Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prawdopodobne uszkodzenie izolacji przewodów w ścianie - lokalizacja

30 Mar 2014 00:51 2940 15
 • Poziom 8  
  Mieszkam w domu kilkurodzinnym na piętrze. musiałem ostatnio skorzystać z łazienki u sąsiadów na dole i podczas kąpieli poczułem pod prysznicem pojedyńcze bardzo delikatne kopnięcie. okazało się po rozmowie z sąsiadami że tak jest chyba od zawsze czyli od 20 lat nie tylko pod prysznicem ale także w wannie - oczywiście nie za każdym razem - raz na 25 kąpieli przy np jakimś zadrapaniu naskórka na palcu można coś raz czy dwa razy przez sekundę poczuć.

  Nie dawało mi to spokoju do dziś więc udałem się z miernikiem na parter zmierzyć napięcie między baterią pod prysznicem a ziemią. napięcie wyniosło 0V. mierząc dalej pomiędzy brodzikiem a ziemią (podobnie z wanną) stwierdziłem napięcie 5,5V. Później odczytałem podobne napięcie wszędzie w łazience pomiędzy ziemią (pomiędzy bolcami w gniazdach - sieć TNC, a także pomiędzy jak się okazało uziemionymi-przez metalowe i miedziane rury bateriami wody użytkowej oraz instalacją C.O.) a podłogą, ścianami oraz wszystkimi pozostałymi przedmiotami. Po przejściu z łazienki do innych pomieszczeń sytuacja była podobna cały parter, 1 i 2 piętro (łącznie z moją łazienką) pod potencjałem 4 do 7V w zależności od miejsca i rodzaju podłoża.

  [oczywiście instalacja C.O. a także instalacja gazu i wody użytkowej uziemiona jest nie przez połączenie ich połączeniem wyrównawczym z uziomem ale przez rury stalowe z gruntem. zastanawiam się teraz jaki to ma wpływ na wartość tego napięcia, ale musiałbym chyba zmierzyć rezystancję uziemienia, a do tego muszę zorganizować miernik.]

  Zamierzam teraz szukać tego przebicia a nie będzie to proste, gdyż może to być wszędzie. oczywiście zamierzam najpierw znaleźć, na której fazie jest uszkodzenie, a później szukać po poszczególnych obwodach. jako początkujący elektryk chciałbym sam zlokalizować usterkę.

  I wreszcie pytania:
  Czy w zależności od wyników pomiarów napięcia np. na wypłytkowanych ścianach i podłogach kuchni, łazienek, ubikacji mogę próbować zbliżyć się do miejsca uszkodzenia-różnice w poszczególnych miejscach od 4,5 do 6,5V (ale zróżnicowane np. w jednym pomieszczeniu w różnych miejscach różnice do 1V) czy zależy to od wielu czynników (np ilości uziemionych rur w ścianach,rodzajów ścian)
  Czy można spodziewać się rodzaju uszkodzenia na podstawie tego że cały dość duży budynek jest pod potencjałem-zbrojone są tylko płyty) spodziewałem się większych różnic napięcia pomiędzy bardzo oddalonymi pomieszczeniami. w mojej łazience baterie nie kopały gdyż woda doprowadzona jest rurami z tworzyw sztucznych ale chyba z wewnętrznym metalowym płaszczem dlatego napięcie na baterii niższe-2,1V,ale już wypłytkowana podłoga-bolec w gnieździe 6,6V.

  Trwa to latami. Niby nic ale raczej powinienem się pośpieszyć gdyż nie wiem jaki jest rodzaj uszkodzenia. Czy i ile w takim przypadku wartość tego potencjału może się zmieniać w czasie np. dzień, tydzień?

  Chciałbym dowiedzieć się co na zastaną sytuację pomyślałby doświadczony elektryk-powiem że od kilku godzin jestem w lekkim szoku, ponieważ od kilku ładnych przepływa prze ze mnie niewielki bo niewielki ale zawsze prąd. Nie czekam na komentarze w stylu 'Ale to już było' gdyż sprawa jest dla mnie wyzwaniem i chciałbym z tej całej sytuacji jak najwięcej się nauczyć. Pozdrawiam tych, którzy wytrwali do końca czytania i czekam na cenne uwagi.
 • e-miernikie-mierniki
 • Poziom 11  
  Witam
  W tych warunkach co opisujesz to i 5V będzie odczuwalne jako łaskotanie, dyskomfort więcej straszy niż szkodzi, ale jednak nie przyjemne. Jak opisujesz to brak połączenia wyrównawczego czyli to jako pierwsze powinieneś wykonać. Najlepiej w piwnicy jeśli takową posiadasz i do rozdzielni głównej do przewodu N. Powodem napięć na instalacji wodnej i c.o. najprawdopodobniej odległość od stacji transformatorowej i to powoduje pojawienie się różnicy potencjałów pomiędzy ziemią a przewodem Neutralnym PEN.
 • Poziom 8  
  Co do połączenia wyrównawczego to będzie trudne podciągnąć przewód do rozdzielni głównej, ale zmierzyłem dziś napięcie między rurami i fazą -238V czyli uziemienie dobre(choć pewnie trzeba by to było sprawdzić z jakimś obciążeniem). Między rurami a przewodem PEN napięcia brak więc wydaje mi się że jest to problem wewnętrznej instalacji. zmierzyłem napięcie dziś rano spadło do ok 1,5V gdyż większość urządzeń w domu jest wyłączona. w rozdzielnicy chciałem wyłączyć poszczególne fazy ale brak tam głównego zabezpieczenia tylko zabezpieczenia poszczególnych obwodów-nic nie opisane. wyłączyłem w złączu 2 fazy (3 automat ma uszkodzony przycisk wyzwalający a do złącza nie mam dostępu) ale nic się nie zmieniło więc dalej nic nie wiem.
 • Użytkownik usunął konto  
 • e-miernikie-mierniki
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 16  
  fortsw napisał:
  oczywiście instalacja C.O. a także instalacja gazu i wody użytkowej uziemiona jest nie przez połączenie ich połączeniem wyrównawczym z uziomem ale przez rury stalowe z gruntem. zastanawiam się teraz jaki to ma wpływ na wartość tego napięcia, ale musiałbym chyba zmierzyć rezystancję uziemienia, a do tego muszę zorganizować miernik.

  Witam, jakie uziemienie poprzez instalacje wodną i gazową??? Nie wiesz, że to nie jest już dopuszczalne ze względu na plastikową sieć rur wodnych i gazowych. Miałem ,niedawno taki przypadek w domku jednorodzinnym i przyczyną był zły stan połączeń przyłącza głównego. Po wezwaniu energetyki i przeprowadzeniu konserwacji obiawy kopania pod prysznicem ustały.
 • Poziom 8  
  Nie twierdzę że jest uziemione przez rury tylko że potencjał między Przewodem PEN a uziemionymi naturalnie rurami stalowymi wynosi 0 czyli mimo braku połączenia wyrównawczego rury miedziane i stalowe są uziemione. a to że nie ma połączenia wyrównawczego to błąd. chyba zgłoszę sprawę do energetyki
 • Poziom 32  
  Miałem kiedyś podobny przypadek .Problem pojawił się po wymianie wodomierza na plastikowy.Układ sieci był TT choć poprzedni elektryk rutynowo stwierdził,że jest zerowanie.Gniazda i inne odbiorniki oczywiście zerowane.Uziemieniem była metalowa rura z wodą tak jak u Ciebie, a problem "kopania" pojawił się właśnie po wymianie wodomierza.Po pomiarach okazało się ,że przed wodomierzem rezystancja uziemienia (tej rury) wynosiła 12 omów a za wodomierzem około 200 omów.Przewód neutrlany uziemiony do tej rury za wodomierzem posiadał pewien potenciał kilku voltów względem innych części przewodzących obcych.Oczywiście układ sieci nie ma tu nic do rzeczy ponieważ i tak nie masz uziemienia i połączeń wyrównawczych ale naprawiając tą usterkę trzeba się upewnić co do układu sieci aby kolejnych błędów nie popełnić.
 • Poziom 8  
  Ja zauważyłem u siebie przypadek z licznikiem plastikowym .

  Mam ~6V pomiędzy rurą w łazience tą za licznikiem a tą przed licznikiem .

  Normalnie w gniazdku mam 313 V , między fazą a rurą przed licznikiem (ta co wchodzi do mnie) jest 283 V a miedzy fazą a rurą lokalną już tylko 243 V .

  Instalacja jest stara i przewód zerowy jest tym samym co uziemienie. Jest w kontaktach pomostkowane.

  Czy dziwne kłucie na naskórku może być spowodowane tymi 6V ?
  Czy jak połączę rurę przed licznikiem z rurą za licznikiem to zjawisko zniknie i czy taki stan rzeczy jest ok ?
  Przed wymianą liczników wodnych takiego odczucia nie miałem .

  Proszę o radę .
 • Poziom 28  
  Nie znasz się to wzywasz fachowca .
 • Poziom 8  
  No to żeś fachowo odpowiedział .
  Przed wezwaniem fachowca zwykle staram sie dowiedzieć czegoś o problemie .
  To nie jest jakieś rocket science. Skoro działało dobrze przed wstawieniem liczników.

  Poproszę o inną odpowiedź.

  Na wiki piszą:
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Napi%C4%99cie_sieciowe

  Należy zaznaczyć, że wartość 230 V, to wartość skuteczna napięcia przemiennego. Szczytowa wartość sinusoidy przy 230 V wynosi 230 * √2 = 325 V.
 • Specjalista elektryk
  ppodwysocki napisał:
  Normalnie w gniazdku mam 313 V , między fazą a rurą przed licznikiem (ta co wchodzi do mnie) jest 283 V a miedzy fazą a rurą lokalną już tylko 243 V .

  Dawno większych głupot nie czytałem.

  ppodwysocki napisał:
  Przed wezwaniem fachowca zwykle staram sie dowiedzieć czegoś o problemie .

  Obyś tylko zdążył zanim udasz się Ty lub ktoś z rodziny po akt zgonu.

  ppodwysocki napisał:
  Poproszę o inną odpowiedź.

  Bardzo proszę, wezwij natychmiast fachowca.
 • Poziom 8  
  Jutro sprawdzę miernik na innym gniazdku w innym lokalu.

  Mieszkam sam więc nikogo nie zabiję. Sytuacja trwa od miesiąca kiedy wymienili mi bojler gazowy na ciepłą wodę z rur . Założone zostały liczniki plastikowe.

  Nie wiem co głupiego jest w mojej informacji o istnieniu napięcia pomiędzy metalową rurą a fazą oraz metalową rurą a inną metalową rurą oddzieloną platikowym licznikiem wodnym.
  To fakt który ustaliłem za pomocą miernika .

  To że w starych blokach uziemnienie i zero to to samo to chyba jasne i że jest to podłączone do rur wodnych .

  Staram się wyjaśnić to przy pomocy fachowców obecnych na forum . Może ktoś się spotkał z taką sytuacją .
 • Specjalista elektryk
  ppodwysocki napisał:
  Staram się wyjaśnić to przy pomocy fachowców obecnych na forum . Może ktoś się spotkał z taką sytuacją .
  Objawy pozwalają podejrzewać uszkodzenie przewodu ochronno-neutralnego (nie można tego stwierdzić zdalnie w 100%, nie ma też pewności jaki jest układ sieci i co robiono w instalacji). Bardzo niebezpieczna usterka - może spowodować pożar, porażenie bądź uszkodzenie odbiorników. Należy wyłączyć zasilanie i wezwać elektryka ze sprzętem pomiarowym, który na miejscu dokona diagnozy i usunie ewentualną usterkę.
 • Moderator sekcji Technicznej
  I to wszystko. Wszystkie odpowiedzi są poprawne. Jak najszybciej zaprosić do siebie fachowca. Zamykam.