Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Multimetr Fluke
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Spawarka z transformatorów MOT

AngelOfDeath_200 27 Mar 2014 22:43 4722 24
    AngelOfDeath_200
    Level 14  
    Witam, popełniłem już zgrzewarkę z 2 trafo z Mot (https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=13450605#13450605 ) i teraz przyszedł czas na spawarkę.

Od 3 dni gromadzę wiedzę na ten temat jednak nie jest tak łatwo jak ze zgrzewarką.
    Zainspirował mnie ten filmik https://www.youtube.com/watch?v=r6oDCbcmtWw
    Nigdzie jednak w internecie nie mogę znaleźć konkretnych danych jak to wykonać.

Mam transformatory z mikrofali 800w (te same z których robiłem zgrzewarkę, mam ich pod dostatkiem :) )

Pytania :)

1) z ilu zrobić spawarkę ? chciałbym aby była do małych robót (mam wielkie bydle którym spawam płoty i inne duże elemeny a chciałbym coś o małej mocy). Chciałbym nią spawać elementy typu blaszki 0,5mm 1mm itp, elektrody 2 może 2,5.

2) Czy użyć 1 czy 2 traf ?
    Jeśli dwóch to czy łączyć to jak w zgrzewarce ? tzn pierwotne równolegle a wtórne w szereg ?

3) Jakie napięcie powinienem mieć aby swobodnie spawać ? jedni piszą 10V (mowa o napięciu w spoczynku) inni 30V-40V a jeszcze inni powyżej 55V i komu wierzyć? Natężenie docelowe, nie wiem jakie powinienem uzyskać ale myślę że do moich potrzeb natężenie około 60A powinno nie być za duże.

4) Jaki kabel zastosować i ile go kupić i ile nawinąć na pierwotne ? To jest najgorsze pytanie bo nie wiem co i ile mam kupić zanim przystąpie do roboty, nie chcę aby zabrakło mi metra kabla ani żeby mi go zostało 10 metrów więc nawet na oko nie wiem jakiego i ile nabyć.

wiem że spawarka taka nie może pracować długo (w sensie że trzeba robić przerwy na chłodzenie), zastosuję w niej prawdopodobnie 2 wiatraki od mikrofalówki. Spawarka nie będzie też jakoś super mocno eksploatowana, liczę że max kilka godzin w roku, bardziej robię to aby nabyć nieco wiedzy i poeksperymentować.
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  • Multimetr Fluke
  • Helpful post
    trymer01
    Moderator of Designing
    Transformatory łączyć jak zgrzewarkę.
    Napięcie pod obciążeniem powinno wynosić ok. 30V, bieg jałowy ok. 50-60V.
    Ilość transformatorów - zależy jaką chcesz moc. Do blaszek cienkich sądzę że dwa. Wtedy na każdym wtórnym musisz mieć ok. 30V napięcia biegu jałowego, przewodem jak najgrubszym, ale dobrać przekrój tak aby się zmieścił w oknie transformatora (ilość zwojów dla 30V !). Linka, płaskownik, nawet drut emaliowany okrągły. Izolować drut ceratką elektroizolacyjną (owijać).
    Elektrody to raczej fi 1,6-2mm.
    Wentylatory coś pomogą, ale nie licz na wiele, bo główne źródło ciepła w takim transformatorze będzie w uzwojeniu pierwotnym - a ono jest w środku (przykryte wtórnym), w związku z czym najpierw to ciepło musi drogą przewodzenia "wyjść" na wierzch.
    AngelOfDeath_200
    Level 14  
    Dziękuję za pomoc.
    Nie do końca rozumiem jednego, napisałeś abym trafa łączył jak przy zgrzewarce (pierwotne równolegle a wtórne w szeregu), więc jak tak połączę to jak mam liczyć aby na każdym było 30V ? nie wystarczy że nawinę po tyle samo na każdy z nich aby w sumie dało mi to 60V ? Czy może miałeś na myśli abym nie spinał ich uzwojeń wtórnych szeregowo jednak ?

Co do ilości kabla to można choć w wielkim przybliżeniu obliczyć ile muszę nawijać i jakiego ?
    linka 50mm2 da się nawinąć 2 razy i zostaje baardzo niewiele miejsca, linkę 75mm2 już musiałem bardzo mocno upychać i smarować czymś aby wcisnąć ją (tak poglądowo podałem te dane). widziałem że koleś na filmiku używał linki chyba 8,25mm2 ale nie mogę tego znaleźć nigdzie mam do wyboru 10mm2 albo 6mm2. Jakie to mogą być ilości potrzebne ? rzędu 5 metrów czy raczej 20 m ? Elektrod 1,6 ani 2 niestety ani w castoramie ani w Leroyu nie dostałem więc allegro pozostaje.

Co do wentylatorów to w takim razie jak sądzisz, jest sens je używać czy przy mało intensywnym użytkowaniu zaniechać ?
  • Multimetr Fluke
  • Helpful post
    trymer01
    Moderator of Designing
    AngelOfDeath_200 wrote:
    Dziękuję za pomoc.
    Nie do końca rozumiem jednego, napisałeś abym trafa łączył jak przy zgrzewarce (pierwotne równolegle a wtórne w szeregu), więc jak tak połączę to jak mam liczyć aby na każdym było 30V ? nie wystarczy że nawinę po tyle samo na każdy z nich aby w sumie dało mi to 60V ? Czy może miałeś na myśli abym nie spinał ich uzwojeń wtórnych szeregowo jednak ?
    Co do ilości kabla to można choć w wielkim przybliżeniu obliczyć ile muszę nawijać i jakiego ?

Pierwotne równolegle, wtórne szeregowo, synfazowo. Na każdym wtórnym ok. 30V bez obciążenia. Jak to "nawinę po tyle samo na każdy z nich aby w sumie dało mi to 60V"? - ile zwojów? - skąd wiesz jaka ilość? - przecież to wynika z ilości zwojów pierwotnego. Po tyle samo na każdym, ale trzeba wiedzieć ile (zwojów).
    Próba - nawijasz 10 zw. wtórnego nawet kablem telefonicznym i mierzysz napięcie. Potem liczysz z proporcji ile ma być zwojów dla 30V.
    AngelOfDeath_200 wrote:
    linka 50mm2 da się nawinąć 2 razy i zostaje baardzo niewiele miejsca, linkę 75mm2 już musiałem bardzo mocno upychać i smarować czymś aby wcisnąć ją (tak poglądowo podałem te dane). widziałem że koleś na filmiku używał linki chyba 8,25mm2 ale nie mogę tego znaleźć nigdzie mam do wyboru 10mm2 albo 6mm2. Jakie to mogą być ilości potrzebne ? rzędu 5 metrów czy raczej 20 m ? Elektrod 1,6 ani 2 niestety ani w castoramie ani w Leroyu nie dostałem więc allegro pozostaje.
    Co do wentylatorów to w takim razie jak sądzisz, jest sens je używać czy przy mało intensywnym użytkowaniu zaniechać ?

To się liczy.
    Najpierw musisz policzyć ile ma być zwojów - patrz wyżej.
    Następnie mierzysz ile jest miejsca w oknie karkasu, obliczasz ile zwojów jakiego przewodu się tam zmieści, uwzględniając izolację.
    Np. masz okno 10x40mm, trzeba nawinąć 30zwojów.
    Jeśli dwie warstwy - to w jednej musi się zmieścić 15 zw, czyli szer. przewodu z izolacja musi być nie większa niż 40/15= 3,3mm.
    Wynika z tego, że można użyć drutu okrągłego fi3mm - w warstwie 15 zw. x 2 warstwy =30 zwojów. Nie najlepiej bo wys. uzwojenia to ok. 6mm (2 warstwy) - zostaje wolne miejsce, a drut ma tylko 7 mm.kw.
    Lepiej byłoby użyć drutu fi2,5 nawijać dwoma drutami 30zw. - w warstwie zmieści się 8zw, w 4 warstwach teoretycznie 32 zw, w praktyce 30zw. Powierzchnia przekroju dwóch drutów fi2,5mm to 2x5=10mm.kw.
    To tylko przykład, ale tak trzeba liczyć - kombinować, z uwzględnieniem rezerwy miejsca i miejsca na izolację (tu w przykładzie tego nie uwzględniłem dla czytelności).
    Długość drutu - pomyśl chwilę, bo to takie oczywiste - ilość zwojów razy długość średniego zwoja (zwoje w pierwszej nawijanej warstwie są najkrótsze, z każdą warstwą ich długość rośnie).
    Problemem jest to, że nie nawijasz na samym karkasie (jak się to zwykle robi) ale na zmontowanym transformatorze (bo rdzeń jest spawany), i będzie on przeszkadzał i uszkadzał izolację drutu. Dlatego przy nawijaniu obłożyć tę część rdzenia cienkim tworzywem aby krawędzie rdzenia nie kaleczyły izolacji na drucie, nawet jeśli jest emaliowany - warto izolować go dodatkowo, chociaż to zabiera cenne miejsce.
    Najpierw projekt nawoju, potem szukać drutu (to może być nawet linka byle porządnie zaizolowana) - zakłady przewijające silniki, a nawet składnice złomu.
    Wentylator zawsze coś pomoże.
    AngelOfDeath_200
    Level 14  
    Quote:
    Pierwotne równolegle, wtórne szeregowo, synfazowo.

I tu chyba jest problem, nie wiem co znaczy łączyć synfazowo, google nie jest za bardzo pomocny, większość co znalazłem to tyczy się odnośnie łączenia anten synfazowo w celu ukierunkowania ich.

Ja szeregowo łączyłem tak, brałem linkę przeplatałem x razy przez uzwojenie wtórne potem wyjście kierowałem bezpośrednio do kolejnego transformatora i tyle. Dla tego nie wiem jak w moim połączeniu mogę sprawdzić napięcie na poszczególnym trafie skoro mam tylko ich sumę na kablu.

Quote:
    Próba - nawijasz 10 zw. wtórnego nawet kablem telefonicznym i mierzysz napięcie. Potem liczysz z proporcji ile ma być zwojów dla 30V.

Nie spodziewałem się że można to policzyć po prostu z proporcji. Myślałem że jakieś tęgie głowy wymyśliły na to jakieś wielkie wzory :).

Czyli zakładam że napięcie będzie zależało tylko od ilości zwojów natomiast natężenie będzie wzrastało wraz ze wzrostem średnicy kabla czy czym tam będę nawijał ?

I jeszcze się upewnię. Te blaszki (dławik ?) między zwojami w tym przypadku zostawiam na miejscu w spokoju prawda ?

Bardzo Ci dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi, wyliczę to wszystko i zacznę działać.
  • Helpful post
    robokop
    Moderator of Cars
    AngelOfDeath_200 wrote:

I tu chyba jest problem, nie wiem co znaczy łączyć synfazowo,

Zgodnie w fazie - czyli z kierunkiem nawinięcia uzwojeń.
  • Helpful post
    jarek_lnx
    Level 43  
    Quote:
    Zainspirował mnie ten filmik https://www.youtube.com/watch?v=r6oDCbcmtWw
    Nigdzie jednak w internecie nie mogę znaleźć konkretnych danych jak to wykonać.
    Nie lubię zwyczaju robienia filmów z opisu projektu, bo filmy są nieefektywne zwykły pdf "przekazuje" informacje z 10x szybciej, wkurza mnie kiedy zamiast czytać parametry techniczne patrzę jak facet przechadza się po ekranie.

Ale ten film nie jest taki zły i są tam większość potrzebnych informacji jest, przekrój przewodu, liczba zwojów, szczegóły nie są aż tak ważne, bo nikt nie oczekuje od takiej spawarki dobrych parametrów, "urządzenie" do ograniczania prądu opisał w innym filmie.

Materiał na rdzeń ma zbliżone parametry w każdym transformatorze, więc o ilości zwojów na wolt decyduje przekrój, jeśli masz podobnej wielkości transformatory i nawiniesz takim samym drutem, tak żeby wypełnić całe okno, uzyskasz zbliżona liczbę zwojów i napięcie.

Quote:
    Wentylatory coś pomogą, ale nie licz na wiele, bo główne źródło ciepła w takim transformatorze będzie w uzwojeniu pierwotnym - a ono jest w środku (przykryte wtórnym), w związku z czym najpierw to ciepło musi drogą przewodzenia "wyjść" na wierzch.
    Pokaż mi chociaż jeden transformator MOT o takiej konstrukcji, jestem pewien że nikt takich nie robi, z dwóch przyczyn: izolacja i zwory magnetyczne.
    k-sierra
    Level 21  
    AngelOfDeath_200 wrote:
    Czy użyć 1 czy 2 traf ?

Z jednego to nawet nie ma możliwości. Nie zmieści się uzwojenie.
    Tam są tak małe okna że ja bym proponował zrobić z trzech (wtórne szeregowo), wtedy można zrobić większe napięcie i wykorzystać grubszy przewód. Grubszy przewód = mniejsze grzanie uzwojenia.

Na filmie autor uzyskał 30V (15V z jednego trafa) na biegu jałowym, jestem ciekaw do ilu spada pod obciążeniem. 30V na biegu jałowym to trochę mało.
  • Helpful post
    zbyszekkw
    Level 16  
    Witam
    to wszystko nie ma sensu - spawarka na elektrodę powinna mieć charakterystykę opadającą ,
    trafo od mikrofalówki ma charakterystykę sztywną - co to oznacza : bardzo duży prąd zwarcia (spawania ) i nie ma możliwości jej zmiany,
    prostszym rozwiązaniem jest zrobić spawarkę z transformatorów typu Rubin 714 p,
    lampowy telewizor kolorowy prod. ZSRR,
    na spawarkę wystarczy 2 rdzenie miejsca w oknach jest dużo , 2 osobne cewki i bocznik magnetyczny do regulacji, rdzeń składany z 2 połówek .
    trymer01
    Moderator of Designing
    jarek_lnx wrote:

Quote:
    Pokaż mi chociaż jeden transformator MOT o takiej konstrukcji, jestem pewien że nikt takich nie robi, z dwóch przyczyn: izolacja i zwory magnetyczne.

Masz rację, późna pora jest od spania, a ja pisząc o trafie od mikrofali myślałem o normalnym.
    Co nie zmienia faktu, że chłodzenie wentylatorem niewiele tu pomoże bo schłodzi tylko wierzch uzwojeń, i tylko w części wystającej z rdzenia.
  • Helpful post
    kybernetes
    Level 39  
    AngelOfDeath_200 wrote:
    Jakie napięcie powinienem mieć aby swobodnie spawać ? jedni piszą 10V (mowa o napięciu w spoczynku) inni 30V-40V a jeszcze inni powyżej 55V i komu wierzyć?

Dobre napięcie od ok. 45V w górę, poniżej 30V konieczne są już układy ułatwiające zapalanie łuku inaczej praca jest mozolna i nieprzyjemna.
    AngelOfDeath_200 wrote:
    Czy użyć 1 czy 2 traf ?

Jedno na pewno nie wystarczy.
    AngelOfDeath_200 wrote:
    Jaki kabel zastosować i ile go kupić i ile nawinąć na pierwotne ? To jest najgorsze pytanie bo nie wiem co i ile mam kupić zanim przystąpie do roboty, nie chcę aby zabrakło mi metra kabla ani żeby mi go zostało 10 metrów więc nawet na oko nie wiem jakiego i ile nabyć.

1. Podaj dokładne wymiary okna i rdzenia transformatora (po usunięciu uzw. wtórnych i boczników)
    2. Nawiń 20-30 zwojów cienkiego przewodu w miejsce po uzwojeniu wtórnym (usuń boczniki magnetyczne) i zmierz napięcie jakie uzyskasz.
    trymer01
    Moderator of Designing
    zbyszekkw wrote:
    Witam
    to wszystko nie ma sensu - spawarka na elektrodę powinna mieć charakterystykę opadającą ,
    trafo od mikrofalówki ma charakterystykę sztywną - co to oznacza : bardzo duży prąd zwarcia (spawania ) i nie ma możliwości jej zmiany,
    prostszym rozwiązaniem jest zrobić spawarkę z transformatorów typu Rubin 714 p,
    lampowy telewizor kolorowy prod. ZSRR,
    na spawarkę wystarczy 2 rdzenie miejsca w oknach jest dużo , 2 osobne cewki i bocznik magnetyczny do regulacji, rdzeń składany z 2 połówek .

Nie do końca tak jest - transformator MOT jest w miarę sztywny w zakresie niewielkich obciążeń, tu będzie przeciążony - pracuje praktycznie na zwarcie - i rezystancje uzwojeń oraz nasycenie rdzenia spowodują spadek napięcia i ograniczenie prądu.
    To partyzantka jest, owszem, - ale od początku przecież o tym wiadomo, to transformatory nie do tego celu, ale jak "się nie ma co się lubi..."
    kybernetes
    Level 39  
    Ano właśnie - MOT pracuje prawie w nasyceniu, na zagięciu charakterystyki magnesowania i jak go zewrzemy to pierwotne zadymi. W zgrzewarce mamy bardzo krótkie czasy pracy i długie przerwy, a przy spawaniu to ciągniemy spoinę, nie "cykamy". Trafo szybko się zagrzeje i cóż?
    jarek_lnx
    Level 43  
    Transformator ma sztywną charakterystykę, ale w tym projekcie zastosowano regulator wydajności prądowej - gar z wodą.

Nazwa mówi sama za siebie, "random weekend projects"
    Jeśli to ma być rozrywka na weekend to ok, ale jeśli chcesz spawarki do spawania, kup choćby najtańszą "inwerterową" chińszczyznę, lepiej działa, a i "pogrzebać" w niej będzie niejedna okazja.
    kybernetes
    Level 39  
    Sadzę, że te trafa mają potencjał i warto nad nimi pracować.
    AngelOfDeath_200
    Level 14  
    Na wstępnie bardzo Wam wszystkim dziękuję za rady i sugestie :)
    Jak wspomniałem spawarkę robię głównie dla zdobycia wiedzy i eksperymentowania, przy okazji liczę że w roku pospawam nią kilka godzin max. Głownie będą to kilku centymetrowe "glutki". Moja duża transformatorowa cienkie blachy pali co mnie bardzo irytuje, gdybym choć używał spawarki godzinę czy dwie w miesiącu kupił bym pewnie inwertorową, bo wiem że za około 600-700zł można mieć przyzwoitą.

Moje obliczenia podpowiadają mi abym zakupił około 15 metrów linki o przekroju 4mm jutro dokonam owego zakupu i zobaczymy co mi z tego cuda wyjdzie :).

Myślę też nad zrobieniem jak to określił kolega Jarek "garnka z wodą" jako regulatora wydajności, tylko nie wiem co za proch on tam wsypał, jakiś oczyszczacz wody ? nie rozumiem za bardzo co to jest i gdzie to nabyć :P
    jarek_lnx
    Level 43  
    Quote:
    Moje obliczenia podpowiadają mi abym zakupił około 15 metrów linki o przekroju 4mm jutro dokonam owego zakupu i zobaczymy co mi z tego cuda wyjdzie :).
    W pierwowzorze było AWG 8 czyli nieco ponad 8mm2,
    Jak piszesz o przekroju 4mm, to nie wiadomo o co chodzi pomyliłeś jednostki, czy podałeś średnicę?

Quote:
    Myślę też nad zrobieniem jak to określił kolega Jarek "garnka z wodą" jako regulatora wydajności, tylko nie wiem co za proch on tam wsypał, jakiś oczyszczacz wody ? nie rozumiem za bardzo co to jest i gdzie to nabyć :P

Trzeba zrobić coś by woda przewodziła prąd, użył wodorotlenku sodu, elektrolit można zrobić z wielu substancji (soli, zasad lub kwasów), byle nie było to coś takiego jak sól kuchenna której elektroliza spowoduje wydzielanie się chloru (trujący).
    Widać łatwiej było mu nabyć zasadę sodową, jako środek do udrażniania rur.
    kybernetes
    Level 39  
    AngelOfDeath_200 wrote:
    Moje obliczenia podpowiadają mi abym zakupił około 15 metrów linki o przekroju 4mm jutro dokonam owego zakupu i zobaczymy co mi z tego cuda wyjdzie

Zamiast podejrzanej linki o łatwo topliwej izolacji proponuje zakupić w internecie coś takiego:
    http://www.eurodrut.pl/?k=katalog&w=&d=6&d1=40
    Lub takiego:
    http://www.eurodrut.pl/?k=katalog&w=&szukaj=&BI=2&BI_porc=0&x=a&d=1&d1=3&d2=0&d3=0&lg=
    W tym samym sklepie internetowym dostępne są również profesjonalne materiały izolacyjne.

Dodano po 1 [minuty]:

jarek_lnx wrote:
    Widać łatwiej było mu nabyć zasadę sodową, jako środek do udrażniania rur.

Wodorotlenek sodu to jeden z lepszych środków, bo nie wydziela produktów korozyjnych.
    AngelOfDeath_200
    Level 14  
    kybernetes wrote:

1. Podaj dokładne wymiary okna i rdzenia transformatora (po usunięciu uzw. wtórnych i boczników)
    2. Nawiń 20-30 zwojów cienkiego przewodu w miejsce po uzwojeniu wtórnym (usuń boczniki magnetyczne) i zmierz napięcie jakie uzyskasz.

To wywalać te boczniki czy nie, bo przy spawarce spotkałem się że ludzie mówią by je stanowczo zostawiać ?

Co do drutu to fakt walnąłem się, miałem na myśli 6mm2, dla czego nie 8,32mm2 ? koleś nawinął na takie same jak ja mam trafa po 15 zwojów i w sumie uzyskał 30V czyli za mało więc kupiłem mniejszą średnicę licząc że nawinę więcej (myliłem się, drutu nie da się układać praktycznie, szczególnie odcinków 20 metrowych, bez rozcinania rdzenia, a tego chcę uniknąć). Nie wiem jak też koleś nawinął tam 50feet kabla o przekroju 8 ? przecież to abstrakcja. to jest 15m kabla, mi udało się na 1 trafo nawinąć z 4 metry i to o mniejszej średnicy.

Jak wspomniałem nawinąłem póki co na 1 trafo (co się nawyklinałem i nadenerwowałem to moje a zeszło mi 3 godziny) 16 zwojów, wygląda to tak że jak byśmy patrzyli na trafo to po lewej wystaje 30cm drutu a po prawej zostało jeszcze do nawinięcia na drugi około 5m. Podczas mierzenia załamałem się (nie wiem czy to że z jednej strony wystaje tyle kabla ma znaczenie, wydaje mi się że nie) podczas pomiarów 5-6V :( czemu ? nie mam zielonego pojęcia, nie dość że kupiłem kabla a hej przygodo 20 metrów (o 11 za dużo) to jeszcze coś totalnie nie gra :(

Uzwojenia uciskałem dość dobrze, kierunek też zachowałem, nie jest to a hej przygodo nawinę drut na kawał metalu. Gdzie może być problem ? idę zaraz nawinę na drugie trafo i zobaczę jaki będzie efekt.
    trymer01
    Moderator of Designing
    Kierunek nawijania nie jest tu ważny, bo jeśli będzie nieprawidłowy (różny w dwóch transformatorach) to wystarczy tylko zamienić miejscami końcówki uzw. pierwotnego w jednym transformatorze.
    Nawijanie w nierozciętym transformatorze to mordęga, aby to nawinąć ciasno - prawie niemożliwe, a aby to zrobić bez uszkodzenia izolacji - całkiem niemożliwe.
    Teraz obejrzałem film - nie bez powodu facet rozcinał transformatory, nawijał na "kopycie" i gotową cewkę wbijał w okno trafa.
    Nie polecam wszystkich jego zachowań, bo sposób w jaki obchodził się z uzw. pierwotnym (podważanie śrubokrętem) jest karygodny - to cud że nie uszkodził izolacji.
    Kopyto powinno mieć rozmiary większe po ok. 0,5mm na stronę od rozmiarów rdzenia, aby uzwojenie łatwo weszło na rdzeń razem z izolacją z cienkiego preszpanu (0,3mm), zewn. wymiar gotowego uzw. powinien być po ok. 0,5mm na stronę mniejszy od okna w rdzeniu.
    Tu potrzebna jest wprawa i doświadczenie.
    Pisałem Ci jak masz to zrobić - pomierzyć , wyliczyć il.zw/V, policzyć ilość zwojów, sprawdzić czy i jakim drutem to się da nawinąć/zaprojektować nawój - a Ty coś kupiłeś i teraz się dziwisz że mało Voltów, mało zwojów....
    AngelOfDeath_200
    Level 14  
    liczyłem, wyszło mi że powinno mi wejść po 20 zwojów, ale ciężko bez cięcia mi to było zrobić, powinno mi w sumie wyjść 40V, tyle że w efekcie jest radykalnie mniej nie wiem czemu.
    kybernetes
    Level 39  
    No właśnie, wymiarów nie podałeś, pomiarów nie zrobiłeś, na hurra zacząłeś robić... Jakiś efekt możesz osiągnąć w zasadzie tylko przypadkiem - a przecież nie co dzień w totka wygrywasz? A jeżeli myślisz, że ten koleś z filmiku to tak z głupia frant sobie pewnego nudnego popołudnia druty nawinął i mu wyszła spawarka - to się mylisz!
    k-sierra
    Level 21  
    AngelOfDeath_200 wrote:
    nie wiem czy to że z jednej strony wystaje tyle kabla ma znaczenie, wydaje mi się że nie) podczas pomiarów 5-6V :( czemu ?
    Nie ma to żadnego znaczenia, a że tak mało Volt, może miernik kłamie? bo to dziwne bardzo. Sprawdź ile masz V w gniazdku.

Podaj wymiary rdzenia, będzie coś więcej wiadomo.
    AngelOfDeath_200
    Level 14  
    No to zasłużone zjebki od kolegów dostałem :)
    Nie twierdzę że koleś robił na hurra, ale wydaje mi się niemożliwe nawinięcie nawet na 4 rdzenia 50 feet kabla 8,32mm2.

Nawinąłem przed chwilą na drugi trafo tyle samo zwojów i w sumie uzyskałem 12,5 - 12,8 (waha się nie wiem czemu). Pełen zrezygnowania znalazłem gdzieś elektrodę 2 i chciałem zobaczyć czy jest to w stanie cokolwiek zrobić, i tu zaskoczenie..... To działa, bez większego problemu robi łuk i spawa, docelowo chciałbym spawać elektrodami 1,6mm więc jeśli idzie 2mm to 1,6 będzie tylko lepiej (mniejszych niż 1,6 nie ma prawdopodobnie jeśli się nie mylę ?).

Martwi mnie jedynie troszkę moc, wydaje się za mocna nadal, ale zobaczę jak poradzi sobie z mniejsza elektrodą.

Co do wymiarów okna to 25x17 z tego co pamiętam.
    Teraz zrobię tylko obudowę i poskładam to i na tym etapie efekt jest zadowalający, może w przyszłości przewinę to linką 4mm2 aby zmniejszyć natężenie.

Miernik raczej nie kłamie, w gniazdku lekko ponad 230V