Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zwyżka - Zwyżka , praca pod energetyką

elektron114 24 Mar 2014 17:26 2280 16
lampy.pl
    elektron114
    Level 12  
    Witam. Zastanawiam się od dłuższego czasu nad założeniem firmy elektrycznej . Mam 22 lata skończona zasadnicza szkoła zawodowa ELEKTRYK ,sep 1 KV E, instalacje elektryczne opanowane . Na sieciach NN rok czasu pracowałem więc coś tam też potrafię zrobić (przyłącza napowietrzne i ziemne ) .
    Jestem w Anglii , mam odłożone troszkę grosza i zastanawiam się nad kupnem zwyżki samochodowej coś ala bus ze zwyżką .
    Czy byłaby to dobra inwestycja w firmę elektryczną kupując zwyżkę ?
    Czy są jakieś szanse że mógłbym pracować na zlecenia energetyki ?

Wiadomo, zwyżkę mogę wykorzystać do wielu innych celów.
  • lampy.pl
    zbich70
    Level 43  
    elektron114 wrote:
    Czy są jakieś szanse że mógłbym pracować na zlecenia energetyki ?

Nie wiem jak w Anglii, ale w Polsce energetyka realizuje inwestycje własnymi siłami albo wykonawców wyłania w drodze przetargu. Czy wykonawca ma "zwyżkę" czy gania ludzi na słupy piechotą, już zleceniodawcę nie obchodzi. ;)
    elektron114
    Level 12  
    Firmę chce założyć w Polsce :)
    Robiąc przyłącza napowietrzne zwyżka się przyda . Na pewno przyda mi się zwyżka w montowaniu monitoringu .
    Czy ja będę mógł robić przyłącza elektryczne ? Energetyka przyjeżdża i odbiera , czy tak?
    zbich70
    Level 43  
    elektron114 wrote:
    Czy ja będę mógł robić przyłącza elektryczne ? Energetyka przyjeżdża i odbiera , czy tak?

Energetyka najpierw Ci to zleca (o ile wygrasz przetarg). Oczywiście, że przyjeżdża i odbiera, a nawet wcześniej stawia warunki np. aby prace wykonać w technologii PPN.
  • lampy.pl
    elektron114
    Level 12  
    Czytałem dużo po internecie i większość wprowadza ludzi w błąd, że trzeba mieć uprawnienia budowlane żeby robić przyłącza .

Np robiąc instalacje elektryczne w domach uprawnienia budowlane nie potrzebujemy mieć bo zawsze inwestor budynku ma swojego człowieka który ma te uprawnienia by odebrać instalację . Dobrze to zrozumiałem ?
    danielkk
    Level 31  
    Jesteś elektrykiem w Anglii i chcesz wracać do Polski??
    elektron114
    Level 12  
    Nie jestem :) Chcę wrócić do Polski :)
    Krzysztof Reszka
    Moderator of Electrical engineering
    Na pewno się nie opłaca jak na początek tej zwyżki utrzymanie jej jest ogromne . Papiery cię zjedzą UDT ,kierowca itp. Taniej wychodzi wynajmować, jak będziesz miał duży przerób to na pewno. Rynek zwyżek jest dość pełny z samych instalacji jej nie utrzymasz musisz dorabiać przy rynnach,dachach czy odladzaniu zimą .
    danielkk
    Level 31  
    Chyba, że tak. Bo nie sądze żeby ktoś kto jest elektrykiem w UK chciał wracać do Pl.
    fighter
    Level 21  
    elektron114 wrote:
    Czytałem dużo po internecie i większość wprowadza ludzi w błąd, że trzeba mieć uprawnienia budowlane żeby robić przyłącza .

Np robiąc instalacje elektryczne w domach uprawnienia budowlane nie potrzebujemy mieć bo zawsze inwestor budynku ma swojego człowieka który ma te uprawnienia by odebrać instalację . Dobrze to zrozumiałem ?

TO czy trzeba mieć UB do robienia przyłącza pytaj w ZE dla którego to będziesz robił, wiekszości potrzbne są UB

Robiąc instalacje w obiekcie nie potrzbujesz UB ale kwestja tego czy ktoś z UB bedzie chciał się pod twoją praca podpisać. Jeśli nie to kicha :P
    A jeśli nie masz UB to jesteś po cześci ograniczony co do wykonywania prac.
    elektron114
    Level 12  
    Tak jestem ograniczony jak większość firm nie mających UB . O odbiór nie musiałbym się martwić . To co chciałem wiedzieć do się dowiedziałem . Dzięki za pomoc :)
    masonry
    Level 30  
    Krzysztof Reszka wrote:
    tej zwyżki utrzymanie jej jest ogromne . Papiery cię zjedzą UDT ,kierowca itp.

Utrzymanie podnośnika (zwyżki) nie jest takie drogie, pod warunkiem że nie jest to stary rumpel co się ciągle psuje.
    Najtańsze w utrzymaniu są podnośniki na przyczepkach. Najtańsze OC i odpadają koszty utrzymania auta którego do innych celów nie użyjesz. Do tego dochodzą roczne oplaty za przegląd przyczepy plus przegląd UDT i konserwatora, jest to około 1500- 1700zł rocznie.
    Na starcie to nie wiem czy porywałbym się na kupno podnośnika, jest to jednak spory wydatek przy kupnie.
    ja swój kupiłem po kilku latach prowadzenia działalności gdy wiedziałem że jakieś roboty na niego będę miał. Mimo to była to raczej moja fanaberia niż konieczność.
    Właśnie minął rok od zakupu i jak policzyłem zyski to słabo to wygląda. Sprzęt wprawdzie zarobił na siebie i trochę zostało, ale do zwrócenia się to jeszcze cho cho daleko.
    serwisant73
    VIP Meritorious for electroda.pl
    elektron114 wrote:
    Mam 22 lata skończona zasadnicza szkoła zawodowa ELEKTRYK ,sep 1 KV E,

Ambitny jesteś ale to jeszcze mało...
    elektron114 wrote:
    instalacje elektryczne opanowane

W tym wieku, z tym stażem??? Wybacz ale do tego jeszcze daleko...
    elektron114 wrote:
    Na sieciach NN rok czasu pracowałem więc coś tam też potrafię zrobić

A tak szczerze- nie wydaje ci się, że to ,,coś", to jednak trochę mało?
    elektron114
    Level 12  
    Dowiedziałem się to co chciałem się dowiedzieć temat można zamknąć .
    Żeby założyć firmę nic więcej nie potrzebuję .
    3 lata praktyki zawodowej to mało ? Nie , nie zamiatałem tylko robiłem to co wszyscy pracownicy więc dużo się nauczyłem jeśli chodzi o instalacja domową , sterowanie oświetleniami i to co z tym powiązane, sieci w mniejszym stopniu , przez 3 lata kilkadziesiąt przyłączy zamontowałem . Że jestem po szkole zawodowej to znaczy że jestem mało ambitny ? A ktoś kto jest po technikum to już bardzo ambitna osoba tak ? Mi to wystarczy zacząłem technikum zaliczyłem rok i wziąłem sobie urlop . Fajnie jak ktoś dostał firm po ojcu lub jest finansowany przez rodziców , ja od 16 roku zarabiałem na siebie sam . Nie jest to moja wina więc próbuję robić to na co mnie stać .
    serwisant73
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Kolega mnie nie zrozumiał. Nie mam zamiaru krytykować ani wykształcenia ani nie twierdzę, że zawodowe w jakikolwiek sposób desygnuje. Ambicja była tu użyta w sensie pozytywu. Ja też wcześnie zaczynałem i znam paradoksy polskiej gospodarki z własnego doświadczenia. Co do praktyki, to za kilka lat przyzna mi kolega rację... Ale do tego też najlepiej dojść samemu. I bez urazy- trzy lata praktyki to jednak nie wiele. Mimo wszystko życzę powodzenia. Ja na swoje pracowałem 20 lat a i tak znalazłem je dopiero poza Polską.
    jann111
    Level 32  
    Ambitny jesteś ale nie masz doświadczenia.Tu nie chodzi tylko o samą wiedzę techniczną,znajomość aktów prawnych,dokumentów normalizacyjnych,kosztorysowania,sporządzania dokumentacji itp.Możesz kolego wygrać przetarg na dużą robotę i "popłynąć" ponieważ na rynku trzeba być trochę lisem,trochę lwem.Co innego jest wykonywać polecenie majstra a co innego samemu wydawć polecenia.Samo ubezpieczenie w zawodzie może nie wystarczyć.Ja bym radził jako inwestycję zatrudnić się w dobrej firmie elktroinstalacyjnej,i popracować w polskiej rzeczywistości podglądając jak się "zdobywa teren".W międzyczasie poszerzająć wiedzę od strony teoretycznej.A o zleceniach dla ZE na początku to zapomnij, bo aby je mieć nie tylko trzeba wygrać przetarg ale wiedzieć jak i z kim wygrać.A "najlepsza kasa" w tej branży wcale nie jest na takich robotach.
    elektron114
    Level 12  
    Może i Panowie mają racje . Pomyślałem im szybciej ruszę ze swoją działalnością tym lepiej ale wychodzi na to że jednak nie . Mam gdzie zdobyć doświadczenie w Polsce ale za takie pieniądze że chyba tylko na dojazd zarobiłbym i na jedzenie w pracy . Mając dodatkowe uprawnienia na pewno więcej zarobił bym w danej firmie . Jak wygląda sprawa z PPN ?