania ciągnąć z zewnętrznego zasilacza.

  Pozdrawiam,

  1