Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panasonic NV-L25. Schemat ustawienia mechaniki magnetowidu.

08 Kwi 2005 22:09 1964 23
  • Poziom 24  
    Poszukuję schematu ustawienia mechaniki tego magnetowidu ale po polsku prosze o pomoc.

Mam już schemat ustawienia mechaniki ale coś chyba robie nie tak bo ustawiam wszystkie tryba zgodnie ze schematem tak aby się pokrywały punkty ze sobą ale tak wsadze windę to strasznie trzaska wszystkie tryba są oki nie ma wyłamanych zębów chciałbym aby mi ktoś podpowiedział jak wsadzić windę czy jak pisze w instrukcji mam obracać tym kołem zamachowym itd.
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Podrzuciłem Ci coś na PW. Miłego dnia!
  • Poziom 24  
    Dzięki ale to mam i nieumiem zgrać mechanizmu opuszczania kasety niewiem jak to ustawić robie tak jak we schemacie i strzelają tryba tylko.
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Jeżeli znaki masz zgrane, kręć kapstanem jak do wyrzucenia kasety, aż do końca, do oporu. Wtedy znak na zebatce metalowej napedzającej listwę powinien być na ok. godzinie 11-tej. Wtedy pokręc capstanem w lewo(patrząc z góry), jak do ładowania(w drugą się nie da) tak by ta zębatka wykonała pełny obrót- o 360stopni. Weź kieszeń w poz. EJECT i traf drugim ząbkiem listwy (licząc od tyłu) w piątą prerwę między dużymi zębami metalowej zębatki (licząc w prawo od znaku). Oczywiście sprawdź całość ładując kasetę kręcąc capstanem ręcznie!
  • Poziom 24  
    Tak robię i za każdym razem zgrzyta
  • Poziom 24  
    Witam kolegów ponownie może opisze jak robie bo coś może nie tak:
    wyjmuje winde ładowania kasety z magnetowidu, potem ustawiam wszystkie znaki na trybach zgodnie z instrukcją potem na samym końcu ustawiam przełącznik funkcji tak aby pokrywała się dziurka ze oznaczeniem na ślimaku i na trybku potem obracam kołem pasowym w lewo aż do oporu zapamiętuje punkt i obracam kołem w drugą stronę tak aby punkt wykonał obrót o 360 stopni potem wkładam windę tak aby drugi ząb windy pokrywał się z 5 szczeliną koła no i wkładam windę poczym skręcam windę i załączam wideo wkładam kasetę opszcza się na dół jednak za każdym razem albo przewija tylko w lewo albo prawo jak wciskam start to jeden zgrzyt potem już tak cały czas tylko zgrzyt może ktoryś z kolegów podpowie coś dokładnie bo robię według instrukcji i bez efektów.
  • Pomocny post
    R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    To jest trudny mechanizm w montażu. Nawet mając opis, bez doświadczenia mogą wystąpić kłopoty. Maja rada, rozebrać go do "samego spodu", każdą zębatkę, każdy element dokładnie obejrzeć, szczególnie należy zwrócić uwagę na elementy na rys. 45 i 46, znaczniki (otwory) mają się pokrywać w dwu lub trzech płaszcyznach (dobrze do tego celu użyć wiertła o odpowiedniej średnicy), każda niedokładność o jeden ząbek to problemy. Podane ustawienie w opisie dotyczą pozycji "kaseta w dole". Tak ustawiony mechanizm należy poddac próbie manualnej (bez windy). Pokręcając kołem pasowym (137) oraz zwalniając dźwignię (122) należy sprawdzić poszczególne fazy pracy mechanizmu. Nie może być żadnych zgrzytów ani zwiększonych oporów mechanizmu.
    Dopiero teraz można zamontować windę, stosując się do wskazówek podanych w opisie. Teraz należy ponownie wykonać próbę manualną ale już z windą, zwalniając odpowienie zabezpieczenia kieszeni kasety. Dopiero po takiej, udanej próbie, można podać zasilanie i ocenić ostateczny efekt.
  • Poziom 24  
    Dziękuję koledze oldboy rada z wiertełkami pomogła ustawilłem mechanizm bez windy obracając kołem pasowym i zwalniając dzwignię wszystko działa oki ale bez windy bez jakichkolwiek oporów i trzaskań wszystko pracuje oki.
    Moje pytanie : jak teraz zabudować windę jak mam ustawić koło pasowe jak kręciś czy zwalniać dzwignię i co dalej proszę jeszcze o tą radę bo wydaje mi się że mój problem tkwi właśnie w ustawieniu windy.
    W tej pozycji co obecnie mam bez windy przełącznik funkcji jego kropka pokrywa się z tym oznaczenie ma jego obudowie jest idelanie na środku tego oznaczenia jak teraz mam ustawić cały mechanizm i jak zabudować windę. Bardzo proszę o pomoc.
  • Pomocny post
    puncio1 napisał:

W tej pozycji co obecnie mam bez windy przełącznik funkcji jego kropka pokrywa się z tym oznaczenie ma jego obudowie jest idelanie na środku tego oznaczenia

To jest ważny szczegół, markery od strony przełącznika funkcyjnego oraz od strony zebatki (64) muszą się pokrywać jak na rys.54.
    Sam proces montażu windy opisał już maryann i zgadza sie z tym co sam pisałeś. Zwracam tylko uwagę, że na rys.6 widok listwy zebatej jest pokazany "od dołu". Po zamontowaniu windy nie włączaj zasilania, włóż kasetę, najlepiej tzw. atrapę (bez taśmy) i sprawdź pracę mechanizmu manualnie, tak jak bez kasety. Po osiągnięciu fazy "taśma na dysku" i docisku rolki do osi CAPSTAN`a, czyli w funkcji PLAY, będziesz widział czy wszystko jest OK.
  • Poziom 24  
    Zrobiłem tak jak kazał kolega maryann kręciłem kołem pasowym aż do końca do oporu i wtedy mam zgrzyt. Wcale nie daje wielkiej siły i jak sprawdzam ponownie cały mechanizm bez windy to już rolka gumowa nie dociska do ośki silnika, czyli coś przeskoczyło. Co może być powodem jeśli wszystkie tryby zgrałem bardzo dokładnie.
  • Pomocny post
    oldboy napisał:
    każdą zębatkę, każdy element dokładnie obejrzeć, szczególnie należy zwrócić uwagę na elementy na rys. 45 i 46

Na pewno masz uszkodzoną jedną lub więcej zębatek.
  • Poziom 24  
    Jeszcze jedno czy jak ustawiam punk na sprzęgle to musi ono być zasprzęglone czy nie bo mozna ustawić tak i tak?
    I jak ustawiam mechanizm do wsadzenia windy to musze kręcić do oporu ale czy wciskam dzwignię sprzęgła czy nie?
  • Pomocny post
    Nie bardzo rozumiem o jakie sprzęgło chodzi - podaj nr na rysunku.
    Ps. Jeżeli po ustawieniu mechanizmu przestawia się on w czasie pracy to więcej niż pewne, że masz uszkodzone elementy.
  • Poziom 24  
    Chodzi mi o koło wysprzęglające 116 rys. 49 czy w momencie jego zgrywania wzgledem kola 113 ma być wciśnieta dzwignia elektromagnesu?
    Bo jest moment gdy wcisne można ustawić i odwrotnie też.
  • Pomocny post
    To nie ma znaczenia, ważne aby markery kół 113 i 116 były ustawione na przeciw siebie.
  • Poziom 24  
    Po ogledzinach kół zebatych stwierdziłem, iż w kole 112 rys.45 oraz w kole 111 rys.46 dwa zęby są minimalnie mniejsze od pozostałych czy może to być wina tego że mechanizm się przestawia?
  • Pomocny post
    Nie bez powodu wskazałem na elementy w rysunkach 45 i 46. To tutaj działają największe siły w tym mechaniźmie. Nawet mininalne odkształcenia będą powodować samoczynne przestawianie się mechanizmu.
  • Poziom 24  
    Jeszcze jedno, chyba już ostatnie pytanie. Zamówiłem te tryby, jak je zabuduje i ustawie całość mechanizmu zgodnie z opisem to czy mogę w pozycji zgodnie z rys.54 zabudować windę opuszczoną?
    Jeśli tak to z jakim znaczkiem musi się pokrywać winda?
    Czy po takim ustawieniu muszę obracać kołem pasowym aby sprowadzić do połozenia eject?, albo można odrazu zalączyć VCR i się samo ustawi?
    Jeśli nie to proszę jak zabudować windę bo wolałbym niekręcić tym kołem zamachowym w lewo i w prawo o te 360 stopni bo niewiem czy naciskać dzwignię rozprzęglającą czy nie?
    Proszę o poradę.
  • Pomocny post
    puncio1 napisał:
    Zamówiłem te tryby, jak je zabuduje i ustawie całość mechanizmu zgodnie z opisem to czy mogę w pozycji zgodnie z rys.54 zabudować windę opuszczoną?

Nie polecam takiego rozwiązania, natomiast montaż windy trzeba przeprowadzić zgodnie z opisem.
    Tytułem wyjaśnienia. Naciskanie dźwigni 122 imituje zadziałanie elektromagnesu (66) sterowanego programowo z systemu kontroli. Napędzając mechanizm manualnie (bez zasilania) nie da się dowolnie operować ta dźwignią. Można ją zwolnić tylko wtedu kiedy mechanizm wykona odpowiedni krok. Napędzając koło pasowe (137) wyczuwa się kiedy należy nacisnąć dźwignię - po prostu mechanizm stoi wtedy w miejscu i dopiero zwolnienie tej dźwigni pozwala na wykonanie dalszego kroku.
  • Poziom 24  
    Czyli reasumująć, całość najlepiej zabudować windę w sposób kręcąc kołem pasowym aż do oporu i zwalniając dzwignię gdy zajdzie taka potrzeba?
    Następnie gdy napotkamy opór zaznaczyć ustawienie znaczka na kole i kręcąc kołem pasowym w przeciwną stronę wykonać obrót kółka o 360 stopni i wtedy zabudować windę według opisu czy dobrze zrozumiałem?.
    No i jeszcze jedno czy kręcąc tym kołem pasowym do oporu w kierunku wyjezdzania kasety kiedy napotkam wyraźny opór to nie przeskoczy mi nic? Bo już jestem wystraszony tym mechanizmem.
  • Pomocny post
    Powtarzasz po raz kolejny operację montażu windy. Tutaj nic nie można zmienić. Jeżeli wszystkie elementy mechanizmu są sprawne (nie uszkodzone) to napędzając mechanizm manualnie nie ma prawa nic przeskoczyć, a przy źle ustawionym mechaniźmie będzie wyczuwalny opór.
  • Poziom 24  
    Dziękuję za porady i poinformuję o efektach jak dostane tryba.
  • Poziom 24  
    Wymiana uszkodzonych trybów oraz ustawienie nowych zgodnie z instrukcją przyniosła pozytywny efekt VCR działa bez problemów dziękuję wszystkim za rady pozdrawiam.
    Zamykam temat.