Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Cewka Tesli - kilka pytań, wykończenie

Crossek 27 Mar 2014 13:45 2706 13
 • #1
  Crossek
  Level 8  
  Witam
  Kilka dni temu wraz z kolegami ukończyliśmy budowę CT, no i oczywiście musiały powstać problemy, a mianowicie brak efektu "błyskawic". Jest to CT oparta na elementach z mikrofalówki, tj. 3 x transformator + kondensatory wysokiego napięcia w "paczce" o pojemności 280 nano F.
  -Uzwojenie wtórne nawinięte na rurze o średnicy 20cm, wysokość uzwojenie 73cm drut 0.8mm.
  -Uzwojenie pierwotne: rurka miedziana fi 8mm - 7 zwojów typu spodek odl. miedzy zwojami 1cm, odl. od uzwojenia wtórnego 4cm.
  -iskrownik wykonany z 2 śrub, główkami do siebie o regulowanej przerwie
  - kondensator wykonany z 14 kondensatorów z mikrofalówki połączonych szeregowo i równolegle, dających ok 280nano
  -toroid wykonany z rury aluminiowej o średnicy 15cm, średnica toroidu 70cm, wstępnie wyszpachlowany i wygładzony a następnie oklejony folią aluminiową.
  -zasilanie: 3 X MOT połączone szeregowo uzwojeniami wtórnymi, dając około 5800V/2400W (800W=1MOT).  Cały problem w tym, że strona pierwotna działa dobrze. po włączeniu zasilania na iskrowniku ciągle przeskakuje iskra ( i to bardzo duża ). jednak po stronie wtórnej nie możemy uzyskać efektu błyskawicy z toroidu. Na jedną próbę usunęliśmy toroid i w jego miejsce daliśmy małą świetlówkę by sprawdzić czy zaswieci, efekt się pojawił, świetlówka zaświeciła się. powstały więc w naszych głowach rózne teorie i dalsze działania. Może iskrownik działa śmiesznie mówiąc za szybko i toroid nie ma czasu się naładować? Może toroid jest zbyt duży i nie gromadzi wystarczająco ładunków? Może problem tkwi w zgraniu tesli i jak by tu coś wykombinować?

  Proszę o porady od kolegów, a my w międzyczasie skombinujemy iskrownik obrotowy.

  W naszym projekcie opieraliśmy się o stronę:
  teslacoil.republika.pl
  oraz programy i wzory tam zawarte
  a także filmiki oparte na MOT z yt.
 • #2
  jarek_lnx
  Level 43  
  Quote:
  Może iskrownik działa śmiesznie mówiąc za szybko i toroid nie ma czasu się naładować? Może toroid jest zbyt duży i nie gromadzi wystarczająco ładunków? Może problem tkwi w zgraniu tesli i jak by tu coś wykombinować?

  Nic nie piszesz o strojeniu, czyżby to był temat wam nie znany?
 • #3
  Crossek
  Level 8  
  Gdyby temat był nieznany to nic by nie powstało, ja proszę porady.
  Co do strojenia, działaliśmy na uzwojeniu pierwotnym - bez zmian.
 • Helpful post
  #4
  sobel23
  Level 12  
  Witam. Jeszcze niedawno (4 miesiące temu) robiłem mini CT na jednym transformatorze mikrofalowym. Transformator waży 7 kg. Strasznie się grzał więc zastosowałem dławik z układu do zasilania lamp halogenowych i podłączyłem go szeregowo do uzw. pierwotnego. Łuk nie rozciągał się już tak jak wcześniej. Zamiast jednego kondensatora z mikrofalówki użyłem baterii złożonej z 3 kondensatorów 3kV każdy, nie miałem czasu na obliczenia itp. CT potrzebowałem do szkoły :). Wysokość nawijanej ręcznie cewki wynosiła 27cm, a średnica 7cm. Uzwojenie wtórne to 4 zwoje kabla ekranowanego. Efektem tego były błyskawice o długości ok. 15-20cm. Tak więc zastosujcie inne kondensatory (nie te z mikrofalówek), a jeżeli musicie i stosujecie te z mikrofalówek to czy napięcie jest wyprostowane w "połowie" diodami prostowniczymi, które były przy transformatorach ? Mi TC działała tylko wtedy gdy zastosowałem dołączoną do transformatora diodę prostowniczą WN! Jak to nie pomoże to kupcie 4-8 kondensatory foliowe na 6kV każdy i połączcie je równolegle i do ostatniego kondensatora dajcie 3 diody prostownicze WN i dopiero do iskrownika.
  Kombinujcie również z uzwojeniem pierwotnym TC najlepiej aby było zwinięte w spirale tzn. w formie tradycyjnej (nie na jednym poziomie). I również zróbcie tak aby to uzwojenie pierwotne TC dało się podnosić prawie aż do połowy uzwojenia wtórnego. Trzeba kombinować :)
  Cewka Tesli - kilka pytań, wykończenie
 • #5
  Crossek
  Level 8  
  MOTY zepsute, coś w nich strzeliło. Zakupiliśmy 2 transformatory 5kV 25W jeden czyli 2 traka razem dadzą 10000V i 50W. Kondensator wyszedł wg. obliczeń 3.2 nano farada. Co wy na to?
 • #6
  sobel23
  Level 12  
  Strzeliło? Pewnie przebicie na uzwojeniu wtórnym, ale jak kondensator mógł się rozładować i przebić na tym wtórnym skoro jest dioda. Sprawdź diody bo też mogły mieć przebicie. 25W ? To mało! Ja robiłem na jednym trafie 5kv 1000W. Pierwotne transformatora nie szeregowo, a równolegle pod 230V ! Wtórne szeregowo. Z kondensatorami należy kombinować. Próbuj!
  :D
 • #7
  Crossek
  Level 8  
  No to mowie ze coś w nich strzeliło czyli na pewno wtórne :). Myślisz ze łączyliśmy 3 MOTY i nie wiemy jak je podłączać na zsumowanie napięcia xd? Bez przesady Z kondensatorami coś pokombinujemy na te kilka nanofaradów można zrobić solidną kanapke :)
 • #8
  _jta_
  Electronics specialist
  Jak łączysz szeregowo uzwojenia wtórne transformatorów, to uzyskujesz wysokie napięcie między uzwojeniami w tych transformatorach, których uzwojenie wtórne nie jest uziemione - ono może przebić izolację. Uzwojenie na wysokie napięcie może być wykonane tak, że jest określone, który koniec powinien być uziemiony, bo nie ma wystarczającej izolacji, żeby wytrzymała napięcie, jakie powstaje w tym uzwojeniu.

  Zestrojenie transformatora Tesli powinno brać pod uwagę nie tylko cewkę uzwojenia wtórnego, ale i pojemności, które do niej są dołączone - one mogą znacząco obniżyć częstotliwość rezonansu. Poza tym cewka musi mieć dobrą izolację - inaczej straty w izolacji (niekoniecznie przez przewodzenie/przebicie: mogą być straty dielektryczne) będą zabierać część dostarczonej mocy, co zmniejszy napięcie.
 • #9
  Crossek
  Level 8  
  Uzwojenie wtórne bardzo dobrze izolowane, wręcz zalewane lakierem, skorupka gdzieś około 1-1,5mm.
 • #10
  bambus94
  Level 28  
  Crossek wrote:
  Uzwojenie wtórne bardzo dobrze izolowane, wręcz zalewane lakierem, skorupka gdzieś około 1-1,5mm.

  Tak na prawdę to ten lakier na uzwojeniu wtórnym jest tylko po to żeby cewka się nie rozpadła jak się nagrzeje. Dla napięć uzyskiwanych w TT ten 1mm lakieru to jest jak by go tam nie było.
 • #11
  _jta_
  Electronics specialist
  O ile rozumiem, to jest w transformatorach używanych w zasilaczu TT, ale i tam są kilowolty, a takie napięcia już bywają nieco kapryśne i potrafią przebić nawet grubą izolację, jak nie jest odpowiednio zrobiona - niestety, to jest cała dziedzina wiedzy i nie na poziom forum. Nie należy liczyć na to, że izolacja wytrzyma więcej, niż podaje producent transformatora - dlatego najpierw trzeba przeczytać notę katalogową, potem przemyśleć sprawę, i dopiero wtedy podłączać.
 • #12
  Crossek
  Level 8  
  Jeżeli chodzi o trafa zasilające to w posiadaniu 2 takie :
  Cewka Tesli - kilka pytań, wykończenie

  Dodam tylko ze prosto z fabryki :P
 • #13
  _jta_
  Electronics specialist
  Jakaś informacja z tym obrazkiem jest na stronie sklepu: http://telto.nazwa.pl/sklep/product_info.php?products_id=2943
  Ale nie widzę tam porządnej informacji technicznej o produkcie (czyli jego danych technicznych) - znalazłeś ją?
  Bo tam jest tyle: Transformator sieciowy wysokonapięciowy TSw 25/T02 230/5000V 5mA LL75 166,00PLN.
 • #14
  Crossek
  Level 8  
  Niestety nic ;/ ale wygląda na porządnie wykonane mam nadzieje