Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Inteligentny pokój Raspbery pi i Arduino zapytanie

25 Mar 2014 14:33 2811 6
  • Poziom 2  
    Witam z racji tego że, jest tu dużo uzdolnionych ludzi chciałbym zadać kilka pytań na temat inteligentnego pokoju jaki mam w planach zrobić.

Mówiąc krótko i w temacie planuje zrobić światło na wi-fi łączone przez serwer diody podświetlane meble również przez wifi oraz rolety elektryczne które planuje też zrobić samodzielnie na wifi mało z tego chce to wszystko uruchamiać za pomocą głosu.

Chciałbym to zrobić jak najtaniej i żeby bylo jak najmniej dziur i kabli w ścianach.

Serwer planuje zrobić na moim Raspberry pi.
    Jeśli chodzi o diody rolet i światła planuje użyć Arduino yun wifi z modułem xbee.
    Nad obsługą głosu w raspberry pi się zastanawiam co by było najlepsze a zarazem najprostsze do zainstalowania myślę nad Simon Listens albo Voicecommand.

Od razu przyznaje się że jestem zielony w tych sprawach i póki co narazie czytam, wiedzy praktycznej brak.

Moje pytania to:

Jaki serwer najlepiej stworzyć do tego typu zadań na Raspberry.
    Która aplikacja bedzie najlepsza do sterowania pokojem przez głos na Raspberry.
    Czy jest możliwość wsadzenia do kontaktu jakiegoś malego modułu wifi które będzie przetwarzał sygnał do serwera o włączeniu i wyłączeniu światła jak i sam moduł bedzie zasilany tym samym prądem bez użycia dodatkowych zasilaczy albo płytki arduino.
    Jakiego silnika najlepiej użyć do dzwigania rolet.
    I czy ogolnie pomysł jest do zrobienia, liczę na jakieś cenne rady, ponieważ chce to zrobic a nie mam doświadczenia.

Z góry dzięki i pozdrawiam.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 17  
    Jak dobrze rozumiem, chcesz rpi wykorzystać w celu rozpoznawania mowy i sterowania poprzez wifi urządzeniami.

Dlaczego to musi być typowe wifi? Ktoś ma się z nimi łączyć? Wifi to ładnie brzmi ale to nie jest proste i tanie. Nie lepiej jakby rpi sterowało jakimś prostym nadajnikiem na 433MHz i wysyłać sygnał włacz/wyłącz/itp? Moża by też wysyłać jakieś bardziej skomplikowane ramki z danymi przez nadajnik i urządzenia mogłyby mieć swoje adresy. Potrzebujesz informacji zwrotnej z modułów do rpi?

Może część urządzeń da się sterować przez podczerwień. Nie wiem jak rpi by sobie z tym radziło.

Sam nie kombinuj nic w gniazdach zasilania. Raz, że tanich takich modułów wifi nie widziałem dwa, że jak sam twierdzisz nie masz doświadczenia. Są za to taniutkie (czysta chińszczyzna) radiowo sterowane łączniki do gniazd 230V (wspomniane powyżej wł/wył). Ma to pilota z 4/5 kanałami i odbiorniki wtykane w typowe gniazdo. Może byś to jakoś z tym rpi połączył. Będzie choć tanio i w obwody 230V nie ingerujesz. Może kilka urządzeń da się także połaczyć przewodowo (zawsze gdzieś przewody można ukryć).

Sterowniki RGB z Chin też są dostępne z bezprzewodowym sterowaniem. Identycznie jakoś z rpi trzeba to połączyć. Nie wiem jak w rpi z ilością wolnych pinów jest. Może by jakiś układ pośredniczący podłaczany do uartu.

Są rolety i rolety. Chcesz sterować wewnętrznymi roletkami czy zewnętrznymi roletami?

Rozumiem, że jedynym zastosowaniem tej karkołomnej (i nie takiej taniej) konstrukcji jest bajer dla znajomych.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 33  
    Witam
    Sprawa podstawowa to ilość wejść i wyjść jakie chcesz obsłużyć, bez tego nie ma co dywagować.
    IS co do ceny to się mylisz, WiFi do Raspberry jest tańsze niż kombinowanie z 433MHz nie mówiąc już o prostej obsłudze.
    Jeśli WiFi ma sterować tylko wyjściami to w PiFace masz do dyspozycji 16 :) a w sieci jest pełno programów do obsługi tego z poziomu Androida a jak chcesz sam się bawić to zawsze jest Python :)
    Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    WiFi do rpi jest tanie ale jak każde sterowane urządzenie (lampa, roleta) będzie też przez WiFi to już się tanio nie zrobi (rpi wg opisu kolegi miało być użyte do łączności ze sterowanymi urządzeniami). Widział ktoś tanie moduły z WiFi z choć jednym przekaźnikiem wykonawczym i zasilanym z 230V za rozsądną cenę?

Zgadzam się jednak, że bez dokładnego określenia wymagań to są tylko dywagacje.
  • Poziom 2  
    Witam, dokładnie chce to zrobić tak by serwer był postawiony rpi i poprzez komunikacje wifi z arduino które by sterowało wszystkimi urzadzeniami.
    Wyjść i wejść nie używam w rpi planuje do tego użyć arduino yun które bedzie przekazywało i odbieralo wiadomości do serwera i z serwera za pomocą np.kontroli głosu, czyli wiadomość głosowa bedzie leciała do serwera rpi a z niego do arduino które wykona założony cel, widomo że nie w każdym przypadku musiałoby to byc arduino mogłaby to być inna rzecz np.jakiś moduł ale tez musiałaby sie łaczyć z serwerem i zwracać sygnał.

Chce to zrobić wszystko na komendy głosowe dlatego musi to byc wi-fi najlepiej. Rozwizanie na pilot mnie raczej nie interesuje, traktuje to jako naukę a poza tym lubie bajery.

Jeśli chodzi o rolety to maja to byc wewnetrzne.

Fajnie by bylo jakby to bylo jak najtansze ale też nie musi zdaje sobie sprawe ze to co chce zrobić troche mnie bedzie kosztować, ale robie to wkońcu dla siebie i co najważniejsze zdobywam doświadczenie.
  • Poziom 17  
    To teraz jasne. Choć nadal nie wiadomo ile tych urządzeń ma być.

Nadal jednak nie rozumiem co ma robić "malego modułu wifi które będzie przetwarzał sygnał do serwera o włączeniu i wyłączeniu światła". To była sugestia, że jednak nie tylko arduino się będzie po tym wifi kontaktowało z rpi ale także te dziwne moduły.

Jak masz zamiar rozwiązać kwestie mikrofonu dla rpi? Jeżeli jest na tyle czuły aby cały pokój "złapać" to może być tylko rpi i niech steruje czym chcesz. A jeżeli zasięg mikrofonu jest powiedzmy na metr to i tak będziesz miał "pilota rpi" tylko zamiast przycisków będziesz miał mikrofon. Robiłeś jakieś próby?

Może zacznij od mniejszych kroków np. jaki silnik dla roletek? Sterowanie oświetleniem (raczej na LED RGB). Drivery do tych elementów będą takie same dla właściwie każdego uC/SoC. Jak to Ci zadziała to zacznij rozważać połączenie tego w całość. Chyba, że wszystko chcesz z gotowych klocków kupić... tylko jakie z tego doświadczenie...
  • Poziom 2  
    Planuje 3 Urządzenia do Swiatła do diod i do rolet tymi 3 rzeczami chce sterować. Choć póki co chce sie skupić na światłach i roletach.

Jeśli chodzi o mały moduł albo tak jak pisałeś nadajnik który będzie tak zmontowany żeby przesyłać informacje do serwera o tym że swiatło swieci albo gaśnie i co najważniejsze przy tym żeby to urządzenie było zasilane tym samym prądem odrazu bo jeżeli bym tam wsadził arduino to i tak musiałbym pchac kalel usb żeby go zasilić, coś podobnego do tego włącznika WeMo Light Switch .

Mikrofon chce zrobić na Bluetooth może jeden może 3 albo dwa w pokoju a jeden przypięty do koszulki np.

Prób nie robiłem narazie zbieram wiedzę żeby zrobić mądre zakupy.

Silnik dobre pytanie może cos typu , Silnik krokowy 200 kroków/obr 2.7V 1.0A 0.14Nm, albo Silnik krokowy z przekładnią PG2528-0502U 5V 0.2A 0,5Nm , ale nie wiem jeszcze.

Z tym nadajnikiem na pilota podsunołeś mi pomysł ciekawe czy jakbym zgrał kod przycisku z pilota na arduino i stworzył płytke uniwersalną z TSOP2236 to ciekawe czy by wysyłał ten kod przycisku do nadajnika.

Nie wiem czy to całe myślenie jest dobre bo pewnie sa prostsze sposoby na to.