Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Re: Nowa ustawa o OZE stan prac oraz co dalej?

nowex 21 Mar 2015 20:25 214335 2822
    RafalGo
    Poziom 10  
    Nie ma znaczenia czy grunt czy dach, nigdy nie miało.
  • IGE-XAOIGE-XAO
    Jan_Werbinski
    Poziom 33  
    No to fajnie że nie muszę kombinować z wieszaniem na elewacji i lepiej wykorzystać np. dach garażu.

A co z limitem 10kW? Nie znalazłem w ustawie co jest limitem: 10kWp paneli, 10kW AC czy DC inwertera?

Jeśli inwerter, to mając tanie panele może się opłacać spore przewymiarowanie. Zwłaszcza jeśli jak u mnie będą montowane płasko. Gorzej jeśli panele, to wtedy lepiej inwestować w obrotnice i przestaje się opłacać montaż płaski.
    Jarmie
    Poziom 14  
    A jak zostanie zakwalifikowana instalacja (do 10kW czy powyżej) gdzie inwerter ma - output power 10kW, a max power 11kW?
    nowex
    Poziom 17  
    U mnie w PGE brali pod uwagę sumę mocy paneli i taką moc zgłosili do URE.
    kkk6969
    Poziom 14  
    No i dupa - nasze kochane państwo po wprowadzeniu ustawy i gwarantowanych stawek 65 i 75 gr z kw teraz chce wprowadzić poprawki do tych stawek jakimś rozporządzeniem.
    Ministerstwo Gospodarki podało, że zakończono już konsultacje wewnątrzresortowe dotyczące planowanej nowelizacji ustawy o OZE. Teraz projekt nowelizacji trafi do konsultacji międzyresortowych. Wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz zapewniał ostatnio, że celem MG jest skierowanie nowelizacji ustawy o OZE do parlamentu jeszcze przed wakacjami.
    Bobyx1968
    Poziom 16  
    Wczoraj ukazał się projekt nowelizacji ustawy o OZE. Grzebali i powiem szczerze, że tragedii nie narobili. W treści nie ma jakiś wielkich przewałek. Jeżeli o takie zmiany w ustawie chodzi to nie wiem o co takie wielkie halo.
    Link
  • IGE-XAOIGE-XAO
    Tech132
    Poziom 24  
    Czyli będzie można zmodernizować starą instalację po 1 stycznia 2016?
    RafalGo
    Poziom 10  
    Czy ktoś już liczył jak to wychodzi ?
    Uzasadnienie na podstawie wyliczeń kosztów mikroinstalacji zgodnie z wpisanym do projektu nowelizacji wzorem:

Re: Nowa ustawa o OZE stan prac oraz co dalej?

Jeśli ktoś jest wstanie wyliczyć to proszę podać przykład z wynikiem.

Dzięki
    putas
    Specjalista - odnawialne źródła energii
    Byłem dziś coś załatwiać w Enea - nie związane z OZE.
    Na sali obsługi klienta kręcił się jakiś gość, wyglądający na kierownika lub przynajmniej na kogoś dobrze poinformowanego, bo pomagał dziewczynom "z okienek".
    Myślę sobie, zaczepię go o umowy prosumenckie, o to co będzie od stycznia itd. Krótko mówiąc szukałem zaczepki z wrednym BigEnergy.
    I ku mojemu ogromnemu zdziwieniu gość po pierwsze okazał się na prawdę miły i rozmowny, ale co ważniejsze kompetentny i dobrze poinformowany w temacie prosumenckim.
    I teraz najważniejsze dla nas:
    Pytam go co będzie ze starymi prosumentami w roku 2016?
    On mi na to, że wg odgórnych wytycznych z centrali ENEA będzie w październiku wypowiadać wszystkim umowy z wygaśnięciem z dniem 31-12-2015 i zawierać nowe (na nowych zasadach - bilansowanie i fit) od 01-01-2016.
    Ja mu na to, że to trochę nie tak z zapisami ustawy - dalej szukam zaczepki...
    On mi na to, że nie czytał ustawy, ale takie rozwiązanie jest jak na razie przekazywane im na oficjalnych szkoleniach i zapisane w wewnętrznych procedurach.
    Aż mi szczena ciut opadła na kolana - czyżby BigEnergy zaczynało pokazywać ludzką twarz???
    Może zaczynają postrzegać nas jako zło konieczne z którym jednak trzeba się choć trochę liczyć...
    PV_Albert
    Poziom 20  
    putas napisał:
    czyżby BigEnergy zaczynało pokazywać ludzką twarz???

Możliwe, ale raczej chodzi tu o coś innego. Utrzymywanie tych kilkadziesiąt umów, w systemach, papierach i procedurach, powodowałoby takie koszty biurokratyczne że wkrótce sami zaczęli by kombinować jak tego się pozbyć. Widać, że jednak jest tam ktoś z głową.
    Podobnie kiedyś było np. z siecią centertel (kto jeszcze pamięta te szumofony?).
    Tak zwane niedobitki były solą w oku operatora pod koniec działalności tej sieci.
    Dlatego jestem spokojny o moją instalacje. Sami, w lektyce zawiozą mnie do biura.
    fabio197812
    Poziom 13  
    Czas pokaże, mam nadzieję że macie rację.
    putas
    PV_Albert napisał:
    Możliwe, ale raczej chodzi tu o coś innego.

Jak dla mnie to w sumie bez znaczenia z jak niskich (czy wysokich) pobudek działają.
    Ważne, że będą chcieli zrobić nam dobrze... Zwłaszcza jakby jeszcze to chciała zrobić miła i ładna pani z Biura Obsługi Klienta ;-)
    Tech132
    Poziom 24  
    putas : Jestem ciekaw czy we wszystkich zakładach energetycznych ,będą tak samo myśleli .
    hostii
    Poziom 24  
    PV_Albert napisał:
    Podobnie kiedyś było np. z siecią centertel (kto jeszcze pamięta te szumofony?).

Ja pamiętam i do dobrze, szumiało ale zawsze był zasięg (wtedy :)) Czyżby kolega też był związany z telekomunikacją, jak ja ?

putas napisał:
    On mi na to, że wg odgórnych wytycznych z centrali ENEA będzie w październiku wypowiadać wszystkim umowy z wygaśnięciem z dniem 31-12-2015 i zawierać nowe (na nowych zasadach - bilansowanie i fit) od 01-01-2016.

Możliwie że tak zrobią bo tych instalacji za dużo niema ( ciekawe ile w ENEA mają takich przyłączy ?) Podróżuję dużo po zachodzie i instalacji PV jest bardzooooo niewiele, może z 10 widziałem .... za to kolektorów w brud, wszędzie. A jak wiadomo tych z biurokracji musi być jak najmniej żeby koszty były niskie
    Tracer2
    Moderator - Telefony Stacjonarne
    Ja tam w zeszłym roku podróżowałem po północnej Niemcowni i zauważyłem sporo instalacji PV na obiektach prywatnych i publicznych.
    Najbardziej zaskoczyła mnie instalacja na starej elektrowni w Peeneminde gdzie produkowano kiedyś V1 i V2 .
    Re: Nowa ustawa o OZE stan prac oraz co dalej? Re: Nowa ustawa o OZE stan prac oraz co dalej?
    Od razu po powrocie przystąpiłem do budowy swojego PV ;)
    Bakalo
    Poziom 15  
    hostii napisał:

Ja pamiętam i do dobrze, szumiało ale zawsze był zasięg (wtedy :)) Czyżby kolega też był związany z telekomunikacją, jak ja ?

hostii pochwal się jakie masz konszachty ? :)
    Jak nie chcesz publicznie możesz na priv. Ja też posiadam jakieś "stosunki" :)
    Co do szumofonów - miałem Nokię 450. Cegła jak się patrzy. Po kilku minutach rozmowy zaczynała parzyć w ucho :)
    PV_Albert
    Poziom 20  
    Uwaga!
    Załączam list od Janusza Witczyka (Sunny Horizon):
    kontaktowy: Janusz Witczyk <prosument.polska(małpa)o2(kropka)pl>

W dniu 2015-06-09 o 22:31, Janusz Witczyk pisze:
    Witam serdecznie.

Kilka miesięcy temu ludzie dobrej woli, którym na sercu jest rozwój
    odnawialnych źródeł energii stawili się w sejmie
    na posiedzeniu zespołu parlamentarnego, gdzie daliśmy wspólnie wyraz
    naszym emocjom, racjom i energii.

Razem z posłem Arturem Bramorą zapraszamy ponownie prosumentów, firmy,
    organizacje pozarządowe do sejmu, zapraszamy do aktywności, do
    wyartykułowania swych racji.

Czy znów będzie burzliwie ?

http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/transmisje_arch.xsp?page=30#DAACDE1B3ADA47E5C1257DEA0037075B

Czy będzie wspólna konferencja prasowa ?

http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/transmisje_arch.xsp?page=30#959C2BDBE5793484C1257DEF0031E784

*„ OZE szansą dla polskiej gospodarki ”

*

w dniu 12 czerwca 2015 – godzina 12.30 – 16.00 w Sali Kolumnowej Sejmu RP

*Patronat Honorowy nad konferencją:

*

Prezes PSL Wiceprezes Rady Ministrów Minister Gospodarki Janusz Piechociński

Wicemarszałek Sejmu Rzeczpospolitej Polski Eugeniusz Grzeszczak
    Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki

W czasie trwania konferencji będzie można oglądnąć wystawę fotograficzną
    zorganizowaną przez CEO, na sali będą ustawione 3 stanowiska kamer gdzie
    będziemy przeprowadzać dynamiczne wywiady i potyczki polemiczne -
    niezależnie od sejmowej rejestracji zdarzenia, wspólne zdjęcia z logo
    konferencji wszystkich uczestników, duża ilość periodyków, pisemne
    wystąpienia prelegentów, specjalna ankieta, wystąpienia prelegentów
    dedykowane pod ostatnie zmiany nowelizacyjne, udział w konferencji i
    pozostałych zdarzeniach oczywiście bezpłatny.

*Wysyłam informację z programem i BARDZO PROSZĘ w przypadku swej
    ewentualnej obecności - o potwierdzenie mailem swej obecności do 22.00 w
    czwartek 11 czerwca 2015r !!!*
    *Instrukcję wejścia do sejmu każdy dostanie mailem po potwierdzeniu,
    potrzebny jest tylko dowód osobisty.*

pozdrawiam

Janusz Witczyk

Sunny Horizon

602 622 105
    Bobyx1968
    Poziom 16  
    Też dostałem informację - no to się znów spotkamy,
    putas
    Chyba znowu ruszę swoje 4 litery i zawitam w Sejmie...
    Ciekawe tylko czy będzie jakaś dyskusja jak ostatnio, czy tylko wysłuchanie "krawatów"?
    Jan_Werbinski
    Poziom 33  
    A ja mam 12kW paneli czekających na montaż i uruchomienie po nowym roku. Wkurza mnie to.
    Bobyx1968
    Poziom 16  
    Gorąca informacja z dzisiejszej konferencji w Sejmie - jak powiedział w swoim wystąpieniu Janusz Witczyk z Sunny Horizon na jesieni odbędzie się kongres jednoczący zwolenników OZE, na którym przedstawiony zostanie obywatelski projekt ustawy o OZE.
    PV_Albert
    Poziom 20  
    Spotkanie było na wysokim poziomie, o charakterze branżowym gdzie część uczestników już się dobrze znała. Indywidualnych prosumentów było mało, ale ogólnie największa sala sejmu, Sala Kolumnowa, była pełna.
    W wyniku burzliwej dyskusji konferencja przedłużyła się do 17:30.
    Uwzględniając to, że dziś jest piątek to widać jak duże jest zaangażowanie społeczeństwa w zagadnienia OZE.
    Dość ciekawie mówił Waldemar Pawlak chociaż na początku nie zapowiadało się.
    Cisnąłem ze dwa razy pana Janusza o stan ustawy i pytałem czy nowelizacja będzie obejmować już wybudowane instalacja (ten nieszczęsny zapis o nowo wybudowanych) ale nadal nie był pewien jak to się skończy. Odniosłem wrażenie, że przestało być to dla wszystkich w jakikolwiek sposób istotne i problem uzyskał bardzo niski priorytet.
    Raczej trzeba będzie liczyć na to co wyżej pisałem, czyli indywidualne rozwiązanie z ZE.
    Ciekawie wypowiadali się przedstawiciele organizacji skupiających budowę elektrowni wodnych i biogazowni.
    W podsumowaniu poseł Bramora zasugerował, że w wyniku zamieszania w sejmie (wynik afery taśmowej, wybory itp.) nie jest już taki pewien, czy nowelizacja zostanie zakończona w tym roku.
    siedle
    Poziom 11  
    A ja tak do osób bardziej obeznanych z ustawą: Na podstawie którego wskaźnika będzie kwalifikowana moc instalacji według nowej ustawy ? Mocy paneli ? Mocy inwertera ? Czy jeszcze czegoś innego ? Chodzi mi po prostu o to aby nie przestrzelić a jednocześnie jak najbardziej się zbliżyć do granicy tych "magicznych" 3 KW ale właśnie czego ?
    zibuch
    Poziom 10  
    Jak to jest jak się prowadzi działalność gospodarczą? Czy przyłączenie do sieci będzie na innych zasadach? Czy nowa ustawa dotyczy tylko osób prywatnych?
    A jeśli mała firma nie podpada pod nową ustawę to jak to zrobić, żeby w małym sklepiku korzystać z paneli wg aktualnie obowiązujących zasad? Są jakieś różnice względem osoby prywatnej? Czy do 10kWp trzeba mieć koncesję bo taką informację znalazłem w necie? Znaczy w tym miejscu pewności nie mam, bo jest zapis o działalności gospodarczej w zakresie produkcji energii a nie innej dziedzinie.

A jeśli trzeba koncesję to może w tym przypadku w ogóle inaczej podejść do tematu. Chodzi ma sklepik, gdzie większość energii pochłaniają lodówki a tu zużycie dość dobrze pokrywa się z produkcją. Jak to ugryźć, tylko produkcja i maksymalizacja we własnym zakresie?
    dominiks1
    Poziom 14  
    Tylko to się tyczy chyba odbioru instalacji w celu właśnie wykonywania działalności polegającej na produkcji prądu.
    A nie jak ma się działalność typu sklepik i chce się przyłączyć małą instalację do 40 kWp. :|