Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z PC - Prawdopodobnie uszkodzona kość RAM

24 Mar 2014 19:33 1008 9
  • Poziom 9  
    Dostałem na serwis kompa z dziwną usterką i mam problem.

Konfiguarcja:
    Corsair serii AX 850 W
    2x GoodRam Play 4GB (GY1600D364L9_
    i5 3570 K
    Asus na chipsecie Z77 (niestety nie pamiętam modelu, zaktualizuje może w środę)
    K.Graf GT 770 od MSI.
    No i tam peryferia HDD 2TB i DVD na 100% sprawne.

A więc tak, komputer po upadku na ziemie (przewrócił się od popchnięcia nogą) chwilę popracował i się wyłączył. Po wtórnym włączeniu zasilacz daje napięcia na płytę główną, wszystko się kręci chwilkę po czym gaśnie a przekaźnik z zasilaczu cyka więc coś mu nie odpowiada. Zacząłem diagnozę dla klienta, odłączyłem peryferia wszystkie + kartę graficzną. Jednocześnie monitor podłączając pod zintegrowaną kartę. Włączam zasilacz i znów to samo. Zasilacz odłączam całkowicie od płyty głównej i obciążam 2 żarówkami 12v/40w i po jednej żarówce na 5v/5w na linie 5V i 3.5V/2W na 3.3V. Wszystkie linie 12V stabilne i mieszczą się w normie tak samo 5v i 3.3v (mierzone miernikiem FLUKE, więc na pewno wyniki miarodajne). Żarówki ładnie jasno świecą. Wyeliminowałem usterkę zasilacza HDD oraz DVD. Podłączam zasilacz pod samą płytę główną wraz z CPU (odkręcony i sprawdzony czy piny nie powyginane. Wszystko ok podstawka gładziutka. Przy okazji wymieniłem pastę bo już stwardniała) oraz 2x GoodRam Play 4GB działające w dual-channel. Podłączyłem CPU z powrotem. Włączam komputer sytuacja się nie zmienia. Wyjąłem kości RAM, żeby wyeliminować jedna z usterek pł. głównej. Tak jak myślałem brzęczyk zasygnalizował brak kości. Teraz się zaczęło. Zaczęłem wsadzać po jednej kości i próbkować. Ku mojemu zdziwieniu sukces, komputer ruszył działa stabilnie. Ok, biorę drugą kość i wsadzam osobno. Nie działa. Wsadzam do innych slotów i nadal nie działa. Zrobiłem 4 konfiguracje dual channelu zamieniając kości miejscami i nie działa. Mówię ok wezmę na serwis kość i sprawdzę u siebie. Wsadzam od razu ruszyło. Katowałem kość memtestem przez ok 1.5h nie zgłosiło ani jednego błędu. Dla pewności sprawdziłem obie kości u mnie na serwisie wszystko w porządku parametry są takie same. U klienta próbowałem kombinować z timinagami jak i zwiększaniem napięcia z 1.65V na 1.7 i 1.75. Nic to nie dało. Moje pytanie jest takie. Czy ta kość może być uszkodzona, czy po prostu płyta klienta lub kontroler w procku ma widzi-misia i nie chce tej kości.
    Bateria na mobo jest ok, BIOS był resetowany i aktualizowany. Jakieś pomysły?
    Dodam jeszcze, że piny w RAMIE dla pewności przemyłem Izopropanolem.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 30  
    Raczej nie działa.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 9  
    No ale na mojej platformie działa bez zarzutu. Chodzi o to, że pomimo tego, że pamięć ma gwarancję wieczystą, to klient nie ma paragonu, gdzieś mu się zgubił. Pamięci kupione w ESC. Nie mam pojęcia czy sklep przyjmie zwrot.
  • Poziom 30  
    Bez paragonu raczej nie przyjmie nawet jeśli maja wieczysta gwarancje.Przetestowałeś te kości Ramu jakim programem,np.MemTest.
  • Poziom 9  
    MemTest86 bootowany z USB. 3 pass-y bez błędu.
  • Poziom 30  
    Pod wszystkimi wejściami ta kość nie działa?a sprawdzałeś inne kości ram na tej płycie.
  • Poziom 19  
    Załóż do tego klienta inne dobre kości pamięci i będziesz wiedział czy to pamięć.
  • Poziom 9  
    Absolutnie pod wszystkimi bankami kość nie działa, sprawdzane wielokrotnie. Tak miałem ze sobą kość 2GB 1333MHz działała we wszystkich slotach. Drugi egzemplarz klienta też działa na wszystkich, a jest on identyczny co ten który nie działa. Bo o co chodzi. Płyta ponoć kosztowała go 450 pln, i chcę wyeliminować całkowicie jej usterkę. Jest jedna rzecz którą nie poruszyłem lecz iście może ona być ważna. Odpinając kiedyś dysk klient wyłamał gniazdo sata i zostawił same powyginane wtyki. Wlutowałem mu nowe gniazdo. Moje pytanie jest takie czy zwarte nóżki mogły w jakiś sposób coś uszkodzić?
  • Poziom 19  
    Załóż mu inną kość i niech pochodzi u niego i zobaczy.
  • Poziom 9  
    No teraz tego nie zrobię bo już późno. Jeżeli nie pójdzie ta kość to spiszę ją na straty.