Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

omnigena 15 14 - Czy warto? Czy jest cicha?

DragothOne 24 Mar 2014 21:26 5787 19
  • #1 24 Mar 2014 21:26
    DragothOne
    Poziom 16  

Witam,

Chciałem wykorzystać pompę CWU Omnigena 15 14 do obiegu zamkniętego wody.
    Kluczowe jest dla mnie aby pompa była cicha.
    Z tego co wiem Grundfos 15 14B jest niesłyszalny, jednak kosztuje 2x więcej.

Czy ktoś używał tej pompy i może powiedzieć czy warto oszczędzić kupując Omnigene?

Dzieki!

0 19
  • Pomocny post
    #2 25 Mar 2014 09:09
    wawrzeczko_t
    Specjalista - systemy grzewcze

Kupiłem kiedyś tą pompę na Alledrogo. Zamontowałem i buczała buczała ale ani razu nie zadziałała. Wbrew temu co pisał sprzedawca iż oczywiście jest pewna gwarancja, po mojej reklamacji ów sprzedawca potraktował mnie "z kopa" i skierował do producenta. Odradzam ! Polecam tylko Grundfos lub Wilo.

0
  • #3 25 Mar 2014 21:08
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

Wawrzeczko_t ma sporo racji.
    Należy sobie zdawać sprawę, że zarówno cwu 15-14 Omnigeny jak i cwu 15-14 IBO to najtańsze pompy tego typu na rynku produkowane .... wiadomo gdzie po najniższych kosztach.
    Gwarancyjny serwis Omnigena jest serwisem centralnym. Gwarantem pomp jest Omnigena i tylko ich centralny serwis może naprawiać pompy w okresie gwarancji. Z tego względu dla dobra klienta i sprzedawcy pompy w okresie gwarancji odsyła klient na koszt serwisu do centrali.
    Do wspomnianych Grundfos i Wilo ze swojej strony dodam Erga LFP nie tylko jest dobra ale również Polska. :D

0
  • #4 25 Mar 2014 21:32
    serwisant73
    VIP Zasłużony dla elektroda

Leszno- owszem, ale co do Erga to mam raczej awersje i nie polecał bym...

0
  • #5 25 Mar 2014 23:11
    arelektroda
    Poziom 22  

Użytkuję dwie pompy Omnigena (po 99 pln), jedna z nich wraz z zaworem zwrotnym na wylocie z pieca i wszystko jest w porządku. Jak dla każdej tego typu pompy należy spełnić kilka warunków. Najważniejszy to POZIOME usytuowanie osi po montażu. Pracują praktycznie bezszelestnie o ile układ nie jest np. zapowietrzony czy też przegrzany co już mnie się zdarzało dla tej pompy na wylocie z pieca.

0
  • #6 26 Mar 2014 17:35
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

arelektroda napisał:

Użytkuję dwie pompy Omnigena (po 99 pln), jedna z nich wraz z zaworem zwrotnym na wylocie z pieca i wszystko jest w porządku.

Tu raczej mowa o pompie cyrkulacyjnej, a nie CO.
    Te tanie potrafią w ogóle nie działać , tylko buczą. Stosuje wilo i jest spokój.
    Często dorabiam automatyczną cyrkulację sprzęgniętą z czujnikami ruchu z alarmu i taka pompa ma wiele rozruchów i te tanie żrą tylko prąd, a woda ledwo się miesza.

0
  • #7 26 Mar 2014 18:41
    arelektroda
    Poziom 22  

Zgoda, ale ja wykorzystałem tą pompę cyrkulacyjną do zasilania jednego kaloryfera w mojej pracowni, w jednym z pomieszczeń piwnicy bo taką miałem a steruję ją odrębnym czujnikiem z tego pomieszczenia. Czujnik połączony jest w szereg ze sterownikiem pieca aby pompa nie mogła się uruchomić gdy piec nie ma dostatecznej temperatury.

0
  • #8 26 Mar 2014 19:18
    501toyota
    Poziom 15  

DragothOne napisał:
    Witam,

Chciałem wykorzystać pompę CWU Omnigena 15 14 do obiegu zamkniętego wody.
    Kluczowe jest dla mnie aby pompa była cicha.
    Z tego co wiem Grundfos 15 14B jest niesłyszalny, jednak kosztuje 2x więcej.

Czy ktoś używał tej pompy i może powiedzieć czy warto oszczędzić kupując Omnigene?

Dzieki!

Omnigena zużywa 23 W a 2x droższa Wilo 4,5 W. Wnioski wyciągnij sam.

Patrząc głównie na koszt zakupu to pozorna oszczędność. Tym bardziej, jeśli towar kupuje się dla siebie i ma posłużyć bezawaryjnie kilka lat.

Polecam użyć szarych komórek... Masz wybór a decyzja ZAWSZE należy do klienta :D

0
  • Pomocny post
    #9 26 Mar 2014 20:46
    arelektroda
    Poziom 22  

Grundfos czy też Erga to pompy innej konstrukcji aniżeli Omnigena, posiadają magnetyczne przeniesienie napędu na wirnik i są prawdopodobnie cichsze w pracy.
    Samo zużycie energii czy też cena nie jest wyznacznikiem jakości pompy a także jej przydatności do konkretnego zastosowania.
    O przydatności pompy decyduje jej charakterystyka tj. wydajność i wysokość podnoszenia.
    Dla porównania pomp porównać należy ich charakterystyki. Droższa nie znaczy lepsza. Sprzedawcy podają maksymalne wydajności a te nie przypadają do maksymalnych wysokości podnoszenia.
    Jeżeli pompa z silnikiem o mocy 8W (i stosownej wydajności do tej mocy) poruszy Twój układ CWU to dobrze bo zużyje na pewno mniej energii niż inna o większej mocy.
    W oszczędnych układach pompy obiegowe powinny być załączane okresowo np. w określonym czasie lub po podaniu sygnału zaworem, że się z ciepłej wody chce korzystać.

0
  • #10 14 Kwi 2014 20:41
    DragothOne
    Poziom 16  

Bardzo dziękuje wam za pomoc i uwagi.

Pompę zamierzam stosować do bardzo małego obiegu zamkniętego i myślę, że nie ma pompy dedykowanej do c.w.u która nie da mu rady.

501toyota,
    Dopiero po ok 8 latach zwróci się większy wkład finansowy teraz(1kw/h ~ 0.60zł). Jeśli to by był jedyny argument to, to nie jest argument dla mnie. Towar ma pracować w bardzo komfortowych warunkach (woda 40 st, mały układ zamknięty).

wawrzeczko_t,
    mam rozumieć, że nigdy nie dostałeś od producenta działającej pompy? Zaniechałeś reklamacji czy odzyskałeś pieniądze ?

0
  • #11 14 Kwi 2014 21:23
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

Spytałeś się o opinie i je otrzymałeś.
    Nadal nie rozumiem gdzie tu jest "oszczędność".
    U mnie UPS Grundfos-a pracuje bezawaryjnie od prawie 20-tu lat.
    Nie słyszałem ani jednej wiarygodnej opinii aby pompa obiegowa Omni... przepracowała bezawaryjnie chociaż 10 lat.
    Grundfos cały czas eksploatacji zużywa znacznie mniej prądu więc ....
    napisz mi proszę:
    Jak na 20-to letniej eksploatacji tańszych pomp uda Ci się zaoszczędzić ?

0
  • #12 15 Kwi 2014 18:08
    DragothOne
    Poziom 16  

Grzegorz,

Wasze opinie są bardzo pomocne.
    Nie napisałem, że wybrałem Omnigene, narazie jeszcze nie kupiłem żadnej pompy.
    Oszczędność to rzecz względna. W przypadku tak długiego okresu na pewno wygra pompa ekonomiczna, ale te pompy nie maja takiej gwarancji, mają 2 lata.
    W okresie 2 lat przy użytkowaniu 10h dziennie będziesz mocno ekonomicznie "w plecy".
    Pompa ma działać ok 5 lat. W tym okresie dalej wygrywa tańsza pompa, nawet zakładając, że pompy będą działać bezawaryjnie.

Jak jednak napisałem powyżej nr 1 to cisza i po wypowiedzi arelektroda skłaniam się do kupienia Grundfos-a chyba, że znajdzie się ktoś kto zareklamuje Omnigene :)

PS: Grundfos bierze 25W a Omnigena 23W więc chyba mówiłeś o Wilo 4.5W

0
  • #13 16 Kwi 2014 22:25
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

DragothOne napisał:

PS: Grundfos bierze 25W a Omnigena 23W więc chyba mówiłeś o Wilo 4.5W

Nie wiem o którym modelu Grundfos-a piszesz. Grundfos UP 15-14 B PM zużywa maksymalnie 8 Wat. Jest to oczywiście model najprostszy i najtańszy z tej serii.

0
  • #14 22 Kwi 2014 21:26
    DragothOne
    Poziom 16  

Grzegorz, dzięki za sprostowanie, podałem zużycie Grundfos UP 15-14 B 180 przez przypadek.

0
  • Pomocny post
    #15 26 Kwi 2014 23:43
    Pawlo-3102
    Poziom 17  

Ja zakładałem te Omnigeny w tańszych instalacjach.Na razie śmigają bezproblemowo (tak na oko rok czasu).Mam za to mieszane uczucia w stosunku do najoszczędniejszej pompki Wilo -u mnie dość regularnie się blokowała (prawdopodobnie jakość wody,mam tylko filtr siatkowy na wejściu) i trzeba ją było odkręcić i rozruszać.Okazała się też za słaba by samodzielnie otworzyć sprężynowy zawór zwrotny.Z Grundfosami nie ma żadnych problemów-nawet z "używkami".

0
  • #16 28 Kwi 2014 00:01
    DragothOne
    Poziom 16  

Pawlo-3102,

Mógłbyś napisać jak się mają Omnigena do Grundfosa jeśli chodzi o głośność chodzenia?

0
  • #17 29 Kwi 2014 07:29
    Pawlo-3102
    Poziom 17  

DragothOne napisał:
    Pawlo-3102,

Mógłbyś napisać jak się mają Omnigena do Grundfosa jeśli chodzi o głośność chodzenia?

Szczerze powiem że jakoś się nie przysłuchiwałem (praktycznie zawsze jak uruchamiałem kotłownię był jakiś hałas).Ale jutro jadę odpalić kotłownię i tam wisi taka pompka.Zarządzi się ciszę w eterze i zobaczę.Grundfos za to na pewno jest bezgłośny.

1
  • #18 29 Kwi 2014 09:57
    arelektroda
    Poziom 22  

Głośność pompy a właściwie szumy słyszalne podczas jej pracy są właściwie pomijalne o ile pomy nie są zamontowane w pokoju, w którym przebywasz. Te ewentualne odgłosy pompy bardziej będą słyszalne w instalacji z rur stalowych (a głównie w każdej instalacji źle ułożonej i zapowietrzającej się). Należy zwrócić uwagę, że pompa jak każde urządzenie może się zepsuć a wtedy potrzeba jej wymiany. Pompy, o których mowa wyżej mają różne mocowania (typowy rozstaw 180 mm lub np. króćce 1/2"). Najłatwiej w razie czego wymienić te typowe z rozstawem 180 mm - łatwo dostępne i proste w montażu i demontażu - i na to zwróciłbym uwagę.

0
  • Pomocny post
    #19 30 Kwi 2014 21:45
    Pawlo-3102
    Poziom 17  

Tak jak obiecałem, sprawdziłem.Pompka cicho chodzi,delikatnie wibruje (bardzo delikatnie).W głuchej ciszy słyszalna z około metra.Na pewno nie będzie uciążliwa.

0
  • #20 04 Maj 2014 22:09
    DragothOne
    Poziom 16  

Pawlo-3102, bardzo dziękuje za pomoc i sprawdzenie głośności pompki!

biorę Grundfos'a.

0