Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Remont - Wymiana instalacji c.o., jaka średnica rur? Jakie grzejniki?

25 Mar 2014 12:04 11070 20
  • Poziom 8  
    Witam,

Pozwolę sobie na mały wstęp. Po pierwsze mam mózg, ręce do pracy, trochę doświadczenia budowlano-remontowego, mam też część odziedziczonego budynku i, niestety, brak kasy i w związku z tym muszę samodzielnie wymienić starą instalację c.o. na nową. Do tej pory wszystkie prace budowlane wykonałem sam. Mam zgrzewarkę i trochę doświadczenia w klejeniu pp, więc chcę wykonać instalację właśnie w tym systemie. Z góry dziękuję wszystkim życzliwym za porady w stylu - zleć fachowcom, nie umiesz, nie zaczynaj etc. Wdzięczny za to będę za rzeczowe sugestie i wskazanie "palcem" co i jak mam po kolei wykonać.
    Niestety stara instalacja była zrobiona z rur stalowych, na moje oko, najzwyklejszych czarnych, woda spuszczona wiele lat temu, rury były w opłakanym stanie, zdarzyła się nawet jedna rozerwana mrozem. Nie było więc wyjścia - wszystko już zdemontowałem. Czas na nowe :D Potrzebuję od użytkowników elektrody merytorycznych rad i wyrozumiałości :D Pozwolę też zaznaczyć sobie, że spędziłem dużo czasu na przeglądaniu interesujących postów, ale nigdzie nie znalazłem satysfakcjonujących mnie w 100 proc. odpowiedzi.
    W budynku istniała instalacja trójnikowa i muszę, z powodów od siebie niezależnych, takowy układ zachować. Pozwolę sobie ponumerować problemy i do rzeczy.
    Od pieca gazowego odchodziła główna nić do trzech pionów, z których z kolei zasilane były po dwa grzejniki na pierwszym piętrze (każdy pion ma ok. 4,7 m wys. i jest to spowodowane wysokim parterem użytkowym oddzielającym piwnicę od mieszkania).
    1. Jakiej średnicy powinna być główna nitka idąca od pieca i zasilająca w piwnicy piony? Czy dać 40, czy 32 w zupełności wystarczy?
    2. Piony zasilenia chyba należy wykonać z pp 32?
    3. Jaką średnicę zastosować przy podejściu do grzejników a jaką na powrocie? 25 i 20?
    4. Jaka powinna być średnica pionów powrotu? Czy też 32? I czy w związku z tym pozioma nitka powrotu od pionów w piwnicy też 40?
    5. Niestety z powodu konieczności rozłączenia c.o. dwóch mieszkań mam za duży (na moje oko był też za duży wcześniej, bo pow. grzewczej było w sumie 220 m2) kocioł gazowy Junkers Suprastar 30 Kw. Mieszkanie ma ok. 90 m2, jest słabo nasłonecznione, prawie wszystkie okna od strony płn. i płn.-zach. Budynek budowany totalnie niechlujnie metodą pustak, styro, pół pustaka. Z czego styro wrzucone byle jak. Budynek w trakcie docieplania, okna drewniane, szyby zespolone. Pytanie mało zobowiązujące, bo jaki kocioł polecacie? :D
    6. Jakiej mocy grzejniki dobrać do poszczególnych pomieszczeń - z wyjątkiem łazienki. Moje wypociny na załączonym zdjęciu.
    Remont - Wymiana instalacji c.o., jaka średnica rur? Jakie grzejniki?

Mam też trochę praktycznie nieużywanego osprzętu, który będę chciał wykorzystać w ramach oszczędności. Dane zamieszczę wkrótce razem z foto, w razie konieczności.

Dodano po 6 [minuty]:

Żółte linie :D na obrazku to umiejscowienie grzejników, liczby przy nich to szerokość okien.
  • Poziom 8  
    No to może choć się ktoś zlituje i poda nazwę jakiegoś programu do określenia przekroju rur w takiej instalacji? I podpowie, czy rozsądne jest oprzeć się na wyliczeniu mocy grzejników na podstawie programu Purmo SDG 2.0?
  • Poziom 19  
    To ja się zlituję i Ci powiem że nie odeślę Cię do fachowców ale na tacy też Ci nic nie podam.
    Wszystko jest na forum wałkowane za każdym razem jak taki gość jak ty gdy nie chce mu się czytać forum a czeka na łatwiznę i podanie wszystkiego na tacy.
    Więc nie czekaj na odpowiedź a więcej wertuj forum i posty.
  • Poziom 22  
    Napisałeś, że masz piec gazowy więc sprawa jest prosta bez wielkiego liczenia. Ja u siebie w podobnym budynku wymieniłem starą instalację grawitacyjną z czarnych rur na PP, które włożyłem w ściany po wykuciu rowków. Po tym rury potraktowałem pianką montażową i zaszpachlowałem i jest OK. W kotłowni tuż przy piecu zamontowałem rozdzielacz do zasilania ogrzewania podłogowego oraz grzejników do obu łazienek na parterze i piętrze. Połączenia rurkami 20 PEX. Z rozdzielacza poprowadziłem rury PP 25 zasilająca i powrót. Od tych rur zasilających poprowadziłem rury PP 20 do poszczególnych grzejników. Na piętrze pozostawiłem żeliwne a na parterze mam blaszaki. Przy każdym grzejniku oczywiście nowe termozawory po 50pln. Napisałeś, że masz zgrzewarkę więc te rury należy zgrzewać a nie kleić zwracając uwagę aby nie przegrzewać złącz bo mogą się zasklepić. Należy tak rozplanować złącza aby nie wypadały np. w ścianach. W samej piwnicy rury poprowadziłem pod sufitem na zewnątrz bez ich izolowania. Mam jeszcze piec węglowy. Z piecem gazowym podłączyłem go poprzez wymiennik płytowy. Do tego mam jeszcze samodzielnie wykonany zbiornik akumulacyjny typu otwartego 500l. Całość pracuje elegancko i bezpiecznie.
  • Poziom 8  
    Sono2020 napisał:
    To ja się zlituję i Ci powiem że nie odeślę Cię do fachowców ale na tacy też Ci nic nie podam.
    Wszystko jest na forum wałkowane za każdym razem jak taki gość jak ty gdy nie chce mu się czytać forum a czeka na łatwiznę i podanie wszystkiego na tacy.
    Więc nie czekaj na odpowiedź a więcej wertuj forum i posty.

CO to znaczy "taki gość jak ty"? Czy Twoim zdaniem chodzi już z miejsca o obrażanie? Jeśli tak to proszę bardzo w pyskówkach jestem dobry. Za każdym razem irytuje mnie, gdy taki gość jak ty poucza innych, a sam nie posiadł zdolności czytania ze zrozumieniem. Napisałem po polsku, że szukałem - i to nie 10 min. kolego - i nie znalazłem. Prosiłem też, by wsadzić se w kieszeń takie porady jak Twoje, nie prowadzą do niczego, a jedynie, wbrew regulaminowi, zaśmiecają forum.

pozdrawiam

Dodano po 13 [minuty]:

arelektroda napisał:
    Napisałeś, że masz piec gazowy więc sprawa jest prosta ... Całość pracuje elegancko i bezpiecznie.

Cieszę się, że udało Ci się wykonać wszystko i jest OK, ale ja pisałem, że muszę zachować instalację trójnikową i do niej potrzebują drobnych porad :D Pytałem o przekroje rur, bo na ten temat jest masa postów na forum i, niestety, nie znalazłem nigdzie odpowiedzi, które w logiczny sposób tłumaczyłyby dlaczego stosować takie a nie inne przekroje. Mam takie podejście, że muszę wiedzieć na 100 proc. czy właściwie i zgodnie ze sztuką wykonam to, co mam zrobić. Nie wystarczą mi rady z innych wątków w stylu "daj takie a takie i bendzie git hulało". Nie obraź się, ale w Twojej wypowiedzi oprócz opisu wykonanej przez Ciebie instalacji nie znalazłem odpowiedzi na żadne postawione przeze mnie pytanie.

pozdrawiam i dziękuję za zainteresowanie
  • Poziom 26  
    100% informacje uzyskasz...ale u projektanta, który weźmie się za obliczenia odpowiednich przepływów itd. - będziesz miał wtedy wszystko logicznie wyjaśnione. Oczywiście za odpowiednią kwotę.
  • Poziom 8  
    bro2004 napisał:
    100% informacje uzyskasz...ale u projektanta, który weźmie się za obliczenia odpowiednich przepływów itd. - będziesz miał wtedy wszystko logicznie wyjaśnione. Oczywiście za odpowiednią kwotę.

Rozumiem, że takie odpowiedzi służą nabijaniu sobie punktów?
  • Poziom 26  
    Nie, służą uzmysłowieniu osobom jak to powinno wyglądać naprawdę.
    Czyli najpierw projekt, a następnie wykonawca robi wg projektu. Zrozum, że wtedy masz w 99% pewność dobrej instalacji.

Niektórzy omijają pkt. 1 i robią sami lub zlecają to firmie.

Tak nabijam pkt. jestem od 2006 roku i patrz tylko nabiłem taką małą ilość :)

Z Twoich zdań w pierwszym poście zacząłbym od obliczenia jakie jest zapotrzebowanie budynku na ciepło - dobór odpowiedniego kotła.
  • Poziom 39  
    O czym tu pisać i co liczyć na 90m2? Obliczenia robi sie na dużych obiektach by nie "marnować" materiału. Podejścia do grzejnikow sa np z miedzi 10mm.
    Dajesz zasilenia i powroty z pexa 16 na grzejniki ( jakie by nie były) z rozdzielacza najlepiej w otulinie. Jeśli duży grzejnik aluminiowy, czy żeliwny podłączasz po przekątnej. Stalowe purmo - standartowe podejście dolne.
    Zasilenie rozdzielacza wystarczy 22 miedź lub 32 PP stabi. 25pex też da radę. W kotle z reguły sa rury miedziane 18.
  • Poziom 22  
    Nie rozumiem dlaczego musisz zachować instalację trójnikową w części domu, który jest Twój.
    Układ trójnikowy, rozdzielaczowy czy też mieszany zawsze posiada zasilanie i powrót.
    Proponuję rozważyć typ układu. Układy trójnikowe stosują deweloperzy w mieszkaniach dla obniżenia kosztów montażu. Ten typ układu posiada kilka istotnych wad w tym taką, że nieszczelność może spowodować potrzebę wyłączenia całego ogrzewania.
    Twoje pytania dotyczące średnic rur (40, 32 itp.) w planowanej instalacji z wykorzystaniem pieca gazowego mogą napawać niepokojem każdego kto posiada trochę doświadczenia w realizacji i eksploatacji układu CO.
  • Poziom 8  
    Nie wiem ludzie, czy ja piszę do cholery po szwedzku? Mądrzyć się potrafi każdy, a jeśli nie potraficie dać rzeczowej odpowiedzi, to lepiej w ogóle nic nie piszcie. Będę miał, i nie tylko ja, przynajmniej właściwy obraz tego serwisu. Skoro piszę, że muszę, to muszę pozostawić taki układ. NAPISAŁEM, ALE MOŻE TAKIMI WOŁAMI DOTRZE - MUSZĘ Z PRZYCZYN ODE MNIE NIEZALEŻNYCH. A INSTALACJĘ CHCĘ WYKONAĆ W PP, a NIE MIEDZI, CZY PEX. Czy to tak ciężko pojąć? Jeśli nie macie nic do dodania, to proszę nie piszcie.

Moderowany przez serwisant73:

3.1.17. Zabronione jest publikowanie wpisów obniżających ogólny poziom dyskusji, wynikających z lenistwa lub zawierających roszczeniowy charakter wypowiedzi.
    Pod ten punkt regulaminu kolegi post zaliczam. Jeżeli chce kolega uzyskać pomoc, to wszystkich dyskutantów w danym temacie należy traktować z szacunkiem!
    Normalnie dał bym ostrzeżenie ale dziś, z racji dobrego humoru, poprzestanę na ustnej naganie. Poddaje pod rozwagę kolegi ton. Oby to się nie powtarzało

.
  • Poziom 8  
    Przepraszam, ale nie rozumiem, w którym miejscu obniżyłem poziom dyskusji. Czy moderator traktuje w ten sposób mój post dlatego, że ośmielam pytać rzeczowo i proszę o takie odpowiedzi? Czytałem, że regulamin serwisu właśnie tego od użytkowników wymaga, więc uwagę moderatora uważam za niezrozumiałą. Ośmielę się zauważyć, że to inne posty urągają regulaminowi.

pozdrawiam

Moderowany przez serwisant73:

Oczywiście nie ujmuję koledze prawa do własnej interpretacji zasad, jednak inni również mają to samo prawo. W moim odczuciu (i nie tylko) kolegi wypowiedzi naruszają regulamin i to było przyczyną mojej notki. Jeżeli kolega uważa się pokrzywdzony, zawsze można udać się ze skarga ,,wyżej"- do admina.
    Generalnie nie chodzi tu o obniżanie poziomu a bardziej o bardzo roszczeniowy ton.

• Poziom 19  
    Kolego "emektb" ośmielasz się pytać, dyskusji nie obniżasz ale rad także nie słuchasz !
    Więc w dwóch słowach:
    Piony PP 32 Stabi jeżeli z pionu do jednego grzejnika to PP 20 stabi jeżeli będzie się rozchodzić do więcej niż jednego to PP 25 i na PP 20.
    Poczytaj o średnicowanu rur w instalacjach C.O. jest na forum i nie pisz że nie możesz znaleźć bo temat był poruszany dość niedawno ale za Ciebie go nie poszukam.
    Następnie jeżeli przerabiasz to zrób rozdzielaczowy system a nie rzucaj się że nik Ci nie chce pomóc a tylko nabija posty !
    A i jeszcze jedno skoro jesteś już "doświadczony" w zgrzewaniu PP to nie porób przewężeń !
  • Poziom 8  
    Sono2020 napisał:
    Kolego "emektb" ośmielasz się pytać, dyskusji nie obniżasz ale rad także nie słuchasz !
    Więc w dwóch słowach:
    Piony PP 32 Stabi jeżeli z pionu do jednego grzejnika to PP 20 stabi jeżeli będzie się rozchodzić do więcej niż jednego to PP 25 i na PP 20.
    Poczytaj o średnicowanu rur w instalacjach C.O. jest na forum i nie pisz że nie możesz znaleźć bo temat był poruszany dość niedawno ale za Ciebie go nie poszukam.
    Następnie jeżeli przerabiasz to zrób rozdzielaczowy system a nie rzucaj się że nik Ci nie chce pomóc a tylko nabija posty !
    A i jeszcze jedno skoro jesteś już "doświadczony" w zgrzewaniu PP to nie porób przewężeń !

Dziękuję za rady. Pozwolę sobie jednak zauważyć, że polska język to trudna język i ja to rozumiem. Nie wszyscy muszą rozumieć, co się do nich pisze.
    Czytałem wszystkie możliwe wątki dotyczące doboru rur w c.o. i podobnie jak tu wiedzy tyle co na łebku od szpilki za to mądrzenia się i przerzucania osobistymi wycieczkami od groma.
    Dziękuję tym, którzy chcieli pomóc. Reszcie polecam więcej uwagi podczas czytania wypowiedzi innych, może łatwiej będzie je zrozumieć. Ja w bardziej prosty sposób nie potrafię wyrazić swoich oczekiwań. W związku z tym:
    EOT
  • Specjalista - systemy grzewcze
    [quote="emektb"]
    Sono2020 napisał:
    Więc w dwóch słowach......................

Dziękuję za rady. Pozwolę sobie jednak zauważyć, że polska język to trudna język i ja to rozumiem. Nie wszyscy muszą rozumieć, co się do nich pisze.
    Czytałem wszystkie możliwe wątki dotyczące doboru rur w c.o. i podobnie jak tu wiedzy tyle co na łebku od szpilki za to mądrzenia się i przerzucania osobistymi wycieczkami od groma.
    Dziękuję tym, którzy chcieli pomóc. Reszcie polecam więcej uwagi podczas czytania wypowiedzi innych, może łatwiej będzie je zrozumieć. Ja w bardziej prosty sposób nie potrafię wyrazić swoich oczekiwań. W związku z tym:
    EOT

Pójdż do psychologa, i zapytaj się , co to jest agresja werbalna.
    Jak zrozumiesz, w co wątpię, pojaw się znów na Elektrodzie.
    Domniemuję,że nie zrozumiiesz, więc tu nie zaglądaj.
    pzdrawiam
  • Poziom 10  
    emektb napisał:
    Witam,

Pozwolę sobie na mały wstęp. Po pierwsze mam mózg, .....

No i w to zaczęli wszyscy wątpić ;)
    Kruq ,jesteś Człowiekiem małej wiary.
    Wszyscy mają mózg.
    Problem polega na tym,że jeżeli ma ktoś mózg jednokomórkowy, ta komóra nie ma się z czym komutować.
    Musisz o tym pamiętać.
    Ale to są jednostki, które wypadają poza krzywą Gass,a, więc nie warto się tym przejmować.
    pozdrawiam
  • Poziom 8  
    [quote="irus.m"]
    emektb napisał:
    Sono2020 napisał:
    Więc w dwóch słowach......................

EOT

Pójdż do psychologa, i zapytaj się , co to jest agresja werbalna.
    Jak zrozumiesz, w co wątpię, pojaw się znów na Elektrodzie.
    Domniemuję,że nie zrozumiiesz, więc tu nie zaglądaj.
    pzdrawiam

Kolejna odpowiedź godna uwagi. Moderator zapewne zwróci uwagę na obniżanie poziomu dyskusji. Niech mi szanowny pan wskaże odpowiedź na jedno moje pytanie, jedno, a później wysyła do psychologa.

pozdrawiam
    Ciągle nie wiesz, co to jest agresja werbalna.
    Jeśli tego nie opanujesz, nikt z dobrej woli nie udzieli Ci porady.
    Porad udzielają ludzie z wiedzą, dla ludzi sympatycznych. Dla sympatycznych chce się.
    pozdrawiam
  • Poziom 8  
    Kolego Iruś radzę ci żebyś nie czytał poradników o psychologii. Jedyne do czego cię to prowadzi to ośmieszanie się. Ja nie jestem specjalistą hydraulikiem, więc usiłowałem dowiedzieć się czegoś, co mnie interesowało. Na konkretnie zadane pytania nie otrzymałem żadnej merytorycznej odpowiedzi, a te które dostałem nie dotyczyły moich pytań. Jedyne co mnie tu spotkało to personalne przytyki, które są co najmniej nie na miejscu. Post zacząłem od zwięzłego przedstawienia problemu z prośbą o NIEUDZIELANIE porad, które są mi do niczego niepotrzebne. Niestety były to dla niektórych sformułowania zbyt trudne. Rozumiem, że są ludzie, którzy wszędzie muszą wtrącić swoje trzy grosze, nawet, gdy nie mają na dany temat nic do powiedzenia - uprawiacie tu chyba: nie znam się, to się wypowiem.
    Żebyś miał odpowiednią świadomość dyskusji: jestem z wykształcenia i wieloletniego doświadczenia dziennikarzem i specjalistą public relations. I nie mam 20 czy 30 lat, ale ciut więcej. I radzę ci: jeśli nie masz o czymś pojęcia - tak jak o agresji werbalnej -, to się nie błaźnij.
    Co do pana moderatora to radzę się panu zapoznać z regulaminem serwisu elektroda.pl, dla ułatwienia zamieszczę tu ku pana rozwadze kilka sformułowań, jedno z nich o dziwo przypiął pan pod moją wypowiedzią, która była reakcją na powtarzające się wpisy nie na temat:
    3.1. Zabronione jest w szczególności:
    3.1.11. Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.
    3.1.14. Publikowanie wpisów niezgodnych z tematyką danego działu forum lub wątku dyskusji.
    3.1.9. Rozpowszechnianie treści ironizujących, prześmiewczych lub złośliwych, stanowiących przejaw braku szacunku do innych Użytkowników lub osób trzecich.
    3.1.17. Publikowanie wpisów obniżających ogólny poziom dyskusji, wynikających z lenistwa lub zawierających roszczeniowy charakter wypowiedzi.??????

Rozumiem również panie moderatorze, że wpisy pana Irusia podnoszą poziom i nie naruszają regulaminu forum? Stosując katolicką nomenklaturę: czemu źdźbło w oku brata swego dostrzegasz, a belki we własnym nie widzisz?

Pozdrawiam pana sympatyczny panie Iruś i życzę skupienia uwagi na problemach technicznych bez wplątywania się w psychologię i wysyłania dyskutantów właśnie do psychologa. Na koniec powiem panu w wielkiej swej łaskawości, że takich bohaterów jak szanownych pan za słowa o jednokomórkowym mózgu leje się w mordę a nie z nimi dyskutuje. Kończę, bo choć tego unikam to jednak dałem się wciągnąć w dyskusję, która niebezpiecznie zaczyna mnie sprowadzać do pana poziomu.

PS. Tak dla poprawności to nie "krzywa Gassa" tylko co najwyżej Gaussa szanowny panie. Pamiętam, bo proszę sobie wyobrazić w matematyce też dość biegły jestem.
  • Poziom 39  
    No to Kolego dowartościowałeś sie już trochę i teraz poświęć choć ułamek czasu ( jaki tu straciłeś na swoją małą wojenkę) na swój problem, bo jeśli jesteś taki bystry jak piszesz to powinieneś znaleźć potrzebne Ci informacje w ciągu kilku minut na tym , czy innym forum. Ale jak widzę nie to było celem Twojego zaistnienia... Na tym kończę i pozdrawiam.