Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Re: Nowa ustawa o OZE stan prac oraz co dalej?

nowex 24 Cze 2016 18:43 208422 2822
    Jack3030
    Poziom 14  
    Seas napisał:
    17 gr to jest kwota brutto. Od tego należy odjąć podatek. Prezes ure oglosił cenę 1MWh energii na rynku konkurencyjnym za IV kwartał 2015 - 167,36 zł. Robi to z prawie kwartalnym opóźnieniem więc pod koniec czerwca poda cenę za I kw 2016 i wg tej stawki będzie rozliczana nadwyżka po net-met wprowaszona do sieci w I poł. 2016.

Cytat
    Podana przez URE średnia cena energii nie uwzględnia podatków (VAT, akcyza), opłat niezwiązanych z ilością sprzedanej energii elektrycznej oraz zobowiązań związanych ze świadectwami pochodzenia.
  • Relpol przekaźniki
    Seas
    Poziom 22  
    Osoby nieprowadzące działalności gospodarczej, czyli prosumenci będący osobami fizycznymi otrzymują od sprzedawcy zobowiązanego za sprzedaż nadwyżki kwotę będącą iloczynem stawki ogłaszanej przez pure i ilości nadwyżki wprowadzonej do sieci. Od tej kwoty prosument płaci podatek pit. Dla osoby fizycznej nie ma tu vat, akcyzy i innych podatków. Tak było wg małego trojpaku (80%), poźniej 100% i teraz w przypadku nadwyżki po net-met energii.
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  
    retrofood napisał:
    Wczoraj zapotrzebowanie na moc w Polsce wyniosło 22 630 MW. To nowy rekord, jeśli chodzi o zużycie prądu w lecie.

Czy można to sprawdzić online w czasie rzeczywistym?
    Chciałbym wiedzieć kiedy włączyć zmywarkę i pralkę. ;-)
    wnoto
    Poziom 32  
    Jack3030 napisał:
    wnoto napisał:

Według mnie 17gr x 2400 = 408 zł.

To jest kwota jaką mi zapłacą. ENEA na tym zarobiła netto 2400*0,45zł-408zł. Pomijam straty sieciowe i koszt utrzymania sieci - sąsiedzi w obrębie 200 metrow to zuzyli.

ENEA kupuje prąd i przesyła go do odbiorców po swojej sieci.
    Wyjaśnij mi na czym zarabiają (lepiej) "kupując" prąd od Ciebie a nie od elektrowni oddalonej o 100km ?
    retrofood
    Moderator
    Nie sądzę. To wielkość z gatunku tych wrażliwych.
  • Relpol przekaźniki
    Jack3030
    Poziom 14  
    Seas napisał:
    Osoby nieprowadzące działalności gospodarczej, czyli prosumenci będący osobami fizycznymi otrzymują od sprzedawcy zobowiązanego za sprzedaż nadwyżki kwotę będącą iloczynem stawki ogłaszanej przez pure i ilości nadwyżki wprowadzonej do sieci. Od tej kwoty prosument płaci podatek pit. Dla osoby fizycznej nie ma tu vat, akcyzy i innych podatków. Tak było wg małego trojpaku (80%), poźniej 100% i teraz w przypadku nadwyżki po net-met energii.

Dokładnie tak. Ja prowadzę działalność i jestem vatowcem, więc będę wystawiał fakturę za kWh 0,17+vat.
    Nie zmienia to wyliczeń, że ENEA na mnie zarobiła w tym kwartale w przybliżeniu ( 0,65-(0,17+vat))*2400, bez żadnych własnych kosztów.
    A cenę 1 kWh z węgla poznamy dopiero, jak rozsypia się PRLowskie węglowe trupy i BigEnergy będzie musiała zaciągać nowe kredyty na budowę nowych elektrowni.

Dodano po 6 [minuty]:

wnoto napisał:
    Jack3030 napisał:
    wnoto napisał:

Według mnie 17gr x 2400 = 408 zł.

To jest kwota jaką mi zapłacą. ENEA na tym zarobiła netto 2400*0,45zł-408zł. Pomijam straty sieciowe i koszt utrzymania sieci - sąsiedzi w obrębie 200 metrow to zuzyli.

ENEA kupuje prąd i przesyła go do odbiorców po swojej sieci.
    Wyjaśnij mi na czym zarabiają (lepiej) "kupując" prąd od Ciebie a nie od elektrowni oddalonej o 100km ?

I ta ich sieć nie ma żadnych strat na przesyle?
    No właśnie to powiedz mi, po co mają operatorzy inwestować w rozbudowę sieci ( podali coś kilka mld zł w najblizszych latach), przecież wg Ciebie wszystko działa.
    Seas
    Poziom 22  
    W nowelizacji zabrakło ważnego przepisu dotyczacego opłat. Chodzi o energię, od której płaci się opłatę przejściową i opłatę oze. Niestety te opłaty naliczane są od energii pobranej przed opustem, czyli od wskazania licznika w rejestrze 1.8.0. :(
    ireneo77
    Poziom 8  
    Jan_Werbinski napisał:
    retrofood napisał:
    Wczoraj zapotrzebowanie na moc w Polsce wyniosło 22 630 MW. To nowy rekord, jeśli chodzi o zużycie prądu w lecie.

Czy można to sprawdzić online w czasie rzeczywistym?
    Chciałbym wiedzieć kiedy włączyć zmywarkę i pralkę. ;-)

Z małym poślizgiem
    Link
    wnoto
    Poziom 32  
    Jack3030 napisał:

Ma. ok 7%. To niewiele licząc zwiększone koszty kWh.

Jack3030 napisał:
    No właśnie to powiedz mi, po co mają operatorzy inwestować w rozbudowę sieci ( podali coś kilka mld zł w najblizszych latach), przecież wg Ciebie wszystko działa.

Rozbudowa i planowe wymiany sieci będą konieczne nawet jak zbudujemy 1GW PV. Twoje/nasze instalacje niewiele zmienią. Nikt nie będzie prowadził o 1mm2 cieńszego przewodu bo kowalski pobudował sobie PV i nie OBECNIE nie pobiera dużego prądu. Kowalskiemu jak padnie PV to będzie krzyczał że mu się nalezy pełna zamówiona moc ... mimo że przez poprzednie 5 korzystał tylko z 10% mocy. Ot i cały powód.

A tera podaj mi swoją argumentację dlaczego ENEA ma tak dobrze (i zarabia) że może LEPIEJ (czyli co ?) kupić prąd od Ciebie a nie od elektrowni 100km dalej ?

Dodano po 7 [minuty]:

Jack3030 napisał:
    Nie zmienia to wyliczeń, że ENEA na mnie zarobiła w tym kwartale w przybliżeniu ( 0,65-(0,17+vat))*2400, bez żadnych własnych kosztów.

Tak na szybko: Kosztem ENEA chyba był/jest dodatkowy licznik i koszty jego obsługi.
    Jack3030
    Poziom 14  
    wnoto napisał:
    Jack3030 napisał:

Ma. ok 7%. To niewiele licząc zwiększone koszty kWh.

Jack3030 napisał:

Rozbudowa i planowe wymiany sieci będą konieczne nawet jak zbudujemy 1GW PV. Twoje/nasze instalacje niewiele zmienią. Nikt nie będzie prowadził o 1mm2 cieńszego przewodu bo kowalski pobudował sobie PV i nie OBECNIE nie pobiera dużego prądu. Kowalskiemu jak padnie PV to będzie krzyczał że mu się nalezy pełna zamówiona moc ... mimo że przez poprzednie 5 korzystał tylko z 10% mocy. Ot i cały powód.

A tera podaj mi swoją argumentację dlaczego ENEA ma tak dobrze (i zarabia) że może LEPIEJ (czyli co ?) kupić prąd od Ciebie a nie od elektrowni 100km dalej ?

7% strat przy +32stopniach w cieniu?
    ENEA dziwnym zbiegiem okoliczności płaciła wczoraj 1000zl. Gdyby rządzili nami tacy ludzie jak Ty, to teraz połączenia GSM w UE nadal kosztowałyby 2zl za minutę albo więcej.A może doczekamy takich czasów, że konsument będzie mógł kupić energię na giełdzie towarowej np. z Niemiec albo Szwecji i zapłaci tylko za przesył. Ta cała sieć nie zrobiła ENEA tylko poszło z budżetu przed jej powstaniem.
    Niestety dla Ciebie żyjesz po tej stronie Bugu i UE preferuje czyste powietrze i nakazuje operatorom zakupienie całej energii z OZE.
    A jak skończą się dotacje do wungla ichniejsze szybsze emerytury będzie opłacać kopalnia, to zobaczymy realną cenę 1MWh.

Dodano po 15 [minuty]:

wnoto napisał:

Tak na szybko: Kosztem ENEA chyba był/jest dodatkowy licznik i koszty jego obsługi.

A ile kosztuje licznik ISKRA MT 382 jednokierunkowy , a ile taki sam licznik dwukierunkowy - bo chyba o to ci chodzi? Koszt obsługi liczony jest w kosztach przesyłu.
    wnoto
    Poziom 32  
    Jack3030 napisał:
    7% strat przy +32stopniach w cieniu?

A dlaczego wybierasz tylko jeden dzień ? A zyski, które "dajesz" ENEA przez cały rok ?

Jack3030 napisał:
    ENEA dziwnym zbiegiem okoliczności płaciła wczoraj 1000zl

Ile wczoraj wyprodukowałeś prądu. Ile z niego oddałeś do sieci ? Tak za wczorajszy prąd powinni Ci zapłacić więcej. Ale czy wtedy za produkcję prądu gdy mają nadmiar prądu nie chciałbyś zapłaty - oni by nie chcieli Ci płacić ?
    Te 1000 zł to dostali tylko nieliczni za MWh. Ma ktoś informację po ile wczoraj średnio chodził prąd z uwzględnieniem kontraktów długoterminowych ?

Jack3030 napisał:
    Gdyby rządzili nami tacy ludzie jak Ty, to teraz połączenia GSM w UE nadal kosztowałyby 2zl za minutę albo więcej

Chyba emocje Ci puszczają. W Niemczech na potęgę kupują prąd z OZE. A masz świadomość że Niemcy którzy nie mają OZE u siebie płacą prawie 2 razy więcej niż by mogli gdyby nie było dopłat do OZE (dlatego też akumulatory energii mają tam ekonomiczny sens bo ... rynek cen za prąd jest WYPACZONY przez OZE ? Kto w Niemczech dopłaca do nadwyżek energii ??

Ja rozumiem że chcesz "dopłat" bo kopalnie je mają. Ale to prowadzi do kolejnej wydmuszki.
    Połowa polaków mieszka w domach jednorodzinnych. Wyobraż sobie ze wszyscy Oni zakupili sobie PV. Kto poniesie koszt tego że ENEA nie zarobi na nich swojej marży ?

Dodano po 8 [minuty]:

Jack3030 napisał:
    A ile kosztuje licznik ISKRA MT 382 jednokierunkowy , a ile taki sam licznik dwukierunkowy - bo chyba o to ci chodzi? Koszt obsługi liczony jest w kosztach przesyłu.

Wydawało mi się że przy instalacji PV operator ma obowiązek zainstalować DODATKOWY licznik zliczający wytworzoną energię.
    JacekTorun
    Poziom 17  
    wnoto napisał:
    ...
    Połowa polaków mieszka w domach jednorodzinnych. Wyobraż sobie ze wszyscy Oni zakupili sobie PV. Kto poniesie koszt tego że ENEA nie zarobi na nich swojej marży ?
    ...

Eurokraci też myślą tak jak Ty i wymyślili że trzeba opodatkować pracę robotów, bo przez to firmy zatrudniają mniej pracowników i unikają płacenia podatków...

Zastanów się kto żył tylko po to żeby swojemu "panu" przynosić zyski ?
    Czy my też jesteśmy niewolnikami, którzy mają przynosić zyski firmom takim jak ENEA, czy rządowi w podatkach ?

Co do sedna twojego pytania, to prąd z rozproszonych instalacji PV przesyła się wyłącznie liniami NN (400V), a energię z elektrowni musisz transformować min. 3 razy 30=>110kV 110=>15kV 15KV=>0,4kV więc jasne że straty muszą być o wiele większe.
    W Polsce nie ma wolnego rynku i to jest główny problem. Cały czas jest monopol, zarządy tych spółek obsadzają politycy, a to taki prymitywny lobbyng, żeby nie napisać przekupstwo rządzących i efekty są takie jak widać. od 2012r ustawę blokowała PO, a kiedy do władzy doszedł PIS to po zajęciu stanowisk w spółkach, oni skutecznie blokują PV.
    Zapewniam że jeśli pozwolono by się całym osiedlom odłączyć od nadzory ENEA, itp, to ceny by spadły i inwestycje w małe rozproszone elektrownie by się pojawiły. Na teraz to nie jest wolny rynek, a atrapa która niby pozwala działać konkurencji, ale tylko w małym wycinku produkcji energii, której sprzedać do odbiorcy detalicznego już nie wolno.
    Jack3030
    Poziom 14  
    wnoto napisał:

Ile wczoraj wyprodukowałeś prądu.

Wszystko jest na pvmonitor

wnoto napisał:
    Chyba emocje Ci puszczają. W Niemczech na potęgę kupują prąd z OZE. A masz świadomość że Niemcy którzy nie mają OZE u siebie płacą prawie 2 razy więcej niż by mogli gdyby nie było dopłat do OZE (dlatego też akumulatory energii mają tam ekonomiczny sens bo ... rynek cen za prąd jest WYPACZONY przez OZE ? Kto w Niemczech dopłaca do nadwyżek energii ??

O czym Ty piszesz. Ja podałem ceną jaką otrzymam , a Ty o jakiś dopłatach.
    A teraz powiedz jakie dopłaty są w Niemczech a jakie preferencje w Polsce. A jestem pewien, że bez jakichkolwiek dopłat cena 1kWh wna rynku hurtowym oscylowałaby w granicach 0,50zł, a koszty kredytów na nowe elektrownie będą ogromne.
    Niestety musisz pogodzić się z tym, że mieszkasz w UE i tutaj preferowane jest OZE.

wnoto napisał:
    Ja rozumiem że chcesz "dopłat" bo kopalnie je mają. Ale to prowadzi do kolejnej wydmuszki.

Ja chcę likwidacji wszelkich dopłat i co najmniej równego traktowania i obowiązku szybkiej rekultywacji zniszczeń przez kopalnie i elektrownie.
    wnoto napisał:

W czym widzisz problem, zatrudnią mniej pierdzistołków. Pracownicy obsługujący sieć pracują w Enea Operator. Zakup energii obsługuje Enea Trading.

Jack3030 napisał:

wnoto napisał:
    Wydawało mi się że przy instalacji PV operator ma obowiązek zainstalować DODATKOWY licznik zliczający wytworzoną energię.

W tym roku ENEA jako ostatni archaiczny Operator zrezygnowała z drugiego licznika.
    retrofood
    Moderator
    Dyskusji o dopłatach było już sporo, to nie w tym wątku. Proszę przestać!
    wnoto
    Poziom 32  
    JacekTorun napisał:
    Co do sedna twojego pytania, to prąd z rozproszonych instalacji PV przesyła się wyłącznie liniami NN (400V), a energię z elektrowni musisz transformować min. 3 razy 30=>110kV 110=>15kV 15KV=>0,4kV więc jasne że straty muszą być o wiele większe.

A czy ja napisałem coś innego? Ja tylko twierdzę że te straty w ogólnym rozrachunku są niewielkie. I będą jeszcze malały w miarę wymiany sprzętu.

Dodano po 4 [minuty]:

Moje pytanie brzmiało "Kto poniesie koszt tego że ENEA nie zarobi na nich swojej marży ? " = nie rozumiem co chciałeś przekazać w swojej odpowiedzi o większych stratach na przesyle ? To kto poniesie koszt ?

Dodano po 1 [minuty]:

JacekTorun napisał:
    W Polsce nie ma wolnego rynku i to jest główny problem.

Gdzie Twoim zdaniem jest wolny rynek energetyczny ?

Dodano po 6 [minuty]:

JacekTorun napisał:
    Zapewniam że jeśli pozwolono by się całym osiedlom odłączyć od nadzory ENEA, itp, to ceny by spadły i inwestycje w małe rozproszone elektrownie by się pojawiły.

Skąd taka pewność ? W jaki sposób osiedle zapewniłoby sobie stałość dostaw ?
    Zobacz jakie drogie są instalacje niezależnego zasilania dla szpitali i innych instytucji.

Znasz przykład że wyodrębnione sieci dostarczają prąd taniej ? To mit . Być może przy ostrych rygorach dałoby się coś podobnego zbudować. Ale nie w postaci że cokolwiek KOWALSKI sobie zażyczy (ilość prądu w ramach limitu) to może pobierać bez ograniczeń.
    marcinbbb
    Poziom 23  
    retrofood napisał:

Daj ludziom wyładować emocje porozmawiać o tematach które ich bezpośrednio dotyczą i interesują, gdzie mają ten temat poruszać jeśli są z różnych miast - przez telefon?. Szefie z całym szacunkiem ale weź troszkę na wstrzymanie...
    retrofood
    Moderator
    marcinbbb napisał:
    retrofood napisał:

Daj ludziom wyładować emocje porozmawiać o tematach które ich bezpośrednio dotyczą i interesują, gdzie mają ten temat poruszać jeśli są z różnych miast - przez telefon?. Szefie z całym szacunkiem ale weź troszkę na wstrzymanie...

Przecież nie bronię Wam polemiki! Załóżcie inny temat i proszę bardzo! :D
    marcinbbb
    Poziom 23  
    retrofood napisał:

Nie bronisz nam polemiki? Pozwól że Cię zacytuję: "Dyskusji o dopłatach było już sporo, to nie w tym wątku. Proszę przestać!"
    Inny temat, a ten jeden temat nazwiemy śmietnikiem z pozostałych tematów i będziemy na początku posta oznaczali polemikę odnośnie jakiego głównego wątku podejmujemy?
    retrofood
    Moderator
    marcinbbb napisał:
    retrofood napisał:

Nie bronisz nam polemiki? Pozwól że Cię zacytuję: "Dyskusji o dopłatach było już sporo, to nie w tym wątku. Proszę przestać!"
    Inny temat, a ten jeden temat nazwiemy śmietnikiem z pozostałych tematów i będziemy na początku posta oznaczali polemikę odnośnie jakiego głównego wątku podejmujemy?

A proszę bardzo! Zacytowałeś moją uwagę którąś tam z kolei, więc się nie dziw, że zastosowałem w niej skróty myślowe. W tym wątku rozmawiamy o tym co w tytule, oraz o sprawach które się z tym wiążą. Natomiast kwestie techniczne dotyczące Waszych instalacji można przecież omawiać w innym miejscu. I na tym zakończmy te dygresje.
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  
    Zagadka. Gdyby ktoś uruchamiał instalację (pierwsze oddanie energii do sieci) w przyszłym tygodniu, to lepiej na początku tygodnia w czerwcu, czy na końcu w lipcu?
    Carcik_W
    Poziom 12  
    Chyba lepiej w lipcu, żeby już nie musieć wysłać sprawozdania za II kwartał zgodnie z jeszcze panującymi przepisami.

No i chyba po 1 lipca energetyka nie będzie PIT rozliczać/wystawiać bo już nie będzie sprzedaży więc ogromnego dochodu kilku groszy z kWh którą Skarbówa musi znać i opodatkować.

Mimo że upały ogromne ja bym sobie odpuścił ten tydzień czekał. Sam czekać chciałem ale 2 miesiące to za dużo i nie doczekałem i mam "starą" intalacje.
    synology1
    Poziom 15  
    Carcik_W napisał:
    Chyba lepiej w lipcu, żeby już nie musieć wysłać sprawozdania za II kwartał zgodnie z jeszcze panującymi przepisami.

intalacje.

Macie zamiar w ogóle wysłanie sprawozdania za II kwartał skoro od lipca nię będzie obowiązywać a osoby które nie wysłały wcześniej mają nie karać to jest sens?
    Carcik_W
    Poziom 12  
    Jakie jest moje zaangażowanie we wysłaniu e-maila ? 10 sekund z kalkulatorem plus minuta na wysłanie a bardziej spokojne sumienie.
    BILGO
    Poziom 38  
    Carcik_W napisał:
    Jakie jest moje zaangażowanie we wysłaniu e-maila ? 10 sekund z kalkulatorem plus minuta na wysłanie a bardziej spokojne sumienie.

I to się zgadza, raz na 3 miesiące można 2 minuty poświęcić ;)
    marcinbbb
    Poziom 23  
    U mnie chcą listownie, więc pi razy drzwi jakieś 35 minut. Drukowanie paierka, uzupełnianie z kalkulatorem, pakowanie, adresowanie i uzupełnienie świstka na polecony aby była podkładka.
    Sstalone
    Poziom 28  
    Carcik_W napisał:

A jakie masz potwierdzenie, że to zrobiłeś? Masz jakiś podpis elektroniczny?
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  
    Ale ci co nie podpisali nowych umów do nowej ustawy, których jeszcze nie ma też po 1 lipca będą musieli wystawiać rachunki itp? Zanim podpiszą, to trochę czasu mnie.
    Nie będzie czegoś w rodzaju zawieszenia między ustawami? Stare umowy, a nowa ustawa?
    retrofood
    Moderator
    Wydaje mi się, że powinniście poczekać z tymi pytaniami kilkadziesiąt godzin, do opublikowania ustawy.
    RomanCitro
    Poziom 13  
    maciekha2 napisał:
    Ustawa stanowi:
    ".................
    5
    sposób aby ilość wprowadzonej i pobranej przez prosumenta energii była
    rozliczona po wcześniejszym sumarycznym bilansowaniu ilości energii z
    wszystkich faz dla trójfazowych mikroinstalacji
    ."

Mowa jest o trójfazowej mikroinstalacji. Jak to zawsze u nas bywa będzie pełna dowolność, w Tauronie inaczej, w Enei inaczej :)

cytat:
    Cytat:
    była rozliczona po wcześniejszym sumarycznym bilansowaniu ilości energii z wszystkich faz dla trójfazowych mikroinstalacji

należy rozumieć że nie tylko z jednej fazy ale z trzech, bo jeden ma jedną, inny dwie a kolejny trzy fazy
    Seas
    Poziom 22  
    No i wracamy do początku dyskusji, co zresztą nie ma sensu. Co to jest mikroinstalacja trójfazowa. Jan Werbiński ma swój pogląd, ja swój. Zdaje się, ze nowelizacja daje osd czas do końca roku na przystosowanie układów pomiarowych do bilansowania międzyfazowego.