Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Charakterystyka prądowo-napięciowa rezystora

29 Mar 2014 23:29 8547 14
 • Poziom 10  
  Witam,
  Bardzo bym prosił o zweryfikowanie wykreślonej przeze mnie charakterystyki prądowo napięciowej rezystora 22kΩ:

  Charakterystyka prądowo-napięciowa rezystora


  Jeśli jest to poprawnie zrobione to jak zwiększyć czytelność tego wykresu? Na tym moim praktycznie nic nie widać... Jeśli jest źle, to jak powinno wyglądać poprawnie?
  Charakterystyka musi być przeprowadzona dla rezystora 22kΩ. Z góry dziękuję
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 21  
  Wykres powinien zaczynać się w punkcie [0,0]. Tak jak przedmówca. Jedna linia, jeden kolor i w legendzie kolor-22kohm. Lub 22k dopisane przy wykresie.
 • Poziom 10  
  Serdeczne dzięki za odpowiedź. Wiedziałem, że mi coś nie pasuje... Teraz to wygląda sensownie, ale proszę jeszcze o sprawdzenie:
  Charakterystyka prądowo-napięciowa rezystora

  Mam jeszcze jedno ostatnie pytanie. Na podstawie tych danych i wykresów należy stwierdzić, że rezystor jest liniowy czy nieliniowy?
 • Moderator Projektowanie
  Ta linia nie jest prosta.
  Powinna być prosta - bo to rezystor o charakterystyce liniowej.
  W tabeli widać pewne niedokładności pomiaru - takie prądy należało mierzyć miernikiem dokładniej np. poz. 0,04mA mierzono albo na zakresie 20,00mA - bardzo niedokładny pomiar, albo np. na zakresie 2,000mA ale odczytano tylko 0,04mA a należało odczytać 0,04xmA. Cały pomiar należało robić na zakresach 200mikroA/2mA.
  W efekcie wyniki są niedokładne, bo np. 0,04mA dokonano z rozdzielczością 0,01mA czyli 25%, nie mówiąc o dokładności.
  Nie wiem tylko czy te błędy pomiarowe powinny byc tak widoczne na wykresie, czy być może Ty coś niedokładnie to narysowałeś i stad te "fale".
  Rezystor jest liniowy, chociaż Tobie wychodzi że jest niby-liniowy.
 • Poziom 9  
  Witam, podłączę się pod ten wątek ze swoją prośbą.
  Po wykonaniu pomiarów i obliczeniu R wychodzi taki wykres. Mam napisać jaka tutaj jest charakterystyka prądowo-napięciowa, ale nie wiem co oznacza końcówka wykres, tzn. jego kształt. Czy to przez jakąś niedokładność też jak ktoś pisał, czy coś innego?
  Średnia rezystancja zgadza się z nominalną dla użytego rezystora, więc liczby chyba są ok.
  Proszę o pomoc.

  Charakterystyka prądowo-napięciowa rezystora
 • Poziom 42  
  Jeśli pomiary zostały wykonane poprawnie, to ta końcówka wykresu mówi że powyżej pewnego napięcia i prądu (powyżej ''kolana'' na charakterystyce), rezystancja rezystora uległa znacznemu zmniejszeniu z jakichś powodów.
 • Poziom 9  
  Zastanawiając się nad tym powodem... to czy mogło to mieć związek z tym, że (powiem po swojemu) pokrętło od napięcia w zasadzie dawało możliwość ustawienia U <0,12>, a ja ustawiłam to na lekko ponad 12?
 • Poziom 42  
  Nie za bardzo jest jasne o co chodzi w tej wypowiedzi.
 • Poziom 9  
  Ćwiczenie polegało na wykonaniu układu pomiarowego przy użyciu NI ELVIS II. Trzeba było spisać z multimetrów natężenie i napięcie dla różnych wartości napięcia zasilania ustawianego przez fizyczne pokrętło, obliczyć R i wykonać wykres. Pokrętło w tym zestawie daje możliwość ustawienie napięcia od 0 do 12, a w ostatnim pomiarze zostało ustawione na ponad 12. Czy to mogło zepsuć sprawę?
 • Poziom 9  
  Właśnie tak, 29/30 pomiarów wzrastał spokojnie, jak widać na wykresie, a ostatni wyszedł takie bardzo duży.
 • Poziom 42  
  Może sprawdź jeszcze raz pomiary napięcia i prądu dla tych wartości powyżej kolana. To zachowanie rezystora odzwierciedlone na wykresie jest dość dziwne ponieważ zwykle rezystory nie zmniejszają rezystancji w taki sposób po przekroczeniu pewnego napięcia nawet jeśli założymy że rezystor zwiększył znacznie swoją temperaturę.
 • Poziom 9  
  Niestety to praca zaliczeniowa na zasadzie wykonać, później opisać i nie mam szansy spróbować jeszcze raz. Dziękuję za pomoc :)