Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Asus M5A97 EVO R2.0 - Odblokowanie rdzeni Phenom II 555 BE na płycie M5A97 EVO

23 Mar 2014 18:56 4422 12
  • Poziom 14  
    Witam.

Zakupiłem płytę Asus M5A97 EVO R2.0 pod procesor Phenom II x2 555 BE ze względu na to, że moja stara płyta (GIGABYTE GA-MA770-US3) po prostu zaczęła odmawiać posłuszeństwa. Wahałem się miedzy producentami Asus, a GigaByte i wybrałem Asusa kupiłem założyłem procesor Phenom II x2 555 BE pamięć i włączyłem wymusiłem na systemie aby się uruchomił z tą płytą i wszystko zagrało jak należy system wstał ładnie się poustawiał zainstalowało się wszystko. I po tym postanowiłem odblokować procesor do dodatkowego rdzenia. I zonk, nie wiem jako to zrobić, bo nie ma w biosie takiej opcji. Niby jest, ale jakoś nie działa (bios 2005) pomyślałem, że no stary bios i trzeba zaktualizować wszedłem na stronę asusa i znalazłem bios było parę i zaaplikowałem najnowszy (M5A97-EVO-R20-ASUS-2201.CAP) zaktualizowałem i zonk nic się nie zmieniło w biosie tzw wersja biosu się zmieniła, ale po za tym opcji nie przybyło nie ubyło, a odblokowywanie nie działa :(. Na poprzedniej płycie miałem go odblokowanego na 3 rdzenie w sumie mogłem na 4, ale na 4 system uruchamiał się tylko w trybie awaryjnym, ale wystarczało na 3 i podniesiony takt procka do 4 GHz. I działał stabilnie.
    I tu moje pytanie, co zrobić z tą płytą połamać, czy da się to jakoś wymusić do starszego biosu nie mogę zejść blokada na bios.

Pytanie jak to można odblokować?

Procesor na pewno 1 rdzeń ma dobry. Rozpłakałem się prawie nie daje mi to spokoju działało nie działa.

Moja konfiguracja:
    Procesor: Phenom II x2 555 BE (aktualnie podkręcony do 4200GHz)
    Zasilacz: Chieftec 500W
    Aktualna płyta: Asus M5A97 EVO R2.0 z aktualny biosem
    Pamięć: Good Ram Play 4GB 1szt
    Dysk: Hitachi 1TB
    Chłodzenie: SilentiumPC Fera 2 HE1224
    Grafika: Nvidia GALAXY 9500GT
  • Poziom 25  
    Witam,
    Instrukcja strona 97 punkt 3.5.6 CPU CORE ON/OFF FUNCTION
  • Poziom 14  
    Dziękuję, za zainteresowanie. Tak wszystko fajnie, ale to nie działa mam tam strasznie ubogie to menu poza tym jak tak przeglądałem YouTube pod kontem tej płyty to też jakoś tak strasznie ubogo w niekute funkcje w moim biosie.

Tak wygląda u mnie zakładka CPU CORE
    Asus M5A97 EVO R2.0 - Odblokowanie rdzeni Phenom II 555 BE na płycie M5A97 EVO

Co do linku tak to już czytałem, ale nic mi to nie daje wychodzi na to że płyta to jakiś wybrak, albo ten najnowszy bios coś z nim nie tak.
  • Poziom 25  
    Witam,
    Podobno można wgrać starszy bios ( i biosy modyfikowane ) ale tylko przez USB BIOS Flashback
    instrukcja, strona 68 punkt 2.2.1
    Płyta jest bardzo dobra ale może te twoje dodatkowe rdzenie nie kwalifikują się do odblokowania na tej płycie ( bardz duże możliwości OC i cyfrowa sekcja zasilania mogą podwyższać kryteria potrzebne do tej zabawy ). Jak pamiętasz ustawienia parametrów procesora odblokowanego na poprzedniej płycie to spróbuj ustawić je na tej. Podstawowe ustawienia tej płyty to Auto - musisz pokombinować.
  • Poziom 14  
    Ok dzięki, za podpowiedź dopiero poznaję płytę. Wróciłem do starszego biosu M5A97-EVO-R20-ASUS-0302.CAP , ale nadal procesor nie odpala dodatkowych rdzeni, choćby nawet zmienił nazwę na B55 zamiast 555, ale nawet tego nie robi, i nie widzę nic poza 2 rdzeniami może jeszcze jest jakaś funkcja, którą trzeba włączyć/wyłączyć, aby procesor się odblokował, a której nie umiem znaleźć. Co do ustawień na poprzedniej płycie, to tam wciskałem ctrl+F1 wchodziłem w 1 zakładkę + 1 opcja (nie pamiętam jak się nazywała) włączałem zapisywałem komp się restartował potem zmieniałem - wyłączałem 1 rdzeń, zmieniałem napięcie na 1.35V lub jak podkręcałem do 4GHz to na 1.4V zmieniałem mnożnik na 20x 200 i pamięć na 800(DDR2) i tyla i mi to chodziło stabilnie, ale tamta płyta miała przypadłość odklejał się radiator z mosta północnego, i w pewnym momencie miałem "dub" płyta się zrestartowała i od tamtego czasu pod obciążeniem fsb potrafiło spadać nawet z ustawionych na sztywno 200 do 99 zmieniłem bolce na śrubki w radiatorze ustawiłem wiatrak, ale to nie pomagało i komp podczas obciążenia potrafił tak ścinać, że nie wytrzymałem w końcu (1rok) i postanowiłem wymienić płytę i producenta teraz ponie kont żałuje. Płyta fajna procek kręci się lepiej niż na tamtej gdzie max to 4GHz tu mam 4,2GHz i raczej to nie koniec możliwości, ale mając na tamtej 3 rdzenie po 4GHz mogłem oglądać materiał 4K bez cięć, a teraz już niezbyt to płynnie chodzi. Po za tym ten procek, który mam po wyżej 4GHz nie przybywa mu specjalnie mocy więc, też nie widzę sensu podnoszenia zegara. Choć sprawdzę co potrafi nie grzeje mi się przy moim chłodzeniu max to 50C to na czujnikach, bo jakoś radiator nie parzy jest przyjemnie ciepły.
  • Poziom 36  
    Artur34 napisał:
    ale mając na tamtej 3 rdzenie po 4GHz mogłem oglądać materiał 4K bez cięć, a teraz już niezbyt to płynnie chodzi.

Wymiana karty graficznej bardziej w tym pomoże.Bo przy tak słabej karcie procesor ma pełne ręce roboty.
    Zobacz czy po włączeniu Asus Core unlocker pojawia się więcej rdzeni do wyłączenia.
  • Poziom 14  
    No właśnie w tym problem, że nie ma takiej opcji jak "Asus Core unlocker" występuje tylko CPU Core Activation po daniu na manual płyta się restartuje tak samo jak Gigabyte, ale mam tylko 2 rdzenie i mogę sobie wyłączyć 1 rdzeń. A może ma ktoś z tym procesorem tą płytę i by potwierdził czy to działa czy nie.

A mostek na tej płycie pokazuje mi jako "Mostek północny (Northbridge): AMD RX980" a drugi to "Mostek południowy (Southbridge): AMD SB950" i jeszcze taki "Mostek północny (Northbridge): AMD K10 IMC", a miał być niby 970 i niby nim jest ?!?
  • Poziom 14  
    Tak to z mostkiem to (rozpacz).

Mój procek to: seria CACDC AC

Po wnikliwej analizie wynika na to, że asus w tej płycie zablokował możliwość odblokowywania rdzeni.
    Tylko jaki sens ma funkcja "CPU CORE ON/OFF FUNCTION" do wyłączania rdzeni procesora???
    Gdyby procek z np: Phenom x4 nie chciał działać na 4 swoich rdzenia, to co użytkownik wyłączył by sobie rdzenia , czy oddał procek do reklamacji??
    Opcja dość bezsensowna.

Pytanie: czy biosy asusa mają jakieś ukryte funkcje, podobnie jak płyty Gigabyte, jakieś kombinacje przycisków, które nie są opisane w instrukcji??

Szkoda że nie można procka odblokować na stałe w innej płycie i przenieść na inną.
    A da się ręcznie odblokować procesory ??
  • Poziom 14  
    Widać kupiłem jednak pechową płytę.

Co może być powodem nie trzymania ustawień biosu po wyłączeniu kompa z sieci bios się resetuje tak jakby w ogóle nie było baterii, bateria dobra i nawet podmieniałem. Napięcie względem masy występuje. Czy znów jakieś ustawienie w biosie????

Czy po prostu na reklamację oddać, problem pojawił się po aktualizacji biosu do nowszego.
  • Poziom 25  
    Artur34 napisał:
    Tylko jaki sens ma funkcja "CPU CORE ON/OFF FUNCTION" do wyłączania rdzeni procesora???

Witam,
    Jeżeli nie jest ci potrzebna pełna moc obliczeniowa procesora to wyłączasz rdzenie / moduły w celu oszczędzania zużycia energii i niepotrzebnego dogrzewania pomieszczenia biurowego lub mieszkania :D

jeżeli bios nie pamięta ustawień - to reklamacja ( chociaż wcześniej chyba nie było z tym problemu ), może jeszcze raz spróbuj wgrać bios jaki był fabrycznie i sprawdź czy usterka występuje.
  • Poziom 14  
    No cóż szczeniłem sobie gola, z tą płytą, ale koniec końców nie żałuję, bo ładnie mi chodzi na tym procesorze. Przede wszystkim stabilniej jak na tamtej jeszcze tylko kartę grafiki wymienić i pamięci dokupić. Procka na razie zostawiam, bo podkręcony do 4GHz daje ładnie radę. Co do biosu to nie przypuszczałem, że asus zastosował zworę na baterię. Żeby bios trzymał musi być założona zwora na pin CLRTC, a ja takową ściągnąłem i zapomniałem o niej.