Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja na ścianach łazienk - Instalacja elektryczna na ścianach łazienkowych

25 Mar 2014 19:50 1872 4
 • Poziom 14  
  Witam Proszę Was o pomoc bo już nie wiem co mam zrobić problem polega na tym że inspektor robót elektrycznych zakwestionował wykonanie instalacji na ścianach łazienkowych . Nie chodzi tutaj o instalacje wewnątrz łazienki ale na ściankach po zewnętrznej stronie . Ściany wykonano w systemie VG_ORTH o grubości 8 cm zamontowałem tam głębokie puszki tzn 6 cm by swobodnie połączyć dwa przewody pod osprzętem Instalacja na tych ściankach jest P/T i kable biegną po zewnętrznej stronie łazienki na ok 2 cm . Zdaniem inspektora puszki montowane na zewnętrznej stronie tych ścian należy traktować jak by były po wewnętrznej stronie , czy jest jakaś norma lub przepis o tym mówiąca ????
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 42  
  Oczywiście, że jest norma PN HD 60364 7-701 która dokładnie precyzuje jak ma instalacja w tych pomieszczeniach wyglądać.

  Doktor Musiał również owe zagadnienie wyjaśniał:
  Cytat:
  W pomieszczeniach kąpielowych na częściach ścian i ścianek działowych, ograniczających strefę 0, 1 lub 2, jest dopuszczalne tylko oprzewodowanie, które spełnia trzy następujące warunki:
  - zasila sprzęt elektryczny w tych strefach,
  - zawiera przewód ochronny i
  - jest ułożone na wierzchu albo w ścianie na głębokości co najmniej 5 cm.

  Są też wymagania odnośnie do trasy układania przewodów w pomieszczeniach kąpielowych:
  -do odbiornika stałego w strefie 1 umocowanego na ścianie nad wanną, np. do ogrzewacza wody albo pionowo z góry, albo poziomo poprzez ścianę do tylnej części odbiornika.
  -do odbiornika umieszczonego w strefie 1 pod wanną albo pionowo od dołu, albo poziomo poprzez przyległą ścianę,
  - grubość ściany działowej pomiędzy powierzchnią ograniczającą strefę 0, 1 lub 2 a oprzewodowaniem innych obwodów, łącznie ze sprzętem nie służącym do zasilania urządzeń w pomieszczeniu kąpielowym, powinna wynosić co najmniej 5 cm.

  Elektryk zaabsorbowany dotrzymaniem rygorów bezpieczeństwa w łazience, zwłaszcza w jej strefie 1, nie powinien ani chwili tracić z oczu, co znajduje się po drugiej stronie ściany (ścian) w obszarze tej strefy. Jeżeli jest to akurat przedpokój i tam umieściłby tablicę rozdzielczą mieszkaniową albo inne kłopotliwe skupisko przewodów i aparatów, to lekkomyślnie zgotowałby sobie źródło kłopotliwych niespodzianek.

  Link

  Więc inspektor ma rację.
 • Poziom 14  
  Bardzo dziękuje za odpowiedź :) Znaczy się że Pan projektant dał ciała :) noo i ja ale to inna bajka :(  p.s Link nie działa
 • Poziom 14  
  " - jest ułożone na wierzchu albo w ścianie na głębokości co najmniej 5 cm."


  to znaczy ,że na wierzchu może być ale na głębokości 3 cm nie? dopiero na 5 cm?
  kłania się logika...

  Moderowany przez kkas12:

  Ostrzeżenie nr 2.
  3.1.9. Zabronione jest rozpowszechnianie treści ironizujących, prześmiewczych lub złośliwych, stanowiących przejaw braku szacunku do innych Użytkowników lub osób trzecich.

  3.1.11. Zabronione jest publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.