Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz wymuszający stały przepływ mocy

P.Artek 08 Kwi 2005 13:35 1104 5
 • #1 08 Kwi 2005 13:35
  P.Artek
  Poziom 21  

  Witam.
  Mam potrzebę zbudować zasilacz który pracowałby ze stałą mocą,tj.po podłączeniu obciążenia np.rezystora 4R,10R,20R itd. wymuszałby "przepływ"mocy np. 20W.Zakres napięcia 20-150V,moc nie większa jak 50W.
  Proszę o pomoc.Jak zbudować tego typu zasilacz?

  0 5
 • Sklep HeluKabel
 • #2 08 Kwi 2005 14:50
  -RoMan-
  Poziom 42  

  Z jaka dokładnością?

  Bo jeśli dokładność nie jest parametrem krytycznym, to sprawa jest (stosunkowo) prosta - dławik (koniecznie na rdzeniu ferrytowym) podłączany poprzez klucz na praykład na MOSFETcie do źródła napięcia i 'ładowany' do ściśle określonego prądu (nie może się nasycać!). Następnie energia z dławika jest oddawana (poprzez diodę i filtr) do obciążenia.

  Zalezności w układzie:

  W = I^2*L/2
  P = W * f

  Źródłem niedokładności jest dioda w układzie prostownika i filtra na wyjściu - występuje na niej spadek napięcia powodujący błąd, szczególnie istotny przy niskich napięciach na wyjściu. Spadek ten wynosi dla diody Schottky ok. 0.5V a dla krzemowej ok. 1V (mowa o spadku napięcia przy dużych prądach impulsowych, bo zaraz ktoś wyskoczy, że 0.3 i 0.7V). Co daje przy napięciu wyjściowym 20V odpowiednio błąd 2.5 i 5%. Oczywiście ten błąd maleje ze wzrostem napięcia wyjściowego.

  RoMan

  0
 • Sklep HeluKabel
 • #3 08 Kwi 2005 16:05
  P.Artek
  Poziom 21  

  Dokładnie potrzebuje napęcia przemiennego,przebiegiem zbliżonego do prostokątnego(im dokładniejszy przebieg,tym lepiej)w zakresie 20-150V i częstotliwości do 1kHz.W tym zakresie moc powinna być stała(+/- 2%).
  Pytanie mam takie czy stosując przetwornice dwu tranzystorową(pierwotne z odczepem podłączonym do +,końce końce uz.do kolektorów tranzystorów,emitery do rezystorów pomiarowych,wtórne do zasilania pewnego urządzenia o w/w parametrach zasilania).
  Mierząc spadek napięcia na rezystorach emiterowych i przy danej wartości wyłączać tranzystor który osiągnął założony prąd,załączając drugi tranzystor,moc wyjściowa przetwornicy z takim sterowaniem będzie stała?
  Początkowo myslałem zrobić zasilacz do którego podłączyłbym ukł.zmieniający U st. na U przemienne ale wolałbym zrobić to prościej stosując transformator.

  0
 • #4 08 Kwi 2005 21:54
  -RoMan-
  Poziom 42  

  Absolutnie nie da się tego zrobić w prosty sposób z przetwornica push-pull i prostokątnym kształtem napięcia. Sama zasada działania transformatora powoduje, że prąd wyjściowy rósłby natychmiast do wartości wynikającej wprost z napięcia wejściowego i przekładni transformatora.

  Jedyną metoda uzyskania sygnału _prostokatnego_ (lub sinusoidalnego czy trójkatnego) jest wykorzystanie wzmacniacza akustycznego i stosowanie skomplikowanego układu sprzężeń.

  Z przetwornicy push-pull ze sterowanym wypełnieniem możesz uzyskać przebieg - nazwijmy to - schodkowy, którego wartość skuteczna może być regulowana właśnie wypełnieniem.

  Jest jeszcze inna możliwość - przetwornica push-pull zasilana z regulowanego źródła napięcia - wtedy uzyskasz regulowane napięcie prostokątne na wyjsciu ale nadal będziesz potrzebował wyrafinowanych sprzężeń i regulacji do uzyskania stalej mocy w tak szerokim zakresie napięć. Zdecydowanie łatwiej uzyskać stały prąd lub stałe napięcie...

  RoMan

  0
 • #5 09 Kwi 2005 09:47
  P.Artek
  Poziom 21  

  Czyli zasilacz nap./prądu stałego i na wyjściu ukł. zmieniajacy na przebieg prostokątny np.odpowiednio zmodyfikowany wzmacniacz akustyczny.
  Jak praktycznie zbudować taki zasilacz?Jeśli nie sprawiłoby to problemu,proszę o schemat,ew.wskazówki wykonania takiego zasilacza.

  0
 • Pomocny post
  #6 09 Kwi 2005 23:06
  -RoMan-
  Poziom 42  

  Regulowany zasilacz prądu stałego zasilający klasyczny układ końcowy przetwornicy przeciwsobnej z transformatorem.

  Układ ze wzmacniaczem nie wymagałby regulowanego napięcia.

  RoMan

  0