Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterownik wentylatorów WC oraz cyrkulacji CWU - projekt z minionej epoki?

rewik 26 Mar 2014 19:36 10902 4
Optex
  • Sterownik wentylatorów WC oraz cyrkulacji CWU - projekt z minionej epoki?

Za pomocą urządzenia sterowane są wentylatory w łazience i WC oraz cyrkulacja ciepłej wody.

Sterownik wentylatora (dwa takie same układy dla łazienki i WC) - po wejściu do pomieszczenia czujnik wykrywa ruch i włącza się wentylator. Po wyjściu układ od razu nie wyłącza wentylatora, a następuje to po ustawionym czasie (regulowanym na pierwszym układzie 2 - 30 min) . Gdy nikt nie korzysta z łazienki lub WC przez dłuższy czas - czujnik nie wykrywa ruchu wtedy wentylator włącza się cyklicznie co ustawiony czas (regulowany na drugim układzie 20 min - 3,5 h).

Sterownik cyrkulacji CWU - po wejściu do dowolnego pomieszczenia z czujnikiem (łazienka, WC lub kuchnia) wykrywany jest ruch i włącza się przekaźnik. Na rurę od cyrkulacji zamocowana jest kapilara od termostatu. Jeśli temperatura w obiegu cyrkulacji jest niższa od ustawionej termostat załącza styk. Pompa cyrkulacji działa tylko wtedy, kiedy w w/w pomieszczeniach wykrywany jest ruch i jednocześnie temperatura w rurach cyrkulacji jest niższa od ustawionej na termostacie. Pompa nie lubi krótkotrwałych załączeń więc dołożyłem układ czasowy. Po wykryciu krótkotrwałego ruchu układ od razu nie wyłącza przekaźnika, a następuje to dopiero po ustawionym, minimalnym czasie (regulowanym od 5s do 1 min)
    Sterownik umiejscowiony na strychu, zdjęcia kiepskie bo robione telefonem.

Sterownik wentylatorów WC oraz cyrkulacji CWU - projekt z minionej epoki? Sterownik wentylatorów WC oraz cyrkulacji CWU - projekt z minionej epoki? Sterownik wentylatorów WC oraz cyrkulacji CWU - projekt z minionej epoki?

Czujniki ruchu Arduino http://www.arduino.info.pl/pir-hc-sr501-czujnik-ruchu mają tylko 3V na wyjściu więc połączyłem je przez transoptory w celu podniesienia napięcia.

Termostat podobny do tego http://coolmarket.pl/pl/p/Termostat-mechanicz...%2C-regulator-temperatury-F2000-z-kapilara/58 z regulacją temperatury od 0 - 40 st

Z taką ilością elementów układ wygląda z pewnością jak projekt z minionej epoki. Moje rozwiązanie doskonale sprawdza się w praktyce ale na pewno za pomocą jakiegoś mikrokontrolera można było to zrobić dużo prościej.
    Koszty trudno ocenić ponieważ dużo rzeczy miałem w swoich zasobach. Najdroższe były potencjometry - 5 x 3zł, termostat - 30 zł i czujniki ruchu - 3 x 9zł.

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    rewik
    Level 18  
    rewik wrote 389 posts with rating 59, helped 15 times. Live in city Poznań. Been with us since 2003 year.
  • Optex
    mirek_zaf
    Level 16  
    Na mikroprocesorze chyba by było łatwiej logikę zaszyć i wszelkie opóźnienia, a poza tym zrobić to co często irytuje jak się wchodzi do jakiegoś pomieszczenia i owszem włącza się wentylator, ale... od razu wchodzi na pełne obroty i nie ma żadnego soft startu. Mógłby mocniej dmuchać wtedy kiedy nikogo nie ma i do tego PWM by się przydał.
    Nie wiem czy na 230VAC, czy na 12V masz te wentylatory, ale w przypadku jakiegoś 15W o wydajności ok. 150m^3/h na zwykłym triaku poprzez optoizolator MOC3041 sterując tym tak żeby PWM na co najmniej 20ms go załączał (pełne okresy prądu z gniazdka 50Hz) bez żadnych problemów w trybie ciągłym płynną regulację mam zrobioną na ATTiny85.
    Jak to jest na 12V to spokojnie jakiś mosfet też ładnie by regulował obroty.

Po prostu niecierpię dzwięku jednostajnie włączonego wentylatora-jest denerwujący-dlatego na ATTiny85 dodałem generator liczb pseudolosowych i... obroty są sterowane prawdopodobieństwem załączenia nastepnego okresu 20ms, ustawianym potencjometrem ;)
    W efekcie praca wentylatora bardziej przypomina wiejący wiatr przy wyższych obrotach niż cykliczny upierdliwy jednostajny dzwięk :D

rewik wrote:
    Czujniki ruchu ... mają tylko 3V na wyjściu więc połączyłem je przez transoptory w celu podniesienia napięcia.

Znowu nie przedpotopowy projekt, bo ten czujnik całkiem ciekawy i od spodu trochu elementów SMD tam upakowali za te niecałe 2$ ;)
    HC-SR501 Adjust IR Pyroelectric Infrared PIR Motion Sensor Detector Module

Ciekawy jestem, czy ten czujnik dałoby radę jakoś ustawić albo "przerobić", żeby zamiast tylko sygnału czy jest ruch czy nie, analogowy sygnał mieć, który by jakoś oddawał jak duży to jest ruch?
    Chyba że jakoś kombinując z ustawieniami można coś podobnego dostać na wyjściu w postaci impulsów-np. szybko zmieniających się jak jest spory ruch, a wolniej jak jest niewielki?
    Sam czujniczek niczego sobie-zasięg do 7m, niski pobór prądu.
    Tylko jak go hackować żeby w jakimś DIY wielkość tego ruchu oszacować, a nie tylko czy jest czy nie?
  • Optex
    KwoiteK
    Level 16  
    Rozumiem, że wentylator w WC ma za zadanie wymienić powietrze na świeższe :).

W łazience rzeczywiście wystarczy sama czujka obecności. Jeśli ktoś już jest to wiadomo, że albo "myśli", albo kąpie się. Nie ma więc potrzeby wykrywania wilgotności tylko zawsze włączamy wentylator.

Natomiast w kuchni lepiej zastosować czujnik wilgotności zamiast ruchu. Przecież nie ma potrzeby włączania wentylatora w kuchni za każdym razem, kiedy robię śniadanie.

Pozdrawiam.
    rewik
    Level 18  
    Quote:
    Natomiast w kuchni lepiej zastosować czujnik wilgotności zamiast ruchu. Przecież nie ma potrzeby włączania wentylatora w kuchni za każdym razem, kiedy robię śniadanie.

Ale w kuchni nie ma żadnego wentylatora :D
    mirek_zaf
    Level 16  
    dj_john wrote:
    Konkludując - nie sadzę aby do sterowania wentylatorem "kiblowym" był potrzebny uC :).

Prawdę mówiąc nie chciałoby mi się robić sterownika tylko do WC.

Zrobiłem kiedyś na mikrokontrolerze z ukladem wykonawczym triaka i jak potrzebuję przełączać grupowo 230VAC, to po prostu tylko zmieniam kilka linijek w programie i używam tam gdzie jest potrzeba.
    Ostatnio wykorzystałem ten sam układ do zgrzewarki na pierwotnym wielkiego trafo tylko dodając drugi potencjometr i kilka przycisków, a sensownym radiatorem załączy też grzejnik mały po dodaniu czujników temperatury :D
    Projektuję raz i tylko dopasowuję pod nowe zadanie, bo co za każdym razem będę "głowkował" co tam włożyć żeby podobną rzecz zautomatyzować? Szkoda czasu, pakuję swoje sprawdzone rozwiązanie i w razie czego wiadomo przynajmniej jak to naprawić bo jest schemat podobny w wielu sterownikach 230VAC....