Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Interesuje mnie "inteligentny" włącznik światła. Jak wykonać?

27 Mar 2014 13:05 2367 2
  • Poziom 12  
    Witam.
    Chciałbym w domu jaki buduję zastosować coś tego typu do załączania oświetlenia:
    http://www.elkosmito.pl/index.php?id=produkt.php&produkt=40
    lub
    http://www.elkosmito.pl/index.php?id=produkt.php&produkt=64
    Czy jest ktoś w stanie "odgadnąć" jakie elementy będą do tego potrzebne aby coś takiego samemu złożyć??
    Głównie nie wiem co to za element na dole płytki w pierwszym adresie i element z lewej w drugim adresie.
    Uważam, że coś takiego jest bardzo praktyczne i wiele osób chętnie by się zainteresowało złożeniem takiego czegoś.
    Jak ktoś ma jakieś sugestie to bardzo proszę przyłączać się do dyskusji.
    Jeśli zaś chodzi o stwierdzenia aby kupić gotowca to powstrzymajcie się, bo po pierwsze brak $$$, a po drugie lubię grzebać w różnych dziedzinach i zawsze się czegoś nowego idzie nauczyć :).
    Schematów szukałem ale może nieudolnie lub poprostu nie znalałem odpowiedniego. Były na układzie 555 a ten wzrokowo mi na takowy nijak nie wygląda :)
  • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
  • Poziom 12  
    No więc głównie zależałoby mi na tym pierwszym urządzeniu.
    Włączanie czasowe i na stałe oświetlenia za pomocą jednego przycisku monostabilnego (dzwonkowego, impulsowego) lub w przypadku schodów dwóch takich przycisków ale wtedy wystarczy równolegle podłączyć przełączniki do jednej płytki i tak samo jak z jednym będzie więc nie ma co wnikać w resztę.
    Nie musi być dla mnie potencjometru w tym zestawie - wystarczy dopasowanie elementu na np. 3 lub 5 minut bez płynnej regulacji.
    I ten przekaźnik coś mi nie pasuje na tym urządzeniu ponieważ wynika z tego, że ma 12v cewkę(?).
    Ten drugi schemat byłby dobrą opcją do podłączenia światła na przedpokoju, bo zamiast dawać przy każdych drzwiach włącznik to można dać taki element zbliżeniowy i byłby on prawie niewidoczny i nie szpecił ściany.
    Ale jak pisałem wyżej to zależy mi głownie na tym pierwszym schemacie, a ten drugi ze względu na mniej miejsc w jakich planowałbym zastosować może kiedyś.