Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Re: Nowa ustawa o OZE stan prac oraz co dalej?

nowex 12 Jun 2016 12:15 220206 2822
Testo
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    Borys1963 wrote:

3 instalacje po 10kW na wieś i problem gotowy (to chyba nie zagęszczenie)

Jaki problem? Po prostu się wyłączą.
    Ten sam problem istnieje teraz. Też się wyłączą. Nie widzę różnicy. Obniżenie opłacalności jedynie zmniejsza prawdopodobieństwo nadmiaru instalacji i przekroczenia napięcia.
  • Testo
    idepopizze
    Level 33  
    Proszę bardzo.

Jan_Werbinski wrote:
    Prawidłowa polityka powinna iść w kierunku wolnego rynku.
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    idepopizze wrote:
    Proszę bardzo.

Jan_Werbinski wrote:
    Prawidłowa polityka powinna iść w kierunku wolnego rynku.

Określiłem warunki wolnego rynku. Obecna cena energii powinna wynosić np. 1-2 zł/kWh i uwzględniać koszt odszkodowań za utratę zdrowia, leczenia, degradację terenu i środowiska kopalniami odkrywkowymi, szkody kopalniane górnictwa głębinowego (polecam wycieczkę na Śląsk), dopłaty do górnictwa. Składka zdrowotna na NFZ powinna być obniżona o część, którą będzie pokrywać górnictwo i energetyka węglowa.

Wolny rynek zrobi resztę.
    Borys1963
    Level 14  
    Jan_Werbinski wrote:
    Borys1963 wrote:

3 instalacje po 10kW na wieś i problem gotowy (to chyba nie zagęszczenie)

Jaki problem? Po prostu się wyłączą.
    Ten sam problem istnieje teraz. Też się wyłączą. Nie widzę różnicy. Obniżenie opłacalności jedynie zmniejsza prawdopodobieństwo nadmiaru instalacji i przekroczenia napięcia.

Jasiu zapewniam Cię,że bardzo bolało by Cię serduszko patrząc na wykrzaczony inwerter w pełnym słoneczku.Do tego roczna produkcja o 1/3 mniejsza.Powtarzam -natychmiast muszą się zabrać za sieci
  • Testo
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    Borys1963 wrote:

Jasiu zapewniam Cię,że bardzo bolało by Cię serduszko patrząc na wykrzaczony inwerter w pełnym słoneczku.Do tego roczna produkcja o 1/3 mniejsza.Powtarzam -natychmiast muszą się zabrać za sieci

Już to przeżyłem. Przyczyną było nieprawidłowe ustawienie kraju.
    Przy instalacji zbilansowanej wystarczy wtedy włączyć pralkę lub zmywarkę i mieć system off grid.
    idepopizze
    Level 33  
    Jan_Werbinski wrote:
    Określiłem warunki wolnego rynku. Obecna cena energii powinna wynosić np. 1-2 zł/kWh i uwzględniać koszt odszkodowań za utratę zdrowia, leczenia, degradację terenu i środowiska kopalniami odkrywkowymi, szkody kopalniane górnictwa głębinowego (polecam wycieczkę na Śląsk), dopłaty do górnictwa. Składka zdrowotna na NFZ powinna być obniżona o część, którą będzie pokrywać górnictwo i energetyka węglowa.

Wolny rynek zrobi resztę.

Ale nic takiego się nie stanie dlatego, że energetyka to strategiczna działka. Górnicy mają dobrze zarabiać i być zadowoleni z życia żeby dalej dłubali ten węgiel. Teren, zdrowie, odszkodowania itd - no cóż, chcemy mieć prąd to musimy na to przymknąć oko. Nie jesteśmy w stanie mieć elektrowni atomowych jako realnej alternatywy dla węgla to trzeba przełknąć tę żabę. Wiem, że brzmi to brutalnie, ale tak to wygląda.
    W energetyce nie będzie wolnego rynku - zapomnij.
    Borys1963
    Level 14  
    Jan_Werbinski wrote:
    Borys1963 wrote:

Już to przeżyłem. Przyczyną było nieprawidłowe ustawienie kraju.
    Przy instalacji zbilansowanej wystarczy wtedy włączyć pralkę lub zmywarkę i mieć system off grid.

Ja to przeżywam codziennie (mam nadzieję ,że do przyszłego roku-nowe trafo )
    oscarek79
    Level 2  
    Czy ktoś mi może powiedzieć co z bilansowaniem międzyfazowym w przypadku inwertera 1F i przyłącza 3F do ZE? Jak to będzie po nowemu liczone? Mam zmieniać inwerter na 3F? Mam PV o mocy 3,5kW raptem, więc inwestycja w inwerter 3F to raczej dla mnie przerost formy nad treścią z elektrycznego punktu widzenia. Odrazu dziękuję za porady przepinania wszystkiego w domu na 1 fazę, nie o to tu chodzi.

Z góry dzięki za wasze uwagi w tym temacie.
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    idepopizze wrote:

Ale nic takiego się nie stanie dlatego, że energetyka to strategiczna działka. Górnicy mają dobrze zarabiać i być zadowoleni z życia żeby dalej dłubali ten węgiel. Teren, zdrowie, odszkodowania itd - no cóż, chcemy mieć prąd to musimy na to przymknąć oko. Nie jesteśmy w stanie mieć elektrowni atomowych jako realnej alternatywy dla węgla to trzeba przełknąć tę żabę. Wiem, że brzmi to brutalnie, ale tak to wygląda.
    W energetyce nie będzie wolnego rynku - zapomnij.

Znam kilka strategicznych branż: przemysł stoczniowy - upadł, koleje - leżą, rolnictwo - mniej rolników to coraz tańsza żywność.
    Strategiczne branże rozwijają się najlepiej jeśli państwo swoją ingerencję ogranicza do minimum regulacji i likwidowania monopoli.
    Jeżeli w obecnej technologii w warunkach domowych jesteśmy w stanie być samowystarczalni przez większość roku, to nie ma sensu dorabiać ideologii.
    Górnicy to średniowiecze. Jeśli są nierentowni, to pasożytują na podatnikach i zasługują na pacyfikację. Dlaczego prywatne kopalnie są rentowne?
    Jesteśmy w stanie mieć elektrownię atomową. Kosztuje tylko trzy razy drożej (15 000 zł/kW) od fotowoltaicznej, ale wytworzy kilka razy więcej energii (8 razy?) i dostarcza ją ciągle. Jeśli nam ma się opłacać PV, to tym bardziej opłaca się energia jądrowa. Duże koszty nie są problemem w świecie ujemnych stóp procentowych. Stać nas. Sama rezygnacja z religii w szkołach daje nam jedną elektrownię atomową co 12 lat.
    Liczę szacunkowo nie znając rocznej wydajności i być może błędnie zakładam że pracuje cały czas z pełną mocą. Wg powyższych rachunków energia z elektrowni atomowej (1kW*24*365=8,76MWh/rok za 15000 zł) jest trzykrotnie tańsza od fotowoltaicznej (1MWh/rok za 5000 zł).
    http://elektrownia-jadrowa.pl/1000-MW-elektro...olo-4-7-mld-euro-Dariusz-Ciepiela-wnp-pl.html

Dodano po 9 [minuty]:

oscarek79 wrote:
    Czy ktoś mi może powiedzieć co z bilansowaniem międzyfazowym w przypadku inwertera 1F i przyłącza 3F do ZE? Jak to będzie po nowemu liczone? Mam zmieniać inwerter na 3F? Mam PV o mocy 3,5kW raptem, więc inwestycja w inwerter 3F to raczej dla mnie przerost formy nad treścią z elektrycznego punktu widzenia. Odrazu dziękuję za porady przepinania wszystkiego w domu na 1 fazę, nie o to tu chodzi.

Z góry dzięki za wasze uwagi w tym temacie.

W nowelizacji ustawy nie występuje słowo "inwerter". Moim zdaniem możesz go nawet chwilowo nie posiadać (zepsuł się). Masz mieć mikroinstalację trójfazową. Czyli np. pięciożyłowy przewód do punktu wpięcia oraz zaznaczyć we wniosku właściwy kwadracik. Dopóki ustawodawca nie sprecyzuje, to moja definicja wydaje mi się być właściwą. Zawsze znajdą się nadgorliwi, co pobiegną kupić falownik trójfazowy. To ci co wcześniej niepotrzebnie płacili elektrykowi za podpisanie się na wniosku o przyłączenie. :)

https://pl.wikipedia.org/wiki/Uk%C5%82ad_tr%C3%B3jfazowy
    "Układ trójfazowy - rodzaj układu, który składa się z 3 obwodów elektrycznych prądu przemiennego, w których napięcia przemienne źródeł o jednakowej wartości i częstotliwości są przesunięte względem siebie w fazie o 1/3 okresu. Napięcia układu wytwarzane są w jednym źródle energii elektrycznej, prądnicy lub generatorze fazowym."
    Gdyby urzędnik miał wątpliwość to proponuję na końcu przewodu z punktu wpięcia do mikroinstalacji sprawdzić oscyloskopem czy napięcia są przesunięte o 1/3 okresu. To powinno ostatecznie wyjaśnić wszelkie wątpliwości. ;)
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Quote:
    Ceny energii idą w górę, bo firmy muszą sfinansować rekordowe inwestycje, drożeją też prawa do emisji CO2. Niestety, z powodu opóźnień w uchwaleniu ustawy o OZE w Polsce przybyło najmniej źródeł zielonej energii od 2009 r.
    W Polsce rosną ceny energii elektrycznej. Według przytaczanych przez firmę RWE danych średnia cena energii wyniosła 180 zł za MWh, czyli była o 17 proc. wyższa niż w ubiegłym roku.

Chodzi o cenę notowaną na Towarowej Giełdzie Energii w ramach Rynku Dnia Następnego. Pod tą nazwą kryje się podstawowa, hurtowa miara cen energii elektrycznej. Ceny za sprzedaż prądu dla odbiorców domowych reguluje URE, ale firmy nie mają już takiego parasola i płacą w pełni rynkowe stawki...

Link
    Seas
    Level 22  
    Ceny energii na rynku konkurencyjnym ogłaszane przez PURE w ciągu 4 lat spadły o około 20% i ostatnio zaczęły odbijać (sprzedaż nadwyżek). URE stanowi dla zwykłych odbiorców końcowych parasol i hamuje zarówno szybkie wzrosty jak i spadki cen energii. Zastanawiam się jakie przyjąć założenia do indeksacji cen energii, czy średnio w okresie 15 lat 2%py będzie OK, czy jednak wyżej. Oznacza to, że im wyższy %, tym krótszy okres zwrotu.
    Bobyx1968
    Level 16  
    Borys1963 wrote:
    Czy Wy na pewno dobrze odczytujecie liczniki?Monterzy wgrywają softy które mają z góry od informatyków.Nie chce mi się wierzyć w takie błędy.

Potrafię odczytywać licznik i wiem co piszę.
    elezibi
    Level 17  
    A co po skończeniu opustu ?

Załóżmy stawiam PV +PC pod własne potrzeby bilansuję się w okresie rozliczeniowym .
    Po chyba 15 latach (nie jestem pewny) koniec preferencji
    i nie ma odbierania 0,8 ?
    Zostaję z systemem PV + PC i nadwyżki przepadają,
    muszę płacić ZE za pobraną na potrzeby PC

Czyli po tym okresie trzeba myśleć znowu o zmianie systemu dogrzewania?
    Nie jest to tak "policzone" że ledwo zacznie się zwracać już będzie koniec?

Chyba że wcześniej walną jakąś ustawę która wykończy indywidualne PV.
    kriss032
    Level 20  
    Po tym okresie kupisz sobie akumulatory i zapomnisz o ustawach i ZE
    Borys1963
    Level 14  
    wnoto wrote:
    i te aku przetrzymają mu energie z lata do zimy ?

Tak w sierpniu go dowalisz i masz od listopada do marca (bo wtedy słońca nie ma wcale ani jednej godziny) tylko wiesz taki zestaw jak blok 48V na 250000Ah.Powinno Ci wystarczyć
    kriss032
    Level 20  
    Tak jeżeli kupsz drogie aku dużą ilość. Przy kwasowo ołowiowych to juz nie. Odejmij jeszcze sprawność akumulatorów. Pchanie w sieć energii po 0,8 to już badziej opłacalne.Na głupie pytanie głupia odpowiedż
    elezibi
    Level 17  
    Pchanie w sieć i odbierane (- koszty magazynowania) ok
    Tylko brak gwarancji że znowu w czasie gry zmienią się zasady :(
    Czy ktoś wie dlaczego jest limit czasowy na "opust" ?
    oscarek79
    Level 2  
    15 lat... Ech... 15 lat temu większość z was nie wiedziała co to Internet, minuta z komórki była po 2zł, a fotowoltaika była nieobecna na dachach Kowalskiego. Grzaliśmy się piecami na gaz i węgiel, a nie PC.

15 lat temu samochody na wodór i elektryczne były domena filmów sci-fi, a obecnie są na porządku dziennym.

Wiec co wy się martwicie czy coś wam sie w 15 lat zwróci? Moze okazać się ze bardziej za 5 lat będzie opłacać się zerwać panele z dachu i pokryć go całego natryskowa warstwa fotowoltaiczna a energię przechowywać w zakopanych w ogródku zasobnikach energetycznych, które przez tysiąc lat nie stracą pojemności :)

Powyższe to nie sci-fi, ale realnie istniejące już technologie na poziomie laboratorium :)

Bardziej martwiłbym się o rachunek za miesiąc za prąd a nie czy już wydana kasa wróci czy nie.
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    Za 15 lat będziemy magazynować energię samodzielnie i nie będziemy skazani na łaskę ZE. Niewykluczone że da się zmagazynować latem na zimę w nowych technologiach akumulatorów litowych, a także inaczej np. przez elektrolizę, ogniwa paliwowe itp.

Nawet teraz jeśli się uprzemy da się zmagazynować energię na zimę. Można wykorzystać solary do zasilania minerów bitcoinów. Zimą za BTC kupić energię z ZE. :-)
    wnoto
    Level 34  
    elezibi wrote:
    A co po skończeniu opustu ?

Dodano po 30 [sekundy]:

kriss032 wrote:
    Po tym okresie kupisz sobie akumulatory i zapomnisz o ustawach i ZE

wnoto wrote:
    i te aku przetrzymają mu energie z lata do zimy ?

Dodano po 1 [minuty]:

kriss032 wrote:
    Tak jeżeli kupsz drogie aku dużą ilość. Przy kwasowo ołowiowych to juz nie. Odejmij jeszcze sprawność akumulatorów. Pchanie w sieć energii po 0,8 to już badziej opłacalne.Na głupie pytanie głupia odpowiedż

Wytłumacz mi co dadzą mu akumulatory po okresie obowiązywania upustów ?
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Znowu odchodzicie od tematu!
    wnoto
    Level 34  
    Jan_Werbinski wrote:
    Za 15 lat będziemy magazynować energię samodzielnie i nie będziemy skazani na łaskę ZE. Niewykluczone że da się zmagazynować latem na zimę w nowych technologiach akumulatorów litowych, a także inaczej np. przez elektrolizę, ogniwa paliwowe itp.

Jeśli będzie dostępna taka technologia to prąd będzie tak tani że nie będzie się go opłacać przechowywać. No chyba że prad podrożeje na skutek dodatkowych ustaw tak jak w Niemczech (tam się opłaca bo są dotacje i prąd "sztucznie" drogi.) że w hurcie prawie darmo a w detalu obłożone podatkami.

Dodano po 3 [minuty]:

Ciekaw jestem jak rzeczywiście ustawa wpłynie na ilość instalacji w kraju.
    Już są oferty "abonamentowe" = opłata miesięczna zamiast płatności za całą instalację. Nie wyliczałem opłacalności - ale ściąga ryzyko z właściciela domu (tak mi się wydaje).
    elezibi
    Level 17  
    oscarek79 wrote:
    1.............
    Moze okazac sie ze bardziej za 5 lat bedzie oplacac sie zerwac panele z dachu i pokryc go calego natryskowa warstwa fotowoltaiczna a energie przechowywac w zakopanych w ogrodku zasobnikach energetycznych, ktore przez tysiac lat nie straca pojemnosci :)

Powyzsze to nie sci-fi, ale realnie istniejace juz technologie na poziomie laboratorium :)

...............

Nie jestem takim optymistą
    A jak mam wydać kasę to po to by mi było lepiej (nie liczę że będzie taniej bo nie dadzą sobie zabrać wpływów)
    ale też jest granica ile jestem za wygodę dołożyć
    i jeszcze ta niepewność co politycy zrobią za chwilę
    oscarek79
    Level 2  
    wnoto wrote:
    Ciekaw jestem jak rzeczywiście ustawa wpłynie na ilość instalacji w kraju.
    Już są oferty "abonamentowe" = opłata miesięczna zamiast płatności za całą instalację. Nie wyliczałem opłacalności - ale ściąga ryzyko z właściciela domu (tak mi się wydaje).

Wiele firm w 2015 roku na poczet ustawy z lutego o OZE poczyniło zapasy paneli i inwerterów. Niestety, 1 półrocze 2016 podziałało odstraszająco na inwestorów, totalnie odwrotnie od planów ów firm. Niektórzy nawet odwoływali w 2016 zaplanowane w 2015 roku instalacje. Tak więc firmy będą starać się napędzić rynek na bazie nowych przepisów tak czy inaczej.
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    Raczej wyprzedać lub zużyć zapasy przed likwidacją działalności. W przyszłym roku się skończą i montować będą tylko u snobów chcących się lansować we wsi.
    wnoto
    Level 34  
    To nie widzicie potencjału do spadku cen za panele i PV. Przecięż to (PV) poza Polska się rozwija i ... pisaliście że będzie tanieć ...

Jak ceny spadną to i opłacalność rośnie ..... ?
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    wnoto wrote:
    To nie widzicie potencjału do spadku cen za panele i PV. Przecięż to (PV) poza Polska się rozwija i ... pisaliście że będzie tanieć ...

Jak ceny spadną to i opłacalność rośnie ..... ?

Daj linka do nowych paneli 100W za 150 zł. Zobaczymy ile staniały.
    seba_x
    Level 31  
    Stanieją te które handlarze mają na magazynie.
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    Już pół roku tanieją. Pokaż mi gdzie mogę je kupić?
    Myślę że po prostu nie będą zamawiać nowych. Posiadane się sprzedadzą nawet przy spadającym popycie lub na eksport. Dlatego Q.Cells w dobrych cenach już nie ma na rynku. Tanio już było.