Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

VB2010 - Kontrolka mscomm, jak uzywac?

ujus 30 Mar 2014 15:49 1845 16
    ujus
    Level 13  
    Witam. Proszę o pomoc jak odczytać dane z portu szeregowego przy pomocy kontrolki jak w temacie. W przypadku VB2008 z zadeklarowanej zmiennej typu string np dane były przypisywane z EventArgs.dATA a tu to nie działa. Proszę o pomoc i przykład. Konfiguracja, otwarcie i zamkniecie portu pomijam bo to znam.

Code:
    Public Class Form1

Private Sub COM_OnReceive(ByVal sender As Object, ByVal e As Axmcscomm.ICommXEvents_OnReceiveEvent) Handles COM.OnReceive
            '....
            '....   
        End Sub
    End Class
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
    ujus
    Level 13  
    Czy nikt mi nie może pomóc? A moze to jest przestarzałe i teraz inna jest inna metoda? Jeszcze raz proszę o pomoc.
  • Helpful post
    marcinj12
    Level 40  
    Myślę, że więcej osób korzysta z Serial Port: przykład.
    ujus
    Level 13  
    Dzięki za odpowiedź. Przyglądałem się już temu ale nie bardzo wiem jak to ugryźć. Będziesz uprzejmy podać krotki przykład jak się do tego zabrać? Chodzi mi o odebranie znaków typu string i pokazanie np w textbox.
  • Helpful post
    cepelia
    Level 20  
    Ale co konkretnie cię interesuje albo z czym konkretnie masz problem...

Zasada jest bardzo prosta, połączenie przez port com wymaga jego konfiguracji, i albo robisz to ręcznie na sztywno, albo tworzysz klasę w której go konfigurujesz, tak czy inaczej musisz podać pewne parametry początkowe portu.
    Potem czekasz na wystąpienie zdarzenia OnReceive (a dokładniej SerialDataReceivedEventArgs) po czym określasz kiedy chcesz aby nastąpił koniec transmisji i odebrane dane wciskasz do textboxa czy gdzie tam chcesz...

Podpowiedź, możesz do konfiguracji portu użyć comboboxa wypełnionego w ten sposób (zobaczysz w nim dostępne porty komputera)

Code: vbnet
    Log in, to see the code

przykład wstępnej konfiguracji
    Log in, to see the code

otwarcie portu
    Log in, to see the code

odbieranie danych
    Log in, to see the code

w tym wypadku odbiera dane aż natrafi na "0"
    ujus
    Level 13  
    Dziękuję cepelia. Super wszystko wyjaśniłeś. O konfiguracji portów itd nie mam problemów ale tez dziękuję. Dokładnie chodzi mi o odebranie znaków jeśli nastąpi zdarzenie, tak jak np windowsowskim terminalu. Czy pomozesz mi w tym kodzie jesli nastapi zdarzenie tzn będą przychodzić jakiekolwiek dane chce je zbierac do zmiennej np "odebrane" typu string?

Code: vb
    Log in, to see the code

Mysle ze duzo nie wymagam, prosze tylko o podstawy
  • Helpful post
    cepelia
    Level 20  
    A jak wygląda transmisja z układu podłączonego do portu ??

To jest jakiś sterownik?? miernik?? czy co.. bo jak zauważysz masz tam jeszcze dwie opcje... "aż do znaku końca linii" i "Wszystko co dostępne"..

Pokaż co w terminalu dostajesz... co ile czasu...
    ujus
    Level 13  
    Nic nie dostaję. Chce tylko wiedzieć jak odbierać dane jeśli nastapi przerwanie np dane typu string . Pisze jeszcze w bascom i tam jest funkcja ISCHARWAITING umożliwiająca kontrole bufora wejściowego gdzie dalej mogę sobie obrabiać itd..Wiec tu nie musze sie martwic czy jest jakiś znak w buforze i od tej strony dla mnie jest wszystko jasne
    Rozumiem, ze w tym przykladzie OnReceived podany wyzej do tego służy tzn sprawdza czy nie znajduje sie znak oczekujący tylko niewiem jak je zbierac.
    cepelia
    Level 20  
    Dobra... ostatnio dłubałem przy tym i wykombinowałem sobie tak...
    Z urządzenia zewnętrznego dostaję ramkę 16-sto bajtową w której 10 pierwszych bajtów jest tagiem rfid a 6 pozostałych jest godziną...

Jak wyślę rozkaz do urządzenia żeby nadało dane (umieszczone zresztą w pamięci eeprom) to zaczyna się transmisja...
    Jeśli chodzi o odbieranie to można zrobić tak jak ty napisałeś i dać hanndle na sub w którym masz kod odbierania danych lub w zdarzeniu load dodać handler coś w tym guście...

Log in, to see the code

sam kod do odbierania wysłałem ci wcześniej...

nie wiem jeśli byś chciał np wpisać do textbox'a odebrane dane to zamiast czytaj_tag(msg) możesz umieścić coś takiego...

Log in, to see the code

lub jakąś podobną konstrukcję...
    ujus
    Level 13  
    Witaj ponownie. Niestety nie radze sobie z tym, okazuje się ze jestem zielony. Otwieranie i zamykanie portu nie ma z tym problemu ale dalej stoję w kropce z odbieraniem znaków. Wysyłam około co 1 sekundę po kilka znaków liczby i słowa. Na terminalu nie ma problemu. To kod który zmąciłem ale dalej dobrze nie rozumiem

Log in, to see the code
    MArSTER_1
    Level 19  
    Jeśli umiesz otwierać port i zamykać to już dobrze.
    Dodaj na formę kontrolkę combobox - nie wiem który będzie miała numer - zmienisz w kodzie jeśli już masz taką kontrolkę. Jeśli bedzie to pierwsza kontrolka, to jej numer będzie ComboBox1.
    W zdarzeniu Load formy (Private Sub Form1_Load......) umieść kod:
    Log in, to see the code

To da ci wyszczególnienie wszystkich portów w komputerze przy starcie formy.Klikając na strzałkę w ComboBox będziesz miał listę rozwijaną portów z której wybierzesz ten do którego masz podłączone urządzenie - po prostu klikając na numer portu na liście.

Następnie w przycisku otwierającym port będziesz mógł zapisać:kod
    Log in, to see the code

To było ustawianie parametrów działania portu.
    Teraz trzeba odebrać dane
    W zdarzeniu od odebrania BAJTU piszesz:
    Log in, to see the code

Jak to działa? Przerwanie portu szeregowego działa po napłynięciu jednego bajtu. jak widzisz sprawdza ono czy w buforze jest już na przykład 512 bajtów 9nie piszesz ile masz odebrać) i jeśli tak, to zapisuje je do tablicy. Gdybyś chciał wyświetlic to co odebrałeś dla sprawdzenia czy komunikacja i odbieranie działa to możesz użyc MsgBox. Na przykład tak:
    Log in, to see the code
    ujus
    Level 13  
    Niestety dalej nie daję rady :| Tak jak pisałem potrafię wybrać otworzyć i zamknąć port no ale dalej mam problem z odbieraniem znaków. Przy zdarzeniu wg kolegi MArSTER_1 dalej okienko TextBox jest puste :( Na terminalu działa. Wysyłam co około sekundę na sztywno przykładową godzinę (13:40) temperaturę (24.5) i słowo (slowo). Kaidy string zaczynam znakiem początku chr(2) i końcem chr(3). Wiec na terminalu wygląda to tak :
    Code:
    13:40

24.5
    slowo
    13:40
    24.5
    slowo

Ale wg kodu poniżej nie działa. Pomocy :cry:
    Log in, to see the code
  • Helpful post
    MArSTER_1
    Level 19  
    Załaczam kod, który działa. odbiera dane z portu szeregowego i wyswietla je w MsgBox(). Zwróć jedynie uwagę na zdarzenieSerialPort1_DataReceived. Zmień w nim ilośc bajtów po której mają zostać odczytane dane z BUFORA portu szeregowego. Początkowo bowiem dane trafiają do bufora (każdy bajt oddzielnie wywołuje przerwanie i trafia do bufora) a stamtąd VB odczytuje je . W przykładzie VB czeka na zgromadzenie 512 bajtów, kprzepisuje je do tablicy i wyświetla jeden wybrany - dla sprawdzenia poprawności transmisji. W Bascomie sugeruję na poczatek wysłac na przykład 10 razy liczbę 5 (oczywiście w procedurze w VB zmienić 512 na 10) Przy poprawnym odebraniu w MsgBox wyświetli się 5. Póxniej możemy usprawnić
    Log in, to see the code
    procedurę.
    ujus
    Level 13  
    Witam kolegów. Chce bardzo podziękować za zainteresowanie tematem.W przypadku kolegi cepelia układ działa tak jak chciałem a u kolegi MArSTER_1 w msg mam tylko zero, może coś źle przepisałem.Potrzebuje troszkę czasu aby przeanalizować jak to działa do dalszej obróbki albo wynalazków. Mam nadzieję ze sobie poradzę a w razie czego dalej będę mógł się uśmiechnąć. Pozdrawiam
    ujus
    Level 13  
    Witam. Jednak wróciłem znowu o poradę :cry: Do kolegi cepelia postanowiłem modyfikować Twój kod tzn zamiast dane w DataGridView1 chciałem wyświetlić je sobie w text.box'sie. Wiec dodalem zmienna "dane" i w programie jedną linijke ale niestety wyrzuca mi bład ktorego nie bardzo rozumiem.

Log in, to see the code

A to bład ktory wyswietla

InvalidOperationException was unhandled

Cross-thread operation not valid: Control 'TextBox1' accessed from a thread other than the thread it was created on.

Czego nie rozumie? :cry:
    cepelia
    Level 20  
    Bezpośrednio w klasie...

Log in, to see the code

W load...

Log in, to see the code

W handlerze do odbierania danych...

Log in, to see the code