Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Toshiba a300 15D - Wyłącza się w grach wymagających grafiki

24 Mar 2014 08:49 2421 21
  • Level 8  
    Witam serdecznie.

Jestem nowym użytkownikiem forum, z zamiłowania jestem informatykiem, nie z zawodu. Więc powiem co leży mi na sercu.

Mniej więcej rok roku, przy grze po prostu coś strzeliło i lapek się wyłączył. Po rozebraniu, nie widziałem nic, co by się usmażyło, nic przyczernionego, nic nabrzmiałego. Po złożeniu, przez kilkanaście minut nie chciał się w ogóle włączyć, żadna dioda nie świeciła. Potem nagle obudził się lapek, diody lekko migały, dioda power na czerwono, reszta jak poprzednio na biało. Lapek ruszył i działał do tej pory mniej więcej.

Na dzień dzisiejszy lapek ma ok 5 lat.
    Parę dni temu, zauważyłem, że bez akumulatora włożonego, lapek nie rusza, dioda podłączenia kabla zasilającego oraz dioda power lekko migają i zmieniają natężenie światła (takie skojarzenie i wygląd), w górnej części po lewej stronie (przy przycisku power oraz w okolicach miejsca konektora dc in) cicho pika co ok 2 sekundy. Po podłączeniu akumulatora, lapek rusza, ale nie z przycisku power on, bo on przestał działać, tylko z przycisków dotykowych uruchamiających media.

Przeprowadziłem kilka testów.
    1. AIDA i testy stresowe, wszystko działa, lapek się nie wyłącza. stres 45minut
    2. W grach typu Democracy 3, i podobnych, czyli nie wymagających dużego napięcia oraz za dużo grafiki, nic się nie dzieje, wszystko działa sprawnie, lapek się nie wyłącza.
    3. W grach wymagających dużego napięcia i wysokiej wydajności grafiki, słyszę przez kilkanaście sekund wysokie obroty wentylatora (jeszcze nawet wszystko się dobrze nie nagrzało przecież, więc po co wentylator?) i lapek się wyłącza.
    4. W momencie gdy chcę go włączyć, włącza się, przechodzę przez wybór kontrolny z biosa (naprawa czy przejście dalej) i zaczyna mi wczytywać windę, i nagle wentylator wysokie obroty i ciach!
    5. Gdy odczekam minutę, ochłodzi się wszystko tylko troszeczkę, wszystko się włącza.
    6. Filmy pięknie chodzą to btw.

Proszę o pomoc.
    Wydaje mi się, że rok temu strzelił rezystor pomiędzy konektorem dc in. Pewnie jestem w błędzie. Może zwykła wymiana baterii na biosie i reset pomoże. A może to przetwornica na płycie głównej.

Tak czy siak, jestem zdesperowany!

Dodano po 5 [minuty]:

A i jeszcze nadmienię...

W piątek wyczyściłem go gruntownie, sprawdziłem płytę, czy coś nadpalone, posprawdzałem konektory - wszstyko ok. Na grafice wszystko też gra i kondensatory są ok. Przyłożyłem nową pastę pod procesor, grafikę i radiator.
  • TermopastyTermopasty
  • Helpful post
    Level 21  
    A sprawdzałeś jakie są temperatury jak uruchamiasz te gry i krótko przed wyłączeniem ?
  • Level 8  
    Tak.
    Na AIDZIE w pomiarach GPU DIODE wzrasta mi do ponad 100 i wówczas się wyłącza...
  • Helpful post
    Level 30  
    No to masz odpowiedź. Jesteś pewny czy na grafice była wcześniej pasta termoprzewodząca a nie termopad ?
  • Level 8  
    Tak, jestem pewien, że na grafice i pobliskich kondensatorach były termopady, ale przy czyszczeniu wszystkiego, zamieniłem na pastę, bo nie posiadałem termopadów pod ręką. A czy to taka różnica wielka jest?
  • TermopastyTermopasty
  • Helpful post
    Level 30  
    Jest wielka różnica, ponieważ termopady mają określoną grubość. Stosowane są tam, gdzie między rdzeniem układu a chłodzeniem jest szczelina. Przy zastosowaniu pasty w miejscach gdzie powinien być termopad rdzeń wg nie ma fizycznego połączenia z układem chłodzenia. Dlatego takie temperatury.
  • Level 8  
    No dobrze, w takim razie zamówię termopady i wymienią tą pastę na termopady na ukłądzie karty graficznej.

Ale w takim razie... skoro znaleźliśmy wynik temperatury i prawdopodobnie efekt wyłączania się lapka w grach, to co z diodą power on koloru czerwonego, powinna być biała przecież. No i druga sprawa, czemu przycisk power nie działa?

Przyznałem pkt za okazaną pomoc :)
  • Level 37  
    Witam.
    Elektronicy mają przewagę nad informatykami właśnie w takich usterkach elektroniki w laptopach. Informatyk może wymienić podzespoły w laptopie lub wymienić pastę termo-przewodzącą. Jeżeli jest uszkodzona elektronika to nie jest to takie proste i tu już trzeba wiedzy i umiejętności, a takimi umiejętnościami i konkretna wiedzę w naprawach laptopów posiadają elektronicy. Polecam forum ELVIKOM to Forum, które skupia elektroników, którzy zajmują się servisem i naprawą laptopów.

Zapominałbym- za nim napiszesz post na ELVIKOM przeczytaj uważnie regulamin co ma zawierać post!!!!
  • Level 8  
    Dziękuję za info o forum elektroników. Pewnie się skuszę...

Co do tematu tutaj, właściwie temat do zamknięcia, ponieważ otrzymałem odpowiedzi na najbardziej rujnujący mi zdrowie problem, ale chciałbym poczekać z tym jeszcze tydzień, do otrzymania termopadów, i wówczas okaże się, czy problem został właściwie zażegnany. Z góry dziękuję.
  • Level 30  
    Z tym problemem rozruchu i ładowaniem to niestety, ale trzeba pomiarów aby zdiagnozować usterkę.
  • Level 8  
    Niestety zaistniały problem z grzaniem się oraz z wyłączaniem lapka istnieje, pomimo, że zamontowałem termopady dla układu graficznego. Teraz to już chyba przekonany jestem, że karta graficzna pada... No chyba, że mostek północny na płycie... Sam nie wiem... doradźcie proszę
  • Level 8  
    to otrzymam w końcu jakieś porady, czy po prostu mam udać się do serwisu i zapłacić grubą kasę?
  • Service technician RTV
    To masz ze specyfikacji
    Quote:
    Toshiba SATELLITE A300-15D (Core 2 Duo Toshiba T9300 2,5Ghz )

Płyta od Foxconn opisywana jako
    Quote:
    DABL5SMB6E0 rev:?
    Czyli platforma Quanta BL5s Link_SM
    -na Intelu South:NH82801hbm oraz North GM965 *G lub GM

(':?:')
    Nie wiem czy masz tylko grafikę wewnętrzna czy płytę z grafiką zewnętrzną ?
    (':!:')
    Także problem w pamięciach DDR2 FSB: 667 / 533 MHz.
    Niestety pasta, termopady nie pomogą na Bardziej wymagające GRy.
    - jakie to sa te gry wymagające dużego napięcia i wysokiej wydajności grafiki ?
    Sorry

Zrób test PCMark05 (memory , system, grafika, ..) porównaj z innym lepszymi prockami pod te "żarłoczne gry" zrozumiesz !
    5_lat w laptopach ...to WIEKI !

Link_laptop_grafika_gry
    Link_podobnie

Trzeba dokładnie co nieco pomierzyć , może zasilanie procka i North ?

Pisałeś
    Quote:
    czemu przycisk power nie działa?
    !!!!!
  • Level 8  
    Quote:
    ('Question')
    Nie wiem czy masz tylko grafikę wewnętrzna czy płytę z grafiką zewnętrzną ?

karta graficzna na płytce, łączona na slocie mxm - tylko nie wiem czy to wersja I czy II, ale to raczej mxm II na zamówienie toshiby były właśnie takie modele slotów produkowane raczej - ale nie jestem w 100% pewny tego stwierdzenia

Quote:
    ('Exclamation')
    Także problem w pamięciach DDR2 FSB: 667 / 533 MHz.

pamięci ddr2 667 Mhz - szyna fsb na płycie 800Mhz

Quote:
    Cytat:
    czemu przycisk power nie działa?

przy ostatnim składaniu lapka znalazłem co jest tego efektem - przełamanie taśmy dochodzącej z płyty do konektora na przycisk "power switch" - przypuszczam, że wymiana tej taśmy rozwiąże problem niedziałającego przycisku, ale nie wiem co nadal z czerwoną diodą power on, ponieważ powinna być białego koloru, nie czerwonego, czasami lekko mignie, albo lekko zmieni barwę z czerwieni na biel-czerwień

Niestety nie posiadam żadnych mierników.

Do tego, dzisiaj rano po włączeniu kompa i uruchomieniu flashgeta, procek i temperatura core'ów zaczęła mi szaleć do 85-90 st C. Zabieram się więc do demontażu i sprawdzę chłodzenie układu, i czy termopady są prawidłowo zamontowane na układzie. Na moje oko, chyba coś niestety spierd*** przy montażu układu chłodzenia.
  • Service technician RTV
    Quote:
    Zabieram się więc do demontażu

Spisz z motherboard te napisy o danych płyty.?
    Spisz dane o grafice w MMX ?
    (':idea:') *please

btw jestem już po demontażu/montażu i sprawdzeniu chłodzenia - zaraz będę testował temperatury w czasie stresu grafiki i procka (włączę grę... i będę się modlił)
  • Level 8  
    Już nie mam siły dzisiaj tego jeszcze raz rozbierać, poza tym pora obiadowa, zajmę się odczytaniem tego modelu wieczorem albo jutro rano.

Poza tym, jestem prawie przekonany, że to jest dokładnie moja płyta główna, ta załączona na zdjęciach z archiwum.

Temperatury procka się ustabilizowały, ale temperatura karty graficznej nadal szaleje.
    Może ja coś przy jej montażu spierd... Może opiszę jak to wygląda w tej chwili. Gdy rozbiorę do zera cały układ chłodzenia, na samym dole w środkowej części jest mostek i obok jest procesor - na mostku 1mm termopad, na procku paska na bazie srebra. Przykładam to kolektorem/radiatorem, skręcam czterema śróbkami na procku. Dalej... Na kondensatorach termopady karty graf, jest ich 4x, jeden "coś" co nie wiem co to jest, ale to chyba ma symbol rx coś tam, pozostawiam odkryty, bo tak chyba było wcześniej. Główny moduł również termopad 1mm. Skręcam 3x śróbkami. Nie wiem co tu jeszcze zrobić właściwie, chciałem to najprościej ująć i opisać. Może coś źle robię, specem od serwisu nie jestem ;-)
  • Level 8  
    nr płyty: DABL5SMB6E0 REV:E
    nr gpu: DABDJUB18C0 REV: C

temperatura cpu rośnie wraz z gpu, kiedy gpu sięga już ponad 90 st C cpu to 60-62, wydaje mi się że jak na parę sekund pracy, to trochę dużo. Nie wiem co sądzić...

Termopady są 1mm 6W

btw. usunąłem termopady z kondensatorów na gpu, nie widać żadnej różnicy w temperaturach z nimi i bez nich
  • Level 30  
    Najlepiej byłoby gdybyś dorwal z jakiejś płyty niebieskie, fabryczne termopady. Nigdzie ich nie widziałem do kupienia, ale w porównaniu do tych co są dostępne w detalu to niebo a ziemia..
  • Level 8  
    Czyli już nikogo nie ma, kto sensownie i na temat odpowie i mi pomoże? Bo widzę zero odpowiedzi i od paru dni również zero pomocy niestety.