Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obudowa zamknięta czy bass-reflex? Mały subwoofer do samochodu.

Dj nemsu 29 Mar 2014 16:34 2061 0
  • #1 29 Mar 2014 16:34
    Dj nemsu
    Poziom 22  

Witam, otóż planuje stworzyć w miarę jak mały subwoofer do auta w najmniejszej kwocie, który przyjemnie by zagrał wspomagając najniższe pasmo. Nie wymagam urywania szyb, drzwi i tablic rejestracyjnych.
    Czytając opinie dobrym głośnikiem jest SW.STX.8.2.300.2x4 i taki by mnie zainteresował. Cena dość niska, mam zaufanie do tej firmy.
    Na forach przeczytałem, aby zastosować inne litraże niż zaleca producent.
    Otóż, w sieci widnieje projekt kolumny br, lecz wykonanie mi sie nie podoba, dlaczego? Tunel musi być strasznie długi, przez co obudowa też jest długa. Zastosowany jest bass-reflex szczelinowy.
    Przedstawię zdjęcie konstrukcji:
    Obudowa zamknięta czy bass-reflex? Mały subwoofer do samochodu.
    Obrazek zapożyczony z http://diyaudio.pl/

Wolałbym, aby konstrukcja była bardziej "kwadratowa" niż prostokątna (wymiary ~25x25x40cm)
    Niestety, następuje problem z umieszczeniem tak długiego tunelu.
    Zastanawiam się na obudową zamkniętą o pojemności ok 18 litrów.
    Czy to dobry wybór? Kolumna była by mniejsza, płyty o grubości 120mm.
    Muzyka jaką będzie grał - każda.
    Z tego co pokazuje mi WinISD, przy obudowie zamkniętej spadek przenoszenie będzie o bardziej delikatny, subwoofer będzie szybszy, niestety ze słabszym podbiciem.

Jeżeli br ma bić na głowę obudowę zamkniętą, to czy głośnik można dać pod/nad tunelem br? Jaki to ma wpływ na dźwięk w samochodzie? Czy musi to być umieszczone jak na zdjęciu?

Kolumna niskotonowa byłaby zasilana wzmacniaczem mocy bluepunkt GTA 3100 uzyskujący moc 450w@2ohm. Cewki w głośniku złączone równolegle co dałoby 2ohm.

Pozdrawiam.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME