Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tonsil GDS 30/30 do combo gitarowego + TDA7294

24 Mar 2014 23:00 2934 5
 • Poziom 20  
  Jestem posiadaczem jednego głośnika GDS 30/30. Na jego bazie chcę zrobić "combo" gitary. Grywam rzadko i tylko w domu/garażu ze znajomymi dla frajdy (nic profesjonalnego). Do tej pory graliśmy na zwykłych kolumnach Magnat Monitor 220 ( głośnik 15cm) i wzmacniaczu z TDA2030. Stąd pomysł na wykorzystanie większego głośnika.

  Problem 1:
  Jako wzmacniacz użyję AVT435. Jest to jakiś przedwzmacniacz + końcówka na układzie TDA7294. Niestety będę to zasilał z transformatora 100W 2x24V co daje po wyprostowaniu napięcie +/- 34V a zgodnie z notą katalogową dla głośnika 4OHM to jest już ponad 80W.

  Pytanie 1:

  Co mogę zrobić aby nie spalić przedwcześnie tego głośnika ?
  - Może w szereg z głośnikiem wsadzić jakiś opornik 3 - 4Ohm na 25W albo 50W ( np. taki : http://bns.com.pl/os,1928,50W-4-7R-Rezystor---radiator ) ?
  - Albo ograniczyć sygnał na wejściu do samej końcówki mocy ? Jeśli tak to jaki opór tam wstawić ?

  Problem 2:

  Na forum jest sporo postów z opisem kolumn zbudowanych GDS 30/30. Proponowane obudowy od 45l do 60L z różnymi b-r. Mam jednak trochę wątpliwości.

  Pytanie 2:

  - Czy w przypadku budowy głośnika gitarowego stosuje się taką samą metodologię jak przy konstruowaniu obudowy do słuchania muzyki. Często w gitarowych głośnikach widuję cały lub prawie cały otwarty tył ( dlaczego tak jest ).
  - Jaki litraż powinienem zastosować dla tego głośnika.
  - Gdzieś także wyczytałem, że dla gitary nie jest zalecane niskie strojenie obudowy... W takim razie na ile ją stroić.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Pomocny post
  Użytkownik usunął konto  
 • Pomocny post
  Poziom 31  
  katakrowa napisał:
  Czy w przypadku budowy głośnika gitarowego stosuje się taką samą metodologię jak przy konstruowaniu obudowy do słuchania muzyki. Często w gitarowych głośnikach widuję cały lub prawie cały otwarty tył ( dlaczego tak jest ).
  - Jaki litraż powinienem zastosować dla tego głośnika.
  - Gdzieś także wyczytałem, że dla gitary nie jest zalecane niskie strojenie obudowy... W takim razie na ile ją stroić.

  Metodologia jest inna. Dla muzyka grającego na gitarze istotne jest brzmienie zestawu a nie wierność odtwarzania. Głośnik również kreuje brzmienie. Otwarcie tyłu skrzynki powoduje osłabienie tonów niskich przez co uwypuklają się tony średnie tak ważne dla charakteru brzmienia gitary elektrycznej. Podobnie rzecz się ma w przypadku kolumn zamkniętych. Praktycznie nie stosuje się obudów bassreflex bo i po co skoro pasmo przenoszenia głośnika ma się zaczynać od ok 80Hz. Istotne są tony nisko-średnie i średnie gdzie objętość obudowy traci znaczenie.
  Głośnik GDS30/30 średnio nadaje się do gitary elektrycznej. Ma zbyt szerokie pasmo przenoszenia od strony wysokich tonów. Będzie "sypał piechem" przy grze na przesterach. Niektórzy wycinają tę małą membranę aby pozbyć się najwyższych tonów.

  Przy zasilaniu +/- 34V i głośniku 4Ω zastosuj bobre chłodzenie dla TDA albo lepiej zmień trafo na 2x18VAC.
  Wielkość sygnału podawanego na TDA można zmniejszyć montując szeregowo przed potencjometrem głośności rezystor rzędu 47-100kΩ.
 • Poziom 20  
  Bardzo dziękuję za szybkie odpowiedzi. Wnioski wyciągam następujące :

  - postaram się dorwać trafo z mniejszym zasilaniem żeby nie robić dzieła sztuki z opornikiem przy głośniku - w ostateczności tak zostawię i rozumiem, że nie jest to błąd karany śmiercią :-)
  - obudowę zrobię około 45 litrów z dużym otworem z tyłu o regulowanej wielkości - taka zasuwana połowa tylnej ścianki.

  Czy tak skonstruowane combo zaspokoi początkującego amatora ?

  p.s.
  KIT AVT435 ma dedykowany przedwzmacniacz gitarowy więc tutaj nie powinno być problemów.
 • Poziom 31  
  Nie zawracaj sobie głowy objętością skrzynki. Ta z avatarka obok (konstrukcja własna) ma ok. 48cm szerokości, 45cm wysokości i 25/27cm głębokości. Tył przesłonięty do ok. połowy wysokości. Głośnik 12GM100 Beyma. Pod gitarę ma nieco za szerokie pasmo.
  Transformator wystarczy 50VA.