Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SEW Eurodrive
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programatory do pralek - naprawa i testowanie bez montażu w pralce?

walker17 27 Mar 2014 22:25 2718 8
  • #1 27 Mar 2014 22:25
    walker17
    Poziom 12  

Witam.
    Od dłuższego czasu zajmuje się naprawą różnego sprzętu AGD a głównie pralek. Na początku jeździłem, woziłem całe pralki i naprawiałem w domu, później nauczyłem się robić większość napraw sprawnie i szybko u klienta, ale ostatnio coraz częściej zdarzają mi się przypadki że ludzie chcą mi przywozić same programatory do naprawy i testowania. Często jest tak że są to popularne usterki więc wystarczy coś wymienić ewentualnie zresetować program i wszystko śmiga jak trzeba, ale są też przypadki że nie wiadomo czego szukać w programatorze i zastanawia mnie jak to robią serwisanci którzy naprawiają i testują różne moduły bez wpinania ich do pralki?
    Może ktoś mi podpowie jak można wykonywać takie rzeczy albo jak się do tego zabrać? Chyba że ci serwisanci też działają "na czuja" i tak na prawdę nie testują płytek po naprawie?

Będę bardzo wdzięczny za wszelkie podpowiedzi.

Dodam tylko że elektronika i informatyka nie są mi całkiem obce:-)

0 8
  • SEW Eurodrive
  • #2 27 Mar 2014 22:31
    viiking
    Poziom 25  

Ciężko jest sprawdzić poprawność działania modułu bez urządzeń peryferyjnych bo jak ich nie widzi to odczytuje jako błąd i się blokuje. Pomyśl nad jakąś symulacją, wiele elementów wykonawczych jak pompa, zawory blokada można podpiąć bez pralki.

0
  • SEW Eurodrive
  • #3 27 Mar 2014 23:06
    walker17
    Poziom 12  

W sumie myślałem nad czymś takim, ale nie wiem czy da się to zrobić bo większość modeli pralek rożni się układami pracy poszczególnych części i rodzajem więc i parametrami tych komponentów.

0
  • #4 27 Mar 2014 23:14
    viiking
    Poziom 25  

Zawory takie same tyle, że inaczej zbudowane, grzałka, pompa spustowa, NTC mają inne wartości ale są tanie więc koszt niewielki by mieć kilka. Gorzej z hydrostatem jeśli liniowy, silniki są dwa standard i trójfazowy.

0
  • Pomocny post
    #5 28 Mar 2014 01:24
    machefi
    VIP Zasłużony dla elektroda

Taką naprawę modułu bez pralki można było przeprowadzić w starych modelach , obecnie jest to niemal niemożliwe w nowych , gdzie procesor master programatora komunikuje się z układami slawe innych komponentów pralki szyną IC² , jak np . moduł wyświetlcza , silnika BLCD . Jedynie naprawę układów przetwornic napięciowych zasilania można przeprowadzić ze 100% skutkiem z daleka od pralki .

0
  • #6 28 Mar 2014 10:32
    egon42
    Poziom 37  

walker17 napisał:
    ale ostatnio coraz częściej zdarzają mi się przypadki że ludzie chcą mi przywozić same programatory do naprawy i testowania.
    Też kiedyś naprawiałem same moduły przyniesione przez klienta ale dość szybko z tego zrezygnowałem z prostej przyczyny jak mi 2 klientów zwróciło kompletnie wypalone moduły bo nie zaznaczyli sobie co gdzie ma być włożone i pod wyjścia procesora podłączyli 230V i do tego mieli do mnie pretensje że to ja źle naprawiłem dałem sobie z tym spokój. Teraz robię tylko jak mam całą pralkę inaczej nie naprawiam ewentualnie biorę na warsztat sam moduł szukam uszkodzenia na warsztacie a potem sam zakładam u klienta i sprawdzam.

0
  • #7 28 Mar 2014 20:10
    walker17
    Poziom 12  

To w takim razie jak robią to firmy które rzekomo naprawiają i testują każdy rodzaj programatora?
    Nieraz są to małe firemki i wątpię żeby miały jakiś strasznie zaawansowane urządzenia symulacyjne i pomiarowe.
    Czy może tylko udają że je dokładnie testują, a tak na prawdę naprawiają tylko typowe usterki danych serii programatorów i wrzucają nowy wsad do pamięci albo do procesora?

0
  • #8 28 Mar 2014 20:49
    ROBSON33
    Moderator AGD

egon42 napisał:
    Teraz robię tylko jak mam całą pralkę inaczej nie naprawiam

I tak trzymać, nigdy nie masz pewności co gość z tym modułem robi a potem:
    egon42 napisał:
    mieli do mnie pretensje że to ja źle naprawiłem

Reasumując, albo naprawiam pralkę, albo do widzenia.

1
  • #9 29 Mar 2014 09:57
    egon42
    Poziom 37  

walker17 napisał:
    To w takim razie jak robią to firmy które rzekomo naprawiają i testują każdy rodzaj programatora?
    Kolego pralek ze złomu można mieć mnóstwo za darmo lub za małe pieniądze sam kiedyś porozbierać kilka zostawić tylko cały osprzęt i można by testować moduły ale dałem sobie spokój bo gdzie by to wszystko trzymać.

1