Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Re: Nowa ustawa o OZE stan prac oraz co dalej?

nowex 15 Apr 2016 17:44 221793 2822
Tespol
    habr29
    Level 12  
    Policzyli z lutego i marca i wyszło o 40 % więcej niż w realu .
  • Tespol
    Seas
    Level 22  
    W PGE nie ma żadnych prognoz na I półrocze. Po 6 miesiącach rozliczenie i na podstawie I pólrocza ma być prognoza na II.
  • Tespol
    habr29
    Level 12  
    Z tego wniosek że TAURON wyszedł przed szereg tylko ciekawi mnie jak będą rozliczać taryfę dzienną i nocną bo nawet w liczniku widoczny jest tylko odczyt sumy taryf 2.8.0 choć w Tauronie z czytali mi zdalnie licznik i pokazali że liczy oddaną energię w dwóch taryfach. W załączniku prognoza.
    Re: Nowa ustawa o OZE stan prac oraz co dalej?
    Seas
    Level 22  
    Na l&g w samoczynnym przewijaniu widać 1.8.0 i 2.8.0. Dopiero po wejściu głębiej w menu data można przeglądać rejestry w rozbiciu na strefy czasowe.

Dodano po 4 [minuty]:

Czy ktoś wie jak to jest z akcyzą od energii pobranej? W przypadku Tauronu wygląda na to, że jest wyłączona z net-metringu.
    BILGO
    Level 38  
    Seas wrote:
    W przypadku Tauronu wygląda na to, że jest wyłączona z net-metringu.

Na zdjęciu wyżej pisze coś o akcyzy równej 38,20 zł ;)
    Seas
    Level 22  
    Dlatego właśnie zadałem pytanie. Moze to oznaczać, że oprócz dystrybucji, opłaty jakościowej zapłacimy równiez akcyzę.
    kitolcio
    Level 17  
    Przerabiałem to z Tauronem.
    Nie podpisałem aneksu do umowy i złożyłem reklamację z wnioskiem o rozliczanie według wskazań urządzeń pomiarowych bez płacenia prognoz (według ustawy OZE).
    Walczyłem od lutego, zgłosiłem się do Rzecznika Praw Konsumenta i po jego interwencji zadzwonił śmieszny człowiek z Taurona, który starał się mnie przekonać że nie mam racji, powoływał się na w/w ustawę, ale nie potrafił wskazać takiego zapisu w ustawie.
    Napisałem w odpowiedzi na wcześniejszą korespondencję z Tauronem żeby przysłali właściwy aneks bez wspomnianego wpisu o prognozach.
    Pismo napisałem ponad 2 tygodnie temu i nadal nie mogę doczekać się na właściwy aneks.
    Czekam, nie płacę kolejnych prognoz bo napisali że nie będę rozliczany w formie prognozowania, a te były właśnie mocno zawyżone z naliczoną akcyzą.
    Czekam i jeśli ktoś z Tauronu to czyta, to niech wie że nie odpuszczę.
    Sądziłem że jestem sam, ale myliłem się chyba.
    Prawdopodobnie sam jestem w sytuacji nie podpisanego aneksu, ale z mocno zawyżoną prognozą jest widać więcej.
    Seas
    Level 22  
    Z akcyzą jest probkem. Są głosy, że akcyza jest daniną i należy ją płacić. Nie wiadomo kogo pytać - ME, MF ?
    kitolcio
    Level 17  
    @Seas Niech więc płaci ją ZE, w końcu mają od nas za darmo świadectwa pochodzenia, którymi handlują.
    Seas
    Level 22  
    Dobrze byłoby, ale habr29 ma to na fakturze więc to prosument płaci
    kitolcio
    Level 17  
    Akcyza raczej nie jest płacona za wytworzoną energię, ale za pobraną, zobacz dokładniej.
    Ja wcześnie też sądziłem że naliczyli za oddaną...
    Seas
    Level 22  
    O to właśnue chodzi, napisałem wcześniej. Na fakturze habr29 Tauron naliczył 20 zł/MWh za energię pobraną. Wynika z tego, że net-met nie bilansuje akcyzy.
    kitolcio
    Level 17  
    Masz rację niestety.
    To tylko potwierdza stare powiedzenie, że "nie ma grabi, które grabią od siebie"
    Dlatego należało by się zwrócić do URE z zapytaniem o składniki podlegające bilansowaniu.
    Seas
    Level 22  
    Wygląda na to, że bilansując 1MWh w net-net zapłacimy za dystrybucję, opłatę jakościową i dodatkowo 20 zł akcyzy. To jest 2 gr/kWh. Ciekawe czy w net-met proponowanym prze ME będzie podobnie. W komentarzach ME mówi się o wymianie barterowej.
    Seas
    Level 22  
    Czy ktoś wie? Akcyza jest cenotwórcza. Jest więc doliczana do ceny towaru i dopiero od tej sumy jest liczony VAT. W przypadku kolegi habr29 od sprzedaży energii 1910 kWh naliczono 38,2 zł akcyzy (20 zł/MWh), to należy spodziewać się doliczenia VAT. Kolega wprowadził do sieci 1185 kWh. Oznacza to, że 1185 rozliczy w ramach net-met, a 725 kupi po pełnej cenie z sieci OSD. W pełnej cenie są akcyza i podatki. OSD naliczył akcyzę od 1910 - należy zwrócić uwagę czy nie naliczy jej podwójnie. Zastanawiam się czy nie zostaniemy zaskoczeni jeszcze raz przez naliczenie VAT od energii rozliczanej w net met. Jak widać pod net-met nie podlega akcyza, może więc nie podlegać podatek VAT. Startowaliśmy z pozycji, że w ramach net-met płacimy tylko dystrybucję i opłatę jakościową. Teraz dochodzi akcyza, a może i VAT. Czyli pierwotnie w G11 po net-met za kWh powinienem zapłacić 0,27 zł. Teraz uwzględniając akcyzę i VAT od energii, może okazać się, że koszt zakupu wzrośnie o około 0,08 zł - razem 0,35 zł co stanowi 60% obecnej całkowitej ceny 1 kWh. Próbowałem wyciągnąć od ludzi zbliżonych do ME interpretację net-met z noweli. Co oznacza net-met 1:0,7. Czy to oznacza, że w ramach rozliczenia net-met za energię bilansowaną zapłacimy 0,3 pełnej stawki, a ktoś i tak doliczy akcyzę i VAT. Czy może chodzi o barter tj. będziemy mogli odebrać z sieci za darmo 70% energii pobranej. Barter nie jest jasny więc posłużę się przykładem. Licznik pokazuje pobranie 1000 kWh i wprowadzenie 1000 kWh. W ramach net-met rozliczymy pobranie jako 700 kWh w ramach barteru, czyli za darmo i 300 kWh po pełnej stawce. Można zadać wiele pytań do tych rozliczeń, a kombinacji będzie bez liku. Ktoś popolemizuje ze mną?
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    Seas wrote:
    Teraz dochodzi akcyza, a może i VAT. Czyli pierwotnie w G11 po net-met za kWh powinienem zapłacić 0,27 zł. Teraz uwzględniając akcyzę i VAT od energii, może okazać się, że koszt zakupu wzrośnie o około 0,08 zł - razem 0,35 zł co stanowi 60% obecnej całkowitej ceny 1 kWh.

W II taryfie płaciłem w 2015 wraz z przesyłem, jakościową i VAT 0,27 zł/1kWh, a w I 0,64zł. W 2016 ceny prawdopodobnie nieco spadły.
    Jaki w tej sytuacji jest sens net meteringu?
    Seas
    Level 22  
    Celowo napisałem o G11 by nie liczyć tych zmian dla dwóch stref. Tak naprędce w II taryfie do dystrybucji i opłaty jakościowej należy doliczyć około 2,5 gr akcyzy. to jest dużo bo u mnie dystrybucja i opłata jakościowa w II to 6,2 gr/kWh. Dochodzi akcyza 2,5 i ewentualny VAT od energii - 4,5 gr. Zobacz co się dzieje: startowałem z 6,2, a 6,7 to podatki. Zamiast w net-met płacić 6,2 gr/kWh cena wzrosła do 12,9 gr/kWh - ponad 100%. Aż boję się co zobaczę na fakturze za I półrocze. Moje pojęcie o oszczędnościach w ramach net-met może być brutalnie zmienione.
    Seas
    Level 22  
    Jest pomysł na abonament - off grid i odłączyć się od sieci. Oj będzie popyt na magazyny :-)
    ireneo77
    Level 9  
    Ja uruchamiałem 1 marca (tauron) i też tak dostałem. Prognozy wyssane z palca. W ten sam dzień znajomy i ja mieliśmy wymieniane liczniki, identyczne moce instalacji, prawie takie same pobory energii w latach poprzednich, a różnice w rachunkach prawie 100% !!!. Dodam tylko że obie prognozy robiła ta sama pani.
    wnoto
    Level 34  
    rząd jeszcze przymierza się do uelastycznienia taryf. Ciekawy jestem jaka będzie najniższa cena prądu w taniej taryfie.
    marcinbbb
    Level 26  
    Robi się dokładnie to samo co z kosztami przesyłu energii elektrycznej, sąsiad płaci za nasz prąd a my płacimy za dystrybucję w netmeteringu. Teraz nie dość że zapłacimy dystrybucję to jeszcze akcyzę od całości prądu ( nie ewentualnej nadwyżki pobranej z sieci lub tej odebranej z naszej produkcji), podobnie jak sąsiad też zapłaci akcyzę za nasz prąd.

Gdyby magazyny energii były tylko trochę tańsze i gwarancja na nie była adekwatna do ceny... ale później i na magazyny energii najdą jakiś "haczyk".
    wnoto
    Level 34  
    Wystarczy np. podnieść opłatę jakościową. Lub wprowadzić 20zł miesięcznie na rynek mocy (żeby zrównoważyć OZE). I budżet im się zamknie.
    marcinbbb
    Level 26  
    To Kowalskiemu zwiększy się rachunek za prąd, a my będziemy temu winni. I kółko się zamyka. A zacznie się nagonka na nas, która cały czas trwa, ostatnio sąsiad mi powiedział że przez takich jak ja on ma taki drogi prąd.
    passatwv
    Level 11  
    marcinbbb wrote:
    To Kowalskiemu zwiększy się rachunek za prąd, a my będziemy temu winni. I kółko się zamyka. A zacznie się nagonka na nas, która cały czas trwa, ostatnio sąsiad mi powiedział że przez takich jak ja on ma taki drogi prąd.

To samo mnie spotkało. Tylko ja mam problem z całą ulicą. :cry:
    marcinbbb
    Level 26  
    Mi też sąsiedzi mówią że podłączą się do mnie pod ciepłą wodę bo mam też kolektory słoneczne. Że prąd za darmo to sobie kabel przeciągną.
    Odpowiadam że nie ma najmniejszego problemu... (kiedy oni mają już banana na twarzy ) dodaje, że założymy ciepłomierz i/lub pod licznik energii elektrycznej i temat momentalnie się zamyka i banan z twarzy też znika. Ciemna masa myśli że sobie poużywa na Twój rachunek, a wystarczy dać do zrozumienia że za darmo... to nawet w mordę w Sosnowcu nie dają.
    hostii
    Level 25  
    marcinbbb wrote:
    dodaje, że założymy ciepłomierz i/lub pod licznik energii elektrycznej i temat momentalnie się zamyka i banan z twarzy też znika.

Lepiej dać za darmo, bo jak byś chciał na tym zarobić to Cię podkablują i masz przerąbane, bo trzeba mieć koncesje na sprzedaż takich mediów.
    marcinbbb
    Level 26  
    Pisałem że za darmo to nawet w Sosnowcu się nie dostaje. Tym bardziej nie widzę powodu aby media które kosztowały grubą gotówkę też oddawać za darmo. Czy jeśli mój sąsiad jest górnikiem i dostaje deputat węgla to też mam powiedzieć że chętnie podłącze się do jego węgla?
    Tym samym mój poprzedni post nie miał na celu sprzedawania/oddawania/czy pożyczania mediów lecz uzmysłowienie dowolnemu Kowalskiemu, który nawiedzi Was z podobną inicjatywą. Aby grzecznie ale dosadnie dać mu do zrozumienia, że ma spadać na drzewo!
    passatwv
    Level 11  
    Ustawa o OZE: prosument nie zarobi na sprzedaży energii
    Według nowej koncepcji resortu energii, prosumenci mają produkować energię „dla siebie, a nie dla zysku”. ME proponuje wprowadzenie autorskiej wersji systemu bilansowania energii wprowadzonej do sieci przez prosumenta z energią przez niego pobraną. W przypadku mikroinstalacji o mocy do 7 kW za każdą wprowadzoną do sieci 1 kWh energii prosumentowi ma przysługiwać prawo do odebrania za darmo 0,7 kWh energii od swojego operatora. W przypadku mikroinstalacji większych od 7 kW ten współczynnik ma zmaleć do 0,5 kWh energii pobieranej z sieci, a w przypadku mikroinstalacji sfinansowanych przy wsparciu środków publicznych prosumentowi ma przysługiwać prawo do odebrania już tylko 0,35 kWh energii.

– W ten sposób prosument nie ponosi opłat związanych z dostarczeniem do niego energii elektrycznej w okresie, gdy jego zużycie jest większe od bieżącej produkcji w mikroinstalacji z uwagi na fakt, iż korzysta ze swojej, „zmagazynowanej” energii – PAP cytuje uzasadnienie projektu nowelizacji.
    http://gramwzielone.pl/trendy/21444/ustawa-o-oze-prosument-nie-zarobi-na-sprzedazy-energii