Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Re: Nowa ustawa o OZE stan prac oraz co dalej?

nowex 26 Cze 2016 14:47 215754 2822
    RomanCitro
    Poziom 15  
    w sumie jeżeli miałoby to być zrozumiałe i jasne to powinno być wykreślone "dla trójfazowych" bo nie jest jasne tak do końca czy tylko te trójfazowe :(
    Chyba że celowo tak to jest napisane albo jak ktoś wcześniej tu napisał że pisały to osoby niekompetentne
  • HelukabelHelukabel
    Seas
    Poziom 22  
    W pierwotnej wersji poprawki nie było wyrazu "trójfazowe". Lobby energetyczne wymusilo zmianę poprawki, więc w jakimś celu. Jakim? Pozbawienie bilansowania miedzyfazowego prosumentów z mikroinstalacjami 1 i 2F. Ja to rozumiem, że chodzi o inwertery 1 i 2 F. Inni rozumieją to inaczej, ale nie ma co dyskutować. Istotne jak zrozumieją to OSD.
  • HelukabelHelukabel
    akrawiec
    Poziom 15  
    Wprowadzanie takich poprawek w ostatnim momencie zwykle służy tym, którzy je wprowadzili, do "rozmydlenia" zapisu, aby można go było interpretować na wiele sposobów. Czasem do wprowadzenia luki w prawie. A w szczególności OSD wykorzystają to na interpretację dogodną dla siebie.
    Seas
    Poziom 22  
    Generalnie tak, z wyjątkiem spełnienia oczekiwań tysiecy prosumentów. Zawyżają ceny energii z sieci. 0,65 zł/kWh to o 10 % za dużo. Bez dyskusji nowelizacja jest lepsza od ustawy OZE z 2015 tam gdzie nie ma nadwyżki lub jest mała. Instalacje solidnie przewymiarowane dla celów fit juz nie wyglądają tak dobrze.
    Jan_Werbinski
    Poziom 33  
    Seas napisał:
    W pierwotnej wersji poprawki nie było wyrazu "trójfazowe". Lobby energetyczne wymusilo zmianę poprawki, więc w jakimś celu. Jakim? Pozbawienie bilansowania miedzyfazowego prosumentów z mikroinstalacjami 1 i 2F. Ja to rozumiem, że chodzi o inwertery 1 i 2 F. Inni rozumieją to inaczej, ale nie ma co dyskutować. Istotne jak zrozumieją to OSD.

W ustawie nie ma pojęcia inwertery, więc chodzi o instalację trójfazową.

Możemy sobie zbudować instalację OZE pozbawioną falownika. Należy użyć wiatraka i prądnicy 50Hz oraz odpowiedniego transformatora. Jeśli da się zbudować taką instalację bez falownika, to dlaczego posługiwać się tym pojęciem?
    Ma być trójfazowy przewód do rozdzielni OZE i to wszystko.

Dodano po 2 [minuty]:

Seas napisał:
    Generalnie tak, z wyjątkiem spełnienia oczekiwań tysiecy prosumentów. Zawyżają ceny energii z sieci. 0,65 zł/kWh to o 10 % za dużo. Bez dyskusji nowelizacja jest lepsza od ustawy OZE z 2015 tam gdzie nie ma nadwyżki lub jest mała. Instalacje solidnie przewymiarowane dla celów fit juz nie wyglądają tak dobrze.

Nieprawda. Instalacje niedowymiarowane również lepiej by wyszły na FIT. Otrzymanie 0,75 lub 0,65 zł po podatku jest to i tak więcej niż 0,54 zł G11.
    W dodatku można produkować energię za FIT, a w nocy kupić ją w II taryfie po 0,27 zł.
    W absolutnie każdej sytuacji FIT był lepszy od obecnie wchodzącej ustawy.
    retrofood
    Moderator sekcji Technicznej
    Sejm przyjął poprawki Senatu wprowadzone do nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii i teraz czeka ona na podpis prezydenta. Opozycja i część ekspertów nazywają nowe przepisy antyprosumenckimi. Chodzi o brak mechanizmu taryf gwarantowanych, który miał umożliwić rozwój przydomowych mikroinstalacji. To uderza nie tylko w osoby mniej zamożne, które chciałyby w takich instalacjach wytwarzać energię, lecz także w krajowe firmy, które produkują urządzenia dla mikroenergetyki - podkreślają przedstawiciele Greenpeace.
    ...
    W ubiegłym roku w ustawie o OZE znalazła się propozycja mechanizmu taryf gwarantowanych, czyli mechanizmu wsparcia dla najmniejszych producentów energii, który miał wyrównywać szanse mniej i bardziej zamożnych rodzin na zakup mikroinstalacji (źródeł mocy do 40 kW). Ten mechanizm w przyjętej właśnie przez Sejm nowelizacji został zastąpiony tzw. opustem. Za każdą kilowatogodzinę wprowadzoną do sieci prosument dostawać będzie rabat na kupowaną energię. Zdaniem ekspertów Greenpeace i Instytutu Energetyki Odnawialnej przyjęty system rozliczeń z prosumentem nie jest dla niego opłacalny ekonomicznie i będzie faworyzował osoby zamożne.

Ogniewska podkreśla, że na nowych przepisach i związanej z nimi niepewności co do dalszego rozwoju straci także polski przemysł związany z OZE, szczególnie w segmencie małych i mikroinstalacji. Natomiast regulacje działają na korzyść dużych koncernów energetycznych.
    ...

Nowelizacja ustawy o OZE czeka na podpis prezydenta. Branża obawia się konsekwencji
    Seas
    Poziom 22  
    @Jan, tyle razy dyskutowaliśmy na ten temat i juz mi się nie che. O tym co jest mikroinstalacją trójfazową nie zdecydujesz Ty lecz OSD lub rozporządzenia. Wprowadzili ten zapis by weliminowac z bilansowania miedzyfazowegi instalacje jedno i dwu- fazowe. Teraz szukaj sobie róznicy miedzy nimi.
    Obawiam się, że nie śledziłeś uważnie prac legislacyjnych związanych z FiT. Instalacja niedowymiarowana nie oddałaby do sieci ani 1 kWh w FiT, gdyż MG (wówczas) oficjalnie uznało priorytet net-met przed FiT. Czyli energia podlegająca stawce FiT bylaby nadwyżką po wcześniejszym rozliczeniu net-met. Byly oczywiście interpretacje lobby prosumenciekiego, korzystne dla prosumentów, że każda kWh wyprodukowana przez pv powinna byc sprzedana w ramach fit, ale MG bylo innego zadania, a zdanie MG bylo wtedy wiążące.
    Jack3030
    Poziom 15  
    Seas napisał:
    @Jan, tyle razy dyskutowaliśmy na ten temat i juz mi się nie che. O tym co jest mikroinstalacją trójfazową nie zdecydujesz Ty lecz OSD lub rozporządzenia. Wprowadzili ten zapis by weliminowac z bilansowania miedzyfazowegi instalacje jedno i dwu- fazowe. Teraz szukaj sobie róznicy miedzy nimi.

Całkowicie zgadzam się z tym, że OSD w Polsce będą same decydować.
    W cywilizowanym kraju musiałyby oprzeć się na przepisach, i tak:
    instalacja trójfazowa - gdzie można znaleźć oficjalną definicję? - bo jak nie to przyjąć należy "potoczne=techniczne" znaczenie.
    mikroinstalacja – instalację odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 40 kW, przyłączoną do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV lub o mocy osiągalnej cieplnej w skojarzeniu nie większej niż 120 kW;
    następnie mamy następną definicję:
    odnawialne źródło energii – odnawialne, niekopalne źródła energii obejmujące energię wiatru, energię promieniowa-nia słonecznego, energię aerotermalną, energię geotermalną, energię hydrotermalną, hydroenergię, energię fal, prą-dów i pływów morskich, energię otrzymywaną z biomasy, biogazu, biogazu rolniczego oraz z biopłynów;
    z Prawa energetycznego:
    odnawialne źródło energii – źródło wykorzystujące w procesie przetwarzania energię wiatru, promieniowania słonecznego, aerotermalną, geotermalną, hydrotermalną, fal, prądów i pływów morskich, spadku rzek oraz energię pozyskiwaną z biomasy, biogazu pochodzącego ze składowisk odpadów, a także biogazu powstałego w procesach odprowadzania lub oczyszczania ścieków albo rozkładu składowanych szczątków roślinnych i zwierzęcych;

Podsumowując trójfazowa mikroinstalacja to w skrócie jest coś co przekształaca energię odnawialnych źródeł w np. energię elektryczną i wytwarza energię elektryczną równocześnie na 3 fazach .
    Wg. mnie Jan_Werbinski ma rację co do trzech inwerterów pracujących na 3 różnych fazach ( chyba, że jest gdzieś definicja instalacji trójfazowej, w której moc na każdej fazie ma być równa - wtedy tylko 3 identyczne inwertery 1F zawsze pracujące równocześnie), pozostałe przypadki odpadają, bo nie ma wytwarzania na 3 fazach.

Oczywiście w/w bilansowanie dotyczy tylko prosumentów, jak ktoś nie ma statusu prosumenta np. brak umowy kompleksowej- to bilansowanie może wywalczyć tylko poprzez sąd, na podstawie niezgodności licznika z dyrektywą unijną.
    Seas
    Poziom 22  
    Jack3030 napisał:
    Wg. mnie Jan_Werbinski ma rację co do trzech inwerterów pracujących na 3 różnych fazach ( chyba, że jest gdzieś definicja instalacji trójfazowej, w której moc na każdej fazie jest równa - wtedy tylko identyczne inwertery), pozostałe przypadki odpadają, bo nie ma wytwarzania na 3 fazach.

Oczywiście, że ma rację, nie chciałem wchodzić w detale. Mikroinastalacja 3F może być zbudowana na inwerterze 3F, 2F+1F i 3X1F wprowadzając energię do każdej fazy. Natomiast jak nadać mikroinstalacji status 3F, gdy pracuje na inwerterze 1F lub 2F? Bez oszukania OSD nie można.
    Jack3030
    Poziom 15  
    Seas napisał:
    Jack3030 napisał:
    Wg. mnie Jan_Werbinski ma rację co do trzech inwerterów pracujących na 3 różnych fazach ( chyba, że jest gdzieś definicja instalacji trójfazowej, w której moc na każdej fazie jest równa - wtedy tylko identyczne inwertery), pozostałe przypadki odpadają, bo nie ma wytwarzania na 3 fazach.

Oczywiście, że ma rację, nie chciałem wchodzić w detale. Mikroinastalacja 3F może być zbudowana na inwerterze 3F, 2F+1F i 3X1F wprowadzając energię do każdej fazy. Natomiast jak nadać mikroinstalacji status 3F, gdy pracuje na inwerterze 1F lub 2F? Bez oszukania OSD nie można.

To, że my się zgadzamy nie znaczy że OSD tak będzie działać.
    Seas
    Poziom 22  
    wnoto napisał:
    Czyli jak ktoś ma instalację jednofazową to nie podlega pod ustawę.

Zgodnie z literą prawa OSD nie będzie miał obowiązku zainstalowania licznika z bilansowaniem międzyfazowym. Nie będzie miał obowiązku, nie znaczy, że nie zainstaluje. W moim przypadku (inwerter 1F) PGE od razu zainstalowało licznik l&g E550 sparametryzowany na bilansowanie. Gdyby tego nie zrobili i nie wymusiłbym na nich zmiany, przepiąłbym odbiorniki na fazę inwertera.
    Seas
    Poziom 22  
    Przy domowej instalacji jednofazowej nie ma problemu. Inwerter i odbiorniki są na tej samej fazie więc bilansowanie jest automatyczne bez udziału licznika.
    Jan_Werbinski
    Poziom 33  
    Seas napisał:
    nie zdecydujesz Ty lecz OSD lub rozporządzenia. Wprowadzili ten zapis by weliminowac z bilansowania miedzyfazowegi instalacje jedno i dwu- fazowe. Teraz szukaj sobie róznicy miedzy nimi.
    Obawiam się, że nie śledziłeś uważnie prac legislacyjnych związanych z FiT. Instalacja niedowymiarowana nie oddałaby do sieci ani 1 kWh w FiT, gdyż MG (wówczas) oficjalnie uznało priorytet net-met przed FiT. Czyli energia podlegająca stawce FiT bylaby nadwyżką po wcześniejszym rozliczeniu net-met. B

OSD jest tak jak i ja podmiotem gospodarczym, a nie prawodawcą. Wolno mu decydować tak samo jak mi. Obie strony mogą mieć rzeczoznawców, którzy oprą się o definicję instalacji trójfazowej. Moją definicję zaczerpnąłem z encyklopedii. Na czym oprze się ZE?

W taryfie FIT nie miałbym instalacji niedowymiarowanej, bo produkcje miałbym w I, a zużycie w II taryfie. Net metering przecież jest dla każdej taryfy osobno. Dlatego 80% produkcji poszło by na sprzedaż.

Mógłbym też skorzystać z braku bilansowania międzyfazowego: produkcja na dwóch fazach, a zużycie na trzeciej. 8-)

Dodano po 5 [minuty]:

Seas napisał:
    werterze 3F, 2F+1F i 3X1F wprowadzając energię do każdej fazy. Natomiast jak nadać mikroinstalacji status 3F, gdy pracuje na inwerterze 1F lub 2F? Bez oszukania OSD nie można.

Może też być zbudowana na jednym inwerterze jednofazowym, jednofazowym generatorze zasilanym biogazem i jednofazowym wiatraku opartym o prądnice 50Hz bez falownika.
    Na złość Seasowi proponuję zbudować mikroinstalację trójfazową z trzech jednofazowych prądnic 50Hz bez falowników. Żeby nie miał gdzie wsadzić tych swoich falowników. :D

Inwertery nie są do niej potrzebne i proponuję nie używać tego słowa w dyskusji o definicji instalacji trójfazowej.
    Lesio_Q
    Poziom 19  
    Możnaby też na wyjściu PV jednofazowej dodać przełącznik faz z priorytetem fazy o najniższym napięciu, co optymalizuje wysyłkę w 3 fazy, ale jednocześnie tylko do jednej wybranej.
    Seas
    Poziom 22  
    Jan_Werbinski napisał:
    OSD jest tak jak i ja podmiotem gospodarczym

To dlaczego jedne OSD naliczają akcyzę a inne nie.
    Jan_Werbinski napisał:
    Inwertery nie są do niej potrzebne i proponuję nie używać tego słowa w dyskusji o definicji instalacji trójfazowej.

Nie komlikuj, ale jak bardzo lubisz by twoje było na wierzchu to kończę dyskusje bo przestaje mieć sens.
    Jan_Werbinski
    Poziom 33  
    Seas napisał:

Nie komlikuj, ale jak bardzo lubisz by twoje było na wierzchu to kończę dyskusje bo przestaje mieć sens.

Mamy bardzo wiele rodzajów instalacji i nie wszystkie zawierają taką część składową jak inwerter.
    W szczególności nie zawierają jej instalacje generujące prąd zmienny. Jest to możliwe w przypadku wiatraków.
    We wniosku jest używane pojęcie "jednostki wytwórczej" oraz sposobu jej przyłączenia - jednofazowo lub trójfazowo. Tych jednostek może być wiele.
    Jest też pojęcie mocy instalacji oraz jej układu: jednofazowego lub trójfazowego.

Które z dwóch istotnych w kontekście bilansowania międzyfazowego pojęć jest bliższe tego co zdrowy rozsądek nakazuje uznać za definicję "mikroinstalacja trójfazowa":
    1. "jednostka wytwórcza" których może być wiele
    2. "układ instalacji" możliwy tylko jeden.

Ponadto mamy encyklopedyczne określenie czym jest układ trójfazowy - trzy fazy przesunięte o 1/3 okresu. Do rozdzielni doprowadzasz przewód trójfazowy i już.

Dodano po 2 [minuty]:

Seas napisał:

Bo część OSD wybrała ryzyko zwrócenia nienależnie pobranych opłat z odsetkami, a pozostałe wybrały pokrycie ewentualnie niezapłaconych podatków z własnych aktywów.
    Jack3030
    Poziom 15  
    Jan_Werbinski napisał:

We wniosku jest używane pojęcie "jednostki wytwórczej" oraz sposobu jej przyłączenia - jednofazowo lub trójfazowo. Tych jednostek może być wiele.
    Jest też pojęcie mocy instalacji oraz jej układu: jednofazowego lub trójfazowego.

Te wnioski powstały w poprzednim stanie prawnym, gdzie nie było mowy o bilansowaniu międzyfazowym.
    Jan_Werbinski napisał:

Które z dwóch istotnych w kontekście bilansowania międzyfazowego pojęć jest bliższe tego co zdrowy rozsądek nakazuje uznać za definicję "mikroinstalacja trójfazowa":
    1. "jednostka wytwórcza" których może być wiele
    2. "układ instalacji" możliwy tylko jeden.

Zdecydowanie jednostka wytwórcza - patrz definicja odnawialnego źródła energii
    Jan_Werbinski napisał:

Ponadto mamy encyklopedyczne określenie czym jest układ trójfazowy - trzy fazy przesunięte o 1/3 okresu. Do rozdzielni doprowadzasz przewód trójfazowy i już.

Ale brakuje ci źródła. Masz źródło 1F w układzie 3F.
    Układ trójfazowy jednak różni się od mikroinstalacji trójfazowej, czyli źródła energii.
    synology1
    Poziom 16  
    Jan_Werbinski napisał:
    Seas napisał:

Dodano po 2 [minuty]:

Seas napisał:

Bo część OSD wybrała ryzyko zwrócenia nienależnie pobranych opłat z odsetkami, a pozostałe wybrały pokrycie ewentualnie niezapłaconych podatków z własnych aktywów.

A ja lubię poczytać jak prowadzicie dyskusje między sobą zawsze można wyłuskać coś dla siebie i tak naprawdę na chłopski rozum macie dużo racji a OSD i tak zrobi po swojemu przecież żyjemy w Polsce czyli państwo w państwie
    Jan_Werbinski
    Poziom 33  
    [quote="Jack3030]
    Układ trójfazowy jednak różni się od mikroinstalacji trójfazowej, czyli źródła energii.
    [/quote]
    Nieprawda. Źródło mam bezfazowe czyli DC.
    W ustawie nie mówimy o źródle ani falowniku tylko o mikroinstalacji. Czyli całości genetator + osprzęt + układ pomiarowy + przewód przyłączeniowy do punktu wpięcia.
    Źródło jest tylko częścią mikroinstalacji.
    Jack3030
    Poziom 15  
    Jan_Werbinski napisał:
    [quote="Jack3030]

Jan_Werbinski napisał:
    Nieprawda. Źródło mam bezfazowe czyli DC.
    W ustawie nie mówimy o źródle ani falowniku tylko o mikroinstalacji. Czyli całości genetator + osprzęt + układ pomiarowy + przewód przyłączeniowy do punktu wpięcia.
    Źródło jest tylko częścią mikroinstalacji.

Janie ty jesteś pewnie elektrykiem/inżynierem, ja zajmuję się analizą umów. Powyżej podałem definicję, mikroinstalacja – instalację odnawialnego źródła energii(...) , wstawiając trójfazową wychodzi:
    trójfazowa instalacja odnawialnego źródła energii
    Sstalone
    Poziom 29  
    Jack3030 napisał:
    Janie ty jesteś pewnie elektrykiem/inżynierem, ja zajmuję się analizą umów.

Skoro jesteś prawnikiem, to dlaczego nie podajesz paragrafów, ustępów, itd...? :D

Czy art.4 ust.3 nowej ustawy oznacza możliwość bilansowania tylko dla mikroinstalacji trójfazowych?

Co oznacza "sumaryczne bilansowanie ilości energii z wszystkich faz"? Liczenie sumy wprowadzonej energii na 3 fazach łącznie i pobranej na trzech fazach łącznie czy zliczeniu ilości energii wprowadzonej na każdej fazie i zliczeniu pobranej energii na każdej fazie i ustaleniu bilansu czy oba przypadki są dopuszczalne?

link do nowelizacji
    Jack3030
    Poziom 15  
    Sstalone napisał:
    Jack3030 napisał:
    Janie ty jesteś pewnie elektrykiem/inżynierem, ja zajmuję się analizą umów.

Skoro jesteś prawnikiem, to dlaczego nie podajesz paragrafów, ustępów, itd...? :D

Czy art.4 ust.3 nowej ustawy oznacza możliwość bilansowania tylko dla mikroinstalacji trójfazowych?

Co oznacza "sumaryczne bilansowanie ilości energii z wszystkich faz"? Liczenie sumy wprowadzonej energii na 3 fazach łącznie i pobranej na trzech fazach łącznie czy zliczeniu ilości energii wprowadzonej na każdej fazie i zliczeniu pobranej energii na każdej fazie i ustaleniu bilansu czy oba przypadki są dopuszczalne?

link do nowelizacji

Gdybym miał pisać opinię prawną, to tak by to wyglądało art. ust. ... , każdy jest specjalistą w swojej dziedzinie, a prawo energetyczne to nie jest moja dziedzina. W tej chwili pisze jako przyszły prosument, ponieważ nie mam umowy kompleksowej. Wcześniej czytałem pobieżnie wprowadzane zmiany ( art. 40 ust. 1a ) i myślałem, że mnie również obejmie bilansowanie, jednak definicja prosumenta to wyklucza.
    Jeśli chodzi o Twoje pytanie to, pytanie należy zadać tym co to stworzyli. Każdy zna intencje wprowadzenia tego przepisu. Ale nie zostało to precyzyjnie przełożone na papier.
    Treść przepisu:
    Cytat:
    3. Sprzedawca, o którym mowa w art. 40 ust. 1a, dokonuje rozliczenia ilości energii elektrycznej wprowadzonej i pobranej z sieci przez prosumenta, na podstawie wskazań urządzenia pomiarowo–rozliczeniowego dla danej mikroinstalacji, po uzyskaniu danych pomiarowych od operatora systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego, przekazanych przez tego operatora w taki sposób aby ilość wprowadzonej i pobranej przez prosumenta energii była rozliczona po wcześniejszym sumarycznym bilansowaniu ilości energii z wszystkich faz dla trójfazowych mikroinstalacji.

W przepisie nie ma mowy o chwilowym ( w tej samej jednostce czasu ) bilansowaniu, gdyby zamiast "rozliczona" wprowadzili "rozliczana", to można by wnioskować, że chodzi o dokonywanie "chwilowego bilansowania", który ma dokonać Operator.
    Z tego co wytworzyli, to w skrócie: operator ma przekazać sprzedawcy zbilansowane ( każdy zna znaczenie tego słowa ) wartości energii wprowadzonej z wszystkich faz, jak również zbilansowane wartości pobranej energii z wszystkich faz. Osoba pisząca nie miała pojęcia o czym pisze. Czy zbilansowanie ma być chwilowe, czy w okresie rozliczeniowym ( bardziej korzystne)? Należy domniemywać, że "rozliczona" dotyczy Sprzedawcy, bo Operator niczego nie rozlicza, on tylko przekazuje wartości odczytane.
    Powyżej typowy prawniczy bełkot :) I po moim wywodzi będziecie mieli większy mętlik w głowie, ale tak to jest, jak fachowcy zabierają się za pisanie ustaw bez konsultacji z osobami znającymi się od strony technicznej, mogli napisać prosto: licznik energii zamontowany przez Operatora ma dokonywać chwilowego bilansowania energii wprowadzanej i pobieranej na wszystkich fazach.
    Seas
    Poziom 22  
    Dlatego poczekajmy na OSD, tam są tęgie głowy i nie będą bawić sie w językoznawstwo. Zinterpretują jak będą chcieli, a na koniec wstawią formułkę o sądach.
    Jan_Werbinski
    Poziom 33  
    Czyli bilansowania tak naprawdę nie ma.
    Trzeba będzie się opierać o przepis nakazujący wyświetlanie liczydeł osobno dla każdej fazy.
    Jack3030
    Poziom 15  
    Jan_Werbinski napisał:
    Czyli bilansowania tak naprawdę nie ma.
    Trzeba będzie się opierać o przepis nakazujący wyświetlanie liczydeł osobno dla każdej fazy.

Intencją wprowadzonego przepisu było bilansowanie miedzyfazowe, jak będzie to stosować OSD zobaczymy.
    Seas
    Poziom 22  
    Intencją ustawodawcy było wprowadzenje bilansowania miedzyfazowego w czasie rzeczywistym. Niektórzy np. z licznikami landis&gyr E550 już to mają bez wzgłędu na ilość faz.
    Jan_Werbinski
    Poziom 33  
    Jeśli ZE pójdą za duchem prawa, to zbilansują. Jeśli za literą, to nie muszą.
    Z tekstu ustawy nie wynika że mają zaprzestać obecnych praktyk.