Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Gramofon Daniel G1100FS - Zablokowany sensor STOP

Crimsontide 25 Mar 2014 20:32 2919 11
Altium Designer Computer Controls
  • #1
    Crimsontide
    Level 9  
    Witam serdecznie i goraco prosze o pomoc.

    Moj Daniel, kupiony w 1978 roku finalnie wyzionol ducha. Poczatkowo sensory zaczely zachowywac sie dziwnie, np. oba sensory gora dol byly podswietlone, nastepnie wybor szybkosci obrotow nie powodowal ruchu ramienia - ramie zaczelo reagowac na klawisz opuszczenia laczac wychylenie z opuszczeniem - bardzo dziwne. Finalnie sensor stop sie zablokowal. Po zalaczeniu gramofonu sensor jest podswietlony ale po chwili lekko przygasa - wyrazny znak iz choc gramofon jest zaparkowany stanie spoczynku sensor jest nadal aktywowany - prawie tak jak gdyby ktos trzymal na nim palec.

    Borykam sie z tym od tygodnia - codziennie, po szesc siedem godzin. Przetralowalem internet ale niestety znalazlem tylko dwa podobne problemy. Autor jednego watku nie podal rozwiazania problemu. Wdrogim przypadku gramofon naprawil sie sam.

    Zidentyfikowalem kilka podejrzanych tranzystorow - na nic, wszystkie one sa zdrowe. Pozostala mi ostatnia opcja - wylutowanie WSZYSTKICH polprzewodnikow i sprawdzenie czy sa sprawne - straszna praca bowiem koncowki sa zawijane by komponenty siedzialy na plytce bezpiecznie.

    Nie dam sobie z tym rady sam, wiec bardzo prosze o pomoc. Czy ktos juz zetknal sie z tym problemem?

    Dziekuje i pozdrawiam.
  • Altium Designer Computer Controls
  • #2
    Futrzaczek
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Crimsontide wrote:
    Zidentyfikowalem kilka podejrzanych tranzystorow - na nic, wszystkie one sa zdrowe.

    W jaki sposób tego dokonałeś? To jest bardzo delikatny układ, jakikolwiek wzrost upłwności w złym miejscu może powodować takie objawy.

    Miałem już ten sprzęt w rękach i mogę Ci polecić dwie rzeczy:
    - dokładne umycie i odtłuszczenie nakładek z blaszkami sensorowymi
    - dokładne umycie (np. izopropanolem) płytki drukowanej
  • #3
    Crimsontide
    Level 9  
    Dziekuje za zainteresowanie - plytki wprawdzie nie mylem, ale blaszki umylem izopropanolem. Zrobie to raz jeszcze i zmelduje wynik.

    Podejrzane tranzystory wulutowalem i sprawdzilem miernikiem.

    Pozdrawiam
  • Altium Designer Computer Controls
  • #4
    Futrzaczek
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Crimsontide wrote:
    Podejrzane tranzystory wulutowalem i sprawdzilem miernikiem.

    To jest żaden test. Najprościej byłoby je po prostu wymienić.
  • #5
    Crimsontide
    Level 9  
    Tak, to racja, tak tez zrobilem :D. Siedze nad tym prawie tydzien. Kupilem dwa nowe tranzystory ale nie robia zadnej roznicy, wiec wlutowalem stare. Wymienilem elektrolity, ale one nie powinny miec wplywu na ten problem - one sa do PSU ztego co widze na schemacie.

    Zauwazylem ciekawe zachowanie gramofonu. Po wlaczeniu zapala sie lampka STOP. I to jest normalne. Po secundzie lekko przygasa. I to jest bledne zachowanie.

    Jakkolwiek, jesli pokrece kolkiem zamachowym napedu ramienia, przesuwajac ramie w strone taleza, napotkam opor silniczka. Jesli uwolnie ramie, lampka zapala sie pelnym blaskiem, ramie szybko i pewnie wrace na pozcje spoczynkowa is slychac klikniecie wylacznika. Motor ramienia sie wylacza i - i tu uwaga ! - lampka STOP lekko przygasa. To jest bledne. Motor ramienia powinien stanac i lampka powinna sie nadal palic pelnym blaskiem.

    Co to znaczy? Moja robocza hipoteza jest taka ze polecenie stop jest nadal aktywne po powrocie ramienia na pozycje spoczynkowa i nie jest kasowane wylacznikiem. Dlatego zaden inny sensor nie dziala - widac ze probuja (lampki lekko sie jarza) ale sa kasowane actywnym poleceniem stop, ktore nadal trwa. Gramofon niejako sie zawiesil na STOP, i nie rejestruje faktu iz juz powrocil do pozycjii spoczynkowej.

    Bede bardzo wdzieczny za jakiekolwiek wskazowki.

    P.S. Przemylem plytke i blaszki - lsnia jak nowe. Niestety bez rezultatu
  • #6
    cirrostrato
    Level 38  
    Lata temu, wczasach mody na TV z sensorami, często musiałem myć te blaszki (np. dzieciak jadł kanapkę z masłem i tłustym paluchem dotknął sensora...), nie zawsze zabieg ,,z zewnątrz'' dawał dobre efekty i trzeba było rozmontować pole sensorowe całkowicie i myć wszystkie elementy osobno, po tej operacji sensory zawsze działały prawidłowo. Zabieg technicznie prosty ale uciążliwy, bez lutownicy się nie obejdzie.
  • #7
    lookashECL
    Level 14  
    Witam, też kiedyś walczyłem z Danielem kolegi.

    Sprzęt wariował czesto nie reagował na polecenia z sensorów. Sam się wyłączął i włączał.
    Przejżałem wszystkie połaczenia kablowe, dwa z nich były naderwane. Ponadto przelutowałem cała płytke sterującą i wyczysciłem sensory jakimś alkoholem. Po tym zabiegu Daniel ożył.
  • #8
    Futrzaczek
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Crimsontide wrote:
    Zauwazylem ciekawe zachowanie gramofonu. Po wlaczeniu zapala sie lampka STOP. I to jest normalne. Po secundzie lekko przygasa. I to jest bledne zachowanie.

    Więc może to kondensator elektrolityczny?
    Wysechł i nie potrafi zmienić stanu przerzutnika?
  • #9
    Crimsontide
    Level 9  
    Rowniez podejrzewalem kondensator, aczkolwiek wszystkie trzy elektrolity profilaktycznie wymienilem. Mysle ze one odpowiadaja za zasilanie, wymiana nie miala wplywu. Nie widze na plytce ani na schemacie innych elektrolitow.

    Jest wiele kondesatorow ceramicznych, ale te zadko sprawiaja problem. wymiana jest kolejnym krokiem ale zanim to zrobie mam jeszcze jedna obserwacje

    Zauwazylem rowniez ze opornik R101 ten przy silniku talerza bardo sie grzeje, az pazy.

    Tym razem zalaczam schemat, byc moze ktos bardziej doswiadczony niz ja bedzie mial chwile by spojrzec i skomentowac.

    Pozdrawiam.
  • #10
    Javoreczek
    Level 22  
    Sprawdź napięcia w układzie względem podanej tabelki.
    Sprawdź przyczynę przygasania lampki "stop". Jeśli spowodowana jest spadkiem ujemnego napięcia zasilającego, to oznacza, że następuje przeciążenie zasilacza. Wtedy zainteresował bym się kluczami włączającymi silnik (T126-T127). Jeśli jeden z nich jest spalony, to przy wysterowaniu drugiego zasilacz jest przeciążany prądem płynącym w obwodzie R152, T127, T126, R149
  • #11
    Crimsontide
    Level 9  
    Dziekuje za Twoj czas i porade. Sprawdze zgodnie z zaleceniem i bede raportowal wynik testow.

    Pozdrawiam
  • #12
    Crimsontide
    Level 9  
    Witam

    Problem rozwiazany - bedziecie koledzy sie ze mnie smiac i slusznie bo zasluguje!

    Otoz powodem usterki byl spalony bezpiecznik na plytce. Nie sprawdzilem go, plytka dostawala napiecie lampki sie palily, silniczki sie krecily wiec przyjalem ze bezpiecznik jest w porzadku.

    A zatem blokada sensora STOP w gramofonie DANIEL powodowana jest spalonym bezpiecznikiem na plytce ukladu sterujacego wewnatrz gramofonu. Spalony bezpiecznik nie odcina wszyskich napiec, wiec gramofon " zyje" ale nie pracuje.

    Wymiana jest bardzo prosta. Trzeba otworzyc dolna pokrywe gramofonu. Bezpiecznik znajduje sie na prawej krawedzi plytki z sensorami (lampkami), ale jest widoczny tylko z boku, jako ze jest zamontowany na odwrotnej stronie plytki. Mozna go wymienic bez wykrecania srob mocujacych plytke.

    Teraz pozostal mi tylko jeszcze ostani problem - slynny uklad wyciszania wkladki. Wymienilem dwa tranzystory na plytce ukladu wyciszania (mala plytka, dwa tranzystory, dwa potencjometry suwakowe, dwa kondensatory). Teraz czekam na kabel o niskiej pojemnosci. Jedzie z Niemiec wiec troche to potrwa.

    Po testach zaloze nowy temat o ukladzie wyciszania, mam nadzieje pomoze on wszstkim ratujacym zycie DANIELOWI.

    Dziekuje wszstkim za pomoc

    Pozdrawiam.