Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki klej wrażliwy na temperaturę?

26 Mar 2014 21:04 5688 25
  • Poziom 14  
    Witam.
    Muszę skleić słuchawki Soundmagic e10 i potrzebuję do tego kleju, który pod wpływem podgrzania puści - tak jak to miało miejsce w tych słuchawkach.
    Podgrzałem suszarką do włosów i puścił po delikatnym podważeniu.
    Musi skleić aluminiową słuchawkę.
    Jaki klej polecacie?
    Pozdrawiam.
  • Poziom 29  
    Zwykły klej na gorąco?
  • Poziom 14  
    masz na myśli butapren?
  • Poziom 24  
    Butapren na gorąco?

Chodzi o takie coś, w sklepie budowlanym kupisz bez problemów. Do tego trzeba mieć pistolet elektryczny.

• Poziom 14  
    Nie, nie utrzyma w kupie słuchawki. Ten którym była sklejona fabrycznie słuchawka ma taki żółtawy kolor. Skleiłbym choćby kropelką ale muszę mieć możliwość rozklejenia w razie awarii kabla...
  • Poziom 14  
    Tak wygląda ta słuchawka.
  • Admin grupy audio
    Tu był jakiś klej montażowy, chińczycy mają pełno róznych klejów tego typu. Ja bym to skleił na butapren (pattex uniwersalny classic), albo jeśli ma być przeźroczyste to na klej obuwniczy lub polimerowy.

http://www.castorama.pl/katalog-produktow/art...j-uniwersalny-classic-henkel-pattex-50-g.html

http://alefarby.pl/kleje-specjalistyczne/1567...N-Klej-obuwniczo-poliuretanowy-50ml-tuba.html

Polimerowego używałem takiego:
    http://www.castorama.pl/katalog-produktow/art...lej-dragon-uniwersalny-polimerowy-250-ml.html
    Widzę że w małych tubkach jest nieco inna etykieta, nie wiem czy to ten sam klej ale nadawać się powinien:
    http://www.dragon.biz.pl/product.php?cat_id=52&subcat_id=84&subcatitem_id=686
  • Poziom 36  
    Moim zdaniem klej na gorąco z pistoletu nie nadaje się do klejenia metali, bo od nich po prostu odpada. Do tego konkretnego zastosowania o jakim tu mowa w ogóle się nie nadaje. Ja bym spróbował użyć czarów, czyli klej Magic. Jest to klej introligatorski, trzyma w miarę OK i do tych słuchawek myślę że by się nadał, a przy tym jak trzeba odkleić to też nie ma problemu i wyczyścić elementy potem się da. Używałem go do optyki w moich projektorach laserowych. Np. ten projekt
    http://c4r0.elektroda.eu/_hv/index.php?page=lasers/RGB
    bez kleju Magic byłby skazany na niepowodzenie ;)
  • Admin grupy audio
    Tu akurat jest plastik do połączenia, a nie metal. :) Klej introligatorski też by złapał, ale połączenie miałoby raczej słabą trwałość (bo pracuje). Poza tym to zwykle klej na bazie wody - bardzo długo schnie, no i tu może mieć nieprzewidziany wpływ na głośniczek, zwłaszcza że po sklejeniu tam jest przestrzeń zamknięta bez przepływu powietrza.
  • Poziom 31  
    Mam pytanie - w jakim celu po sklejeniu ma być to rozbierane ponownie?
  • Poziom 14  
    W razie gdyby kabel został ponownie uszkodzony.
    Czyli czeka mnie wycieczka do castoramy ;)
    Ten klej polimerowy puści po podgrzaniu?
  • Admin grupy audio
    Polimerowego nigdy nie miałem potrzeby rozklejać, przypuszczam że puści - jak pisałem, większość klejów puszcza.
    Możesz spróbować zrobić jeszcze inny patent, ale to wymaga trochę wprawy i cierpliwości - skleić na taśmę dwustronną. Trzeba byłoby dość dokładnie wyciąć paseczek taśmy, nakleić na rant tylnej części słuchawki (to czarne na zdjęciu) i wcisnąć jedną część w drugą. Trzymało będzie na pewno i na pewno puści po podgrzaniu suszarką.
  • Poziom 36  
    Artur k. napisał:
    Tu akurat jest plastik do połączenia, a nie metal. :) Klej introligatorski też by złapał, ale połączenie miałoby raczej słabą trwałość (bo pracuje). Poza tym to zwykle klej na bazie wody - bardzo długo schnie, no i tu może mieć nieprzewidziany wpływ na głośniczek, zwłaszcza że po sklejeniu tam jest przestrzeń zamknięta bez przepływu powietrza.

1.
    bialcus napisał:
    Musi skleić aluminiową słuchawkę.

2. Dlaczego długie schnięcie (powiedzmy przez noc - bo tyle u mnie sechł) miałoby źle wypływać na głośniczek? Wydaje mi się że parujący klej typu super glue mimo że schnie szybciej może dużo bardziej zaszkodzić głośniczkowi.

Co do pracowania, i małej wytrzymałości, może i racja. Ale ma to taką zaletę, że jeśli się okaże że nie wytrzyma to można bez problemu go usunąć i spróbować innego kleju. Lepiej tak, niż zaczynać testy od kleju który wszystko zapaćka a potem nie sposób będzie się go pozbyć. Poza tym uważam, że nie ma co tak bardzo spinać się nad tymi słuchawkami (przed zakończeniem naprawy planować już następną). Ile wytrzymały do momentu uszkodzenia? Jeśli wytrzymają drugie tyle, to myślisz że dalej będziesz mieć ten sam telefon?
  • Poziom 14  
    Telefon? Gdyby to były słuchawki od telefonu to nawet bym się w naprawę nie bawił. Ale słuchawki za 180zł to jednak trzeba naprawić nie? Wytrzymały ponad 2 lata i nie zamienił bym ich na żadne inne...
  • Poziom 31  
    bialcus napisał:
    ..Ale słuchawki za 180zł to jednak trzeba naprawić nie? Wytrzymały ponad 2 lata i nie zamienił bym ich na żadne inne...

Więc napraw je tak aby nie wymagały rozbierania.
  • Poziom 14  
    Przezorny zawsze ubezpieczony. Gdybym naderwał znowu kabel wolę mieć opcję rozebrania
  • Poziom 36  
    Sorry, nie wiem czemu byłem pewien że mowa o słuchawkach od telefonu.
  • Poziom 31  
    bialcus napisał:
    Przezorny zawsze ubezpieczony. Gdybym naderwał znowu kabel wolę mieć opcję rozebrania

A przezroczysta koszulka termokurczliwa nie rozwiązałaby problemu?
  • Poziom 32  
    c4r0 napisał:
    Moim zdaniem klej na gorąco z pistoletu nie nadaje się do klejenia metali, bo od nich po prostu odpada.

Jeśli powierzchnia jest zatłuszczona to tak się dzieje - wystarczy odtłuścić i po problemie.
  • Poziom 36  
    Na to nie wpadłem, ale zauważyłem że generalnie przedmioty dobrze odprowadzające ciepło źle się tym klei, bo klej stykający się z powierzchnią od razu twardnieje.
  • Admin grupy audio
    deus.ex.machina napisał:
    Jeśli powierzchnia jest zatłuszczona to tak się dzieje - wystarczy odtłuścić i po problemie.

Co nie jest do końca prawdą. Kleje na gorąco nie są sobie równe, są różne rodzaje klejów tego typu z różnym przeznaczeniem, a co za tym idzie - właściwościami, np. lepkością.
  • Poziom 32  
    c4r0 napisał:
    Na to nie wpadłem, ale zauważyłem że generalnie przedmioty dobrze odprowadzające ciepło źle się tym klei, bo klej stykający się z powierzchnią od razu twardnieje.

Można podgrzać choćby suszarka do włosów (o ile nie dysponuje się opalarka czy hot air).

Dodano po 4 [minuty]:

Artur k. napisał:
    deus.ex.machina napisał:

Co nie jest do końca prawdą. Kleje na gorąco nie są sobie równe, są różne rodzaje klejów tego typu z różnym przeznaczeniem, a co za tym idzie - właściwościami, np. lepkością.

Linki pozwalające wyszukać odpowiedni klej padły w temacie kilkukrotnie - zakładam ze osoba która będzie wykonywać montaż posiada zdrowy rozsadek i będzie w stanie poszukać kleju odpowiedniego do materiału z których wykonane są montowane części.
    Poza tym jak mi się wydaje tutaj nie będą działały siły które rozerwałyby nawet niezbyt dobrze dobrany klej, kluczem jednak będzie tu przygotowanie powierzchni.
    Tak czy siak doradzam krytycyzm i zdrowy rozsadek.
  • Admin grupy audio
    deus.ex.machina napisał:
    Poza tym jak mi się wydaje tutaj nie będą działały siły które rozerwałyby nawet niezbyt dobrze dobrany klej, kluczem jednak będzie tu przygotowanie powierzchni.

Ze strony głośnika owszem nie będą działały prawie żadne siły, ale zauważ że za "dupkę" się te słuchawki łapie w celu założenia i zdjęcia. A tu już zależy kto jak złapie. :)
  • Poziom 32  
    Artur k. napisał:
    deus.ex.machina napisał:

Ze strony głośnika owszem nie będą działały prawie żadne siły, ale zauważ że za "dupkę" się te słuchawki łapie w celu założenia i zdjęcia. A tu już zależy kto jak złapie. :)

Powierzchnia klejenia dość spora - wydaje mi się ze problemów nie będzie... no i zawsze można dobrać właściwy klej.