Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmiana gongu w Cyfralu TD-6

30 Mar 2014 00:56 2364 5
  • Poziom 10  
    Witam,
    czy próbował ktoś zmienić sygnał gongu w Cyfralu TD-6?
    Jest tam zbudowany na 4 tranzystorach generator, który daje odgłos jak za czasów E.Gierka :). Myślałem, żeby wpiąć w to miejsce SAB 0600 lub coś podobnego ale ten generator zewu (jak słusznie nazywa producent...) uaktywnia unifony i nie wiem czy sygnał inny (np. wspomniany odgłos gongu) zrobi to samo - są tam przerwy i sygnał jest też słabnący (nie ciągły jazgot...). Szkoda, że producent sam czegoś nie wymyślił po tylu latach sprzedaży tego produktu, z chęcią bym wymienił cały bramofon na nowy (ten ma ponad 10 lat, ale działa ok..). Myślałem już o zmianie na coś nowszego, ale wbrew pozorom w fajnych domofonów na linię 2 żyłową nie ma za wiele...
    Pozd.
    Zbyszek Zmiana gongu w Cyfralu TD-6 Zmiana gongu w Cyfralu TD-6
  • Poziom 10  
    Witam ponownie, nikt nie pisze więc albo temat nie zainteresował albo przesadzam z tym sygnałem wywołania... :D. Porównałem kilka domofonów dostępnych na rynku i w sumie stwierdziłem, że nasz (polski chyba) Cyfral jest niezły jakościowo i technicznie. Mam go już 12 lat i zastąpienie byle czym jest bezsensowne. Wiele domofonów ma bramofony plastikowe, co po paru latach zrobi z nich przez słońce szkaradztwo, te aluminiowe nie zawsze są ładne a jak już jest coś fajnego i pasującego do linii 2 przewodowej to cena .... i nikt nie wie czy z trzema unifonami (a tak mam teraz) sobie poradzi...
    Więc przerobiłem Cyfrala, nieco go "liftingując" i jest ok.
    Sygnał wywołania można zamienić - wstawiłem scalak gongu SAB0600 i dorobiłem układ czasowy wyciszania na czas trwania gongu wzm. W sumie sam układ jest dość prosty i w miarę do opanowania przez nawet średnio zaawansowanego elektronika...Zmianie muszą też być poddane unifony, żeby przepuszczać składową zmienną i muszą być z tzw. podsłuchem linii - sygnał jest zbyt słaby, żeby je wzbudzić, chociaż w instalacji jednorodzinnej taki podsłuch jest nawet wskazany. Wywołanie gongu jest znacznie cichsze niż obecny sygnał, ale przyjemne (zbliżone do dźwięku "dworcowego" gongu - można go nieco regulować). Zasadnicza różnica w stos. do poprzedniego to to, że naciśnięcie przycisku wywołuje pełną sekwencję gongu. Jak będzie odzew na post to wstawię schemat i zdjęcia zmian...
    Wielki szacun dla firmy Cyfral za to, że udostępnia schematy swoich urządzeń w sieci a nie traktuje swoich produktów jak "technologię militarną".
  • Specjalista Domofony
    zbrozw napisał:
    Jak będzie odzew na post to wstawię schemat i zdjęcia zmian...

Jest odzew, chętnie zobaczę te przeróbki.

Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Witam,

Zmiany w bramofonie:
    1. Wylutować T16,

2. podłączyć układ gongu (ja wykorzystałem SAB0600 ale można inny dowolny np. może M995B - większa moc sygnału, ładniejszy typ gongu (ale trudno kupić...).
    Kond. 100nF/4n7 lepszej jakości - nie ceramiczne z uwagi na wpływ temp. zewnętrznej.

3. dołączyć układ wyciszania wzmacniacza na czas trwania gongu, chociaż tak właściwie nie jest to aż tak konieczne - bez tego w głośniku bramofonu będzie sygnał dość głośny gongu a tak ledwo słyszalny (przez R22/C22) - jak kto lubi...

4. Przycisk wywołania - jedną stronę zewrzeć (L1+R) na stałe, drugą podawać +5V na wyzwolenie gongu (pin 1)

Dla układu wielolokatorowego trzeba zastosować przekaźniki w miejsce przycisku - nie można zwierać przycisków bo wówczas wszyscy dostana sygnał wywyołania - ster. przekaźnikiem z układu jak obecnie wyciszania... - układ się nieco komplikuje.

Zmiany w unifonach:
    1. zewrzeć C-E T2 - posłuch linii,
    2. zewrzeć LED1 - większa moc sygnału,
    3. za D5 wstawić 100uF/16V - przepuszczanie składowej zmiennej.

:D

Pozdrawiam
    Zbyszek
  • Specjalista Domofony
    Dzięki, gratuluję pomysłowości.

Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Układ działa od czasu zmiany poprawnie (ponad pół roku) w upałach i mrozie... Dźwięk gongu nie zmienia się z zależności od temp. mimo, że sam scalak gongu jest na zewnątrz. Solidna metalowa obudowa Cyfrala zabezpiecza przed warunkami atmosferycznymi. Czasami oryginalny cyfral przy upale i nagrzaniu obudowy powodował zmianę tonu generatora zewu (zapewne zmian poj. kond. SMD), ten działa poprawnie. Polecam jak ktoś lubi "pogrzebać" ... :D