Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Interpretacja i obliczanie niepewnosci rezystancji

henrykuss 24 Mar 2014 06:52 1881 0
    henrykuss
    Poziom 1  
    Witam. Za pomocą programu Origin wykonałem wykresy charakterystyk I(U) i U(I) na podstawie zmierzonych napięć i prądów stałych prostego obwodu z 1 rezystorem. Origin dokonał dopasowania liniowego i wyświetlił wyniki. Mam problem z policzeniem niepewności R na podstawie tych wyświetlonych wyników.
    Interpretacja i obliczanie niepewnosci rezystancji Interpretacja i obliczanie niepewnosci rezystancji
    Wiem, jak obliczyc rezystancje (na podstawie slope-współczynnik B). W char. U(I) niepewność standardowa to jest po prostu wartość w tabeli, czyli 0,00834kOhm. Jednak w char. I(U) już tak nie będzie. Stąd moje pytanie, jak obliczyc tę niepewność. Przekształcić wzór B=1/R na R=1/B i zastosować wzór na niepewność złożoną, gdzie u(B) to bedzie wartosc z wykresu?

Moje drugie pytanie dotyczy końcowego wyniku dla 10 pomiaru (teoretycznie wartosc niepewnosci powinna byc przy takich zakresach najmniejsza). Obliczona niepewność rozszerzona wyniosła ok. 8% wartości rezystancji, to dość dużo. Jaka może być tego przyczyna, jeśli używaliśmy mierników analogowych, zakresy 7mA i 5V, wyniki pomiarów:
    Interpretacja i obliczanie niepewnosci rezystancji