Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Re: Nowa ustawa o OZE stan prac oraz co dalej?

nowex 08 May 2016 11:02 221463 2822
Optex
 • #931
  Borys1963
  Level 14  
  Do Seas.Gdyby zostać na starych zasadach,bedzie to na dzień dzisiejszy lepsze rozwiązanie od wejścia w nowe reguły,ale : Mogą i chyba spadną ceny energii,a wzrosną i to chyba pewne, koszty przesyłu.I tu będziemy mieli zagwózdkę.
 • Optex
 • #932
  Seas
  Level 22  
  Co do wzrostu cen dystrybucji masz rację. Natomiast, gdy stare warunki okażą się mniej korzystne np. po kilku latch od nowych, możesz podpisać nową umowę. Istotne jest jednak to, że w nowelizacji wsparcie w postaci net-met obowiązuje tylko 10 lat. Dla mnie przy przejściu na nowe warunki zostanie juz tylko 7 lat wsparcia. Przy starych warunkach net-met jest nieograniczony czasowo i w perspektywie 20 lat może być opłacalny nawet po wzroscie cen dystrybucji.
 • #933
  Jan_Werbinski
  Level 33  
  To wtedy przejdziemy na nowe warunki. Za cztery lata jeśli PiS odejdzie od władzy, to znowu się przepisy zmienią. O ile się nie okaże że wcześniej z powodu niezgodności z wymogami UE lub niedostatecznym udziałem OZE w produkcji energii.
  Każda podwyżka ceny dystrybucji, to zwiększenie rentowności szybko taniejących akumulatorów. Przegną i będą mieli problem jak producenci ropy, którzy już przegrali z tym co nieuniknione w branży motoryzacyjnej.
 • #934
  Seas
  Level 22  
  Może ktoś czytał nowelizację dokładniej, ale ja nie wyczytałem w niej informacji, że starzy prosumenci mogą nie zawierać nowych umów tj. mogą pozostać na starych warunkach. Może taka możliwość dają prawa nabyte i nowelizacja ustawy wcale nie musi tego określać. W każdym razie prosumenci w rozumieniu nowelizacji nie mają prawa do odsprzedaży nadwyżki energii do sieci OSD.
 • #935
  pit333
  Level 10  
  Witam czy nie oznacza to że według nowej ustawy po prostu będziemy wywłaszczeni z części naszej własności tak jak w trój-paku gdzie dostawaliśmy tylko osiemdziesiąt procent ceny.
 • #936
  Seas
  Level 22  
  Coś w tym jest co napisałeś. Ustawa oze z 20.02.2015 zmienila przepisy malego trójpaku na lepsze, czyli zamiast 80% wprowadziła 100% i net-met energii. Takie rozwiązania są ok jezeli nowy przepis jest korzystniejszy od starego. W przypadku nowelizacji, zmiana niekoniecznie musi być lepsza - np. 10 letni okres wsparcia. W starej ustawie dla net-met nie ma ograniczeń czasowych. W Kodeksie Pracy jest artykuł mówiący, że w przedsiębiorstwie mogą obowiązywać uklady zbiorowe pod warunkiem, że będą dla pracowników korzystniejsze niż KP.
 • #937
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Szybka ścieżka dla ustawy o OZE. Ekolodzy zauważają oszustwo.

  Na stronach Sejmu zawisł projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE). Zgodnie z oczekiwaniami, PiS ograniczy wsparcie dla przydomowych elektrowni. Organizacje ekologiczne zarzucają ministerstwu podanie nieprawdziwej informacji o rzekomym poparciu dla ustawy

  Link
 • Optex
 • #938
  kuba9449
  Level 10  
  Czy ma ktoś może link do projektu ustawy?
 • #940
  Borys1963
  Level 14  
  Seas wrote:
  Dla leniuszków ustawa oze z 20,02,20,15 i projekt nowelizacji autorstwa PIS

  Seas cały czas cię podziwiam,że masz tyle wytrwałości w pomaganiu.Zadam Ci pytanie jako do fachowca -co sądzisz o moich wpisach jako aa na GZ? (dzisiejszych)
 • #941
  Jan_Werbinski
  Level 33  
  Ciekawy pomysł z 7 kWh on-grid i reszta w akumulator. Tylko na jakim sprzęcie to zrobić?Dedykowane są zbyt drogie. Trzeba by coś lepić samemu.
 • #942
  Borys1963
  Level 14  
  Jan_Werbinski wrote:
  Ciekawy pomysł z 7 kWh on-grid i reszta w akumulator. Tylko na jakim sprzęcie to zrobić?Dedykowane są zbyt drogie. Trzeba by coś lepić samemu.

  Hybrydy infini (chińskie i oczywiście kupione po za cholerną Polską) 1 i 3 fazowe.Akumulatory (trakcyjne) bezpośrednio od producentów na Śląsku.
  Jeszcze tańsze offgridy (inwertery) ale przy niskim stanie aku przechodzące na sieć.

  Dodano po 3 [godziny] 13 [minuty]:

  Seas Oj Panowie, ja też nie jestem konserwa - jakiś WR, buforek, trochę automatyki. Zaczęlo się spinać. Jak wprowadzą 1:0,7 to trafia mnie, że by wyjść na opuście na 0 będę musiał wprowadzić do sieci 43% energii wiecej niż pobiorę. Dla tych 1:0,5 robi się o 100% więcej i nie dziwię się, że hybrydy czy off-gridy robią się interesujące.
  No właśnie nie wyjdziesz na 0 bo będą rosły opłaty stałe których nie zbilansujesz
 • #943
  Seas
  Level 22  
  Zaskoczę Cię, w moim przypadku jest inaczej Nawet gdybym pozostał na dzisiejszym net-met w G12W od lipca wzrośnie opłata przejściowa o około 36 zł i dojdzie opłata oze -jakieś 16 zł plus dotychczasowe oplaty stałe 172 -razem 222 zł . Teraz bardzo ciekawa rzecz: opust 1:0,7 jest o dziwo korzystniejszy dla G11 pod warunkiem, że mieszczę się w bilansie tj. nie kupuję energii z sieci po 100%. Te same kwoty 36 + 16 + dzisiejsze opłaty stałe dla G11 134 - razem 186 zł. Koszty stałe mniejsze i do tego G11, czyli mam d... pilnowanie stref czasowych. Oczywiście są to drobiazgi. Dla malych instalacji nowelizacja nie wygląda źle. Czy sprzedaż nadwyżki po 0,13 zł/kWh jest korzystniejsza niż zamiana nadwyżki na opust 1:0,7, czyli oszczędność 0,3 zł/kWh bez podatku. Nigdy nie sądziłem, że porównawcze wyliczenia wskażą, że nowelizacja będzie korzystniejsza dla instalacji do 7 kWp od dzisiaj obowiązujących przepisów. Niestety dla 1:0,5 wygłada to źle.

  Dodano po 21 [minuty]:

  Oczywiscie masz rację na zero nie wyjdę bo mam koszty stałe. Moja nadwyżka jednak nie była nigdy tak duża, żeby jej sprzedaż rekompensowała koszty stałe. Zresztą maksymalizacja zużycia własnego w I i pelny net-met w II zmniejszyła moją nadwyżke do 1 MWh, czyli 167 zł.
 • #944
  Borys1963
  Level 14  
  Zgadza się dla instalacji do 7 kW jakos się spina (ale bez pompy ciepła) i to jest clou sprawy.Po cholerę komuś instalacja PV bez grzania elektrycznego!Tylko idiota będzie to montował grzejąc (spalając).................................................... gaz,węgiel,olej,pelet itp na co.
 • #945
  Seas
  Level 22  
  Dziękuję, właśnie nazwałeś mnie idiotą. Dzięki pv przestałem grzać cwu gazem, ograniczyłem pobór energii z poziomu 4 MWh do 1,5 MWh. CO to u mnie kominek z płaszczem wodnym. Początkowo miał wspomagać ogrzewanie gazowe, ale okazalo się, że 2-4 godziny palenia w kominku zapewnia doskonaly komfort cieplny na całą dobę. Oczywiscie w skrajnie niskich temperaturach zdarza się 5-6 godzin palenia, ale rzadko.
 • #946
  Borys1963
  Level 14  
  Wybacz nie to miałem na myśli (chodziło mi o nowe instalacje).Piszesz komfort cieplny przy kominku-masz jakąś regulację? Przy moim jest system nawiewów i za cholerę nie jestem w stanie ograniczyć temp. do 21 stopni (bez płaszcza wodnego)
 • #947
  Seas
  Level 22  
  Kominek z płaszczem wodnym przez integrator podgrzewa cwu i przez grupę CO. CO to podłogówka w salonie, kuchni i łazienkach i tradycyjne dwupłytowe radiatory kermi w sypiałniach oraz drabinki w łazienkach. Kominek ma szybę z pirolizą by ciepło kumulowało się na płaszczu, dodatkowo jest opatulony wełną mineralną. Sterownik steruje nadmuchem powietrza i po osiagnięciu 65 st na płaszczu wyłącza wentylator i opuszcza przysłonę ograniczając dostęp powietrza do paleniska. Działa to całkiem dobrze.
 • #948
  Borys1963
  Level 14  
  To teraz rozumię.Niestety u mnie kominek jest starego typu z szybą termo a na jego znianę muszę "dojrzeć" -ta nowelizacja chyba to przyspieszy .Też pozdrawiam małżonkę.
 • #949
  Seas
  Level 22  
  A propos małżonek, moja z wyksztalceniem humanistycznym doskonale daje sobie radę obslugując WR, przestawiając parametry załączania przekaźnika prądowego, nie mówiąc o bilansowaniu energii odbiornikow i inwertera w poszczegolnych strefach czasowych. A na dodatek montaż pv robiliśmy we dwójkę. Nie chwaląc się, jestem pełen podziwu.
 • #950
  Borys1963
  Level 14  
  Właśnie siebie i ją pochwaliłeś.Moja jest po ekonomii czyli z matematyką miała więcej do czynienie niż humanista a i tak 4 lata temu pokazała mi faca i tego się trzyma do tej pory (choć jak jestem na nartach potrafi zasterować zrzutami)
 • #951
  ogryz
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Borys1963 wrote:
  Zgadza się dla instalacji do 7 kW jakos się spina

  Pamiętajcie koledzy, że do tego dochodzi brak bilansowania faz i niejasna kwestia akcyzy. To wszystko "podgryza" oszczędności z PV, a nie wiadomo, co jeszcze wymyślą.
 • #952
  Jan_Werbinski
  Level 33  
  Najważniejsze dla mnie to żeby mnie nowa ustawa nie objęła. Jakoś przeczekam na obecnej do następnych wyborów. Może zmienią przepisy na korzystniejsze, albo akumulatory stanieją?
  Bez żadnego problemu mogę być odcięty od ZE od kwietnia do września. W zimie grzeję prądem i nie da się taniej niż w on-grid zmagazynować takiej ilości energii przez pół roku. Drugi problem to duża nadprodukcja latem. W najlepszych instalacjach będzie się marnować więcej niż połowa energii.
  Off-grid na razie mam w kamperze i się sprawdza. :-)

  Jeśli mnie zmuszą do nowych zasad, to aneks do umowy i moc 7 kW tylko do produkcji prądu na zimę. Reszta offline i zasilanie części domu przez pół roku z akumulatorów. Musiałbym zmagazynować tylko tyle energii ile nocą pobierają urządzenia chłodnicze, oświetlenie LED i RTV. Kilka kilowatogodzin. Jeśli tylko RTV i światło, to wystarczy niewielki akumulator i inwerter kilkaset W.
 • #953
  Borys1963
  Level 14  
  Jan_Werbinski wrote:
  Najważniejsze dla mnie to żeby mnie nowa ustawa nie objęła. Jakoś przeczekam na obecnej do następnych wyborów. Może zmienią przepisy na korzystniejsze, albo akumulatory stanieją?
  Bez żadnego problemu mogę być odcięty od ZE od kwietnia do września. W zimie grzeję prądem i nie da się taniej niż w on-grid zmagazynować takiej ilości energii przez pół roku. Drugi problem to duża nadprodukcja latem. W najlepszych instalacjach będzie się marnować więcej niż połowa energii.
  Off-grid na razie mam w kamperze i się sprawdza. :-)

  Jeśli mnie zmuszą do nowych zasad, to aneks do umowy i moc 7 kW tylko do produkcji prądu na zimę. Reszta offline i zasilanie części domu przez pół roku z akumulatorów. Musiałbym zmagazynować tylko tyle energii ile nocą pobierają urządzenia chłodnicze, oświetlenie LED i RTV. Kilka kilowatogodzin. Jeśli tylko RTV i światło, to wystarczy niewielki akumulator i inwerter kilkaset W.  Mój pobór na aku 37kW (2 lodówki i 2 zamrażarki + gniazda z TV plazmy,.komp itp.) to ok 8-10 kWh przez noc (jest to układ wydzielony)Cała reszta PC.klima .pompy obiegowe itp jest pod siecią (teraz będę robił małą przepinkę na pompę filtrującą basen-w nocy z aku-więc pobór na aku się zwiększy,ale zmaleje z sieci ok 3 kWh/doba.Niestety zmuszają nas do takich kombinacji.Mam nowy aku trakcyjny z hybrydą infini 10kW 3F.ile pociagnie nie wiem,ale wcześniej uzywałem 20 letniego "trupa od wózka reach" i oddawał ok 5/6 kWh/przez noc.Mam nadzieję ,że te informcje bedą pomocne
 • #954
  Jan_Werbinski
  Level 33  
  Ciekawe czy zamrażarek nie można by przełączyć tylko na zasilanie podczas dnia? Np. skrzyniowe trzymają ujemną temperaturę kilka dni i 12-15 godzin przerwy to dla nich nie problem. Nie wiem czy fluktuacje temperatury np. od -15 do -25 nie będą wpływać na jakość żywności? Na pewno to się nie uda z lodówką, bo tutaj kilka godzin to znaczna zmiana temperatury. Zmniejszeniu wahań temperatury w zamrażarce służy zwiększenie jej bezwładności cieplnej wypełniając ją plastikowymi butelkami z lodem.

  Dobowe zużycie moich urządzeń: lodówko zamrażarka ok. 200l 0,56-0,88kWh w zależności od ustawienia temperatury, stara zamrażarka szafkowa 100 l z NRD 0,89-0,93kWh. Myślę że mając cztery urządzenia chłodnicze mógłbym zejść do 3-5 kWh/noc. Czyli teoretycznie akumulator 6-10kWh.
 • #955
  Seas
  Level 22  
  WAŻNE: poproszono mnie o przekazanie uwag odnośnie nowelizacji ustawy. Nie wiem, czy będą miały wpływ na jej ostateczny kształt (bez zarozumiałości), ale należy zrobić wszystko by ją zmienić. Pewne jest, że nie będzie FiT i nie będzie sprzedaży nadwyżki, net-met 1:1 też nie wchodzi w rachubę. Prosiłbym o zgłaszanie pomysłów i uwag, może coś uda się zmienić. Najlepiej na PW. Liczę na Was.
 • #956
  Borys1963
  Level 14  
  Ja za mojego 720Ah/48V zapłaciłem 8500 .Tak jak pisałem nie mam pojęcia ile wytrzyma.Poprzednik 850Ah/48 V żył 20 lat.Nadal korzystanie z aku jest nieekonomiczne.Ja się tym bawię.
 • #957
  Jan_Werbinski
  Level 33  
  Niech zwiększą limit mocy dla rozliczenia 0,7 do 10 lub nawet 15 kW.
  Jeżeli nadwyżka produkcji ma przepadać, to za to zamiast 0,7 niech dadzą 0,8 albo 0,9. Coś za coś.
 • #958
  Borys1963
  Level 14  
  Oczywiście poprzednik wczesniej zasilał wózek.Potem stał 3 lata,aż dałem mu drugie życie
 • #959
  chrobry25
  Level 14  
  Seas wrote:
  WAŻNE: poproszono mnie o przekazanie uwag odnośnie nowelizacji ustawy. Nie wiem, czy będą miały wpływ na jej ostateczny kształt (bez zarozumiałości), ale należy zrobić wszystko by ją zmienić. Pewne jest, że nie będzie FiT i nie będzie sprzedaży nadwyżki, net-met 1:1 też nie wchodzi w rachubę. Prosiłbym o zgłaszanie pomysłów i uwag, może coś uda się zmienić. Najlepiej na PW. Liczę na Was.


  Czyli nic nie będzie. Niech odkupią od nas instalacje.
 • #960
  Borys1963
  Level 14  
  Jan_Werbinski wrote:
  Niech zwiększą limit mocy dla rozliczenia 0,7 do 10 lub nawet 15 kW.
  Jeżeli nadwyżka produkcji ma przepadać, to za to zamiast 0,7 niech dadzą 0,8 albo 0,9. Coś za coś.

  Nadal jest to okradanie nas z iluś tam %.A opłaty stałe -do tego chore 15 zł na tvpis