Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Re: Nowa ustawa o OZE stan prac oraz co dalej?

nowex 20 Mar 2016 11:05 202806 2822
 • #721 20 Mar 2016 11:05
  Seas
  Poziom 22  

  Borys1963 napisał:
  Do "SEAS"-zawsze Cię popirałem,ale na dzień dzisiejszy (przy tak cholernej pogodzie) 20% przewymiarowania to za mało

  To co napisałeś i nie chodzi o cytat powyżej jest warte komentarza. GwZ jest niezależnym portalem przynajmniej pod względem zamieszczanych komentarzy. Każdy może zamieścić swój komentarz, nigdy nie zdarzyła się cenzura. Co innego to artykuły tam zamieszczane, ale na to nie mamy wpływu. Mogą być tendencyjne, ale we wszystkie strony. Zaletą tych artykułów jest to, że wywołują dyskusję i często są źródłem pytań do ME dawniej MG, URE w celu wyjaśnienia spornych kwestii. Zwróćcie uwagę, że artykuły zamieszczane na reo, wnp nie maja praktycznie żadnych komentarzy. Nie jestem tubą propagandową GwZ.
  Komentujący na GwZ reprezentują różny poziom i różne interesy, nie można się ustrzec nawet hejtu. Pan SH, ustawa, pytanie i pan moja elektrownia pv jeszcze nie tak dawno szli ręka w rękę, aż nagle coś pękło. mepv jest właścicielem dużej elektrowni prosumenckiej i oskarża pytanie, że nie ma własnej pv więc jak może o reprezentować prosumentów - ciekawe, pytanie nie zaprzecza.
  Sprawa jest pogrzebana gdzie indziej. Obecny rząd rozmawia z wszystkimi pod jednym warunkiem - nikt nie będzie dopłacać do prosumentów. Tak jak kupili gorzej sytuowanych Polaków 500+, tak samo odtrąbią sukces, że dzięki nim Kowalski nie dopłaci do sąsiada prosumenta. Uważam, że FiT są już pogrzebane. Przedstawiłem wcześniej tu i w komentarzu na GwZ wyliczenia, że nowa propozycja ME (net-met 1:0,7, czy nawet 1:0,85 i kumulacja nadwyżki, czytaj brak odsprzedaży nadwyżki po cenie URE) jest mniej korzystna od obowiązującej dzisiaj dla G12W, w sytuacji gdy ta nadwyżka jest znacząca. Kolega mseagh wyliczył, że dla jego instalacji, która nie ma nadwyżki (wręcz małe niedowymiarowanie) propozycja ME jest korzystniejsza. Wniosek jest prosty nowelizacja pójdzie w kierunku takich niedowymiaroiwanych instalacji.
  Co do przewymiarowania: SZKODA, ŻE JUŻ MNIE NIE POPIERASZ. Budując swoją instalację przewymiarowałem ją o 100%. Moje zapotrzebowanie roczne 3,3 MWh, produkcja PV 6,6 MWh. Teraz z net-met, wattrouterem i grzaniem CWU z PV (nie mam PC) do sieci oddam 1-1,5 MWh. Ot taka nadwyżka na następne 20 lat. Pisząc o sprzedaży nadwyżki mam na myśli brak dodatkowych kosztów dla systemu. Operator płaci cenę hurtową, sprzedaje tę energie mojemu sąsiadowi, czyli bez kosztów dystrybucji. Jeżeli byłby wybór, wolałbym zostać z net-met dzisiejszym i sprzedażą nadwyżki, jeżeli nowelizacja pójdzie w kierunku zaproponowanym przez ME.

 • Sklep HeluKabel
 • #722 20 Mar 2016 12:06
  Borys1963
  Poziom 14  

  Ależ SEAS jak najbardziej Cię popieram,bo o to samo nam chodzi(tyko 20% przewymiarowania-chyba ,że w układzie ws-zach-a tu nawet 100% . to za mało w obecnych i proponowanych przepisach).Wk-ją mnie wpisy co poniektórych o zrabianiu "kapuchy".Mam od 4 lat rozbudowywaną instalcję do już teraz 40kW bo przy poprzednich ustawach dawało mi jakieś tam oszczędności,przy obecnym net net bede wychodził na "0" z opłatami stałymi.Przy proponowanej wersji(bez odsprzedaży nadwyżek) będę do tyłu.Przy netmet 1:1 i odsprzedazy nadwyżek do wyzerowania kosztów stałych,po prostu przeniosę lub odsprzedam część instalacji aby nie blokować transformatora dla innych.Wiem co piszę bo PGE celowo zrobiła dla mnie ASX do transformatora,co i tak nie załatwiło sprawy szczytu słonecznego (nie ma poboru w 500 domach i inwertery się wyłanczają,lub ograniczają produkcję-tu jest strata zielonej energii-i absolutnie nie zależy mi na zarabianiu"kapuchy" jak to co poniektórzy na gram w zielone nazywaja").Predzej czy później zainstalujesz PC a wtedy zmienisz soją instalację na większą-wierz mi co piszę-pomijam fakt ,że zapraszam na dobrą kawę (priv)

  Dodano po 9 [minuty]:

  BARDZO WAŻNA UWAGA!!!
  WŁASNA INSTALCJA PV TO UZALEŻNIENIE!.jak narkotyk,zawsze powoduje powrót do myślenia o niej.Jeśli ktoś się nie zgadza z powyższym musi mieć w h-j kasy

 • #723 20 Mar 2016 15:17
  akrawiec
  Poziom 15  

  Dlaczego w naszym kraju wszystko musi być skomplikowane? Jeśli mówimy o net-met to 1:1 i bez żadnych przeliczeń i kombinacji, a nadwyżki po cenie hurtowej. ZE i tak zarobią na naszych nadwyżkach, bo doliczą sobie przesył i marżę i odsprzedadzą sąsiadom. Ustawa wtedy mogłaby być prosta i zrozumiała dla NORMALNEGO człowieka bez wielu interpretacji prawników.
  Czy ta ustawa ma być dla prawników i ZE czy dla rozwoju OZE? Co jest jej celem?

 • #724 20 Mar 2016 15:20
  prose
  Poziom 33  

  akrawiec napisał:
  Czy ta ustawa ma być dla prawników i ZE czy dla rozwoju OZE? Co jest jej celem?

  Chyba wszyscy zapomnieli co oznacza OZE.

 • #725 20 Mar 2016 15:29
  Borys1963
  Poziom 14  

  Dokładnie,ale wielu chciałoby nas wywłaszczyć z naszej produkcji (propozycja 1:0,7)

 • #726 20 Mar 2016 15:36
  prose
  Poziom 33  

  Borys1963 napisał:
  Dokładnie,ale wielu chciałoby nas wywłaszczyć z naszej produkcji (propozycja 1:0,7)

  Właśnie tak ,nikt nie patrzy że produkujemy czystą energię samo to powinno być 1:1 albo więcej.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Nikt nie patrzy na nasze linie przesyłowe,że też ponosimy koszty.

 • #727 20 Mar 2016 16:37
  Borys1963
  Poziom 14  

  Z racji na ???????????? ustwę/ustawkę mam do odsprzedania 3 inwertery Kaco 7200xi (jednofazowe,które mozna skonfigurować razem na sieć trójfazową).Zaletą takiej instalacji jest to,że jak jeden padnie (?) to dwa pozostałe produkują.Trójfazówka padnie i kaplica.

 • #728 20 Mar 2016 20:55
  przemar
  Poziom 14  

  Być może masz towar obecnie, przynajmniej przez chwilę niesprzedawalny. Chyba nikt przy zdrowych zmysłach nie wyda teraz pieniędzy na instalację. Gdyby wszystko szło, jak miało iść moje 40.000 było by w czyiś rękach, ktoś by zarobił, państwo dostało by swoją dolę, ja bym się cieszył że choć trochę się uniezależniłem. Na dziś dzięki dobrej zmianie problem wyboru wykonawcy i elementów instalacji odpłynął już tak daleko, że ledwo na horyzoncie co prawda jeszcze się żagiel bieli, ale wiatry odpychają go od lądu, być może na zawsze.

 • #729 21 Mar 2016 09:13
  januszss
  Poziom 16  

  Ja blokuję wszystko i nadmiar zużywam do podgrzewania wody. Na razie mnie nie wykorzystają.

 • Sklep HeluKabel
 • #730 21 Mar 2016 12:15
  Borys1963
  Poziom 14  

  Muszę dodać,że układ trójfazowy na inwerterach jednofazowych,gzie jest możliwość na jedną fazę,rzucić 8Kw przy np. pompach ciepła (jednofazowych) daje dużo lepszy rezultat wykorzystania własnej energii.Wielu ludzi nie znając technologii PV zainwestowało w PC jednofazowe,a inwertery trójfazowe (przy obecnych elektronicznych licznikach pobierają na danej fazie energię mino ,że produkujemy wystarczającą jej ilość do pokrycia trójfazówki)

 • #731 21 Mar 2016 16:28
  snaffie
  Poziom 13  

  @Borys1963, przypadkiem nie jest tak, że zużycie z trzech faz jest bilansowane w trybie rzeczywistym? Zwróćmy uwagę, że w licznikach nie ma rejestrów dla każdą fazę osobno. Są za to:
  - rejestry pobranej energii w poszczególnych strefach: 1.8.x (i ich suma 1.8.0)
  - rejestry oddanej dla energii w poszczególnych strefach: 2.8.x (i suma 2.8.0)

  Jak zatem widzisz możliwość rejestrowania każdej z faz osobno?

 • #732 21 Mar 2016 18:07
  Borys1963
  Poziom 14  

  Mam przez PGE zainstalowane liczniki Landys+Gyr ( na 2 instalacjach) i jeden w zeszłym roku był zaprogramowany na 1 taryfę (od stycznia na dwie- G12w),drugi z racji na instalację na firmie pozostał na 1 taryfie.Wskazania,które są dla nas wazne to :1.8.1-energia pobrana w 1 taryfie,1.8.2 -w 2 taryfie i 2.81-oddana w 1 i .2.8.2 w 2 taryfie.Pozostałe wskazania tych liczników 1.8 i 2.8 z dalszymi cyframi to pobór i oddawanie za dwa miesiace do tyłu,

  Dodano po 4 [minuty]:

  te liczniki mają pamięć 3 miesięcy i potem sie resetują.Niestety PGE nie dopuszcza (przynajmniej w moim przypadku) do bilansowania miedzyfazowego.Po to mój post powyżej o inwerterach jednofazowych

  Dodano po 4 [minuty]:

  faktycznie przy jednej taryfie wskazania są takie jak napisałeś czyli 1.8.0 i 2.8.0

  Dodano po 2 [minuty]:

  nie mają bilansowania międzyfazowego-tu jest niezły przekręt BigEnergy

  Dodano po 2 [minuty]:

  Dla sprawdzenia włącz u siebie pobór jednofazowy np. 6kW i popatrz na licznik

  Dodano po 1 [minuty]:

  spawarka,podgrzewacz przepływowy.nagrzewnica-obojetne-byle jednofazowe

  Dodano po 10 [minuty]:

  oczywiście przekraczające twoją produkcję na fazie

  Dodano po 2 [minuty]:

  U mnie przy instalacji na starym stojacym liczniku było zajefajnie.Jakież było moje zdziwienie a propo poboru przy elektroniku (tragedia)

  Dodano po 58 [sekundy]:

  W te pędy zmieniałem wszystkie urządzenia,włącznie z grzałkami na trójfazowe

  Dodano po 10 [minuty]:

  Aby Wam bardziej wytłumaczyć o co chodzi przykład:
  Trójfazowy inwerter np.10 kW daje na fazę po ok.3,3 kW przy pełnej produkcji.Licznik tarczowy jest głupi i będzie stał (lub krecił się do tyłu lub do przodu bo i takie modele są) elektroniczny nie.Obciążenie na jednej fazie przekraczające te 3,3 wykaże jako pobrane bez względu na to ,że na pozostałych 2 fazach macie 6,6 nadprodukcji

  Dodano po 5 [minuty]:

  O tych rzeczach nieuczciwi instalatorzy Wam nie powiedzą,podobnie jak o chorym układzie wschód-zachód-to trzeba przeżyć

  Dodano po 19 [minuty]:

  Aby nie być gołosłownym-proszę bardzo namiar na panele duuuuuuuuuuzo tańsze niż w Polsce:
  http://www.enfsolar.com/newsletter/register_after/
  Oczywiscie za ich mądre zagospodarowanie pobiorę symboliczną opłatę przy "kawie" na moim ranczu,aby Wam uswiadomić z czym to "zjeść"

  Dodano po 12 [minuty]:

  ranczu 40kW

  Dodano po 9 [minuty]:

  Za pierwszą instalcję 8kW na amorfikach i wschód-zachód (4 lata temu) wydałem ponad 60000zł-za wiedze i głupotę się płaci.Za pozostałe 32 kW ok 90000 bo wczesniejsza wtopa mnie nauczyła myslenia.

 • #733 21 Mar 2016 18:31
  Seas
  Poziom 22  

  Rzeczywiście za naukę trzeba płacić, choć podobno od tego są uniwersytety, a nie własna kiszeń :cry: Szlak czlowieka trafia gdy jedni mają liczniki z bilansowaniem międzyfazowym, a inni nie. Dla tych z inwerterami jednofazowymi nie ma problemu, mogą przelączyć ważniejsze odbiorniki na fazę inwertera, z trzema fazami już jest problem. Sprawę bilansowania międzyfazowego zna URE i nie ma zamiaru nic robić, zostawiając decyzję OSD. Ciekawe jak to wygląda teraz. W 2013 OSD nie mieli pojęcia o pv, wytwórców było mało i dostawali liczniki ustawione na bilans międzyfazowy -info od l&g. Teraz nabrali doświadczenia i zamawiają bez bilansu. Ciekawe jak jest to skala?

 • #734 21 Mar 2016 18:44
  Borys1963
  Poziom 14  

  Seas.Czy URE ,czy inne państwowe firmy,nie ma znaczenia.Trzeba Kowalskiego portkować.Nie wiem na ile jest to prawda,ale dzisiaj rozmawiałem z osoba z Żywca i u nich TAURON wogóle nie ma taryfy G12w-tylko nocna lub swiateczna-to są jaja

 • #735 21 Mar 2016 19:02
  joy
  Poziom 20  

  A jak jest w tauronie, do tygodnia mają mi zmienić licznik i zastanawiam się jak to będzie z tym bilansowaniem, falownik mam jednofazowy.

 • #736 22 Mar 2016 06:16
  lukbor10
  Poziom 10  

  joy napisał:
  A jak jest w tauronie, do tygodnia mają mi zmienić licznik i zastanawiam się jak to będzie z tym bilansowaniem, falownik mam jednofazowy.

  wygląda na to, że trzeba mieć...szczęście.
  jedni dostają liczniki bilansujące, inni nie. Od czego to zależy? nikt tego nie wie.

  ja się zaczynam zastanawiać czy to nie jest po prostu sprawa konfiguracji licznika i w zależności jaki monter do nas przyjedzie to mamy bilansowanie albo nie mamy...na pewno w twojej sytuacji warto przycisnąć o to monterów, którzy przyjadą, bo cokolwiek ugrać w Oddziale, nie mówiąc już o paniach z infolinii, graniczy z cudem na tę chwilę.

 • #737 22 Mar 2016 06:36
  Borys1963
  Poziom 14  

  Na moje pytanie do monterów o tą kwestię zrobili wielkie oczy (nigdy o czymś takim nie słyszeli)

  Dodano po 3 [minuty]:

  joy napisał:
  A jak jest w tauronie, do tygodnia mają mi zmienić licznik i zastanawiam się jak to będzie z tym bilansowaniem, falownik mam jednofazowy.


  Jeśli masz odbiorniki trójfazowe to będziesz miał problem (trzeba się zastanowić nad zmianą inwertera) lub przepięciem wszystkiego pod tą fazę na której pracuje Twój obecny.

  Dodano po 3 [minuty]:

  Od momentu wstawienia nowego licznika elektronicznego,dosłownie wszystko pozmieniałem (oczywiście gdzie się dało) na trófazowe,nawet grzałki do cwu

 • #738 22 Mar 2016 08:15
  ogryz
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Jest jeszcze jedna kwestia, o której nikt nie mówi - opłata OZE. Miała być podniesiona o ponad 1zł/kWh od 1.07, żeby było na FiT. Skoro FiT ma nie być, to nie ma uzasadnienia do podnoszenia tej opłaty.

 • #739 22 Mar 2016 09:11
  nowex
  Poziom 16  

  lukbor10 napisał:
  joy napisał:
  A jak jest w tauronie, do tygodnia mają mi zmienić licznik i zastanawiam się jak to będzie z tym bilansowaniem, falownik mam jednofazowy.

  wygląda na to, że trzeba mieć...szczęście.
  jedni dostają liczniki bilansujące, inni nie. Od czego to zależy? nikt tego nie wie.

  ja się zaczynam zastanawiać czy to nie jest po prostu sprawa konfiguracji licznika i w zależności jaki monter do nas przyjedzie to mamy bilansowanie albo nie mamy...na pewno w twojej sytuacji warto przycisnąć o to monterów, którzy przyjadą, bo cokolwiek ugrać w Oddziale, nie mówiąc już o paniach z infolinii, graniczy z cudem na tę chwilę.


  To jest kwestia parametryzacji licznika, często taki profil konfiguracyjny daje dystrybutorowi producent licznika, technik instalujący nie ma pojęcia co tam jest wykonfigurowane, jego zadaniem jest sprawdzić czy jest wgrana konfiguracja i podłączyć licznik. Wszystko zależy od tego na jaki traficie licznik i jaką ma wgraną konfigurację ale technik wam tego nie powie. Ja mam takie szczęście że licznik bilansuje mi 3 fazy i rozlicza ich sumę. Teraz pewnie się skapnęli że można bardziej wydymać prosumenta i konfigurują tak by mieć lepszy zysk.

 • #740 22 Mar 2016 10:46
  Seas
  Poziom 22  

  Borys1963 napisał:
  Czy URE ,czy inne państwowe firmy,nie ma znaczenia

  Nie stawiałbym znaku równości miedzy URE i innymi państwowymi firmami. Do URE mam wiele zastrzeżeń w końcu to instytucja rządowa, ale udało się im kilka razy stanąć po stronie odbiorcy końcowego - ostatnio zdaje się w sprawie bilansowania handlowego w przypadku mikroinstalacji w tym małych prosumenckich.
  lukbor10 napisał:
  wygląda na to, że trzeba mieć...szczęście.
  jedni dostają liczniki bilansujące, inni nie. Od czego to zależy? nikt tego nie wie

  U mnie (inwerter jednofazowy, licznik L&G 550E) od samego początku było bilansowanie miedzy fazami. W help desku L&G wyjaśniłem, że wszystkie ich liczniki dla PGE są programowane na bilansowanie międzyfazowe. Fakt było to w 2013 r. i OSD dopiero się uczyli. Być może później wpadli na pomysł, że dla nich, korzystniej jest bez bilansowania w czasie rzeczywistym. Może więc zmienili coś w umowach z L&G. Z tego co wiem nie jest to zjawisko masowe więc rzeczywiście trochę tu zależy od szczęścia. Kolega nowex doskonale to opisał.
  ogryz napisał:
  Jest jeszcze jedna kwestia, o której nikt nie mówi - opłata OZE

  Rzeczywiście opłata OZE dotycząca wszystkich odbiorców końcowych w tym nie prosumentów ostatnio nie jest nagłaśniana. Dziwne bo jak byłaby zlikwidowana to politycy jednej partii odtrąbiliby sukces. W uproszczeniu miała ona finansować FiT i była określana jako niesprawiedliwa społecznie (skąd my to znamy?). Czy nie miała ona jednak dodatkowo finansować całego aparatu urzędniczego związanego z wprowadzeniem i nadzorowaniem ustawy OZE?
  Na koniec coś na czym się nie znam, ale gdzieś na ten temat czytałem. Inwertery 3 fazowe w zależności od poziomu DC starują na jednej fazie, potem wraz ze wzrostem DC uruchamiają drugą, by przy wystarczającej mocy DC uruchomić trzecią. Podobno w celu nie eksploatowania na starcie elektroniki tej samej fazy, załączanie pierwszej i drugiej jest losowe. Wynika z tego, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć, którą fazą wystartuje inwerter co wiąże się z bezsensem przepinania odbiorników do konkretnych faz, gdyż nie ma pewności,że taka konfiguracja zapewni nam największe zużycie własne. Oczywiście w przypadku licznika z bilansowaniem międzyfazowym nie ma to znaczenia.

 • #741 22 Mar 2016 15:15
  Borys1963
  Poziom 14  

  Start inwertera trójfazowego nie ma znaczenia,bo i tak produkuje równo na trzy fazy

  Dodano po 21 [minuty]:

  Zasadne jest przepięcie pod inwerter jednowazowy,lub przepięcie (rozłożenie) instalacji pod zużycie na trzech fazach.

 • #742 22 Mar 2016 15:44
  Seas
  Poziom 22  

  Ok, spotkałem się kiedyś z informacją o uruchamianiu poszczególnych faz w zależności od mocy na DC. Jak pisałem nie znam się na tym , nie mogę nawet tego zweryfikować, gdyż mam inwerter jednofazowy. SMA obciąża wszystkie fazy proporcjonalnie do mocy na DC. Twierdzą jednak, że algorytm, o którym piszę może być wykorzystywany przez inne firmy. :D

 • #743 29 Mar 2016 18:47
  retrofood
  Moderator

  Cytat:
  Eksperci ostro o ustawie PiS dot. elektrowni wiatrowych. "Katastrofalna dla całej gospodarki", "Bankructwo"

  Eksperci obecni na konsultacjach podkreślali, że ustawa wymaga większej współpracy z branżą. - Zaproponowane rozwiązania są absolutnym ewenementem na skalę światową - ocenił prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej Wojciech Cetnarski. I dodał: - Nigdzie na świecie nikt nie wprowadził i nie próbował wprowadzać tak restrykcyjnych przepisów dotyczących funkcjonowania farm wiatrowych.

  Z kolei prezes Polskich Parków Wiatrowych Krzysztof Nadolski ocenił, że przepisy są w całości do odrzucenia, bo będą "katastrofalne dla całej gospodarki". Przedstawiciele samorządów, na terenach których znajdują się farmy, ubolewali natomiast, że przez wejście w życie nowych regulacji gminy stracą inwestorów, a co za tym idzie - dochody podatkowe.


  Całość tutaj

 • #744 30 Mar 2016 17:44
  ogryz
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Cytat:

  Gdy na sejmowej podkomisji rozpatrującej projekt tzw. ustawy antywiatrakowej poseł PiS Tadeusz Cymański zwracał uwagę, że nowe przepisy uniemożliwią stawianie nowych budynków mieszkalnych w odległości nawet 2 km i większej od istniejących turbin wiatrowych, usłyszał w odpowiedzi, że prawo nie będzie przecież zabraniać przebudowy, nadbudowy, rozbudowy, remontu, montażu i odbudowy budynku. Na tłumaczenia, że oznacza to de facto wywłaszczenie właścicieli nieruchomości z ich prawa do budowy nowego domu na własnej ziemi, nie było już czasu.

  Podkomisja dostała tylko dwa dni na rozpatrzenie projektu. Aby było szybciej na jej posiedzenia nie zaproszono ani zainteresowanych stron, ani ekspertów zewnętrznych. Zapewne z tego samego powodu przewodnicząca podkomisji kreatywnie zinterpretowała regulamin Sejmu uniemożliwiając przeprowadzenie wysłuchania publicznego. Czas gonił tak, że nawet Biuro Analiz Sejmowych musiało przygotować opinię do projektu w trybie pilnym. O dziwo zdążyło, ale jest na tyle krytyczna, że posłowie nie specjalnie się nią przejęli. Zdążył nawet, wyjątkowo rzadko opiniujący jakiekolwiek projekty, Sąd Najwyższy. Opinia, także mocno krytyczna, mówi nawet o możliwej niekonstytucyjności projektu. Na posiedzeniu komisji refleksja nad opinią Sądu Najwyższego zajęła kilkanaście sekund. Tyle wystarczyło, aby ją odrzucić.


  Jednak o ile wiatrowi inwestorzy wzięli się do pracy i coraz głośniej przedstawiają swoje argumenty (na wtorkowej namiastce wysłuchania publicznego, zorganizowanej w Sejmie przez posłów opozycji było ponad 400 osób), o tyle największym przegranym ekspresowego tempa prac może być jeszcze jedna grupa obywateli, z których większość może sobie nawet nie zdawać sprawy z tego, co właśnie szykują im posłowie.

  Chodzi o zakaz budowy nowych budynków mieszkalnych w odległości mniejszej, niż dziesięciokrotność wysokości istniejącej lub zaplanowanej turbiny wiatrowej. Ponieważ posłowie nie zadali sobie trudu wyliczenia, o jakim obszarze kraju decydują i jakim majątku w najbliższych dniach rozstrzygną, postanowiliśmy przygotować stosowną symulację w redakcji WysokieNapiecie.pl. Skala problemu może szokować.


  Bardzo ciekawa analiza. Źródło: http://wysokienapiecie.pl/prawo-energetyczne/1388-ustawa-antywiatrakowa-dotknie-4-terytorium-polski-i-nieruchomosci-o-wartosci-7-mld-zl

 • #745 30 Mar 2016 20:12
  Borys1963
  Poziom 14  

  Seas napisał:
  Ok, spotkałem się kiedyś z informacją o uruchamianiu poszczególnych faz w zależności od mocy na DC. Jak pisałem nie znam się na tym , nie mogę nawet tego zweryfikować, gdyż mam inwerter jednofazowy. SMA obciąża wszystkie fazy proporcjonalnie do mocy na DC. Twierdzą jednak, że algorytm, o którym piszę może być wykorzystywany przez inne firmy. :D


  Witam Seas
  Ponieważ użytkuję 4 sztuki inwerterów 3 fazowych mogę się podzielić moją wiedzą (absolutnie nie ma znaczenia ich załączanie).1 szt niemiecki francowaty Kaco który po przekroczeniu 253V (średnie napięcie) się wyłącza na 10 minut.2 sztuki duńskich Danfosów które są łaskawsze i czasami obcinają produkcję (a czasami też potrafią sie wyłączyć) i jesden chiński Infiniti jako hybryda (ale o nim napisać to encyklopedia).Te nieszczęsne 253V na gram w zielone poruszał Alladyn= i miał rację,mimo ,że jego propoycje (np. 1:0,7.lub Twoja z przed miesiąca propozycja na gram w zielone 1:0,99 ) są nie do przyjęcia-bez możliwości odsprzedaży nadwyżek

  Dodano po 25 [minuty]:

  Dodam- moja produkcja na 2 wsie blokuje możliwości podpięcia innych chętnych źródeł OZE(nieszczęsne obecne transformatory).Niestety procedowana ustawa to betonuje (ja się nie martwię.ale o to chodzi?)

  Dodano po 21 [minuty]:

  Czasami odnoszę wrażenie,że ludzie nie zdają sobie sprawy co to jest napięcie n/n ; s/n lub w/n,niestety potem jest rozczarowanie.Montuję instalacje tylko i wyłącznie znajomym i podstawą jest pomiar sieci.( w wiekszości tragiczny od 185V do 245V-czyli rewelacja międzyfazowa!!!)

 • #746 30 Mar 2016 20:12
  prose
  Poziom 33  

  Borys1963 napisał:
  niemiecki francowaty Kaco który po przekroczeniu 253V
  A jak myślisz ile byś chciał puścić na linie ZE 300 V.Tolerancja jest 10 % a jak spalisz sprzęt sąsiadom jak myślisz kto będzie za to odpowiadał napewno nie ZE tylko ty.

 • #747 30 Mar 2016 20:13
  Borys1963
  Poziom 14  

  prose napisał:
  Borys1963 napisał:
  niemiecki francowaty Kaco który po przekroczeniu 253V
  Ajak myślisz ile byś chcisł puścić na linie ZE 300 V.Tolerancja jest 10 % ajak spalsz sprzęt sąsiadą jak myślisz kto będzie za to odpowiadał napewno nie ZE tylko ty.


  Proszę nie osłabiaj mnie ,wiesz co to ASX na transformator?

 • #748 30 Mar 2016 20:15
  BILGO
  Poziom 38  

  prose napisał:
  ajak spalsz sprzęt sąsiadą jak myślisz kto będzie za to odpowiadał napewno nie ZE tylko ty

  Chyba sobie żartujesz.
  ZE dopuszcza do użytku falownik w swojej sieci.
  U mnie max napięcie AC to 264V i przy takiej wartości następuje wstrzymanie pracy falownika.

 • #750 30 Mar 2016 20:29
  Borys1963
  Poziom 14  

  BILGO napisał:
  prose napisał:
  ajak spalsz sprzęt sąsiadą jak myślisz kto będzie za to odpowiadał napewno nie ZE tylko ty

  Chyba sobie żartujesz.
  ZE dopuszcza do użytku falownik w swojej sieci.
  U mnie max napięcie AC to 264V i przy takiej wartości następuje wstrzymanie pracy falownika.


  Najwyraxniej masz chińczyka i te 264V może narobić niezłego burdelu (253 to norma EU)

  Dodano po 3 [minuty]:

  prose napisał:
  To dla czego ci nie przepną?


  jestem na asx ale po pierwsze za cienkim .a po drugie za długim.Nie walczę bo za 2 lata będzie nowa stacja

  Dodano po 3 [minuty]:

  I tak z ich strony łaskawość ,że 2000m pociagneli

  Dodano po 3 [minuty]:

  prose napisał:
  Borys1963 napisał:
  niemiecki francowaty Kaco który po przekroczeniu 253V
  A jak myślisz ile byś chciał puścić na linie ZE 300 V.Tolerancja jest 10 % a jak spalisz sprzęt sąsiadom jak myślisz kto będzie za to odpowiadał napewno nie ZE tylko ty.
  Przy okazji ,jak nie było ASX robiłem moją instalacja niezłe halo po 2 wsiach