Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dzwonek - Praca długotrwała.

slawny7 23 Mar 2014 21:00 618 3
 • #1 23 Mar 2014 21:00
  slawny7
  Poziom 18  

  Dzwonek sterowany jest programatorem i służy do budzenia mojego dziecka. Niestety czas na jaki programator uruchamia dzwonek wynosi co najmniej 5 minut i co kilka tygodni zmuszony jestem wymieniać dzwonek na nowy. Wymyśliłem, że wstawiając w obwód rezystor ograniczający prąd wydłużyłbym znacznie żywotność dzwonka, ale nie mam pojęcia jakich wartości użyć. Jeśli o parametry dzwonka, to za wiele ich nie ma i jest tylko ilość zwojów -15 tysięcy, średnica drutu -0,07 mm i oporność 2,5 k.

  0 3
 • #2 23 Mar 2014 21:20
  Zygaqra
  Poziom 34  

  1. Po jakim czasie dziecko się budzi definitywnie?
  2. Czy dziecko nie potrafi po obudzeniu wyłączyć dzwonka?
  3. Co to za programator? Zmień go.
  4. Co to za dzwonek? Zmień go na piezo, powinien wytrzymać do dorosłych lat dziecka.
  5. Jako budzika wykorzystaj stary telefon, już chyba w każdym domu jest co najmniej jeden nieużywany.

  0
 • #3 23 Mar 2014 22:03
  bruns
  Poziom 30  

  slawny7 napisał:
  Wymyśliłem, że wstawiając w obwód rezystor ograniczający prąd wydłużyłbym znacznie żywotność dzwonka, ale nie mam pojęcia jakich wartości użyć.

  Zamiast rezystora użyj żarówki włączonej w obwód .

  0
 • #4 24 Mar 2014 06:34
  jarek_lnx
  Poziom 43  

  Cytat:
  Dzwonek sterowany jest programatorem i służy do budzenia mojego dziecka. Niestety czas na jaki programator uruchamia dzwonek wynosi co najmniej 5 minut
  Dziwne to wszystko, ja używam zwykłego budzika i zazwyczaj dzwoni nie dłużej niż 20s (aż go wyłączę), dlatego trudno mi sobie wyobrazić potrzebę dzwonienia przez ponad 5 minut, chyba że to ma być tortura (:

  Dzwonek jest tak zrobiony celowo, ponieważ konstruktor założył że nikt normalny nie dzwoni bez przerwy przez 5 minut, cewka może być znacznie przeciążona i można zastosować cieńszy drut, zmniejszenie prądu zmniejszy grzanie, ale wpłynie też na działanie dzwonka albo będzie dzwonił ciszej, albo w ogóle, lepiej dzwonić z przerwami np 5s dzwonienia 20s przerwy na chłodzenie cewki.

  Cytat:
  Czy dziecko nie potrafi po obudzeniu wyłączyć dzwonka?
  Jeśli dziecko jest za młode żeby obsługiwać budzik, jest również za młode na szkołę, czy jakąkolwiek inną potrzebę wczesnego wstawania.

  0