Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt fotowoltaicznej instalacji off-grid

fryzjer99 24 Mar 2014 19:29 3921 8
  • #1 24 Mar 2014 19:29
    fryzjer99
    Poziom 2  

Witam, Przymierzam się małego systemu off-grid, który miałby zapewnić zasilanie dla bazowej stacji radiowej.
    Wykonałem wstępne obliczenia i chciałbym się upewnić czy mają sens.

Obliczenia
    Zapotrzebowanie
    System ma zasilić dwa urządzenia zasilane napięciem 9-30V. Pobór prądu 0,1 oraz 0,3A przy 24V.
    Zapotrzebowanie 0,4A*24V*24h=230,4 Wh/dobę zwiększyłem razy 1,3 ze względu na straty energii.
    230,4*1,3=300Wh/dobę.

Moc ogniw
    Ze strony NASA odczytałem najniższą wartość nasłonecznienia 0,78 kWh/m2/dzień dla miesiąca grudnia.
    Następnie podzieliłem wartości: 300/0,78=384W

Zastanawiałem się nad ogniwami CIGS Q.CELLS Solibro SL2-90 (ale przeczytałem o nich niezbyt przychylne informację) oraz amorficzne Sungen SG-HN 100-GG. W obu przypadkach napięcie wynosi ok. 70V. Znalazłem jeszcze panele SG-HN 100-GGLV o napięciu 30V.

Akumulator
    300Wh/dobę przy 24V daję 12,5 Ah/dobę
    Zakładając czas autonomicznej pracy 4dni wychodzi 50Ah przy 24V.

Rozważałem dwa akumulatory 55Ah, 12V połączone w szereg, HAZE AGM lub GEL.

Kontroler ładowania
    W zależności od dobranych ogniw chciałbym dobrać kontroler ładowania. Zastanawiam się jednak czy PWM czy MPPT.

0 8
  • #2 24 Mar 2014 21:21
    Rzuuf
    Poziom 43  

Witam!
    Jeśli nie mieszkasz w Kaliforni, dla której NASA podaje statystyki, to popatrz tutaj:
    http://www.andretti.pl/wxsolardetail.php?year=2013 .
    Dane o "dostawie" energii słonecznej odnoszą się bardziej do jej wykorzystania w ogrzewaniu (które "łapie" podczerwień przechodzącą przez chmury), a nie dla PV.
    Dane dla nasłonecznienia nadającego się dla PV są mniej optymistyczne:
    http://www.andretti.pl/wxsunhoursdetail.php?year=2013 .
    Z tych tabel wynika, że najdłuższy okres bez ładowania może trwać nawet 4 miesiące (listopad, grudzień, styczeń i luty - akurat wtedy, gdy potrzebujesz najwięcej energii), a nie 4 dni. I jeśli "elektrownia" da 20V zamiast 30V, to z ładowania też nici.

-1
  • #3 24 Mar 2014 21:57
    putas
    Specjalista - odnawialne źródła energii

Przy solarach to może i racja, ale przy PV coś mi nie pasuje.
    Zwłaszcza, że te tabele pokazują godziny nasłonecznienia, a PV nie potrzebuje pełnego słońca do pracy np. na 20-30%.
    Kilka dni temu moja instalacja PV przy bardzo ładnej pogodzie dała ok. 19 kWh.
    Dziś ponuro, ciemno, prawie cały dzień padało - instalacja dała 2,6 kWh.
    Czyli przy brzydkiej pogodzie i tak PV dało 10-15% tego co w słońcu.
    Więc o jakich 4 miesiąca bez ładowania tu mowa?
    Poza tym panele w dzień zawsze dadzą wystarczające napięcie, tylko prąd będzie mały. Czyli choćby malutkie, ale zawsze ładowanie będzie.

1
  • #4 27 Mar 2014 08:55
    fryzjer99
    Poziom 2  

Dziękuje za odpowiedź.
    Rozważałem zakup kontrolerra MPPT Tracer-2210RN.
    W instrukcji kontrolera znalazłem, że maksymalne napięcie wejściowe baterii słonecznej wynosi 100V czyli jest większe niż napięcie obwodu otwartego dla panela CIGS SL2-90 Voc=89,7.
    Jednak w dalszej części jest zapis, którego nie rozumiem:

Cytat:

Kontroler współpracuje z panelami solarnymi 12 i 24 woltowymi. Można również używać paneli przeznaczonych do systemów zintegrowanych z siecią, jeżeli napięcie przez nie wytwarzane nie przekracza 50V prądu stałego. Napięcie ładowania panela solarnego musi być wyższe lub równe napięciu ukłądu (12 lub 24V).

Będę wdzięczny jeśli, ktoś zechciałby mi to wytłumaczyć.

0
  • #5 27 Mar 2014 08:59
    CzystyZYSK
    Poziom 24  

Bo u nas w Polsce panele dzielą się na ongridowe i offgridowe :D

a tak na poważnie to różnią się niczym tylko napięciem. Jedne pasują bardziej pod kontrolery ładowanie, jedne mniej. Twój planowany:

Specification:

* Model No: Tracer-2210RN
    * Nominal System Voltage: 12VDC | 24VDC Auto work
    * Rated Battery Current: 20A
    * Maximum Battery Voltage: 32V
    * Max. Solar Input Voltage: 100VDC
    * Max. PV input power: 12V/ 260W 24V /520W

100 VDC na wejściu więc łyknie ten cienkasy co masz także możesz brać ;-)

0
  • #6 27 Mar 2014 11:00
    ev_now
    Poziom 13  

Przy kontrolerach PWM powinno byc takie samo napiecie po obu stronach czyli po stronie paneli i po stronie akumulatora. Przy MPPT nie ma to zadnego znaczenia byle sie trzymac specyfikacji. W wypadku tracera prad ładowania 20A jest po stronie akumulatora stad mozna smialo podlaczyc 520 wat paneli o ile po stronie ładowania bedzie akumulator 24V.

0
  • #7 27 Mar 2014 12:22
    fryzjer99
    Poziom 2  

Dziękuje za odpowiedzi.
    Po stronie ładowania zamierzam podłączyć dwa 12v akumulatory w szereg.

0
  • #8 28 Mar 2014 07:17
    ptaszek72
    Poziom 2  

Mam podłączonego TRACERA 1210 RN pod cienkowarstwowego i jestem zadowolony.Jeden panel 75W wczoraj dawał chwilami 5,5A ładowania aku 12V

1
  • #9 28 Mar 2014 11:27
    Lesio_Q
    Poziom 19  

ev_now napisał:
    Przy kontrolerach PWM powinno byc takie samo napiecie po obu stronach czyli po stronie paneli i po stronie akumulatora. Przy MPPT nie ma to zadnego znaczenia byle sie trzymac specyfikacji. W wypadku tracera prad ładowania 20A jest po stronie akumulatora stad mozna smialo podlaczyc 520 wat paneli o ile po stronie ładowania bedzie akumulator 24V.

Nie. PWM to tylko metoda regulacji, a czy napięcie na wyjściu będzie większe czy mniejsze - to już tylko kwestia projektu urządzenia.

1