Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Re: Nowa ustawa o OZE stan prac oraz co dalej?

nowex 05 Cze 2016 16:42 209385 2822
    snaffie
    Poziom 13  
    BILGO napisał:
    U "sąsiada" zamontować grzałkę i w razie zbyt dużej ilości energii przekierować tam :D żart. Ciekawe jak z tego można by było się rozliczać? Ogólnie to wiem, że takie manewry są nie zgodne z prawem.

I o to powinniśmy się buntować, moim zdaniem. Pytanie do władzy nie powinno brzmieć dlaczego nie mogę sprzedać na wolnym rynku czegoś, czego mam nadmiar. A raczej kiedy będę mógł to wreszcie zrobić?
    Pozostałe rozwiązania w stylu oddasz 1kWh a my Ci oddamy 0,7kWh, to mydlenie nam oczu. Nie chcę oddawać do sieci na takich warunkach, wolę sprzedać komuś, kto da więcej.
    Chyba wolność to także wolny rynek, czyż nie?
  • Relpol przekaźniki
    Seas
    Poziom 22  
    I inne bedą miały sens. Po czerwcu rozliczę swoją instalację w net-met energii i aproksymuję ją do rocznego rozliczenia wg nowelizacji - juz widzę bedzie ciekawie i poniżej 10 kWp i bez pc może być calkiem nieźle, co wcale nie znaczy, że nie mogłoby być lepiej. Przypominam Wam, że starzy prosumenci nie mieli szans na fit, a sprzedaż nadwyżki ratuje bardzo przewymiarowane instalacje jak u kolegi borys1963.
    idepopizze
    Poziom 33  
    Borys1963 napisał:
    Będzie miała,pod warunkiem min 10kW i pompy ciepła

Więc żeby zaoszczędzić parę stówek rocznie na rachunkach elektrycznych plus w zależności od pompy też parę stówek przy powietrznej do kilku tysięcy przy gruntowej. Porównuję do alternatywnego ogrzewania węglem/drewnem/gazem trzeba wydać na instalację tych 10kWp plus pompa ile ? 50 tysięcy PV i ze 30 tysięcy PC ? Oczywiście zakładam od razu że ktoś już ma podłogówkę, rekuperację itd.
    Czy to ma ekonomiczny sens ??
    BILGO
    Poziom 38  
    idepopizze napisał:

Należy dodać że to się opłaca robić tylko w nowo budowanych budynkach ;) Bo przeróbki są duuużo droższe...
  • Relpol przekaźniki
    idepopizze
    Poziom 33  
    @BILGO No to rynek kurczy się dość znacznie.
    Seas
    Poziom 22  
    Tak to działa, albo budujemy nowy dom z wszystkim na prąd i od razu instalujemy pv, albo w już wybudowanym domu instalujemy pv i dokonujemy uzasadnionych ekonomicznie przeróbek by wykorzystać własną energię. Jeden i drugi przypadek jest Ok. W pierwszym jest więcej kWp. Ja zaczynałem od gazu - koszty gazu i prądu były na poziomie 500O zł. Potem kominek, pv wspomaganie cwu i koszty spadły do 1800, a po nowelizacji do 1300.
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  
    Borys1963 napisał:

Pompa ciepła sprawia że zapotrzebowanie na energię jest mniejsze i dlatego II taryfa świetnie do niej pasuje. PC w żaden sposób nie zwiększa rentowności fotowoltaiki. PC bardzo dobrze działa na prądzie za 0,27 zł brutto.

Dodano po 5 [minuty]:

idepopizze napisał:
    ompa ile ? 50 tysięcy PV i ze 30 tysięcy PC ? Oczywiście zakładam od razu że ktoś już ma podłogówkę, rekuperację itd.

Oczywiście że to jest bez sensu.
    Niektórzy ludzie lubią się oszukiwać. Zamiast liczyć rentowność PV porównując ją do prądu z II taryfy za 0,27 zł wolą ją porównywać do G11 i 0,54 zł, albo do 0,65 w G12 I.
    Inni twierdzą że kolektory słoneczne są opłacalne, bo wcześniej dwie tony węgla i 200 godzin pracy rocznie szły im na rozpalanie kotła aby CWU zagrzać. Nie wpadli na pomysł bojlera grzanego elektrycznie w II taryfie lub PC do CWU jeśli potrzebują dużo wody. Potem budują basen, bo nie mają co zrobić z ciepłą wodą latem. A na koniec uzasadniają kolektory tym że muszą mieć dużo wody do nagrzania basenu. :D

Chodzi o to aby przed samym sobą zakrzywić rzeczywistość. Dzięki temu czują się lepiej i racjonalizują błędne decyzje. :)
    Borys1963
    Poziom 14  
    U mnie było tak (było w zeszłym roku jako test pod 2 taryfy bo od tego roku przy obecnej ustawie tego zaniechałem).Swoim pradem grzałem bufor 1000l i sterownik był nastawiony na jego rozbieranie do 22 giej i od 6 do 8,Reszta godzin ogrzewanie pc na własnej produkcji (oczywiście nie w nocy). Za wyjatkiem kilku mroźnych dni tego typu bufor (90 stopni )spokojnie dawał rade.Przy tej nowelizacji wracam do tego rozwiązania i zamiast ZE mając do kupienia 18MWh po16 gr i odsprzedaży po 40 sąsiadom (bez VAT,akcyz itp) nie zobaczy ani jednejkWh.Oczywiscie te 1000l przy temp do ok -5 stopni dało rade grzać od 16 do 8.Ale jak wszyscy użytkownicy pc wiedzą nawet przy +5 i przy wietrze pc weźmie więcej niż przy -5 bez wiaetru.Oczywiście ta zasada obowiązuje przy każdym typie ogrzewania,ale dopiero użytkowanie pc to uświadamia

Dodano po 3 [minuty]:

[quote="Jan_Werbinski"]
    Borys1963 napisał:

Pompa ciepła sprawia że zapotrzebowanie na energię jest mniejsze i dlatego II taryfa świetnie do niej pasuje. PC w żaden sposób nie zwiększa rentowności fotowoltaiki. PC bardzo dobrze działa na prądzie za 0,27 zł brutto.

Dodano po 5 [minuty]:

idepopizze napisał:
    ompa ile ? 50 tysięcy PV i ze 30 tysięcy PC ? Oczywiście zakładam od razu że ktoś już ma podłogówkę, rekuperację itd.

Niektórzy ludzie lubią się oszukiwać. Zamiast liczyć rentowność PV porównując ją do prądu z II taryfy za 0,27 zł wolą ją porównywać do G11 i 0,54 zł, albo do 0,65 w G12 I.
    Inni twierdzą że kolektory słoneczne są opłacalne, bo wcześniej dwie tony węgla i 200 godzin pracy rocznie szły im na rozpalanie kotła aby CWU zagrzać. Nie wpadli na pomysł bojlera grzanego elektrycznie w II taryfie lub PC do CWU jeśli potrzebują dużo wody. Potem budują basen, bo nie mają co zrobić z ciepłą wodą latem. A na koniec uzasadniają kolektory tym że muszą mieć dużo wody do nagrzania basenu. :D

Chodzi o to aby przed samym sobą zakrzywić rzeczywistość. Dzięki temu czują się lepiej i racjonalizują błędne decyzje. :)[/quo

pijesz do mnie?

Dodano po 1 [minuty]:

[quote="Borys1963"]U mnie było tak (było w zeszłym roku jako test pod 2 taryfy bo od tego roku przy obecnej ustawie tego zaniechałem).Swoim pradem grzałem bufor 1000l i sterownik był nastawiony na jego rozbieranie do 22 giej i od 6 do 8,Reszta godzin ogrzewanie pc na własnej produkcji (oczywiście nie w nocy). Za wyjatkiem kilku mroźnych dni tego typu bufor (90 stopni )spokojnie dawał rade.Przy tej nowelizacji wracam do tego rozwiązania i zamiast ZE mając do kupienia 18MWh po16 gr i odsprzedaży po 40 sąsiadom (bez VAT,akcyz itp) nie zobaczy ani jednejkWh.Oczywiscie te 1000l przy temp do ok -5 stopni dało rade grzać od 16 do 8.Ale jak wszyscy użytkownicy pc wiedzą nawet przy +5 i przy wietrze pc weźmie więcej niż przy -5 bez wiaetru.Oczywiście ta zasada obowiązuje przy każdym typie ogrzewania,ale dopiero użytkowanie pc to uświadamia

Dodano po 3 [minuty]:

Jan_Werbinski napisał:
    Borys1963 napisał:

Dodano po 5 [minuty]:

idepopizze napisał:

Chodzi o to aby przed samym sobą zakrzywić rzeczywistość. Dzięki temu czują się lepiej i racjonalizują błędne decyzje. :)[/quo

pijesz do mnie?

Dodano po 10 [minuty]:

Gdyby nie moja bardzo duża nadprodukcja ale i duze zuzycie własne 50% czyli 20/20MWh nie było by basenu,a w obecnej sytuacji nawet grzania cwu przez grzałki, bo przepływowe podgrzewacze ten temat przy obecnej ustawie załatwiają.Ja budowałem ten system w małym trójpaku licząc,że gorszych ustaw nie będzie.Okazuje się ,że socjalizm wiecznie żywy.
    BARDZO SIĘ CIESZĘ,ŻE NIE MA FIT (jednocześnie współczując tym którzy na to liczyli) ale każda pv bez pc lub innego wykorzystania własnej energii była,jest i będzie nie opłacalna
    Seas
    Poziom 22  
    Oj Janie "pijesz" do mojego tekstu na FB:-) - to nie jest zakrzywianie rzeczywistości tylko uproszczenie, żeby pv bylo jasne dla laików, a nie starych wyjadaczy jak my. Wiadomo, że zrobiliśmy od razu ruch w kierunku G12(W). Ba, zmniejszając zużycie gazu do zysków zaliczam spadek opłat stalych w W1.1 - to jest efekt pv. Spokojnie, nie tylko Ty nie jesteś w ciemię bity:-)
    czyzyk
    Poziom 11  
    Seas napisał:
    Można dużo lepiej, ale należy wziąć jeszcze pod uwagę koszty tego dużo lepiej. CWU w wersji taniej to przekaźnik prądowy i grzałka (200 zł), w tochę droższej wattrouter i grzałka. Inwestycja w klimatyzację to inny rząd wielkości.

Nie przesadzajmy. Wattrouter z tego co czytałem na forum to koszt około 1600 zł. Dobry podstawowy klimatyzator (LG, Mitsubishi), dający 3-3,5 kW ciepła to koszt około 1600-1700 netto (+8% VAT). Fakt, jest jeszcze montaż ale nie nazywajmy 600 złotych innym rządem wielkości.

Warto dodać, że klima sprawdza się świetnie w dogrzewaniu. Współczynnik COP (grzanie) mają zazwyczaj wyższy niż EER (chłodzenie). Po zmianie ustawy rozważałem mocno montaż PC ale pewna osoba odwiodła mnie od tego (żeby było ciekawiej to był to instalator pomp ciepła). Przekonał mnie, że w moim przypadku dla nadmiaru PV jaki mam oraz charakterystyki domu (brak podłogówki, stare kaloryfery) lepsze rozwiązanie to klimatyzacja.

W lipcu montuję daikina FTXB50C. Daje 5-6 kW ciepła przy poborze 1,5 kW. Praca do -15 st. C. Koszt ok. 2700 netto, materiały potrzebne do montażu ok. 400 zł. Montaż 600 zł. Plus VAT 8% razem 4 tys. zł. Jeśli rzeczywiście (a myślę, że tak) pozwoli oszczędzić 2000 zł na grzanie gazem c.o. na sezon, to mamy zwrot w 2 lata. Do tego jeszcze komfort latem gratis.
    Seas
    Poziom 22  
    Jak widać każdy dom i każdy gospodarz ma swoją specyfikę. WR można kupic i za 500 zł. Oczywiście zastąpienie w okresach przejściowych gazu darmową energią jest bardzo korzystne. Ja już zastapiłem gaz kominkiem i teraz zastapienie kominka energią pv jest wątpliwe i nie wyobrażam sobie domowego wieczoru bez ognia za szybą. Niewielką nadwyżkę energii pv spożytkuję w okresach przejściowych na zasilanie grzeiników olejowych. Fakt latem grzejnik nie chłodzi.:-)
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  
    Grzeję klimatyzacją już dobrych parę lat i potwierdzam że jest to bardzo opłacalne. U mnie zimą temperatury poniżej -10 są krócej niż dwa tygodnie/rok. Klimatyzacja wystarczy, ale mam też piece akumulacyjne.

Co do nowej ustawy i taryf.
    Wg obecnych zasad, które znam teoretycznie najkorzystniej mieć G12w w razie niedoboru lub zbilansowanej produkcji. W razie nadprodukcji lepsza jest G11, bo łatwiejsza i mniej opłat stałych.
    Wg nowych, planowanych zasad G12w nie będzie miała sensu, bo nie ma różnicy kosztu przesyłu jak obecnie. W każdej taryfie jest taki sam koszt odbioru swojej produkcji równy 30% wprowadzonej do sieci energii. Dla tych z niedoborem lub ryzykiem niedoboru po rocznym bilansie lepsza będzie taryfa G12, bo koszt kWh w II taryfie jest taki sam, a opłaty stałe nieco niższe. Nie ma też różnicy pomiędzy weekendem a dniem powszednimi i łatwiej będzie pod koniec okresu rozliczeniowego obliczyć nadprodukcję lub niedobór dla danej taryfy i odpowiednio przestawić zimą urządzenia grzewcze na właściwe godziny.
    Jeżeli mamy pewność, że nie zabraknie nam energii i nasza produkcja oddana do sieci przekroczy o 43% to co chcemy z niej później odebrać, to lepsza będzie G11. O połowę niższe opłaty stałe oraz połowę mniej liczenia produkcji i zużycia.
    Jeżeli jednak jest ryzyko, że zabraknie energii, to trzeba będzie ją drogo dokupić dwukrotnie drożej, niż w II taryfie G12.

Wg moich wyliczeń potrzebuję 10MWh. Tyle też planuję produkować z PV. Zakładając optymistycznie, że 30% zużyję jako własne z PV. Potrzebuję 7MWh odebrać z sieci. Aby tyle odebrać, to muszę wprowadzić 10. Jednak 10-3=7. Za te 7 dostanę z powrotem 5MWh. Będę musiał dokupić 2MWh na ogrzewanie. Wydam na nie 270*2=540zł w G12 lub 1080 w G11. Nawet po uwzględnieniu opłat stałych taniej wyjdzie mi G12. W kolejnym roku po analizie na rzeczywistych danych będę mógł zmienić taryfę.
    Seas
    Poziom 22  
    Święta racja. Prosumentów dzielimy na tych, ktorzy pobierają energię w ramach opustu i wtedy g11 i tych, którym opust nie wystarcza i wtedy g12(W).
    Borys1963
    Poziom 14  
    Zgadzam się z Wami.Ja wracam do G11 z G12w. Lub jeśli przejdzie podatek na tvpis wypinam się i mam taryfę MWGWD
    Seas
    Poziom 22  
    Jan_Werbinski napisał:
    Wg moich wyliczeń potrzebuję 10MWh. Tyle też planuję produkować z PV. Zakładając optymistycznie, że 30% zużyję jako własne z PV. Potrzebuję 7MWh odebrać z sieci. Aby tyle odebrać, to muszę wprowadzić 10. Jednak 10-3=7. Za te 7 dostanę z powrotem 5MWh. Będę musiał dokupić 2MWh na ogrzewanie. Wydam na nie 270*2=540zł w G12 lub 1080 w G11. Nawet po uwzględnieniu opłat stałych taniej wyjdzie mi G12. W kolejnym roku po analizie na rzeczywistych danych będę mógł zmienić taryfę.

Jednego nie jestem pewien: jak będzie stosowany opust w przypadku g12(w). Jeżeli w rozbiciu na taryfy to w II taryfie z 5 MWh będę mógł odebrać 3,5 MWh. Dzisiaj jak się wstrzelę to za 5MWh w II zapłacę dystrybucję - 400zł. Analogicznie w I z 5 MWh odbiorę również 3,5 MWh, a dzisiaj ograniczam pobór w I bo droga dystrybucja.
    wnoto
    Poziom 32  
    czyzyk napisał:
    Seas napisał:
    Można dużo lepiej, ale należy wziąć jeszcze pod uwagę koszty tego dużo lepiej. CWU w wersji taniej to przekaźnik prądowy i grzałka (200 zł), w tochę droższej wattrouter i grzałka. Inwestycja w klimatyzację to inny rząd wielkości.

Nie przesadzajmy. Wattrouter z tego co czytałem na forum to koszt około 1600 zł. Dobry podstawowy klimatyzator (LG, Mitsubishi), dający 3-3,5 kW ciepła to koszt około 1600-1700 netto (+8% VAT). Fakt, jest jeszcze montaż ale nie nazywajmy 600 złotych innym rządem wielkości.

Warto dodać, że klima sprawdza się świetnie w dogrzewaniu. Współczynnik COP (grzanie) mają zazwyczaj wyższy niż EER (chłodzenie). Po zmianie ustawy rozważałem mocno montaż PC ale pewna osoba odwiodła mnie od tego (żeby było ciekawiej to był to instalator pomp ciepła). Przekonał mnie, że w moim przypadku dla nadmiaru PV jaki mam oraz charakterystyki domu (brak podłogówki, stare kaloryfery) lepsze rozwiązanie to klimatyzacja.

W lipcu montuję daikina FTXB50C. Daje 5-6 kW ciepła przy poborze 1,5 kW. Praca do -15 st. C. Koszt ok. 2700 netto, materiały potrzebne do montażu ok. 400 zł. Montaż 600 zł. Plus VAT 8% razem 4 tys. zł. Jeśli rzeczywiście (a myślę, że tak) pozwoli oszczędzić 2000 zł na grzanie gazem c.o. na sezon, to mamy zwrot w 2 lata. Do tego jeszcze komfort latem gratis.

Bardzo optymistycznie podchodzisz do tematu.
    1. Klima to dodatkowy koszt serwisu - pewnie ze 400 zł rocznie.
    2. Klima ma lepsze współczynniki dla chłodzenia (!) niż dla grzania - odwrotnie niż napisałeś.
    3. W twoim regionie są b.niskie ceny za sprzęt i instalację. Jak juz znajdę u siebie instalatora to nie ma on sprzetu np. LG za 1700 zł tylko drożej. A jak kupie tanio to nikt nie chce instalować (i dać 8% vat).
    4. 6 kW z klimy to uzyskasz pewnie gdy na zewątrz jest 7 stopni. A ile przy -15 o których piszesz ?
    5. Dodatkowy hałas w pomieszczeniu i na zwnątrz.
    6. O względach estetycznych na forum technicznym ... nie warto pisać. Ale raczej nie są pozytywne.

I żeby nie było. Jestem "zwolennikiem" klimy do grzania. Ale jak dla mnie zbyt optymistycznie podchodzisz do tematu
    Borys1963
    Poziom 14  
    wnoto napisał:
    czyzyk napisał:
    Seas napisał:

2. Klima ma lepsze współczynniki dla chłodzenia (!) niż dla grzania - odwrotnie niż napisałeś.
    3. W twoim regionie są b.niskie ceny za sprzęt i instalację. Jak juz znajdę u siebie instalatora to nie ma on sprzetu np. LG za 1700 zł tylko drożej. A jak kupie tanio to nikt nie chce instalować (i dać 8% vat).
    4. 6 kW z klimy to uzyskasz pewnie gdy na zewątrz jest 7 stopni. A ile przy -15 o których piszesz ?
    6. O względach estetycznych na forum technicznym ... nie warto pisać. Ale raczej nie są pozytywne.

I żeby nie było. Jestem "zwolennikiem" klimy do grzania. Ale jak dla mnie zbyt optymistycznie podchodzisz do tematu

Fachowy komentarz.Co prawda "serwis "klimy można przeprowadzić samemu,ale koszty grzania wcale nie są małe (mam 3F inwerter Samsunga) i w porównaniu z pompą ciepła nie ma o czym dyskutować.
    idepopizze
    Poziom 33  
    @Borys1963 Mógłbyś napisać więcej o kosztach ?
    bo ekonomia to tu ważna sprawa
    wnoto
    Poziom 32  
    Borys1963 napisał:
    Co prawda "serwis "klimy można przeprowadzić samemu

Oczywiście że można. Ale wtedy nie masz gwarancji.

Dodano po 13 [minuty]:

czyzyk napisał:
    Warto dodać, że klima sprawdza się świetnie w dogrzewaniu. Współczynnik COP (grzanie) mają zazwyczaj wyższy niż EER (chłodzenie).

Chyba trzeba to doprecyzować.
    Jak dla mnie COP i EER to "naciągane wartości" przez dostawców - nie wiadomo wiele w jakich warunkach mierzone.
    I tak dla wspomnianej jednostki wynoszą
    COP 3,75 EER 3,25 ( i tu grzanie wygrywa)
    ale wartości sezonowe (liczone według normy)
    SCOP 4,27 SEER 5,93

Tak więc nalezy uważać na parametry.
    Kolejna niespodzianką jest że wartości liczone sa dla strefy (francuskiej). Polska leży w strefie (skandynawskiej). Ale to dopiero mozna wyczytać z etykiety energetycznej.
    Borys1963
    Poziom 14  
    idepopizze napisał:
    @Borys1963 Mógłbyś napisać więcej o kosztach ?
    bo ekonomia to tu ważna sprawa

Nie chcę się wcinać fachowcom.Moja klimatyzacja chodzi na nawiewach.PC pod co.Nie spotkałem podłączenia klimy do obiegu co,więc mogę się bardzo mylić.Pobór klimy do grzania (chwilowy) ok 5 kW a pc ok3,4,ale czas pracy oczywiście na korzyść pc.Nie mogę wypowiadać się na tematy których nie przetestowałem na własnych instalacjach,w związku z tym moja opinia nie może być wyrocznią

Kiedyś (2 lata temu) robiłem test i o ile pompa ciepła pracowała ok 20 minut z odpoczynkiem ok 30 min ,to ta klima ok 60 min. Powtrarzam nie mam pojęcia jak klima podpięta na wymienniku się sprawdza (a może to być ciekawy temat)

Ważna uwaga nawiewy tylko na piętrze (bo chodziło o chłodzenie-a zimne zawsze zejdzie na dół) Moja instalacja absolutnie nie może być brana pod uwagę w temacie grzania.

Dół i góra dodatkowo jest chłodzony wymiennikiem ciepła na zasilaniu budynku w wodę do zbiorników cwu z głębinówki (ok 10 stopni) z całego obiegu odbiera i obniża temp. o około 5 do 10 stopni ( i tu okazuje się,że z klimy korzystam sporadycznie).Pompa obiegowa co przez 365 dni oczywiście włączona (ale ekonomiczny grundfos ok 30W poboru daje radę).
    Mam nadzieję,że komuś się ta wiedza przyda.
    Zapomniałem dodać ,że tego typu układ podbija temp w zbiorniku cwu i grzałka/ki mają mniej do wykonania swojej roboty (to a propo solarystów)

Dodano po 1 [godziny] 5 [minuty]:

Dodam ciekawostkę.Z racji na totalne zakręcenie moich szarych komórek tematem ogrzewania pc. popełniłem fanaberię układu grzewczego z wykorzystaniem przepływowego elektrycznego podgrzewacza wody 16 kW Kospel elektroniczny- czyli dostrajajacy swoją moc do temp. wchodzącej (układ tak jak w pompie ciepła-temp. spada poniżej 0,5 stopnia od zadanej 21 -zawór trój drogowy otwiera się na przepływówkę i grzeje do 21,5.I wiecie ,że to działało (domek 125m2 na rozdzielaczach w podłogówce-ale świeżo zbudowany -nie wysuszony-zużycie w zeszłym roku przez 1,5 miesiąca-listopad połowa grudnia średnio 20kWh na dobę-zasłaniane okna roletami-czyli za dnia przy słońcu brak dodatkowego grzania.Moje chore pomysły nawet idą w kierunku zastosowania mikrofali na obiegu co ,ale o tym napiszę jak to zrobię i przekonam się,że to nie wypał
    Kolega był w sanatorium i wyraził zgodę na mój test (i tak musiał wysuszyć chałupę przed zimą).Przy otwartych żaluzjach za dnia zużycie 10-15 kWh.Ten układ o czym jestem przekonany sprawdził by się jeszcze lepiej przy zastosowaniu wymiennika ciepła (krótki obieg),ale na to nie starczyło mi czasu i chęci dalszych inwestycji (kospel 800zł,sterownik 600zł,zawór 400zł +popierdółki hydrauliczne+ ew. wymiennik 300zł))
    Jeszcze jedno instalacja PV 10kW co oznacza ,że z tego zużycia część była własna
    W styczniu jak mu montowali pc okazało się ,że ma mocno zapowietrzony układ co a tego przed moją instalacją nie sprawdzałem bo wyniki mogły by być jeszcze ciekawsze.I jeszcze jedno-brak drzwi wewnętrznych w pomieszczeniach i wiatrołapie.600 za sterownik z podglądem przez internet i możliwością zmian nastawień (a mnie chodziło o 24 godzinny podgląd),prosty bez tych wodotrysków elektroniczny -ok 100zł.
    Przy tym droższym sterowniku była możliwość ustawiania stref czasowych,a to oznacza ,że przy produkcji była możliwość dogrzania do np.23 stopni,a co za tym idzie jeszcze mniejszego poboru po zmierzchu,ale to już historia-sterownik wykorzystany w innej instalacji i przeprogramowany na inne cele (ale w pamięci program został)
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  
    wnoto napisał:

1 0 zł już od kilku lat
    2 Moja odwrotnie. Powyżej 4 dla grzania i poniżej 4 dla chłodzenia
    3 600 zł za montaż i 3500 za klimę. Kilka lat temu m
    4. Do -5 grzeje idealnie. Poniżej -10 męczy się.
    5. Można przy tym spać.
    6. Lepsze od węgla lub grzejników pod oknami n
    wnoto
    Poziom 32  
    1. Każdy ma wybór. Brak serwisu to brak gwarancji. Wolny wybór.
    2. Podaj proszę model. Piszesz o COP czy SCOP dla grzania ?
    3.
    4. Subiektywne odczucie. Masz z instrukcji moc oddawaną przy tych temperaturach ?
    5. Subiektywne odczucie. Każdy musi sobie sam odpowiedzieć
    6. Większość osób i tak nie zlikwiduje posiadanych grzejników. U Ciebie są dodatkowo piece akumulacyjne.

Dodano po 2 [minuty]:

Borys1963 napisał:
    Pobór klimy do grzania (chwilowy) ok 5 kW a pc ok3,4,

Pobory z liczników energii ? 5KW pobierane przez klimę to sporo ... ale ty masz "inne" konfiguracje niż większość "zjadaczy chleba"

Dodano po 1 [minuty]:

Borys1963 napisał:
    pompa ciepła pracowała ok 20 minut z odpoczynkiem ok 30 min ,to ta klima ok 60 min

Tak krótka praca pompy ciepły ... to raczej nieprawidłowy odbiór ciepła. Dla PC właściwym jest długa praca , nieliczne starty.
    Bakalo
    Poziom 15  
    Seas napisał:
    Tak to działa, albo budujemy nowy dom z wszystkim na prąd i od razu instalujemy pv, albo w już wybudowanym domu instalujemy pv i dokonujemy uzasadnionych ekonomicznie przeróbek by wykorzystać własną energię. Jeden i drugi przypadek jest Ok. W pierwszym jest więcej kWp. Ja zaczynałem od gazu - koszty gazu i prądu były na poziomie 500O zł. Potem kominek, pv wspomaganie cwu i koszty spadły do 1800, a po nowelizacji do 1300.

A ja mam piec zgazowujący drewno i ogrzewanie kosztuje mnie ok. 700-1000zł (w zależności od zimy). Mam 4,5kWp i w tym półroczu zapłacę chyba mało co a wg 1/0,7 to chyba nic. Mam sterownik mocy własnej produkcji i podgrzewam CWU. Od połowy marca do połowy listopada a nawet dalej CWU mam za free. Owszem - przy drewnie narobić się trzeba, ale ja akurat lubię się czasami zdrowo zmęczyć :-) PC tak jak pisano wcześniej - tylko do podłogówki czyli do nowych domów.
    Borys1963
    Poziom 14  
    wnoto napisał:
    3.
    4. Subiektywne odczucie. Masz z instrukcji moc oddawaną przy tych temperaturach ?
    6. Większość osób i tak nie zlikwiduje posiadanych grzejników. U Ciebie są dodatkowo piece akumulacyjne.

Dodano po 2 [minuty]:

Borys1963 napisał:
    Pobór klimy do grzania (chwilowy) ok 5 kW a pc ok3,4,

Pobory z liczników energii ? 5KW pobierane przez klimę to sporo ... ale ty masz "inne" konfiguracje niż większość "zjadaczy chleba"

Dodano po 1 [minuty]:

Borys1963 napisał:
    pompa ciepła pracowała ok 20 minut z odpoczynkiem ok 30 min ,to ta klima ok 60 min

Tak krótka praca pompy ciepły ... to raczej nieprawidłowy odbiór ciepła. Dla PC właściwym jest długa praca , nieliczne starty.

Praca pompy uzależniona jest od jej rodzaju.Moja "sopel lodu" tak ma.Oczywiście czas załączenia i postoju zależy od warunków zewnętrznych.
    maciekha2
    Poziom 7  
    Dziś kolejne posiedzenie sejmowej komisji :)

Z wielką paką popcornu śledzę co w sejmie piszczy albowiem rok temu rozpocząłem zabawę w OZE. Zwiedziony mającymi wejść taryfami gwarantowanymi postanowiłem zainwestować w PV. Wyliczanki wychodziły pozytywnie - przy 10 kW instalacji miałem w roku wyprodukować około 11 MWh prądu, co pozwoliłoby na zaspokojenie własnych potrzeb prądowych ( 6 MWh ) oraz sprzedaż pozostałej ilości energii a uzyskane środki przeznaczyłbym na zapłatę rachunków za gaz. Miało się wszystko zbilansować - wyliczony przeze mnie okres zwrotu inwestycji, to 11 lat.

Od stycznia mamy nieco inna rzeczywistość a od lipca będzie kolejna :)

U mnie w domu tez kolejna rzeczywistość - koleje inwestycje żeby poprzednie (PV) nie były tylko ozdobą domu :)

Tak więc dzisiaj mam: PV-10 kW, PC na potrzeby CWU, klimatyzacja na potrzeby ogrzewania w okresach przejściowych. Zastanawiam się dosyć poważnie nad PC do CO, ale problemem jest fakt, że nie mam możliwości zrobienia podłogówki - są grzejniki przewymiarowane. Dużo czytam na ten temat i mam już zupełny mix znawców tematu - jak się okazuje teoretyków. Czy ma ktoś z forumowiczów PC powiązaną z CO (grzejniki) i mógłby opisać , jak się zachowuje instalacji i czy daje radę?
    Borys1963
    Poziom 14  
    maciekha2 napisał:

Z wielką paką popcornu śledzę co w sejmie piszczy albowiem rok temu rozpocząłem zabawę w OZE. Zwiedziony mającymi wejść taryfami gwarantowanymi postanowiłem zainwestować w PV. Wyliczanki wychodziły pozytywnie - przy 10 kW instalacji miałem w roku wyprodukować około 11 MWh prądu, co pozwoliłoby na zaspokojenie własnych potrzeb prądowych ( 6 MWh ) oraz sprzedaż pozostałej ilości energii a uzyskane środki przeznaczyłbym na zapłatę rachunków za gaz. Miało się wszystko zbilansować - wyliczony przeze mnie okres zwrotu inwestycji, to 11 lat.

Od stycznia mamy nieco inna rzeczywistość a od lipca będzie kolejna :)

U mnie w domu tez kolejna rzeczywistość - koleje inwestycje żeby poprzednie (PV) nie były tylko ozdobą domu :)

Tak więc dzisiaj mam: PV-10 kW, PC na potrzeby CWU, klimatyzacja na potrzeby ogrzewania w okresach przejściowych. Zastanawiam się dosyć poważnie nad PC do CO, ale problemem jest fakt, że nie mam możliwości zrobienia podłogówki - są grzejniki przewymiarowane. Dużo czytam na ten temat i mam już zupełny mix znawców tematu - jak się okazuje teoretyków. Czy ma ktoś z forumowiczów PC powiązaną z CO (grzejniki) i mógłby opisać , jak się zachowuje instalacji i czy daje radę?

Widzisz kolego,każdy dom jest specyficzny i doradzanie co zrobić jest dość ryzyjkowne.Ja miałem co w postaci grzejników dwupłytowych i na ich powrotach część podłogówki.Na kotle olejowym wszystko chodziło.Przy instalacji PC goście mieli spory problem z uruchomieniem właśnie podłogówki,ale przez pierwszy sezon grzewczy całkiem to nieźle chodziło (zresztą wszędzie tam gdzie podłogówka jest jakiś grzejnik).Pobór 6600kWh.Na kolejny sezon zmieniłem grzejniki na trzypłytowe ( i tu znawcy tematu mają zupełnie różne zdania-jedni twierdzą,że większa ilość wody przypomina podłogówkę,inni że może to wywoływać częstsze załączanie PC).Chodzi mi ten układ już 3 lata i jestem zadowolony (podłogówka nie działa,ale nie stanowi to problemu użytkowego)-pobory ok 4000kWh.Czy ten spadek poboru jest spowodowany wymianą grzejników,czy lepszego docieplenia budynku,czy też umówmy się braku zim nie mam pojęcia (a może wszystkiego po trochu).Zanim przystąpisz do montażu (zrób audyt energetyczny) aby upewnić się czy budynek nie ma zbyt wielu mostków cieplnych.Potem po ew. zamontowaniu PC będziesz musiał przyzwyczaić się,że grzejniki nigdy nie będą gorące.Ciężka decyzja przed Tobą,ale każdy z nas stoi lub stał przed tym dylematem.Moja pompa to tzw."sopel lodu"-czujka temp. do niej w najchłodniejszym pomieszczeniu-bardzo ważny jest wybór jej umiejscowienia,bo słyszałem o ludziach ta sama PC gdzie czujkę zamontowali w salonie który był ciągle wietrzony włąściwie na przeciągu.Byli bardzo zdziwieni ogromnym poborem.
    maciekha2
    Poziom 7  
    Dzięki za rady!
    Część roboty mam już zrobiona - grzejniki trzy lata temu wymieniłem na trzypłytowe, bo chciałem grzać gazem niskimi temperaturami i udało się :)
    Piec gazowy skręcony do maksymalnej temperatury 45 a w domu 22 stopnie w największe mrozy.
    Jack3030
    Poziom 14  
    maciekha2 napisał:
    Zastanawiam się dosyć poważnie nad PC do CO, ale problemem jest fakt, że nie mam możliwości zrobienia podłogówki - są grzejniki przewymiarowane. Dużo czytam na ten temat i mam już zupełny mix znawców tematu - jak się okazuje teoretyków. Czy ma ktoś z forumowiczów PC powiązaną z CO (grzejniki) i mógłby opisać , jak się zachowuje instalacji i czy daje radę?

Cytat:
    Widzisz kolego,każdy dom jest specyficzny i doradzanie co zrobić jest dość ryzyjkowne. Ja miałem co w postaci grzejników dwupłytowych i na ich powrotach część podłogówki.Na kotle olejowym wszystko chodziło.Przy instalacji PC goście mieli spory problem z uruchomieniem właśnie podłogówki,ale przez pierwszy sezon grzewczy całkiem to nieźle chodziło (zresztą wszędzie tam gdzie podłogówka jest jakiś grzejnik).Pobór 6600kWh. Na kolejny sezon zmieniłem grzejniki na trzypłytowe ( i tu znawcy tematu mają zupełnie różne zdania-jedni twierdzą,że większa ilość wody przypomina podłogówkę,inni że może to wywoływać częstsze załączanie PC).Chodzi mi ten układ już 3 lata i jestem zadowolony (podłogówka nie działa,ale nie stanowi to problemu użytkowego)-pobory ok 4000kWh.Czy ten spadek poboru jest spowodowany wymianą grzejników,czy lepszego docieplenia budynku,czy też umówmy się braku zim nie mam pojęcia (a może wszystkiego po trochu).Zanim przystąpisz do montażu (zrób audyt energetyczny) aby upewnić się czy budynek nie ma zbyt wielu mostków cieplnych.Potem po ew. zamontowaniu PC będziesz musiał przyzwyczaić się,że grzejniki nigdy nie będą gorące.Ciężka decyzja przed Tobą,ale każdy z nas stoi lub stał przed tym dylematem.Moja pompa to tzw."sopel lodu"-czujka temp. do niej w najchłodniejszym pomieszczeniu-bardzo ważny jest wybór jej umiejscowienia,bo słyszałem o ludziach ta sama PC gdzie czujkę zamontowali w salonie który był ciągle wietrzony włąściwie na przeciągu.Byli bardzo zdziwieni ogromnym poborem.

Dokładnie jest tak jak Borys1963 napisał.
    Podczas montażu PC do instalacji grzejnikowej najważniejsze jest ustalenie, czy "nie gorące" grzejniki wystarczą do ogrzewania. Ja w zeszłym roku zamontowałem PC do instalacji CO poprzez wymiennik ciepła. Zużycie prądu jest spore ( od stycznia PC jest na pvmonitor, ale w sumie od wczoraj odłączyłem od monitoringu przepływowy ogrzewacz wody, więc dopiero teraz będzie zużycie tylko PC ) jednak samodzielnie dałaby radę. Przy dużych mrozach wspomagałem ją drewnem, aby krócej działała w drogiej taryfie, natomiast była cały czas włączona w taniej taryfie. Mój dom ma sporo mostków termicznych, więc wymaga docieplenia ale nawet bez docieplenia wychodzi taniej niż gazem i porównywalnie z węglem. Chociaż moje przeliczenia oparte są na II taryfie od innego sprzedawcy w cenie 0,225zł brutto i PiS tak mnie urządził, że nie mam bilansowania.
    Jeżeli w mrozy wystarcza ci 45st.C i masz PV to śmiało montuj PC.
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  
    wnoto napisał:
    3.

Sprawdziłem, że klimatyzator chodzi już 7 lat - 7 okresów zimowych. Czyli się spłacił.
    1. Moja gwarancja nie wymaga przyjazdu serwisu. Jak ktoś się dał naciąć, to jego problem. Czyszczenie filtrów kurzu to czynność banalna i każdy może sobie zrobić sam. Raz przez siedem lat wezwałem do sprawdzenia ciśnień i poziomu czynnika. Niepotrzebnie. Koszt 50-100 zł.
    2. Fujitsu inwerter ASYA12LGC i AOYR12LG chłodzenie EER 3,80 grzanie COP 4,12. Moc chłodzenia 3,4, a grzania 4kW.
    4. Niestety wykresu względem temperatur nie mam. Sprawdzałem jego działanie i wnioski są takie że chodzi idealnie. Problemy są przy temperaturach 0-2 stopnie i dużej wilgotności - szybko zbiera lód i często się odladza poprzez działanie odwrotnie. Poniżej -7, a zwłaszcza -10 -15 działa zauważalnie mniej wydajnie, ale dalej grzeje. Pomimo że instrukcja obiecuje grzanie do -15, to nie grzeję poniżej-5. Taka sytuacja, że temperatura spada nocą na dłużej poniżej -5 jest u mnie dwa tygodnie w roku. Wtedy używam pieca akumulacyjnego.
    6. Jest jeden piec, a miało być więcej. Montaż lub demontaż pieca to dwie godziny roboty. Nie trzeba doprowadzać rur, a jedynie przewód 5x2,5.

Wadą grzania klimatyzatorem jest inny rozkład temperatur i zimne mostki. Są miejsca gdzie może się zbierać wilgoć i trzeba je odsłonić dla lepszej wentylacji lub dogrzewać osobno. Np. stosuję drut grzewczy z koca elektrycznego. Podobne problemy są przy ogrzewaniu tradycyjnym jeśli jest zbyt mała ilość zbyt mocnych grzejników.
    wnoto
    Poziom 32  
    Seas napisał:
    Jan_Werbinski napisał:

Jednego nie jestem pewien: jak będzie stosowany opust w przypadku g12(w). Jeżeli w rozbiciu na taryfy to w II taryfie z 5 MWh będę mógł odebrać 3,5 MWh. Dzisiaj jak się wstrzelę to za 5MWh w II zapłacę dystrybucję - 400zł. Analogicznie w I z 5 MWh odbiorę również 3,5 MWh, a dzisiaj ograniczam pobór w I bo droga dystrybucja.

Czy nie obawiacie się e po uchwaleniu ustawy zaczną się perturbacje z taryfami. Tzn. zlikwidują niektóre lub prosumenci będą musieli korzystać z jednej nowej "ustawionej" pod 0,7 ?

Dodano po 2 [minuty]:

Jan_Werbinski napisał:
    1. Moja gwarancja nie wymaga przyjazdu serwisu. Jak ktoś się dał naciąć, to jego problem

Gratulacje !! Obecnie gwarancja jest bardziej po stronie wykonawcy niż producenta. Nie mając przychodów nie będzie chciał gwarantować.