Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator obrotów (nożny) do silnika jednofazowego.

Aleksander.P. 25 Mar 2014 19:10 2049 2
  • #1 25 Mar 2014 19:10
    Aleksander.P.
    Poziom 1  

Witam.

Buduję koło garncarskie.

Posiadam silnik jednofazowy Nord SK 71S/4 0,25 KW ; 1,51A dla 220V(zał. zdjęcie tabliczki znamionowej ).
    Jako regulator obrotów podłączyłem nożny pedał maszyny do szycia (Łucznik) z tego co wiem max. natężenie tego urządzenia to 0,5 A.

Niestety po kilku minutach pracy silnika (ok. 5 minut) cewka (?!) w nożnym regulatorze przegrzewa się bardzo.
    Domyślam się, że wynika to z zbyt dużego natężenia prądu silnika.

Znalazłem inny nożny regulator do maszyny taki o max. natężeniu 1,0 A (zał. zdjęcie tabliczki znamionowej regulatora).

Spędziłem sporo czasu w sieci i jest to jedyny pomysł jaki mam aby koło działało.

W związku z powyższym zwracam się z pytaniem czy zmiana regulatora z 0,5A na 1,0A się sprawdzi.

A może jest jakiś inny pomysł na podłączenie tych urządzeń tj. w/w silnika jednofazowego z regulatorem nożnym.

Z góry dziękuję i przepraszam za ewentualne błędy jakie mogą wynikać z mojej niewiedzy.

• #2 25 Mar 2014 19:38
    Rzuuf
    Poziom 43  

Witam!
    Twój silnik jest 3-fazowy indukcyjny i nie nadaje się do takiej regulacji obrotów.
    Do regulacji obrotów z takimi silnikami stosuje się falowniki.
    Dla Ciebie potrzebny by był silnik komutatorowy - taki, jak do maszyn do szycia (lub w wiertarce), a wtedy regulator będzie działać dokładnie tak jak chcesz.

• #3 26 Mar 2014 07:46
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

Tak jak kolega wyżej pisze, jeśli koniecznie ten silnik to albo falownik (kosztowne) albo wariator (komplikacja mechaniczna).
    Przy falowniku pamiętaj o kwestii chłodzenia silnika - na niskich obrotach przewietrznik na wale nie starczy i będziesz musiał zastosować przewietrzanie zewnętrzne oddzielnym wentylatorem.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME