Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HP 4515s VC 370 ES - czarny ekran przez 30min

24 Mar 2014 21:34 1491 14
  • Poziom 7  
    Witam!
    Mam problem przy uruchamianiu laptopa - zanim w ogóle coś zacznie się dziać muszę czekać 20-30min, dopiero po tym czasie komp jakby przypominał sobie, że został włączony, ładuje się bios i system, już w normalnym zakresie czasowym. W tym czasie dioda sygnalizujące pracę dysku świeci na żółto, a wiatrak chodzi b. głośno. Po kilku minutach obudowa lapa jest mocno ciepła (zasilacz nie, tzn. nie zauważyłem, by się nagrzewał bardziej).
    Zdarza się, że dioda świeci na niebiesko - wtedy po tych 20min lap się po prostu wyłącza, nie załadowawszy nawet biosa.
    Myślałem, że to kwestia systemu, więc kolega przeinstalował mi windowsa, ale nic nie pomogło.
    Widziałem na forum podobne problemy, ale nie tak spektakularne - powtarzam, 20-30min z zegarkiem w ręku, a potem wszystko pracuje jakby nigdy nic, żadnych zamulań, zacinań itp. Czy to może być np. kwestia kondensatorów, czy może jakieś mechaniczne uszkodzenie jakiegoś elementu płyty głównej? Czy co innego? Jak to naprawić, gdzie szukać przyczyny usterki (i tak zaniosę lapa do jakiegoś serwisu, ale chciałbym wiedzieć o co chodzi, nie dać się wykorzystać)? Wiem, że muszę wymienić albo wyczyścić wiatrak, ale czy to załatwi sprawę?

dane sprzętu:
    HP 4515s VC370ES
    procesor: AMD Turion II m500, 1MB FSB 3600 Mhz
    pamięć: 2GB DDR2 800 MHz SO-DIMM
    (przepisuję jak leci z kartki, bo się na tym nie bardzo wyznaję, także przepraszam też, jeśli coś w poście napisałem niejasno)
  • Poziom 42  
    starszy.sierzant napisał:
    Czy to może być np. kwestia kondensatorów, czy może jakieś mechaniczne uszkodzenie jakiegoś elementu płyty głównej?

Przedstaw wyniki dotychczasowych pomiarów. Szczególną uwagę zwróć na GPU.
  • Spec od monitorów
    Zeby sprecyzowac uszkodzenie trzeba znac jaka płyta _motherboard jest w tym HP4515s.
    ogólnie to platforma Inventec Piaget , z róznymi rev. (b.podobne do siebie)

Zazwyczaj zaczynał,a się od podmiany procka, potem mostka North (+ jego otoczenie) , potem grafika.
    jak na AMD, grafika z serii ATI 216-07288xxx (gdzie xxx: 009/ * mniejsze wymiary 014/020 )
  • Poziom 7  
    Pomiarów nie robiłem.
    Typ płyty - w trakcie ustalania :P Mam ograniczone możliwości bytności na forum, bo korzystam z cudzego kompa...

Dodano po 1 [godziny] 4 [minuty]:

Oto co mi powiedział Everest:
    Nazwa płyty głównej: Hewlett-Packard HP ProBook 4515s
    Magistrala FSB: AMD K10
    częstotliwość taktowania 193 MHz
    Magistrala pamięci: DDR2 SDRAM, 64-bit
    DRAM:FSB Ratio: 12:6
    częstotliwość taktowania 386 MHz (DDR) / efektywna: 772MHz

Mostek północny: AMD RS880M (ale w innym miejscu pisze, że AMD K10 IMC)
  • Spec od monitorów
    Kol. potrzebne dane z płyty głównej w środku HP"ka.
    Może foto. napisów na druku.
  • Poziom 7  
    Tzn. napisów na naklejkach na spodzie lapa, czy napisów z "jakiegoś" druku, jaki dostałem z kompem, typu instrukcja obsługi? Jeśli chodzi o to drugie, to w tych ślajtkach nie ma żadnej informacji.
  • Poziom 42  
    Napisy z laminatu na płycie głównej (konieczny demontaż)
  • Poziom 31  
    6050A.... chodzi o to oznaczenie
  • Spec od monitorów
    Cytat:
    6050A

Tak , ale co jest dalej ?(kolejne literki).
  • Spec od komputerów
    KKK napisał:
    6050A.... chodzi o to oznaczenie

O to tylko kompletne.
  • Poziom 7  
    To będzie trochę trudne. Obudowa lapa jest bezśrubowa, więc musiałbym się znać na otwieraniu laptopów, żeby się dostać do środka. A słyszałem, że jak się na tym nie znam, to lepiej nie próbować, bo można coś w środku uszkodzić. Więc koniec końców muszę go zanieść do serwisu...
    Czy możecie mi naszkicować jakiś zakres, w którym trzeba by szukać źródła mojego problemu? Czy to bez danych sprzętowych naprawdę niemożliwe?
  • Poziom 29  
    Śruby są, z tyłu dwie, pod baterią chyba z 6 i ściągasz pokolei, ale nie rozbieraj, płyta nieistotna to jest amd i na 99% mostek do wymiany, oczywiście może trafić sie coś tańszego jak kondensatory ale to rzadkość.
  • Spec od komputerów
    To będzie trochę trudne. Obudowa lapa jest bezśrubowa, więc musiałbym się znać na otwieraniu laptopów, żeby się dostać do środka. A słyszałem, że jak się na tym nie znam, to lepiej nie próbować, bo można coś w środku uszkodzić. Więc koniec końców muszę go zanieść do serwisu...

Też proponuję Ci serwis
  • Poziom 42  
    Czy to bez danych sprzętowych naprawdę niemożliwe?

Tak. Naprawdę.
  • Poziom 7  
    Kolega przeprowadził mi test RAM i dysku, żadnych błędów, ale temperatura na rdzeniach oscyluje w granicach 100st. Nie wiem, czy przeczyszczenie wentylatora załatwi sprawę całkowicie, ale na pewno muszę to zrobić... Dziękuję bardzo opelrowi za sugestię dot. mostka pn. (z innego źródła też otrzymałem tą sugestię, że po prostu ta seria hp-ków miała z tym problemy), reszcie także za chęć pomocy. Koniec końców i tak musi mi lapa otworzyć i przeczyścić serwisant... Dopiero wtedy dowiem się, jakie są oznaczenia na płycie głównej :)
    Pozdrawiam i jak się wszystko wyjaśni dam znać o co chodziło.