Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

lodówka SHARP SJ-T480R-BE

mzienk 29 Mar 2014 15:28 1851 6
  • #1 29 Mar 2014 15:28
    mzienk
    Poziom 9  

Witam,

mam problem z lodówką , zamrażarka chodzi a lodówka ma dodatnią temperaturę. Rozmroziłem całość i agregat schłodził zamrażarkę ale skraplacz jest po tygodniu cały zalodzony.
    Proszę o info jak sprawdzić czujnik temperatury i samą grzałkę. Wygląda dla mnie raczej na uszkodzoną grzałkę. Proszę też o namiar na sprzedawcę części do lodówek SHARP. Ja znalazłem tylko www.bisserwis.pl ale nie ma tam grzałki do mojej lodówki.
    pozdrawiam i z góry dziękuję
    Mariusz

0 6
  • #2 29 Mar 2014 22:28
    viiking
    Poziom 25  

Nie musi być uszkodzona grzałka jest jeszcze czujnik parownika i zabezpieczenie termiczne grzałki. Jak czujnik padnięty to nie wyczuwa lodu na parowniku jak zabezpieczenie to nie załączy grzałki.

0
  • #3 30 Mar 2014 20:10
    mzienk
    Poziom 9  

Chyba jednak grzałka, sprawdziłem na wyjściu z modułu sterowania obwód grzałki i w szeregu z nim bezpiecznik, który musi być gdzieś na wiązce - jest rozwarcie( bezpiecznik zasilający grzałkę na płytce jest OK).
    Sprawdziłem również wentylator nawiewu, działa bez problemu i zgodnie ze schematem na tyle lodówki wyłącza się po otwarciu drzwi.

Proszę o info jak zdemontować grzałkę celem sprawdzenia. Czy w tym celu potrzeba zdemontować całą tylną ściankę ?

pozdrawiam i z góry dziękuję
    Mariusz

PS. może ktoś ma instrukcję serwisową bo schemat połączeń na tyle lodówki bardzo oszczędny, nie ma nawet nazw wtyczek i kolorów przewodów - musiałem dochodzić do tego z nadruków na płytkach sterowania - są 2 płytki. Jeżeli wszystko pójdzie OK to wrzucę własnoręcznie "wyprodukowany" schemat.

0
  • #4 30 Mar 2014 22:10
    viiking
    Poziom 25  

Dokładnie tak musisz zdemontować tylną ściankę. Tylko rób to ostrożnie i koniecznie odłącz od sieci, moduły są bardzo wrażliwe i przez przypadkowe zwarcie możesz go uszkodzić. A jeśli chodzi o niesprawną grzałkę to sam napisałeś, że jest w szeregu bezpiecznik może to tylko on jest wadliwy. Grzałki w SHARPIE są często szklane i są b.drogie, szkoda by było ja uszkodzić i nie psują się tak często.

0
  • #5 31 Mar 2014 21:55
    mzienk
    Poziom 9  

viiking miałeś rację,
    po rozebraniu tylnej ścianki( oczywiście wtyczka wyjęta z kontaktu - przecież wszędzie jest wilgoć i nie jestem samobójcą ) okazało się. że grzałka(szklana) jest OK nie tylko na opór ok. 370ohm na zimno ale też doskonale grzeje po podaniu 230 VAC.
    Problemem jest bezpiecznik o podwójnej funkcji - jedno to zwykły bezpiecznik na 2A ale dodatkowo z napisów wynika iż rozwiera przy 76 stopniach?. Pominięcie go nie wchodzi w grę ze względów bezpieczeństwa ale nie wiem gdzie go zamówić?
    pozdrawiam i dziękuję
    Mariusz

0
  • #6 31 Mar 2014 23:54
    viiking
    Poziom 25  

Jest to zabezpieczenie termiczne żebyś lodówki nie stopił :-) Spróbuj w "Bisserwis"

0
  • #7 15 Lip 2016 22:52
    mzienk
    Poziom 9  

finalnie kupiłem oryginalny bezpiecznik w bisserwis i po wymianie wszystko jest OK

w celu ułatwienia innym serwisu załaczam oryginalną instrukcję serwisową
    do następujących modeli lodówek SHARP :

SJ-T440R-SL/BE/WH
    SJ-T480R-SL/BE/WH
    SJ-CT440R-SL/BE/WH
    SJ-CT480R-SL/BE/WH

pozdrawiam
    Mariusz

1