Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

lodówka SHARP SJ-T480R-BE

mzienk 29 Mar 2014 15:28 1851 6
 • #1 29 Mar 2014 15:28
  mzienk
  Poziom 9  

  Witam,

  mam problem z lodówką , zamrażarka chodzi a lodówka ma dodatnią temperaturę. Rozmroziłem całość i agregat schłodził zamrażarkę ale skraplacz jest po tygodniu cały zalodzony.
  Proszę o info jak sprawdzić czujnik temperatury i samą grzałkę. Wygląda dla mnie raczej na uszkodzoną grzałkę. Proszę też o namiar na sprzedawcę części do lodówek SHARP. Ja znalazłem tylko www.bisserwis.pl ale nie ma tam grzałki do mojej lodówki.
  pozdrawiam i z góry dziękuję
  Mariusz

  0 6
 • #2 29 Mar 2014 22:28
  viiking
  Poziom 25  

  Nie musi być uszkodzona grzałka jest jeszcze czujnik parownika i zabezpieczenie termiczne grzałki. Jak czujnik padnięty to nie wyczuwa lodu na parowniku jak zabezpieczenie to nie załączy grzałki.

  0
 • #3 30 Mar 2014 20:10
  mzienk
  Poziom 9  

  Chyba jednak grzałka, sprawdziłem na wyjściu z modułu sterowania obwód grzałki i w szeregu z nim bezpiecznik, który musi być gdzieś na wiązce - jest rozwarcie( bezpiecznik zasilający grzałkę na płytce jest OK).
  Sprawdziłem również wentylator nawiewu, działa bez problemu i zgodnie ze schematem na tyle lodówki wyłącza się po otwarciu drzwi.

  Proszę o info jak zdemontować grzałkę celem sprawdzenia. Czy w tym celu potrzeba zdemontować całą tylną ściankę ?

  pozdrawiam i z góry dziękuję
  Mariusz

  PS. może ktoś ma instrukcję serwisową bo schemat połączeń na tyle lodówki bardzo oszczędny, nie ma nawet nazw wtyczek i kolorów przewodów - musiałem dochodzić do tego z nadruków na płytkach sterowania - są 2 płytki. Jeżeli wszystko pójdzie OK to wrzucę własnoręcznie "wyprodukowany" schemat.

  0
 • #4 30 Mar 2014 22:10
  viiking
  Poziom 25  

  Dokładnie tak musisz zdemontować tylną ściankę. Tylko rób to ostrożnie i koniecznie odłącz od sieci, moduły są bardzo wrażliwe i przez przypadkowe zwarcie możesz go uszkodzić. A jeśli chodzi o niesprawną grzałkę to sam napisałeś, że jest w szeregu bezpiecznik może to tylko on jest wadliwy. Grzałki w SHARPIE są często szklane i są b.drogie, szkoda by było ja uszkodzić i nie psują się tak często.

  0
 • #5 31 Mar 2014 21:55
  mzienk
  Poziom 9  

  viiking miałeś rację,
  po rozebraniu tylnej ścianki( oczywiście wtyczka wyjęta z kontaktu - przecież wszędzie jest wilgoć i nie jestem samobójcą ) okazało się. że grzałka(szklana) jest OK nie tylko na opór ok. 370ohm na zimno ale też doskonale grzeje po podaniu 230 VAC.
  Problemem jest bezpiecznik o podwójnej funkcji - jedno to zwykły bezpiecznik na 2A ale dodatkowo z napisów wynika iż rozwiera przy 76 stopniach?. Pominięcie go nie wchodzi w grę ze względów bezpieczeństwa ale nie wiem gdzie go zamówić?
  pozdrawiam i dziękuję
  Mariusz

  0
 • #6 31 Mar 2014 23:54
  viiking
  Poziom 25  

  Jest to zabezpieczenie termiczne żebyś lodówki nie stopił :-) Spróbuj w "Bisserwis"

  0
 • #7 15 Lip 2016 22:52
  mzienk
  Poziom 9  

  finalnie kupiłem oryginalny bezpiecznik w bisserwis i po wymianie wszystko jest OK

  w celu ułatwienia innym serwisu załaczam oryginalną instrukcję serwisową
  do następujących modeli lodówek SHARP :

  SJ-T440R-SL/BE/WH
  SJ-T480R-SL/BE/WH
  SJ-CT440R-SL/BE/WH
  SJ-CT480R-SL/BE/WH

  pozdrawiam
  Mariusz

  1