Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brother 7820N - zator papieru na wyjściu, zwija papier

internecik 29 Mar 2014 20:18 4209 8
  • #1 29 Mar 2014 20:18
    internecik
    Poziom 7  

Witam,

Posiadam urządzenie wielofunkcyjne Brother MFC-7820N, które z niewiadomej dla mnie przyczyny powoduje zator papieru na wyjściu, tzn. wydruk wyjdzie 2-3 cm i dalej już nie chce a drukarka wciąż go pcha, więc po otwarciu tylnej pokrywy i wyjęciu wydruku papier wygląda jak harmonijka. Myślę, że najlepiej cała sytuacja będzie widoczna na zdjęciach.

Do tego momentu wychodzi papier, dalej już nie pójdzie:

Cała kartka jest zadrukowana, ale po wyjęciu przez tylna pokrywę wygląda jak harmonijka:

A tutaj cały proces drukowania widoczny jest na filmie:

Próbowałem różnych ustawień papieru w drukarce, lecz niestety bez pozytywnego efektu. Drukuję na żółtym papierze SmartLine, w Carrefourze ryza kosztowała około 10 zł.

Dziwne jest to, że problem występuje tylko w przypadku pobierania papieru z dolnego podajnika. Gdy włożę jedną kartkę do ręcznego podajnika, to kartka z wydrukiem wychodzi bez problemu.

Jaka może być tego przyczyna oraz jak to naprawić? Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

0 8
  • Pomocny post
    #2 30 Mar 2014 16:51
    endriuf
    Spec od drukarek

Wyczyść odrywacze (jeśli są brudne) w utrwalaniu. Wyczyść papierem ściernym gumowe roleczki na wyjściu. A te plastikowe np. płynem do szyb.

0
  • #3 30 Mar 2014 19:26
    internecik
    Poziom 7  

endriuf napisał:
    Wyczyść odrywacze (jeśli są brudne) w utrwalaniu.

O ile potrafię zlokalizować gumowe i plastikowe roleczki na wyjściu, to jednak niezbyt orientuję się gdzie znajdę odrywacze i utrwalanie?

0
  • #4 01 Kwi 2014 09:31
    endriuf
    Spec od drukarek

Z tyłu drukarki jak otworzysz klapę masz fuser. Tam są takie pazurki. Być może jest na nich nagar.

1
  • #5 01 Kwi 2014 12:16
    internecik
    Poziom 7  

Dowiedziałem się już, że utrwalanie = fuser i w mojej drukarce Brother MFC-7820N wygląda on tak:

Natomiast odrywacze to wspomniane "pazurki". Poniżej wstawiam zdjęcie, bo być może ktoś w przyszłości będzie miał podobny problem:

Wracając jednak do mojego problemu, to faktycznie na dwóch odrywaczach były niewielkie kawałki "brudu". Wyczyściłem je najpierw śrubokrętem a następnie drobnym papierem ściernym i tak jakby problem chwilowo ustąpił. Chwilowo, bo nie pojawiał się już zator papieru taki jak opisany w moim pierwszym poście, jednak teraz z kolei występował błąd bębna (komunikat na wyświetlaczu nakazujący wyjęcie i przesunięcie kilka razy niebieskiego suwaka). Według drukarki trwałość bębna wynosiła 36%, więc wykonałem jego reset (teraz trwałość wskazuje 100%, mimo że to wciąż ten sam bęben). Po wykonaniu powyższych czynności zatory papieru / błędy bębna już nie pojawiały się, tzn. raz na jakiś czas kartka była odrobinę pomięta (poniżej zdjęcie), ale już nie tak jak w pierwszym poście (wtedy to była całkiem harmonijka).

Dzisiaj uruchomiłem ponownie drukarkę i niestety nadal nie działa tak jak powinna, tzn. zatory papieru nadal występują, chociaż już nie przy każdym wydruku. Zastanawiam się co może być tego przyczyną i moje podejrzenia wracają do podrywaczy - co prawda nie są już brudne, ale jeden z nich jest tak jakby częściowo zardzewiały - czy to może być przyczyna zatorów papieru? Poniżej zamieszczam zdjęcie, zardzewiały jest ten podrywacz ostatni z prawej.

Nie znam się na serwisowaniu drukarek i nie wiem jak dokładnie działa podrywacz, ale mój "chłopski rozum" podpowiada mi, że ma on za zadanie poderwać kartkę? Jeżeli tak, to jaki on może mieć wpływ na zatory papieru, jeżeli kartka częściowo wyszła już z drukarki? Poniżej zdjęcie zatoru, najpierw widok z przodu drukarki a na drugim zdjęciu z tyłu:

Brother 7820N - zator papieru na wyjściu, zwija papier Brother 7820N - zator papieru na wyjściu, zwija papier

Nie wiem co jeszcze mógłbym zrobić aby całkowicie wyeliminować zatory papieru. Może dokładniejsze czyszczenie wszystkich rolek pomogłoby, ale nie wiem jak mogę wymontować z drukarki cześć z tymi rolkami, tzn. odkręciłem dwie śruby, ale blokuje to niewielka część 2 cm pod lewą śrubą widoczna na poniższym zdjęciu:

0
  • #6 02 Kwi 2014 10:59
    endriuf
    Spec od drukarek

Wyjmujesz tylną klapę, ten czarny plastik, który się odchyla, lewy boczek (patrząc od tyłu), ten czarny plastik z lewej strony (przykręcony wkrętem widocznym po zdjęciu lewej obudowy. Potem element z rolkami wyciągającymi. Wyczyść je papierem ściernym.

0
  • #7 02 Kwi 2014 12:35
    internecik
    Poziom 7  

A w jaki sposób mogę zdjąć lewą obudowę? Odkręciłem śrubkę z tyłu i z przodu, ale nadal coś mocno trzyma.

0
  • #8 02 Kwi 2014 19:10
    endriuf
    Spec od drukarek

Musisz podważać i wyjdzie.

0
  • #9 21 Sie 2014 17:35
    internecik
    Poziom 7  

Bardzo dziękuję za pomoc, problem rozwiązany. Za częste zatory papieru odpowiadały wspomniane wyżej odrywacze, po ich wyczyszczeniu problem nie występuje.

0