Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Movano SON10519, LP VGP-AC10V8 - Uszkodzone dwa zasilacze: jaka logika naprawy

elektro73 30 Mar 2014 16:38 2577 6
 • #1
  elektro73
  Level 10  
  Podczas kolejnego włączenia do sieci, bez obciążenia, przestały działać dwa podobne nowe zasilacze impulsowe: 10,5V 4,3A (Laptop Power) i 10,5V 1,9A (Movano). Nie wiem dlaczego: w zasadzie brak jakichkolwiek mogących mieć wpływ czynników zewnętrznych, jedynie niepokój budzi napięcie u mnie w gniazdkach około 243V. Normy przewidują zakres odchyleń do +10% czyli 253V, więc ono niby też jest ok. Może więc zasilacze miały zbyt mały przewidziany skrajny zapas ? Ewentualnie drugim powodem mogłaby być elektrostatyka: o ile są tu wrażliwe elementy, ponieważ wielokrotnie dotykałem płytki podczas oględzin (w zasilaczach miałem zmienić nieco napięcia dzielnikami przy TL431, no ale nie doczekały tego).

  Movano SON10519, LP VGP-AC10V8 - Uszkodzone dwa zasilacze: jaka logika naprawy

  Movano SON10519, LP VGP-AC10V8 - Uszkodzone dwa zasilacze: jaka logika naprawy  Movano SON10519, LP VGP-AC10V8 - Uszkodzone dwa zasilacze: jaka logika naprawy

  Movano SON10519, LP VGP-AC10V8 - Uszkodzone dwa zasilacze: jaka logika naprawy

  Jak podejść do naprawy tych zasilaczy: jestem elektronikiem amatorem, stąd pytanie czy moje poniższe rozumowanie jest prawidłowe:
  - sprawdziłem że napięcie dochodzi do obu zasilaczy: na kondesatorze po mostku mamy te około 330V stałego. Diody led nie świecą.
  - zacząłem szukać napięć po stronie wtórnej ale nic tam nie zobaczyłem, podobnie jak na wejściu transoptorów, zresztą nie bardzo wiem między jakimi punktami i co mierzyć.
  - po stronie pierwotnej miałem zbadać czy dochodzi zasilanie tych głównych układów UC3843 na pinach wg ich kart, ale boję się próbować bo kiedyś próbowałem na innym zasilaczu to wybuchł, czego nie bardzo rozumiem (rezystancja multimetru, wysokie napięcie i łuk elektryczny ?). No ale wróćmy do tematu:

  Pomyślałem więc że może lepiej będzie ocenić które elementy mogą ulegać uszkodzeniu i je ewentualnie wymienić:
  - zakładam że elementy dyskretne: rezystory kondensatory raczej łatwo się nie uszkadzają, a w przypadku np. byłoby to raczej widoczne.
  - elementem przekreślającym opłacalność lub możliwość naprawy byłyby uszkodzenia tranformatorków, ale wydaje mi się to mało prawdopodobne: nie widzę tu zbyt podatnych cienkich żył uzwojeń czy śladów uszkodzenia.. Więc tu jedno z ważniejszych pytań: jak często uszkadzają się te trafa, jakie jest tego prawdopodobieństwo ? Może wylutować i pomierzyć rezystancje ?
  - najważniejsze dwa układy UC3843A/B i TL431 są łatwo dostępne i tanie, więc na początek nie jest źle.
  - zostają do rozpatrzenia niektóre diody czy elementy tranzystoropodobne: i te mogą zdecydować o wszystkim ponieważ nie mają oznaczeń. Nie wiedząc co to jest i czym zastąpić, być może przez te parę groszy trzeba będzie wyrzucić do kosza sprawne 95 % warte 110 zł ..?

  Proszę o rady, jakie mam szanse to naprawić jak to ugryźć, dziękuję.
 • #2
  aaanteka
  Level 41  
  Zanim zaczniesz wymieniać dwa razy się zastanów i tyle samo wszystko pomierz.
  Nie piszesz nic o tym czy sprawdziłeś czy transformator ma prawidłowo przejścia dla poszczególnych uzwojeń, w tym przypadku masz 3 uzwojenia.

  Obejrzyj uważnie same punkty lutownicze elementów indukcyjnych, na załączonych zdjęciach można przyjąć ,iż niektóre z nic nie wyglają ciekawie.

  Na twoim miejscu przede wszystkim rozważyłabym na samym początku skorzystanie jednak z usługi specjalisty.
  Elementy mają oznaczenia , a nawet jak nie, to typowa aplikacja i specjalista, serwisant będzie wiedział co wstawić.
 • #3
  elektro73
  Level 10  
  Zasilacz drugi poszedł na straty , natomiast w pierwszym (zdjęcia 1 i 2) wymieniłem na wszelki wypadek TL431 i 817 na nowe: nic to nie dało, i po dodatkowych pomiarach zorientowałem się że ma zwarcie dioda zenera; ta jedyna "pomarańczowa" łączaca się z nóżką 7 układu czyli jak widzę z zasilaniem. Czyli domyślam się że układ będzie do wymiany i muszę wymienić oba elementy jednocześnie. Tylko skąd mam znać wartość tej zenerki ? Czy ma ona dawać to jakieś startowe 8,5V, domyślne 15V czy tez inne ?. Z dodatkowych rzeczy: sprawdziłem uzwojenia trafo po wylutowaniu, wydają się ok, oraz tranzystor "mocy ?" bez wylutowywania; nie sugeruje zwarć. Kondensatory bez zwarć. Odświeżone podejrzane punkty lutownicze.
 • Helpful post
  #4
  miecho18
  IT specialist
  elektro73 wrote:
  Tylko skąd mam znać wartość tej zenerki ?

  Oglądając schematy podobnych zasilaczy.
  Przykład:

  Movano SON10519, LP VGP-AC10V8 - Uszkodzone dwa zasilacze: jaka logika naprawy

  Pomiaru tej diody dokonywałeś jak rozumiem po jej uprzednim wylutowaniu?
 • #5
  elektro73
  Level 10  
  Okazało się że na szczęście uszkodzona była tylko dioda. Nie udało mi się ustalić jej prawidłowej wartości, i pozostawiłem 25V; mam nadzieję, że nie będzie na coś poważnie wpływać, a napięcie i wydajność zasilacza są prawidłowe.
 • #6
  miecho18
  IT specialist
  Układ posiada wbudowaną diodę Zenera 34V, więc zewnętrzna 25V może być, o ile oczywiście równoległy do niej kondensator elektrolityczny jest na napięcie co najmniej 35V.
 • #7
  elektro73
  Level 10  
  Dziękuję bardzo za odpowiedzi, i niniejszym zamykam temat.