Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo R61 jak odzyskać Vistę

Lebale 24 Mar 2014 08:00 957 6
  • #1 24 Mar 2014 08:00
    Lebale
    Poziom 2  

Posiadam laptop Lenovo R61 zakupiony w 2008r w Media Markt. Kupując posiadał on dwa systemy operacyjne: Windowsa xp, oraz zainstalowaną Vistę. Po roku "zresetowałem" go do ustawień fabrycznych i zginęła mi Vista a laptop wgrał się na Xpeku. Ponieważ dominowała obiegowa opinia, że Xp jest lepszy nigdy nic z tym nie robiłem. Czy w związku z końcem udzielania wsparcia dla Xp można tą Vistę jakoś odzyskać? Dodam, że nie zachowałem instrukcji, dokumentów, płyt CD jeśli takie były, bo nie pamiętam czy były, etc.

0 6
  • #2 24 Mar 2014 08:24
    ad77
    Poziom 16  

Sprawdź czy masz pod laptopem naklejkę licencji na Viste. Jeśli tak to wystarczy pobrać odpowiednią wersję i zainstalować jeśli by klucz nie pasował to aktywować telefonicznie.

Pozdrawiam

0
  • #3 24 Mar 2014 08:45
    krakarak
    Poziom 39  

Kolego Lebale, nie kituj mam o zakupie laptopa z fabrycznie zainstalowanymi 2 systemami Windows, z których następnie jeden znika.
    8 kwietnia nie wydarzy się żaden armagedon ani koniec systemu Windows XP. Po prostu po tym dniu nikt w Microsoft nie będzie pracował nad nowymi poprawkami i i to wszystko. Każda łatka, poprawka wydana do tej daty będzie dostępna nadal i nie będzie usuwana. Co więcej, uzyskałem informację na ich Infolinii, że łatki będą przeorganizowane w ten sposób, aby łatwo było je odnaleźć i pobrać każdą indywidualnie ( teraz jest podobnie, ale panuje jeden bardak). Więc każda nowa instalacja Windows XP i uruchomienie aktualizacji po instalacji będzie działało jak do tej pory, jedynie nie będzie żadnych nowych łat. I po strachu.
    Co do instalacji Visty - masz naklejony klucz to wg Microsoftu możesz pożyczyć oryginalny nośnik i zainstalować Vistę używając swego cd-keya. Możesz też skorzystać z tzw. "kopii bezpieczeństwa".

0
  • #4 24 Mar 2014 09:24
    Lebale
    Poziom 2  

Pewnie żle się wyraziłem, że lapek miał dwa zainstalowane systemy. Kupując nowego laptopa działał on na Viscie. Po przywróceniu ustawień fabrycznych Vista wyparowała, a zainstalował się Xp.
    Tragedii nie będzie, to prawda wszystko będzie chodzić, ale mówią że np bankowość internetowa nie będzie miała stosownych zabezpieczeń.
    Po powrocie z pracy sprawdzę tę nalepkę. Mam nadzieję, że jest.
    Dziękuję.

0
  • #5 24 Mar 2014 10:04
    yuhri
    Poziom 11  

Lebale napisał:
    Po przywróceniu ustawień fabrycznych Vista wyparowała, a zainstalował się Xp.

TO jak zamiana wody w wino...Musiałbyś mieć dwa fizyczne dyski, przy czym na tym drugim musiałoby być recovery XP z pełnym pakietem driverów. A takich rzeczy nie robi żaden producent!

Jak kolega wyżej poradził, sprawdź naklejke z licencją na spodzi elaptopa, zorganizouj płytę z systemem zgodnym z naklejką. Zainstaluj, potem idź tutaj:
    Spoiler:
    http://support.lenovo.com/pl_PL/research/hints-or-tips/detail.page?&DocID=HT037648

i pobierz stery.

Nie wiem czy jeszcze jest opcja darmowej aktualizacji do win7 ale jeśli boisz się o bankowość itd to zorganizuj sobie Kaspersky IS 2013. Ma dodatek safe money który monitoruje logowanie na strony bankowe.

0
  • #6 24 Mar 2014 10:15
    Lebale
    Poziom 2  

Nie jestem informatykiem, ani nawet informatykiem amatorem, więc trudno mi dyskutować. Opisałem sytuacje tak jak było. Była Vista to fakt, jest Xp też fakt.
    Gdy trochę czytałem na różnych forach o sprawie, doczytałem się o jakichś ukrytych partycjach. Może to ma jakiś związek. Tak czy inaczej najważniesze dla mnie w tej chwili to oczywiście sprawdzić tę nalepkę, co niewątpliwie uczynię po powrocie do domu. Mam nadzieję ze jest.

0
  • #7 24 Mar 2014 13:59
    krakarak
    Poziom 39  

Lebale napisał:
    ... ale mówią że np bankowość internetowa nie będzie miała stosownych zabezpieczeń...

Podsumuję to krótko - wierutna bzdura. Wszystko co napisałem powyżej pochodzi z mojej rozmowy w konsultantami infolinii firmy Microsoft. Nie ma mowy o idiotyzmach typu "bankowość nie będzie miała zabezpieczeń" - wyparuje SSH ? Powtarzam - wszystko będzie działało jak dotychczas. Całe te strachy słyszane i zasłyszane mają na celu jedno - skłonić wystraszonego człowieka do zakupu następnego produktu, który i tak jest łatany i tak. Zadaj sobie kiedyś trud przeczytania umowy licencyjnej przy instalacji Windows to się dowiesz, że Microsoft nie odpowiada za nic, za żadne straty, za żadne błędne działanie. Nie ma żadnej różnicy dla bezpieczeństwa transakcji bankowych używając komputera z systemem Windows XP a Vistą. Za oszukańcze transakcje odpowiada w ogromnej większości użytkownik, który nie patrzy co robi jego komputer, nie czyta adresu internetowego i dokonuje płatności będąc zalogowanym do złodziejskiego serwera.

0