Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Co z tych traf zrobić można?

voytasek 08 Apr 2005 15:27 1093 6
Termopasty
    voytasek
    Level 14  
    Mam 4 transformatory blachowe EI rozebrane z pustymi karkasami plastikowymi. Pochodziły one ze wzmacniaczy rozgłoszeniowych. Przekrój rdzenia S = 35mm x 51mm = 17,85 cm^2

Pytanko: Jaką moc one mają?

chciałbym je nawinąć tak aby zastosować je do wzmaka stereo 8 ohmowego. Mianowicie Po dwa trafa na kanał, czyli każde trafo jedno miałoby mieć nap wtórne. Wiem że lepiej kupić nowe, ale mam takie blachy (nawet to waży troszku) i nic tak nie cieszy jak własna robota:)

gorzej bedzie z dostaniem drutu nawojowego:/
  • Termopasty
    robert_bytom
    Level 15  
    Transformator będzie miał moc około 220 W (tak przynajmniej wyliczył to program ściągnięty z Elektrody).
  • Termopasty
    voytasek
    Level 14  
    Czy ten programik "transformatory.exe" jest pewny? CZyli mozna sie trzymać tego co tam wyliczy? Bo jak wpisałem wymiary rdzenia to mi wyliczył ok 207W
    janek11389
    Level 42  
    Witam! Z tym kupnem drutu może być problem, to chyba sprzedają na kilogramy na szpulkach, a szpulki potrafią mieć po 20kg, może lepiej gdzieś uderzyć do znajomego elektryka, jeżeli jest taka możliwość.
    Pozdrawiam
    robert_bytom
    Level 15  
    Jeżeli chodzi o pewność tego programu to nigdy idealna nie będzie bo autor wziął pod uwagę uogólnione parametry blachy transformatorowej. To powinno jednak wystarczyć do przybliżonych obliczeń. Transformator na pewno ma powyżej 200 W. Do bardziej precyzyjnych obliczeń trzebaby jeszcze uwzględniać straty mocy w rdzeniach i na uzwojeniach.
    TABSIOR
    Level 24  
    1. Program "Transformatory" podobno uwzględnia przybliżone straty w rdzeniu i na uzwojeniach.
    2. Janek - na Allegro można kupić dowolną wielokrotność 0,25 kg, ewentualnie firma "Euro-Drut" w Poznaniu, jak w reszcie Polski nie wiem.
    3. A w niektórych sklepach elektronicznych widziałem szpulki 1 kg - takie plastikowe, jak od cyny.